آخرين مطالب

نوشتارها

مرگبار بودن هوای داخل خودرو پس از تابش 1 ساعته خورشید

سرزمین ایرانیان- یک مطالعه جدید نشان داد تنها یک ساعت تابش خورشید به خودرو کافی است تا دمای داخل آن غیرقابل تحمل شود و این بیانگر خطر جدی برای کودکانی است که در خودرو گذاشته می‌شوند

ساخت زیست‌حسگر تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه کردستان موفق به ساخت آزمایشگاهی آپتاحسگری شده‌اند که می‌تواند بروز سرطان تخمدان را در مراحل ابتدایی و تنها از طریق بررسی نمونه‌ خون افراد تشخیص دهد؛ این آپتاحسگر، طراحی ساده‌ای داشته و از دقت و صحت عملکرد بالایی برخوردار است.

افزایش بهبود زنان مبتلا به سرطان سینه با رژیم غذایی کم چرب

سرزمین ایرانیان- یافته گروهی از محققان آمریکایی نشان می دهد احتمال بهبودی در زنان مبتلا به بیماری سرطان سینه که رژیم کم چربی تری داشته اند، بیشتر از زنانی است که غذاهایی با چربی بیشتر مصرف کرده اند.

چای سبز سلاح جدیدی در برابر سرطان

سرزمین ایرانیان- دانشمندان دریافته‌اند که نانوذرات گرفته شده از برگ چای سبز برای جلوگیری از رشد سرطان ریه مفید است.

تشخیص سرطان مری و معده با آزمایش تنفس

سرزمین ایرانیان- به گفته‌ی محققان با انجام آزمایش تنفس، پزشکان می‌توانند سرطان معده و مری را تشخیص دهند. محققان می‌گویند می‌توان از این آزمایش به عنوان یک آزمایش اولیه برای بیماران استفاده کرد.

انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند همه نیاز بشر به انرژی را تامین کنند

سرزمین ایرانیان- تصور عموم و حتی برخی کارشناسان بر این است که انرژی‌های تجدیدپذیر نمی‌توانند کاملا جایگزین منابع تامین انرژی فعلی شوند، اما تحقیق جدید نشان داد که این‌طور نیست.

عملکرد موفق "انسولین خوراکی" در آزمایش انسانی

سرزمین ایرانیان- ابداع انسولین خوراکی به شکل قرص، می‌تواند بهترین خبر برای افراد دیابتی باشد؛ چرا که آنها را از شر تزریق‌های مکرر روزانه می‌رهاند.

اعلام آمادگی جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی برای تامین برق سازمان‌ها از طریق انرژی خورشیدی

سرزمین ایرانیان- رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه طبق مصوبه هیئت دولت سازمان‌ها باید 20 درصد برق خود را از طریق انرژی خورشیدی تامین کنند، گفت: این نهاد آمادگی خود را در این زمینه برای همکاری با سازمان‌ها اعلام می‌کند

"رس‌پاشی"مسکنی برای مقابله با هیولای‌سرخ/تهدیداتی که جان مرجان‌ها را نشانه‌ گرفته است

سرزمین ایرانیان- سرپرست مرکز اقیانوس‌شناسی چابهار با بیان اینکه شکوفایی جلبکی (کشند قرمز) هر ساله از اواخر خرداد آغاز می‌شود و تا اواخر شهریور ادامه دارد، گفت: روش "رس‌پاشی" تنها منجر به کنترل رشد جلبک می‌شود، نه کاهش آن و بعد از مدتی رشد جلبک مجددا آغاز خواهد شد

شناسایی گونه‌های درختی سازگار با اقلیم سمنان توسط محققان کویرشناسی دانشگاه سمنان

سرزمین ایرانیان- رئیس دانشکده کویرشناسی دانشگاه سمنان از شناسایی علمی گونه‌های درختی سازگار با شرایط اقلیمی و آب و هوایی سمنان در قالب دو طرح تحقیقاتی توسط محققان دانشگاه سمنان خبر داد

ساخت ورقه‌های محکم کربن در دمای پایین

سرزمین ایرانیان- یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران موفق شده‌اند در دمای پایین و با هزینه کم، ورقه‌های محکمی از جنس کربن ابداع کنند.

