آخرين مطالب

مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به ملک زاده اعطا شد فرهنگي

مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به ملک زاده اعطا شد

  بزرگنمايي:

سرزمین ایرانیان- آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، آژانس تخصصی سازمان بهداشت جهانی و مقر آن در فرانسه است که فعالیت خود را از سال 1965 با ماموریت تحقیقات گسترده درباره سرطان و نیز ترویج همکاری های بین المللی در این زمینه آغاز کرد.

مدال افتخار آژانس تحقیقات سرطان به دانشمندانی اعطا می شود که تحقیقات آنها سهم قابل توجهی در درک جهانی از اپیدمیولوژی سرطان ، شناسایی عوامل ایجاد آن، پیشگیری و کمک به کاهش بار این بیماری فزاینده داشته باشد.

 مراسم اعطای  مدال افتخار تحقیقات سرطان به دکتر ملک زاده، روز سه شنبه، 9 ژانویه 2018، با سخنان کریستوفر وایلد، رییس آژانس بین المللی تحقیقات سرطان و  با حضور دانشمندان، محققان و سرطان شناسان برجسته دنیا در مقر آژانس برگزار شد.

دکتر ملک زاده، پیش از دریافت مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، یازدهمین سخنرانی «ریچارد دال» را ارائه کرد

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان از سالهای 2004 تا 2013 همزمان با اعطای مدال افتخار تحقیقات سرطان به برندگان، سخنرانی «ریچارد دال» استاد دانشگاه آکسفورد و دانشمند فقیدی که موفق به شناسایی ارتباط مصرف سیگار و سرطان ریه شد را برگزار کرده است.

مجری بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقا در ایران در سخنرانی خود، به تشریح نتایج این مطالعه که یکی از دستاوردهای مهم آن اثبات «سرطان زایی تریاک» بوده است پرداخت و گفت: استفاده از مواد مخدر ، در حال حاضر، یک مشکل بهداشتی عمده در بسیاری از نقاط جهان  است. به طوری که بیش از 32 میلیون نفر از ترکیبات مواد مخدر استفاده می کنند.

ملک زاده افزود: تولید جهانی تریاک از دهه 1930  به بالاترین سطح خود در 2014 رسید که عمدتا به علت افزایش کشت خشخاش در افغانستان بوده است و این درحالی است که دستیابی به مطالعاتی با داده های معتبر درباره «مصرف طولانی مدت مواد مخدر »  چالش برانگیز است.

وی تاکید کرد: فقدان مطالعات دقیق درباره «مصرف طولانی مدت» ترکیبات مواد مخدر، منجر به کمبود مطالعات اپیدمیولوژیک آینده نگر می شود؛ مطالعاتی که می توانند تاثیرات مصرف درازمدت این ترکیبات را بر بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان ارزیابی کنند و این در حالی است که  اغلب مطالعات منتشر شده اخیر در این زمینه ، مطالعات موردی  گذشته نگر بوده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، مطالعه بزرگ کوهورت در شمال شرق ایران (گلستان) که بیشترین شیوع سرطان مری در جهان را داراست، تنها مطالعه ای دانست که اطلاعات دقیق و معتبری درباره تعداد زیادی از افرادی که ترکیبات مواد مخدر را در «طولانی مدت»  مصرف کرده اند، ارائه می دهد.

وی گفت: مصرف تریاک در شمال شرق ایران، عمدتا با اهداف تفریحی، مشابه مصرف الکل در کشورهای غربی صورت می گیرد و امکان ارائه اطلاعات معتبر از جمعیت عمومی و نه جمعیتی خاص را فراهم می آورد.

ملک زاده، با اشاره به نتایج حاصل از سالها بررسی و پیگیری 50 هزار و 45 فرد شرکت کننده در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان، گفت: بر پایه نتایج این مطالعه که با توجه به شاخص های جنس، سن، مصرف دخانیات، مصرف الکل، سطح سواد، میزان درآمد به دست آمده است، 17 درصد شرکت کنندگان شامل 8 هزار و 487  نفر، مصرف دائمی تریاک را گزارش کردند.

