پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

ایرانیان ترکیه

آداب عروسی ترک ها در جهان

ایرانیان جهان - در عروسی های ترک های جهان خصوصا آناتولی ، چند روز قبل از برگزاری مراسم، دعوتیه های عروسی در میان دوستان و فامیل پخش می گردد.

مراسم رقص سماع در ترکیه Sema Ayini

ایرانیان جهان - رقص سماع Sema ayini – سماع به نوعی از رقص صوفیه شامل چرخش بدن همراه با حالت خلسه برای اهداف معنوی گفته می‌شود. سماع سابقه دیرین تاریخی داشته و پس از اسلام موافقان و مخالفانی نیز در این دین پیدا نموده‌است.

کشف راز نورافشانی زشت ترین ماهی دنیا

ایرانیان جهان- مطالعات ژنتیک راز نورافشانی ماهی زشت و ترسناکی به نام قلابچه ماهی را که در اعماق دریاها و اقیانوس ها و در نور بسیار ناچیزی زندگی می کند، فاش کرد.

ساخت باتری با فلز مایع

ایرانیان جهان- پژوهشگران "دانشگاه استنفورد"، برای ذخیره بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر، باتری‌هایی از جنس فلز مایع ابداع کرده‌اند.

ارتباط مصرف گوشت فرآوری شده با «شیدایی»

ایرانیان جهان- یافته های مطالعه گروهی از محققان در دانشگاه پزشکی جان هاپکینگز آمریکا نشان می دهد نیترات (ماده موجود در گوشت های فراوری شده) می تواند منجر به نوعی بیماری روانی به نام «شیدایی» شود.

بهبود حافظه سالمندان با مصرف اندکی شکر

ایرانیان جهان- تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف اندکی شکر در سنین بالای 60 سال موجب بهبود تعامل در کارهای دشوار و عملکرد حافظه می‌شود.

پهپاد ودافون رکورد سرعت را در گینس شکست

ایرانیان جهان- در جریان برگزاری بیست و پنجمین فستیوال سرعت گود وود در انگلیس پهپاد تولید شده توسط شرکت ودافون با رکوردشکنی بی سابقه توانست نام خود را در فهرست رکوردهای گینس ثبت کند.

شناسایی آثار مخرب پارکینسون بر قلب

ایرانیان جهان- محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون راهکار جدیدی را برای ردگیری مکانیزم های عامل تخریب سلول های عصبی قلب در اثر بیماری پارکینسون توسعه دادند.

کنه ها دوستداران گروه خونی A

ایرانیان جهان- محققان در جریان مطالعه ای شواهدی بدست آورده اند که نشان می دهد کنه ها افرادی که گروه خونی A را دارند، بیشتر نیش می زنند.

امواج وای‌فای بر عملکرد مغز چه تاثیری دارد؟

ایرانیان جهان- در تحقیقی از سوی پژوهشکده علوم شناختی تاثیر امواج وای‌فای بر حافظه‌ی کاری مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد این امواج سرعت واکنش افراد را بالا می‌برد، هرچند که این تاثیر موقتی است

افزایش ذخایر انرژی خورشیدی با نانوذرات طلا

ایرانیان جهان- بنابر یافته‌های یک پژوهش جدید، نانو ذرات ستاره‌ای شکل طلا، که توسط یک ماده‌ی نیمه‌هادی پوشیده شده‌اند، می‌توانند با اثربخشی بیش از چهار برابر نسبت به دیگر روش‌ها، از آب، هیدروژن تولید کنند.

استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب در شرایط میکروگرانش

ایرانیان جهان- محققان آمریکایی راهکار جدیدی را برای به دست آوردن اکسیژن و هیدروژن از آب در شرایط میکروگرانشی ابداع کردند که در آن تنها از یک ماده نیمه رسانا و نور خورشید استفاده می شود؛ مهمترین کاربرد این دستاورد در سفرهای فضایی است.

تولید برق از گرمای زاید

ایرانیان جهان- محققان دستگاهی ابداع کرده اند که می تواند گرمای زاید ناشی از فعالیت تجهیزات برقی را بگیرد و به جریان مستقیم برق تبدیل کند.

ابزار موسیقی برای فضا ساخته شد

ایرانیان جهان- محققان دانشگاهی نوعی آلت موسیقی ساخته اند که برای نواختن در جاذبه صفر فضا طراحی شده است.

اندیشکده دانش پژوهان جوان ایجاد می شود

ایرانیان جهان- معاون مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: اندیشکده دانش پژوهان جوان با هدف تعامل و اعتلای سطح علمی دانش آموزان و مدال آوران المپیادها به زودی راه اندازی می شود

رکوردهای جدید گرما ثبت شد/ تابستان ها گرم تر می شود

ایرانیان جهان- تحقیقات جدید نشان می دهد افزایش دمای آب و هوای جهان احتمالا دو برابر مدل های قبلی پیش بینی گرمایش زمین است. این در حالی است که گرمای بی سابقه در سراسر جهان رکورد زده است.

