آخرین اخبار

نوشتارها

ماست؛ فرشته نجات مبتلایان به فشار خون بالا

سرزمین ایرانیان- بررسی های علمی نشان می دهد افرادی که دارای فشار خون بالا هستند با مصرف ماست می توانند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهند.

دلیل شفق‌های رنگی قطبی مشخص شد

سرزمین ایرانیان- محققان دلیل ایجاد نورهای زیبا و درخشان به هنگام شفق قطبی "تپنده" را کشف کردند

تولید محصولات قابل استتار با الهام از ده پا

سرزمین ایرانیان- ده پا یا سپیداج یکی از اسرارآمیزترین موجودات دریایی است که از توانمندی بالایی برای استتار در محیط های مختلف با هر رنگ و ترکیبی برخوردار است.

تولید گوجه فرنگی تراریخته مقاوم به آفت «مگس مینور»

سرزمین ایرانیان- گروهی از پژوهشگران بخش زیست شناسی مولکولی و ژنتیک در موسسه فناوری ازمیر در ترکیه موفق شدند گوجه فرنگی های تراریخته مقاوم به آفت مینور را تولید کنند

شکل جدیدی از نور ساخته شد

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاهی شکل جدیدی از نور را ساخته اند که به کمک آن می توان اطلاعات کوانتومی را توزیع کرد.

ارائه آموزش‌های مهارتی به بیش از 200 هزار سرباز از سال آینده

سرزمین ایرانیان- فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی کارکنان ستادکل نیروهای مسلح از ارائه آموزش‌های مهارت‌محور به بیش از 200 هزار سرباز از سال 97 خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سربازان وظیفه از سال آینده آموزش‌های مهارتی دریافت می‌کنند.

محققان موفق به درک نحوه پردازش تجارب احساسی در مغز شدند

سرزمین ایرانیان- تجارب احساسی انسان شامل آنچه که وی می بیند، می شنود، حس می کند، می چشد و بو می کند، درک وی از جهان اطراف را شکل می دهد و دانشمندان موفق به درک نحوه پردازش این اطلاعات شدند.

روشی نوین در درمان دیابت نوع یک به کمک کپسول های نانویی

سرزمین ایرانیان- محققان توانستند با کپسوله کردن بیلی روبین در اندازه نانو ذرات مدت زمان بقای سلول های جزایر پانکراسی موثر در بیماری دیابت نوع یک را در مدل های آزمایشگاهی افزایش دهند.

هواپیمای 72 نفره تا 3 سال دیگر ساخته می شود

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه صنایع هوایی و هوانوردی گفت: محققان شرکت های دانش بنیان تا 3 سال دیگر یک هواپیمای 72 نفره می سازند.

شروع آزمایش انسانی واکسن سرطان

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه استنفورد که به تازگی اعلام کردند واکسن ابداعی‌شان همه تومورهای سرطانی در بدن موش‌ها را از بین برده، آزمایشات بالینی آن را آغاز کردند.

نوعی باکتری هوازی در کمین بیماران دچار نقص ایمنی

سرزمین ایرانیان- نتایج بررسی‌هایی که توسط محققان کشورمان انجام‌شده، لزوم توجه به نوعی باکتری خطرناک و هوازی را که می‌تواند موجب بروز مشکل در بیماران دارای نقص ایمنی نظیر مبتلایان به آبسه‌های پستان شود، نشان می‌دهد.

دوست‌ها طول موج مغزی یکسانی دارند

سرزمین ایرانیان- اغلب گفته می‌شود که دوستان خوب در یک رده طول موجی هستند و در حال حاضر تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که این گفته صحیح است.

استفاده از آب درمانی برای بیماری کلیه پلی کیستیک

سرزمین ایرانیان- محققان انستیتو و بیمارستان وست مید استرالیا، روش بی خطر، ارزان و موثری را برای درمان بیماری کلیه پلی کیستیک ارائه داده اند که شامل نوشیدن مقادیر کافی آب است.

تبدیل گاز سمی دی‌اکسیدکربن به نانوبیومواد با ارزش افزوده بالا

سرزمین ایرانیان- محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان، سیستم سبزی را طراحی کردند که قادر است گاز گلخانه‌ای دی اکسید کربن را به نانوذرات کربنات کلسیم با ارزش افزوده تبدیل کنند.

تاثیر مستقیم سیگار الکترونیکی روی دی‌.ان‌.ای

سرزمین ایرانیان- یک مطالعه جدید نشان داد که استعمال سیگار الکترونیکی با آسیب به دی‌.ان‌.ای موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی می‌شود.

حل چالش‌های حوزه انرژی کشور نیازمند مدیریت راهبردی است

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در چهارمین کنفرانس فناوری و مدیریت انرژی گفت: مقوله‌ای راهبردی همچون انرژی را باید راهبردی مدیریت کنیم؛ نگاهی که کمتر در کشور وجود داشته است.