جراحی بیماران پارکینسون در خواب

سرزمین ایرانیان- کشف یک سیگنال مغزی منحصر به فرد، بیماران مبتلا به پارکینسون را قادر می‌سازد تا بدون اینکه هوشیار باشند، تحت عمل جراحی "تحریک عمقی مغز "(deep brain stimulation) قرار گیرند

فناوری‌هایی که امسال دنیا را تکان می‌دهند/ مراقب هوش مزاحم باشید

سرزمین ایرانیان- بر اساس پیش بینی ها 13 حوزه تکنولوژی در سال پیش رو بیشترین تأثیر را بر زندگی بشر می گذارند و همزمان چالشها و دغدغه های اخلاقی و امنیتی را نیز با خود به همراه می آورند

نانوذرات طلا سلولهای سرطانی را رصد می کنند

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران استرالیایی با استفاده از نانوذرات طلا که حاوی پوششی از آنتی‌بادی‌های مختلف است، ابزاری برای رصد وضعیت سلول‌های سرطانی گردشی (CTC) در بدن ساختند.

نرم افزار ساخت رنگ دلخواه طراحی شد

سرزمین ایرانیان- محققان موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش موفق به طراحی و ساخت نرم افزار محاسبه فرمولاسیون درست برای رسیدن به رنگ هدف شدند

همایش منطقه‌ای «مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی و بیولوژیک»

سرزمین ایرانیان- همایش منطقه‌ای «مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی و بیولوژیک»، 24 اردیبهشت ماه در سالن دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار می‌شود.

روان‌درمانی جایگزین قابل اعتماد داروهای ضدافسردگی برای زنان نابارور

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل با مقایسه‌ میزان اثربخشی داروهای ضدافسردگی و مداخله‌ روان‌شناختی بر افسردگی زنان نابارور و دارای اختلال عملکرد جنسی دریافتند که درمان روان‌شناختی یا روان‌درمانی تاثیر بهتری نسبت به دارودرمانی در کاهش علائم افسردگی این زنان داشت.

ارائه آخرین یافته‌های تحقیقاتی علوم و صنایع غذایی در ساری/لزوم توجه به سلامت جامعه دردانشگاه‌ها

سرزمین ایرانیان- دومین کنگره بین‌المللی و بیست‌وپنجمین کنگره ملی علوم و صنایع غذایی ایران به منظور ارائه آخرین یافته‌های تحقیقاتی در حوزه علوم و صنایع غذایی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد.

درمان استرس مزمن با مکمل‌های روغن ماهی

سرزمین ایرانیان- بر اساس یک مطالعه جدید روغن ماهی می‌تواند در کاهش آسیب‌های مغزی ناشی از استرس مزمن و استرس پس از سانحه موثر باشد.

دلایل عدم توفیق کشور در توسعه نجوم حرفه‌ای

سرزمین ایرانیان- به باور منجمان هر چند که کشور در تولید علم وضعیت خوبی دارد و 40 درصد محققان از دانشمندان ایرانی هستند ولی در کشور به دلیل کمبود اعتبارات نتوانستیم در حوزه نجوم حرفه‌ای وارد شویم.

آیا خدمه پرواز، بیشتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند؟

سرزمین ایرانیان- سرطان پستان به‌عنوان شایع­ترین سرطان تشخیص داده‌شده و عامل اصلی مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در بین زنان سراسر جهان محسوب می­‌شود. محققان کشورمان میزان بروز این سرطان را در بین خدمه پروازی مورد بررسی قرار داده‌اند.

تولید اولین بطری تصفیه آب دارای پمپ

سرزمین ایرانیان- یک شرکت تجاری برای اولین بار بطری تصفیه آبی را تولید کرده که دارای یک پمپ داخلی بوده و می تواند هر آبی را با دقت 99.99 درصد به آب شرب مبدل کند.

درمان بیماری کرون با سلول های بنیادی

سرزمین ایرانیان- طبق مطالعاتی که محققان انجام دادند بیماری کرون یا التهاب روده با سلول های بنیادی درمان خواهد شد.

استخراج انرژی بیشتر از سلول‌های خورشیدی

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران انگلیسی ادعا می‌کنند می‌توان با تغییر شکل برخی از مواد نیمه‌رسانا، انرژی بیشتری از سلول‌های خورشیدی استخراج کرد.