توسعه سیستم عصبی برای دادن حس لامسه به ربات‌ها

ایرانیان جهان- محققان "دانشگاه استنفورد" و "دانشگاه ملی سئول" یک سیستم عصبی حسی مصنوعی را که می‌تواند به طور بالقوه حس لمس را در ربات‌ها و اندام‌های مصنوعی ایجاد کند، توسعه داده‌اند.

رباتی که از انسان تقلید می کند

ایرانیان جهان- محققان یک ربات مجهز به هوش مصنوعی ساخته اند که با مشاهده اعمال انسان یا ویدئویی از آنها می تواند همان حرکت را تقلید کند.

جایزه دیگری جایگزین نوبل ادبیات می‌شود

ایرانیان جهان- گروهی از چهره‌های برجسته فرهنگی سوئد قصد دارند در پی رسوایی‌های به وجود آمده در کمیته انتخاب نوبل ادبیات، امسال هیات و جایزه دیگری را برای معرفی بهترین‌های ادبیات دنیا جایگزین کنند

شیوع باجگیر سایبری درسیستم کاربران ایرانی/فایل ناشناس را بازنکنید

ایرانیان جهان- مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) نسبت به شیوع باج افزار جدیدی با نام CyberSCCP در منطقه خاورمیانه و به ویژه در بین جامعه مجازی کاربران ایرانی هشدار داد.

دستیابی محققان ایرانی به سلول های زمینه ساز درمان پارکینسون

ایران درجهان- مدیر مرکز مغز و علوم شناختی پژوهشگاه رویان گفت: محققان ایرانی در راستای سلول درمانی بیماری پارکینسون، توانستند به سلول های پیش ساز همگن دوپامینرژیک دسترسی پیدا کنند که می تواند زمینه ساز درمان پارکینسون از طریق سلول درمانی شود.

باتری موبایل رازهای صاحبش را فاش می کند

سرزمین ایرانیان- باتری موبایل هر کاربر شخصی ترین رازهای او را بدون اطلاعش فاش می کند و هکرها می توانند با رصد آن متوجه شوند او در موبایلش چه تایپ کرده، چه زمان عکس گرفته و آخرین تماس او چه بوده است.

مالچ‌های بیولوژیک ماندگارتر می‌شوند

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری گفت: یکی از اولویت‌های ستاد در سال جاری، افزایش ماندگاری مالچ‌های بیولوژیک است.

تصفیه آب با استفاده از دانه یک گیاه!

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی برای تصفیه آب، ارائه داده‌اند که در آن، از دانه یک گیاه استفاده می‌شود.

درمان سرطان با تولید حباب در رگ ها

سرزمین ایرانیان- محققان فرانسوی و چینی با ایجاد حباب های بسیار ریز داخل رگ های خونی نزدیک بافت سرطانی توانسته اند راهکاری غیرتهاجمی برای قطع تغذیه این بافت ها و رساندن داروهای ضدسرطان به تومورها بیابند.

لباس حشره‌کش طراحی شد!

سرزمین ایرانیان- مطالعات انجام شده توسط محققان "مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری"(Centers for Disease Control and Prevention) ایالات متحده نشان داده است که "لباس‌های حشره کش"(Insecticide-treated clothes) از نیش زدن کنه‌ها جلوگیری می‌کنند و ممکن است به پیشگیری از "بیماری‌های گزشی" (tick-borne diseases) (بیماری‌های که از طریق نیش حشرات به حیوانات و انسان‌ها منتقل می‌شود) نیز کمک کنند.

کشف آنتی بیوتیکی جدید در گل های تنباکو

سرزمین ایرانیان- محققان آنتی بیوتیک جدیدی در گل های تنباکو کشف کرده اند که با روشی تهاجمی و موثر قارچ ها را نابود می کند.

یک کتاب مرجع ملی و بین‌المللی در حوزه واکسن تدوین می‌شود

سرزمین ایرانیان- بر اساس اهداف تعیین شده برای کارگروه واکسن ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در اهداف کلان نظام علم، فناوری و نوآوری واکسن در افق 1404، این کارگروه یک کتاب مرجع ملی و بین‌المللی در حوزه واکسن تدوین می‌کند.

یک آنزیم، تلاش‌ برای "کاهش وزن" را خنثی می‌کند

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه "سن دیه‌گو" دریافتند، آنزیمی در بدن وجود دارد که چربی را برای زمان قحطی ذخیره می‌سازد و منجر به عدم "کاهش وزن" می‌گردد.