وی افزود: از میان بیش از 50 هزار شرکت کننده تحت مطالعه، 6 هزار و  466 نفر تاکنون فوت کرده اند و نتایج بررسی علل مرگ افراد فوت شده نشان داد: مصرف تریاک با افزایش میزان خطر مرگ و میر ناشی از کلیه علل مرگ در ارتباط است.

به گفته این سرطان شناس برجسته ایرانی، دیگر نتایج بررسی علل مرگ فوت شوندگان در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان حاکیست که مصرف ترکیبات مواد مخدر به ویژه تریاک، با افزایش خطر مرگ بر اثر بیماری ایسکمیک قلبی، به میزان 92 درصد، بیماری های ریوی 59 درصد، سرطان مری 47 درصد، سرطان معده 44 درصد، سکته مغزی 41 درصد و سایر سرطانها شامل مثانه، حنجره، لوزالمعده در ارتباط است و این یافته ها به شدت این ارتباط را تایید می کنند.

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد به این یافته مهم مطالعه کوهورت گلستان اشاره کرد که ارتباط مصرف تریاک با مرگ و میر، بسیار قوی تر از ارتباط مصرف سیگار با مرگ و میر است و این ارتباط در مطالعه کوهورت گلستان، از نظر آماری معنی دار بوده است.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، با یادآوری 33 هزار مرگ ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در «کوتاه مدت»، طی سال 2015 در ایالات متحده آمریکا گفت: این درحالیست که میزان مرگ و میر واقعی ناشی از مصرف «طولانی مدت» مواد مخدر می تواند بطور قابل توجهی بیشتر از این آمار باشد زیرا علاوه بر «مصرف بیش از حد» ، «مصرف طولانی مدت مواد مخدر» نیز موجب ایجاد سرطان، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های مزمن خواهد شد.

ملک زاده نتایج حاصل از مطالعه بزرگ کوهورت گلستان  که دارای شرکت کنندگان بسیار (بیش از 50 هزار نفر) بوده است را با یافته های تعداد زیادی از مطالعات مورد – شاهدی، همسو دانست و گفت: این نتایج  نشان می دهد که بار مرگ ناشی از مصرف «طولانی مدت» مواد مخدر ممکن است بالاتر از برآوردهای فعلی باشد.

در ادامه این مراسم و پس از پایان یازدهمین سخنرانی «ریچارد دال»، مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، توسط کریستوفر وایلد، رئیس آژانس به دکتر ملک زاده، پزشک و محقق برجسته ایرانی و معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اعطا شد.

این مدال افتخار به پاس دو دهه تلاش دکتر ملک زاده و محققان همکار او در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان اعطا شد؛ مطالعه ای که به منظور شناسایی عوامل شیوع بالای سرطان مری در منطقه شمال شرق ایران بر روی بیش از 50 هزار نمونه و جهت پیگیری به مدت 14 سال به اجرا درآمد و به نتایج مهمی دست یافت.

این دانشمند ایرانی، برای نخستین بار در جهان ثابت کرد که مصرف تریاک موجب ایجاد انواع  سرطان می شود .همچنین مصرف نوشیدنی های داغ نقش بسیار مهمی در ایجاد سرطان مری دارد.

دستاورد تحقیقاتی دکتر ملک زاده در زمینه تاثیر مصرف نوشیدنی های داغ بر ایجاد سرطان مری، توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است و دیگر دستاورد مطالعات وی تحت عنوان «سرطانزایی تریاک» در فهرست آژانس بین المللی تحقیقات سرطان برای ثبت قرار دارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرکز پردازش سریع حوزه هوایی راه‌اندازی شد

اجلاس هم‌اندیشی صنعت میکروالکترونیک کشور برگزار می‌شود

اساتید بازنشسته جای خود را به نخبگان جوان بدهند

همکاری "رایسست" با بنیاد سعدی برای تامین منابع اطلاعاتی کرسی‌های زبان فارسی در 340 دانشگاه