دیابتی‌ها از شر سوزن زدن به انگشت خود خلاص می‌شوند

سرزمین ایرانیان- محققان بریتانیایی موفق به ابداع یک پچ نظارت بر قند خون شدند که افراد مبتلا به دیابت با استفاده از این پچ، دیگر نیازی به آزمایش قند خون خود از طریق سوزن زدن به انگشت نخواهند داشت.

الهام از بال سنجاقک برای تولید سطوح آنتی‌باکتریال

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران با الهام از بال سنجاقک، نانوپوشش آنتی‌باکتریالی ساختند که می‌تواند با هزینه کم و اثربخشی بالا، باکتری‌ها را از بین ببرد. این پوشش حاوی نانوستون‌هایی است.

تحول در دنیای الکترونیک با مغناطیس اتمی

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه "کورنل" امیدوارند که آینده دنیای الکترونیک را با استفاده از میدان‌های الکتریکی برای دستکاری آهن‌رباهایی به ضخامت یک اتم متحول کنند.

دلیل حرکت جنین در رحم کشف شد

سرزمین ایرانیان- محققان کشف کرده اند که بچه ها برای داشتن استخوان ها و مفاصل قوی، نیازمند حرکت درون رحم هستند.

ساخت آفت‌کش‌های سازگار با طبیعت

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران فنلاندی و فرانسوی، در حال ساخت آفت‌کش‌هایی از "اسید ریبونوکلئیک" هستند که به گیاه آسیب نمی‌رسانند.

دستگاه تایپ افکار ساخته شد

سرزمین ایرانیان- محققان دستگاهی ساخته اند که می تواند با رصد سیگنال های عضلانی عصبی در صورت فرد جملات او را قبل از بیان شدن در رایانه تایپ کند.

یک دهه تلاش برای ذخیره میراث زیستی/ توسعه کشاورزی با بذر هیبریدی

سرزمین ایرانیان- محققان مرکز ذخایر زیستی و ژنتیکی بعد از 10 سال موفق به تولید بذرهای هیبریدی صیفی جات مانند خیار با اصلاح نژاد شدند تا بتوانند محصولاتی با کیفیت، صفات خوب و هزینه کمتر تولید کنند.

گرده‌افشانی با زنبورهای رباتیک

سرزمین ایرانیان- یک شرکت آمریکایی، موفق به ساخت نوعی زنبور رباتیک برای انجام کار گرده‌افشانی در کشاورزی شده است.

غرور ملی ایرانیان چگونه شکل می‌گیرد؟

سرزمین ایرانیان- غرور ملی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سازه‌های هویت ملی و ناسیونالیسم ایرانیان، کارکردهای گوناگونی دارد. در رابطه با این موضوع، محققان کشورمان پژوهش جالبی را انجام داده‌اند که به تحلیل جامعه‌شناختی مفهوم غرور ملی در ایران می‌پردازد.

عوامل تاثیر گذار در بیماری «ام اس» بررسی شد

سرزمین ایرانیان- محققان کشور موفق شدند نقش میکرو RNA ها در افزایش سلول‌های تی ترشح کننده « اینترلوکین 17 » در مبتلایان به ام اس را مورد بررسی قرار دهند.

هواپیمای ضد صاعقه ساخته می شود

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاهی معتقدند می توان با افزودن حسگرها و محرک هایی به هواپیما و ایجاد شارژ الکتریکی، خطر برخورد صاعقه با آن را کاست.

حل مشکل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها با ویروس باکتری خوار

سرزمین ایرانیان- محققان آمریکایی موفق به شناسایی ویروسی خاص شده اند که با هدف قرار دادن باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها، برخی بیماری های دشوار را به سهولت درمان می کند.

قلب مصنوعی دائمی ساخته شد

سرزمین ایرانیان- قلب کامل مصنوعی دانشگاه بهداشت و علوم "اورگان"(OHSU)برای جایگزینی دائمی با قلب اغلب بزرگسالان و کودکان 10 سال به بالا که دچار نارسایی قلبی هستند، طراحی شده است.

تشریح جزئیات راه‌اندازی "موتور آمبولانس" در دانشگاه تهران

سرزمین ایرانیان- معاون دانشجویی دانشگاه تهران از برنامه این دانشگاه برای راه اندازی موتور آمبولانس در سه نقطه این دانشگاه خبر داد و گفت: در حال حاضر یک دستگاه موتور آمبولانس در پردیس مرکزی دانشگاه مستقر شده و از اوایل سال آینده فعالیت اجرایی خود را شروع خواهد کرد.