توليد غضروف و استخوان از تفاله سيب

استفاده از تفاله سيب در ساخت انواع بافت غضروفي و استخوان، تازه ترين جاه طلبي دانشمندان در عرصه توسعه فناوري چاپ سه بعدي به حساب مي آيد

افزايش رشد فناوري ايران در کنار رشد علمي

رييس پژوهشگاه هوافضا با تاکيد بر اينکه آماري از مراکز معتبر بين المللي مبني بر کاهش رشد علمي ايران وجود ندارد، گفت: رشد فناوري کشور نيز در چند سال گذشته در کنار رشد علمي افزايش داشته است

ارتباط دور کمر با شايعترين سرطان مردان

تحقيقات بر روي 140 هزار مرد ساکن در 8 کشور اروپايي نشان مي دهد که اندازه دور کمر با احتمال ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است

درخواست محققان از مسئولان درباره قراردادهاي هوايي

رئيس دانشگاه اميرکبير با بيان اينکه در حال حاضر قرار دادهاي بزرگي در صنعت هوايي در حال شکل گيري است، گفت: مسئولان بايد از اين فرصت براي ارتقا دانش فني و دانشگاه‌هاي کشور استفاده کنند.

تصويب لايحه حفظ ذخاير ژنتيکي، از نابودي اين منابع ارزشمند پيشگيري مي کند

رئيس انجمن بيوتکنولوژي ايران با تاکيد بر لزوم تصويب سريعتر لايحه حفظ ذخاير ژنتيکي در مجلس شوراي اسلامي گفت: تصويب اين لايحه، موضوع حفظ ذخاير ژنتيکي را قانوني و همگان را موظف به اجراي آن مي کند.

تشخيص سکته مغزي در 10 دقيقه

محققان با اتصال يک آنزيم به نانوذرات، موفق به تشخيص سکته مغزي در 10 دقيقه شدند

ابداع روشي که مواد را از هسته خورشيد گرمتر مي کند

فيزيکدانان نظري موفق به توسعه روشي شده اند که با استفاده از ليزر، دماي برخي مواد را در مدت زمان 20 کوادريليونيوم ثانيه (يک ميليون ميليارديم ثانيه) گرمتر از دماي هسته خورشيد مي کند

ساخت حسگر آني سنجش اکسيژن خون

محققان موفق به ساخت حسگري شده اند که با بررسي آني ميزان اکسيژن خون و عضلات، ورزشکاران را از عملکرد بدن و وضعيت کلي آن در ز مان فعاليت هاي ورزشي آگاه مي کند

درمان نادرترين سرطان خون با داروي ديابت

يک مطالعه بين المللي نشان مي دهد که ترکيب داروهاي شيمي درماني با يکي از داروهاي درمان ديابت، در درمان سرطان خون اثربخشي بيشتري دارد.

کاهش ابتلا به سرطان با مصرف آسپرين

پژوهش هاي جديد محققان نشان مي دهد که مصرف دوز معمولي آسپرين خطر طولاني مدت ابتلا به سرطان را در افراد چاق داراي سابقه خانوادگي ابتلا به اين نوع بيماري، کاهش مي دهد.

تست صدا شيوه جديد تشخيص آلزايمر و پارکينسون

پژوهشگران به تازگي روش جديدي را براي تشخيص بيماري آلزايمر کشف کرده اند که تنها با شنيدن صداي فرد از طريق تلفن مي توان اين بيماري را تشخيص داد

توليد دارويي براي محافظت از اثرات تشعشعات هسته‌اي

راه نو- تيمي ميان‌رشته‌اي از دانشمندان به رهبري دانشکده پزشکي دانشگاه تگزاس در گالوستون، دستاورد جديدي را در برخورد با اثرات مرگبار ناشي از قرارگرفتن در معرض تشعشعات هسته‌اي گزارش کردند

ساخت عضله مصنوعي با نانوتيوب هاي کربني

محققان دانشگاه تگزاس در دالاس آمريکا با استفاده از نانوتيوب هاي کربني موفق به ساخت اليافي شده اند که مهمترين استفاده آن، توليد عضله مصنوعي است.

ابداع لامپ نابودکننده عفونت بيمارستاني

يک لامپ با نور نيلي رنگ با قابليت نابود کردن ميکروارگانيسم ها در هوا و عامل ضد عفوني کردن بيمارستان ها، ابداع و به بازار عرضه شد

بازگشت به شيخ؟

گعده‌نشيني‌هاي ظهر شنبه‌هاي مجمع تشخيص مصلحت نظام گويا در حال ثمر‌دهي است.

ساير مطالب