رفع «شب‌ادراری کودکان» با آموزش گروهی والدین

سرزمین ایرانیان- در پژوهشی که توسط محققین کشورمان انجام شده، تأثیر مثبت آموزش گروهی به والدینی که دارای فرزند شب ادرار هستند، مورد بررسی و تأکید قرار گرفته است.

ابداع ابزاری شبیه به لایه خونی شبکیه

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران اسپانیایی، برای یافتن درمان بیماری‌های مربوط به شبکیه، ابزاری شبیه به لایه خونی آن، ابداع کرده‌اند.

عرضه بسته‌بندی‌هایی که زمان ماندگاری مواد غذایی در یخچال را افزایش می‌دهند

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تبریز با استفاده از مواد زیست سازگار نانوکامپوزیتی را برای کاربرد در بسته‌بندی‌مواد غذایی تولید کردند که نتایج تحقیقات آنها نشان داد این بسته‌بندی علاوه بر آنکه زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش می‌دهند موجب کاهش بار میکروبی خواهند شد.

ابداع سرنگ دارورسانی به مدارهای مغز

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه ام‌آی‌تی، نوعی سوزن ابداع کرده‌اند که می‌تواند دارو را به بخش‌های گوناگون مغز منتقل کند.

ثبت نخستین المپیاد بین‌المللی دانش آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به نام ایران

سرزمین ایرانیان- رئیس کمیته علمی المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای ثبت نخستین المپیاد بین ‌المللی دانش آموزی در این حوزه با نام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهان خبر داد.

بهبود دردهای عصبی با عصاره‌ گیاه «به لیمو»

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران ایرانی در مطالعه‌ای بر روی عصاره‌ی به‌لیمو دریافتند که عصاره‌ این گیاه می‌تواند به درمان دردهای عصبی یا نوروپاتیک کمک کند.

ژن تولید سلولز گیاهی کشف شد

سرزمین ایرانیان- گروهی از پژوهشگران موسسه تحقیقاتی روتامستد ژنی را شناسایی کرده اند که سبب سخت شدن دیواره‌های سلولی گیاهان و تولید سلولز گیاهی به عنوان منبعی در تولید سوخت زیستی می‌شود.

قرص ضدباروری مردانه ساخته شد

سرزمین ایرانیان- محققان موفق شده اند از ماده ای که قبایل آفریقایی به عنوان سم استفاده می کنند، قرص ضدباروری برای مردان تهیه کنند. آزمایش این قرص روی موش ها موفقیت آمیز بوده است

گیاه به چراغ مطالعه تبدیل می شود

سرزمین ایرانیان- محققان با ترکیب نانوذرات و پروتئین موجود در کرم ‌شب‌تاب موفق به ایجاد درخشش در گیاه شدند. با این کار می‌توان گیاهان را به چراغ مطالعه یا لامپ‌های زنده تبدیل کرد.

کنترل درد بیماران بدون استفاده از داروهای مخدر

سرزمین ایرانیان- برای تولید بسیاری از داروهایی که برای تسکین درد بیماران مورد استفاده قرار می گیرند از مواد مخدر استفاده می شود که عوارض جانبی زیادی دارند اما به تازگی روش جدیدی برای این کار ابداع شده است.

برچسب سنجش میزان کافی نور خورشید برای بدن

سرزمین ایرانیان- قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید برای پوست بدن مفید است، اما اگر این کار به مدت طولانی ادامه یابد، می تواند سلامت انسان را به طور جدی در معرض خطر قرار دهد

جلبک زنده برق تولید می کند

سرزمین ایرانیان- محققان موفق شده اند با کمک جلبک های زنده و مهندسی ژنتیک شده، سلول خورشیدی بسازند که نیروی مورد نیاز خود را تامین می کند.

فست فود به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند

سرزمین ایرانیان- محققان آلمانی متوجه شده اند واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به فست فود، شبیه واکنش به عفونت هاست. همچنین حتی پس از تغییر رژیم غذایی بعضی از تاثیرات مخرب آن به طور کامل در بدن از بین نمی رود

پیاز ها بدون اشک می شوند!

سرزمین ایرانیان- شرکتی در آمریکا پس از 30 سال تحقیق پیازی بدون اشک تولید کرده که در آینده به بازار عرضه می شود.

کمربند مجهز به کیسه هوا از راه رسید

سرزمین ایرانیان- افتادن ناگهانی به خصوص برای افراد مسن و ورزشکاران و ماجراجویان یک خطر بالقوه است و یک شرکت تجاری به این نتیجه رسیده که راه حل این مشکل تولید یک کمربند مجهز به کیسه هواست.

لباس هوشمند برای مبتلایان به فراموشی رونمایی شد

سرزمین ایرانیان- یک شرکت ژاپنی لباس های راحتی هوشمندی برای مبتلایان به فراموشی تولید کرده که با حسگرهای متعدد علائم حیاتی او را رصد می کنند و هنگام حرکت بیمار به متخصصان هشدار می دهند

حسگر تاتویی برای گیاهان ساخته شد

سرزمین ایرانیان- محققان نوعی حسگر ساخته اند که مانند یک تاتوی نازک روی برگ گیاهان می چسبد و اطلاعات مختلف مانند عطش گیاه و شیوه تبخیر آب در آنها را می سنجد.