سرزمین ایرانیان- افزایش شانس زنده ماندن سربازان با الهام از یک موجود جان سخت

سازمان دارپا قصد دارد با مطالعه روی موجودات جان سختی مانند تاردیگرید، مکانیسمی بیابد تا فرایندهای مولکولی بدن سربازان زخمی را کند کرده و شانس زنده ماندن آنها را بیفزاید

وقتی رعد و برق به کمک رایانه‌های کوانتومی می‌آید

سرزمین ایرانیان- دانشمندان با شعار اگر نمی‌توانی چیزی را در طبیعت مطالعه کنی، آن را در آزمایشگاه بساز، پرده از راز حباب‌های نوری نادر که هنگام رعد و برق به چشم می‌آیند برداشتند.

ورزشکار هلندی چه رازی دارد؟

سرزمین ایرانیان- محققان برای دریافتن چرایی مقاومت عجیب بدن ورزشکار هلندی در برابر سرما، بدن وی را مورد بررسی و اسکن قرار دادند.

شنا کردن زیاد در دریا موجب بیماری می‌شود

سرزمین ایرانیان- یک مطالعه فراگیر در مقیاس بزرگ نشان داده است افرادی که در اقیانوس شنا می‌کنند در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف هستند

رژیم ضد افسردگی

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود مشخص کردند، پیروی از یک رژیم سالم گیاهی، در کاهش خطر ابتلا به افسردگی موثر خواهد بود.

اقدام دهکده جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی برای یکپارچه‌سازی برند گیاهان دارویی

مدیر دهکده گیاهان دارویی خراسان جنوبی گفت: در نظر داریم تا تمام تولیدکنندگان گیاهان دارویی در استان، محصولات خود را جهت بسته‌بندی به این مرکز بیاورند تا محصولات با یک برند ملی عرضه شوند.

با عینک های طبی برای همیشه خداحافظی کنید

سرزمین ایرانیان- در دنیای امروز میلیون ها نفر به علت دوربینی یا نزدیک بینی مجبور به استفاده از عینک هستند. اما ابداع یک قطره چشم منحصر به فرد اصلاح عیوب انکساری را ممکن خواهد کرد.

سلنیوم محافظی در برابر آسیب‌های استامینوفن

سرزمین ایرانیان- استامینوفن پرمصرف‌ترین داروی مسکن در سراسر دنیا است و استفاده‌ بیش از حد مجاز آن باعث آسیب کبدی می‌شود. در آخرین بررسی‌های پژوهشگران کشور مشخص شد که سلنیوم در برابر سمیت ایجادشده توسط استامینوفن اثر محافظتی دارد.

درآمد میلیاردی از پوست خربزه!

سرزمین ایرانیان- در 10 ماهه اول امسال یک‌میلیارد و 868 میلیون دلار میوه‌های خوراکی، پوست مرکبات یا پوست خربزه صادر شده و کشورهایی مانند لهستان، کانادا و آلمان بزرگترین مشتریان پوست مرکبات و خربزه ایران هستند.

مصرف ذرت تراریخته در پیشگیری سرطان مفید است

سرزمین ایرانیان- محققان ایتالیایی با جمع‌بندی نتایج 6 هزار مطالعه طی دو دهه گذشته، مصرف ذرت تراریخته را برای پیشگیری از سرطان مفید دانستند

ماست؛ فرشته نجات مبتلایان به فشار خون بالا

سرزمین ایرانیان- بررسی های علمی نشان می دهد افرادی که دارای فشار خون بالا هستند با مصرف ماست می توانند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهند.

دلیل شفق‌های رنگی قطبی مشخص شد

سرزمین ایرانیان- محققان دلیل ایجاد نورهای زیبا و درخشان به هنگام شفق قطبی "تپنده" را کشف کردند

تولید محصولات قابل استتار با الهام از ده پا

سرزمین ایرانیان- ده پا یا سپیداج یکی از اسرارآمیزترین موجودات دریایی است که از توانمندی بالایی برای استتار در محیط های مختلف با هر رنگ و ترکیبی برخوردار است.

تولید گوجه فرنگی تراریخته مقاوم به آفت «مگس مینور»

سرزمین ایرانیان- گروهی از پژوهشگران بخش زیست شناسی مولکولی و ژنتیک در موسسه فناوری ازمیر در ترکیه موفق شدند گوجه فرنگی های تراریخته مقاوم به آفت مینور را تولید کنند

شکل جدیدی از نور ساخته شد

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاهی شکل جدیدی از نور را ساخته اند که به کمک آن می توان اطلاعات کوانتومی را توزیع کرد.