فراخوان مسابقه «رویای کهکشانی من» اعلام شد

آخرین مهلت ارسال مقاله به همایش ملی "کشت ارگانیک و ازدیاد گیاهان دارویی"

مرکز مشترک ازدیاد برداشت بین دانشگاه "صنعت نفت" و "مونتان لئوبن" اتریش ایجاد می‌شود

چهارمین «جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی» برگزار می‌شود

انتظار از وزارت علوم برای توجه به یک جشنواره تئاتری

گسترش همکاری‌های علمی و فناوری ایران با سوئیس

راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی برای غیرفارسی زبانان/ارتباط دانشگاه با جامعه نابسامان است

روسای دو دانشگاه کشور انتخاب شدند

کتاب "روند مهاجرت تحصیلی دانشجویان در جهان" منتشر شد

تحصیل بیش از 500 دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های سوئیس

رشته فرآورده‌های طبیعی در مقطع کارشناسی تصویب شد

راهکار وزارت علوم برای اصلاح قانون سهمیه‌ ایثارگران در کنکور

تعیین حد نصاب نمره زبان در آزمون ارشد 98

گسترش همکاری‌ دانشگاه‌های ایران و روسیه طی سال‌های اخیر

"سیاره سرخ" ایران‌زمین چشم‌انتظار توجه مسئولین

تاسیس شهر سلولی در استان البرز تحول عظیمی به وجود می‌آورد

دوازدهمین همایش ملی علمی-فرهنگی خلیج فارس برگزار می‌شود

کاشی آنتی باکتریال نانویی وارد «فـهرست بـها» شد

ابداع یک رسم الخط بهتر از بریل برای نابینایان

مرکز فرهنگ ایرانی و زبان فارسی «خیام» در اسپانیا ایجاد شد

مسابقه ملی ایده‌پردازی تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی مغز

آغاز هفته‌ دانشگاه درسدن آلمان در شیراز

احیای گفتمان و فرهنگ استفاده از کالای داخلی با بهره‌گیری از نخبگان

رقابت 9 تیم ایرانی و خارجی برای رفع چالش‌های زیست‌محیطی آب و فاضلاب

آغاز همکاری‌ دانشگاه‌های «فردوسی مشهد» و «پراگ جمهوری چک»

ساخت ربات‌های تعاملی برای آموزش زبان انگلیسی به فراگیران

قطب‌های علمی هوایی و هوانوردی حمایت می‌شوند

کالاهای فرهنگی در بهبود وضعیت "سواد انرژی" مردم چه نقشی دارند؟

رشد مغز در همه سنین ادامه دارد

تمدید فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت از 18 فروردین

گام بلند محققان ایرانی در فناوری/از تولید دارو تا موقعیت‌یاب بومی

درج مقاله پژوهشگران دانشگاه شریف در مجله «نانواسکیل»

اعطای 108 "گرنت پژوهشی" به پژوهشگران کشور

حمایت بنیاد نخبگان از برگزیدگان مسابقه ملی نانو/اعطای مجوز برای حضور در المپیاد

اولین شهر سلولی کشور راه اندازی می شود

تیم های برگزیده مسابقات ربوکاپ بدون آزمون به دانشگاه می روند

تأثیر عمیق ورزش بر شکل‌گیری و ارتقای «هویت ملی»

وضعیت مصرف آنتی بیوتیک در کشور بررسی شد

فاز سوم پارک فناوری پردیس با همکاری چین توسعه می یابد

6 طرح برتر جشنواره اینوکاپ معرفی و تقدیر شدند

خوردن ماهی می‌تواند خطر بیماری ام.اس را دفع کند

آمادگی جهاد دانشگاهی برای راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان در مازندران

ریزجلبک‌ها؛ راه‌حل رفع ابرچالش‌های زیست‌محیطی در کشور

مشخص‌شدن 3 زمینه کلی همکاری‌های علمی ایران و آلمان

توسعه تبادل دانشجو و محقق با انستیتو کوشن پاریس

44 مرکز تحقیقاتی فعال در حوزه "سلولی" داریم/ پیوند "غضروف" در انتظار صدور مجوز