ارائه آموزش‌های مهارتی به بیش از 200 هزار سرباز از سال آینده

سرزمین ایرانیان- فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی کارکنان ستادکل نیروهای مسلح از ارائه آموزش‌های مهارت‌محور به بیش از 200 هزار سرباز از سال 97 خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سربازان وظیفه از سال آینده آموزش‌های مهارتی دریافت می‌کنند.

محققان موفق به درک نحوه پردازش تجارب احساسی در مغز شدند

سرزمین ایرانیان- تجارب احساسی انسان شامل آنچه که وی می بیند، می شنود، حس می کند، می چشد و بو می کند، درک وی از جهان اطراف را شکل می دهد و دانشمندان موفق به درک نحوه پردازش این اطلاعات شدند.

روشی نوین در درمان دیابت نوع یک به کمک کپسول های نانویی

سرزمین ایرانیان- محققان توانستند با کپسوله کردن بیلی روبین در اندازه نانو ذرات مدت زمان بقای سلول های جزایر پانکراسی موثر در بیماری دیابت نوع یک را در مدل های آزمایشگاهی افزایش دهند.

هواپیمای 72 نفره تا 3 سال دیگر ساخته می شود

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه صنایع هوایی و هوانوردی گفت: محققان شرکت های دانش بنیان تا 3 سال دیگر یک هواپیمای 72 نفره می سازند.

شروع آزمایش انسانی واکسن سرطان

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه استنفورد که به تازگی اعلام کردند واکسن ابداعی‌شان همه تومورهای سرطانی در بدن موش‌ها را از بین برده، آزمایشات بالینی آن را آغاز کردند.

نوعی باکتری هوازی در کمین بیماران دچار نقص ایمنی

سرزمین ایرانیان- نتایج بررسی‌هایی که توسط محققان کشورمان انجام‌شده، لزوم توجه به نوعی باکتری خطرناک و هوازی را که می‌تواند موجب بروز مشکل در بیماران دارای نقص ایمنی نظیر مبتلایان به آبسه‌های پستان شود، نشان می‌دهد.

دوست‌ها طول موج مغزی یکسانی دارند

سرزمین ایرانیان- اغلب گفته می‌شود که دوستان خوب در یک رده طول موجی هستند و در حال حاضر تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که این گفته صحیح است.

استفاده از آب درمانی برای بیماری کلیه پلی کیستیک

سرزمین ایرانیان- محققان انستیتو و بیمارستان وست مید استرالیا، روش بی خطر، ارزان و موثری را برای درمان بیماری کلیه پلی کیستیک ارائه داده اند که شامل نوشیدن مقادیر کافی آب است.

تبدیل گاز سمی دی‌اکسیدکربن به نانوبیومواد با ارزش افزوده بالا

سرزمین ایرانیان- محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان، سیستم سبزی را طراحی کردند که قادر است گاز گلخانه‌ای دی اکسید کربن را به نانوذرات کربنات کلسیم با ارزش افزوده تبدیل کنند.

تاثیر مستقیم سیگار الکترونیکی روی دی‌.ان‌.ای

سرزمین ایرانیان- یک مطالعه جدید نشان داد که استعمال سیگار الکترونیکی با آسیب به دی‌.ان‌.ای موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی می‌شود.

حل چالش‌های حوزه انرژی کشور نیازمند مدیریت راهبردی است

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در چهارمین کنفرانس فناوری و مدیریت انرژی گفت: مقوله‌ای راهبردی همچون انرژی را باید راهبردی مدیریت کنیم؛ نگاهی که کمتر در کشور وجود داشته است.

رفع «شب‌ادراری کودکان» با آموزش گروهی والدین

سرزمین ایرانیان- در پژوهشی که توسط محققین کشورمان انجام شده، تأثیر مثبت آموزش گروهی به والدینی که دارای فرزند شب ادرار هستند، مورد بررسی و تأکید قرار گرفته است.

ابداع ابزاری شبیه به لایه خونی شبکیه

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران اسپانیایی، برای یافتن درمان بیماری‌های مربوط به شبکیه، ابزاری شبیه به لایه خونی آن، ابداع کرده‌اند.

عرضه بسته‌بندی‌هایی که زمان ماندگاری مواد غذایی در یخچال را افزایش می‌دهند

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با استفاده از مواد زیست سازگار نانوکامپوزیتی را برای کاربرد در بسته‌بندی‌مواد غذایی تولید کردند که نتایج تحقیقات آنها نشان داد این بسته‌بندی علاوه بر آنکه زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش می‌دهند موجب کاهش بار میکروبی خواهند شد.

ابداع سرنگ دارورسانی به مدارهای مغز

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه ام‌آی‌تی، نوعی سوزن ابداع کرده‌اند که می‌تواند دارو را به بخش‌های گوناگون مغز منتقل کند.

ثبت نخستین المپیاد بین‌المللی دانش آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به نام ایران

سرزمین ایرانیان- رئیس کمیته علمی المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای ثبت نخستین المپیاد بین ‌المللی دانش آموزی در این حوزه با نام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهان خبر داد.

بهبود دردهای عصبی با عصاره‌ گیاه «به لیمو»

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران ایرانی در مطالعه‌ای بر روی عصاره‌ی به‌لیمو دریافتند که عصاره‌ این گیاه می‌تواند به درمان دردهای عصبی یا نوروپاتیک کمک کند.

ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد

سرزمین ایرانیان- گروهی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی روتامستد ژنی را شناسایی کرده اند که سبب سخت شدن دیواره‌های سلولی گیاهان و تولید سلولز گیاهی به عنوان منبعی در تولید سوخت زیستی می‌شود.

قرص ضدباروری مردانه ساخته شد

سرزمین ایرانیان- محققان موفق شده اند از ماده ای که قبایل آفریقایی به عنوان سم استفاده می کنند، قرص ضدباروری برای مردان تهیه کنند. آزمایش این قرص روی موش ها موفقیت آمیز بوده است

ساير مطالب

گیاه به چراغ مطالعه تبدیل می شود

پیوند سلول های بنیادی برای درمان نوعی بیماری نادر پوستی

کنترل درد بیماران بدون استفاده از داروهای مخدر

برچسب سنجش میزان کافی نور خورشید برای بدن

ابداع یک باتری قلمی که هیچ‌گاه خالی نمی‌شود

جلبک زنده برق تولید می کند

فست فود به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند

تولید عضلات انسانی دارای عملکرد از سلول پوستی

پیاز ها بدون اشک می شوند!

کمربند مجهز به کیسه هوا از راه رسید

لباس هوشمند برای مبتلایان به فراموشی رونمایی شد

حسگر تاتویی برای گیاهان ساخته شد

داروی دیابت سلول های سرطانی را به شیمی درمانی حساس می کند

دستگاهی که کیفیت مو را نشان می‌دهد

محققان به دنبال تولید داروی کاهش وزن بدون تغییر رژیم غذایی

اهلی‌سازی خرگوش اروپایی با توالی ژنتیکی

40سال دیگر شکلات جهان تمام می شود!

درمان پارکینسون با مطالعه ژنوم سمندر

درمان استرس حاد با پخش صدای امواج مغز برای بیماران

پیش‌ب آتشفشان به کمک پهپادینی فوران

دانشمندان مکانیسم ترازوی داخلی بدن را کشف کردند

چگونه یک ژنراتور مبدل گرما بسازیم؟

آکنه با طلا درمان می شود !

بامیه، گیاهی شفابخش برای دیابتی‌ها

کنترل قند خون بدون نیاز به سوزن

دانشمندان بخش مسئول تشخیص صداها در مغز را پیدا کردند

کفش مخصوص مبتلایان به پارکینسون ساخته شد

زنبورها از الگوهای گرمایی نامرئی برای انتخاب گل استفاده می‌کنند

رصد علائم حیاتی افراد با برچسب روی لباس

بررسی استفاده از فناوری‌های نوین برای بازتوانی بیماران در کنگره علوم اعصاب

شناسایی 3 گونه قارچ رشته‌ای جدید و بومی با ویژگی مقاومت به‌شوری

بیماری هموفیلی با مهندسی ژنتیک درمان شد

عامل آغازگر متاستاز در سرطان سینه مشخص شد

انتقال دارو به بدن با دستگاه تزریق بدون درد در نیم ثانیه

ایجاد دانش فنی تولید عصاره استاندارد گیاه خارمریم

استفاده از جریان الکتریکی برای تشخیص سرطان

خوراکی های ویتامینه‌ای که سلامت بدن را به خطر می‌اندازند

امیدوار کننده بودن یک داروی جدید در درمان اوتیسم

تتوی زنده‌ای که به محیط واکنش نشان می‌دهد!

سیمان ضد زلزله ساخته شد

کنترل میگرن با مطالعه کتابهای «ذهن‌آگاهی»

با این انگشتر به دستگاه های هوشمند دستور دهید

یافتن بازماندگان زلزله با سوسک‌های مجهز به ردیاب

امکان جست‌وجوی مقالات فارسی با جویشگر بومی محققان کشور

ارتباط مستقیم مصرف «آسپرین» در دوران بارداری و فلج مغزی نوزادان

افزایش خطر ابتلا به دیابت با دهانشویه!

رونمایی از داروی ضد سرطان تولیدشده در پارک فناوری فارس

ورزش کنید تا فراموشی نگیرید

استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان

قند چاق می‌کند، نه چربی!

احیای حس لامسه افراد قطع عضو بوسیله بازوی رباتیک پیشرفته

تولید غضروف مصنوعی از هیدروژل برای اولین بار

دیابتی های سیگاری بالای 50 سال آسپرین مصرف کنند

مجوز اولین قرص هوشمند دنیا صادر شد

این دوربین از قطع عضو بیماران دیابتی جلوگیری می کند

آلومینیوم‌ فویل سیگنال مودم را تقویت می‌کند!

نابینایی ارثی درمان شد

موسیقی، مغز را به فعالیت ریتمیک می‌اندازد!

نقش ویتامین‌های C و E در رفع آسیب‌های نوعی حشره‌کش

درمان دیابت نوع 2 با رژیم 2 ماهه!

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب توسط یک استارتاپ ایرانی

وقتی ذرات بی‌جان به نوعی زنده می‌شوند

300 نخبه دانشگاهی خدمت سربازی را در وزارت ارتباطات می گذرانند

ساخت شناور هوشمند با قدرت مانورپذیری بالا در واحد علوم و تحقیقات

کلکسیونی از بیماری‌ها با 2 بطری نوشابه در هفته!

چربی‌سوزی غیرمنتظره یک داروی سرطان

بررسی وضعیت رشد مغزی نوزادان نارس با "هوش مصنوعی"

نقش آفت‌کش‌های کشاورزی در احتمال شکست بارداری IVF

خداحافظی با سرطان‌های مختلف با مصرف روزانه آسپرین

اختلال در توانایی ترمیم سلول های بنیادی با دود سیگار الکترونیکی

لباسها تا 3 سال آینده خودشان سرد و گرم می شوند

نقش باکتری‌های روده در ابتلای فرد به اختلال استرس پس از سانحه

درمان جراحات ستون فقرات با ابریشم!

ساخت دستگاه تست مقاومت به شعله در پانل‌های چوبی

علت 3بعدی بودن جهان هستی کشف شد

کشف رابطه میزان تمایل به شیرینی با رشد تومور سرطانی

پوست ما دارای حافظه است!

مهندسی یک پروتئین برای لاغری!

عوامل تاثیرگذار در بارداری‌های چند قلو با روش‌های کمک‌باروری

اما و اگرهای نخستین داروی ژن‌درمانی برای نابینایی ارثی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت برنده مدال آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان شد

میزان تشعشعات آنتهای موبایل در ایران/ جای نگرانی نیست

ساخت نانوسامانه هوشمند انتقال همزمان دارو و ژن به سلول‌های سرطان استخوان

استفاده از فناوری نانو برای جلوگیری از تشکیل جای زخم

گام محققان دانشگاهی برای تولید محصولات بیولوژیک در مقیاس مینیاتوری

شناسایی جنسیت مظنون از طریق اثر انگشت

این موتورسیکلت به جای چرخ پروانه دارد/ تونل جایگزین پلیس شد!

دستگاه خوشبوکننده مکانیکی هوا طراحی شد

خط کشی هوشمند ویژه عابران حواس پرت

مدلی برای پیش‌بینی زمان وقوع ترک‌های روسازی آسفالتی

امیدواری در درمان دیابت با سلول های بنیادی

این دوچرخه را با دست پدال بزنید!

مبارزه با اعتیاد جزو اولویت‌های دانشگاه محقق اردبیلی است

ساخت نمونه اولیه دستگاهی برای جداسازی نانوذرات از خون

نقش پررنگ نانوفناوری در توسعه حسگرهای کم‌مصرف

قفل گوشی را با قلب‌تان باز کنید

علت وقوع خطای دید چیست؟

قدرت شنوایی پرندگان، کلیدی برای درمان ناشنوایی انسانها

سرمایه گذاری ارتش آمریکا برای تولید ربات قاتل

کارهای موبایلی با قدرت فکر انجام می شوند

جوهر تتو به غدد لنفاوي آسيب مي‌رساند

نمايشگاه دستاوردهاي فناورانه دريايي برگزار مي شود

کشف گونه جديد سياه‌ماهي رازي توسط محققان دانشگاه تهران

ويروس صوتي هم از راه رسيد

نقدي بر تاکسي‌ياب‌هاي استارت‌آپي در ايران

چشمه انفجاري که موجب زمين‌لرزه مصنوعي در کره شمالي شد

ايرانيان در فناوري؛ هر روز قدرتمندتر از ديروز

ارائه آخرين يافته‌هاي علمي در جشنواره تحقيقاتي رويان

تأثير ميکروب‌ها در بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي

سريع‌ترين روش براي اندازه‌گيري سرعت انتقال نانوذرات

استقامت عضلاني زنان بيشتر از مردان است

توليد کش گرافني که 200 برابر محکم‌تر از فولاد است

شناسايي و ثبت بارکد دي ان اي آبزيان استراتژيک توسط محققان ايراني

تاثير نور مصنوعي در ابتلا به سرطان پستان

آزمايش رنگ خنک کننده آسفالت

بدافزار جديد اندرويد، سارق اطلاعات کارت‌هاي اعتباري

ترکيب دو شيوه درماني براي مبارزه بهتر با سرطان

توئيتر دموکراتيک نيست

چرا حال زمين خوب نيست؟

ماهي‌هاي قرمز الکل توليد مي‌کنند تا زنده بمانند

چطور خورشيد گرفتگي را با دوربين موبايل ثبت کنيم؟

پليمر روغن پخت و پز جيوه را از محيط زيست پاک مي کند

هلند از چغندرقند خودرو مي سازد

توليد کرم جوان‌کننده پوست از عصاره‌هاي گياهي در کشور

فردا ماه گرفتگي را در آسمان ببينيد/ قابل رصد از سراسر کشور

دانشمندان از هوا غذا توليد کردند

استفاده از مخاط حلزون براي توليد چسب جراحي مايع

ذخاير ميکروارگانيسمي مرکز ملي ذخاير ژنتيکي و زيستي در مرز 4000 گونه

شناسايي ماده‌ خطرناک غذاهاي کنسروي در 20 ثانيه

محققان در يک قدمي توليد چسب زخم هاي داخل بدن

توليد آسفالت خودترميم شونده با فناوري نانو

ترکيب ضد پيري از عصاره هاي گياهي استخراج شد

ظرف چند ثانيه بوهاي بد در خودرو از بين مي رود

رشد بافت کبد از سلول هاي مهندسي شده

درمان وسواس مقاوم و بيش‌فعالي با «روش فيزيوتراپي مغز»

توافقنامه اي که بايد به دور از فضاسازي سياسي مورد توجه قرار گيرد

روبات انعطاف پذير 72 متري براي عمليات نجات ساخته شد

دسترسي به صفحات فيلترشده اينستاگرام ممکن شد

استاد رياضي مدرسه عالي معلمان الجزاير:مريم ميرزاخاني به ايراني بودن خود افتخار مي کرد

حسگري که اطلاعات را از پوست ذخيره مي‌کند

استفاده از نانوفناوري براي مبارزه با باکتري‌هاي مقاوم به آنتي‌بيوتيک

کيسه دوست دار محيط زيست در دانشگاه شريف توليد شد

اتصال مستقيم مغز انسان به يک تراشه براي تقويت حواس پنجگانه

حفظ بينايي کودکان با موز طلايي

ارتباط پارکينسون با سرطان پوست

تراشه هاي رايانه سه بعدي ساخته شدند

قابليت جديد گوگل مپس براي ناتوانان جسمي

الهام از چشم زنبور براي ساخت دوربين‌هاي بهتر

ويروس‌هايي که باکتري‌خوار شدند!

نسل آينده هوش مصنوعي شبيه انسان خواهد بود