داروی دیابت سلول های سرطانی را به شیمی درمانی حساس می کند

سرزمین ایرانیان- محققان نشان دادند که داروهای دیابتی آزمایشگاهی می توانند سلول های سرطانی را به داروهای شیمی درمانی متداول آسیب پذیر کنند. ترکیب این داروها می تواند نتایج درمان های سرطانی را بهبود بخشد.

دستگاهی که کیفیت مو را نشان می‌دهد

سرزمین ایرانیان- برند معروف آلمانی در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی دستگاهی را در نمایشگاه CES 2018 معرفی خواهد کرد که قادر است کیفیت موی سر شما را تحلیل کند.

اهلی‌سازی خرگوش اروپایی با توالی ژنتیکی

سرزمین ایرانیان- محقق دانشگاهی در سوئد از اهلی سازی خرگوش اروپایی با استفاده از تکنیک توالی/ خوانش از طریق بررسی ژنتیک این حیوان با همکاری دانشگاه پورتو در پرتغال خبر داد.

40سال دیگر شکلات جهان تمام می شود!

سرزمین ایرانیان- محققان پیش بینی می کنند با افزایش 2درجه ای دمای هوای جهان، تا 40 سال دیگر با قحطی کاکائو روبرو خواهیم شد

درمان پارکینسون با مطالعه ژنوم سمندر

سرزمین ایرانیان- محققان امیدوارند با بررسی توالی ژنوم سمندر بتوانند قابلیت رشد دوباره اعضای بدن و بخش هایی از مغز را در انسان ایجاد کنند، این تحقیق به ایجاد درمانی برای پارکینسون کمک می کند.

درمان استرس حاد با پخش صدای امواج مغز برای بیماران

سرزمین ایرانیان- محققان می گویند روش تازه ای برای درمان بیماری روانی اختلال استرسی پس از ضایعه روانی یا «پی تی اس دی» ابداع کرده اند که بیماران با گوش دادن به صدای امواج مغز خود آرام می شوند.

چگونه یک ژنراتور مبدل گرما بسازیم؟

سرزمین ایرانیان- ژنراتورهای ترم الکتریک یک فناوری نوین و فاقد آلایندگی برای تولید برق از اختلاف دمای دو ماده متفاوت هستند. این فناوری هم اکنون در ماموریت‌های اکتشافی در فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آکنه با طلا درمان می شود !

سرزمین ایرانیان- محققان انگلیسی قصد دارند درمان آکنه را با طلا برای 50 داوطلب آزمایش کنند.

بامیه، گیاهی شفابخش برای دیابتی‌ها

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دنیای پزشکی در گوشه و کنار جهان، همواره به دنبال یافتن روش‌هایی هستند که ضمن بهبود وضعیت بیماران، اثرات جانبی کمتری را نیز به‌واسطه داروهای مختلف بر بدن آن‌ها تحمیل کنند. در این خصوص، محققان ایرانی، استفاده از گیاه بامیه را به‌عنوان درمانی طبیعی و بدون اثرات جانبی مواد شیمیایی، برای بهبود بیماری دیابت معرفی کرده‌اند

کنترل قند خون بدون نیاز به سوزن

سرزمین ایرانیان- محققان به تازگی موفق به ارائه راه حلی برای ساخت دستگاهی برای اندازه گیری قند خون شده اند که نیازمند به ایجاد شکاف در پوست نیست

رصد علائم حیاتی افراد با برچسب روی لباس

سرزمین ایرانیان- محققان نوعی برچسب ساخته اند که روی لباس فرد می چسبد و با انتشار امواج رادیویی علائم حیاتی او را رصد می کند

بررسی استفاده از فناوری‌های نوین برای بازتوانی بیماران در کنگره علوم اعصاب

سرزمین ایرانیان- دبیر بخش بالینی ششمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی، ارتقای کیفیت زندگی مردم، کمک به درمان بیماری‌ها و نیز استفاده بهینه از فناوری‌های پیشرفته علم پزشکی و گسترش تکنولوژی‌های نوین را از اهداف برپایی این نشست علمی و تحقیقاتی علم پزشکی در تهران عنوان کرد.

عامل آغازگر متاستاز در سرطان سینه مشخص شد

سرزمین ایرانیان- محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز دریافتند که عامل اصلی وقوع متاستاز یا گسترش تومورهای سرطانی در بافت سینه، پیوند این سلول‌ها به رگ‌های خون‌رسان و درنتیجه مهاجرت سلول های سرطانی به نقاط دیگر است.

استفاده از جریان الکتریکی برای تشخیص سرطان

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران در یک پروژه جدید از جریان الکتریکی برای تشخیص بافت‌های سالم و بافت‌های سرطانی استفاده کردند که ممکن است به درمان بهتر سرطان در آینده منجر شود.

امیدوار کننده بودن یک داروی جدید در درمان اوتیسم

سرزمین ایرانیان- تست های اولیه روی یک داروی جدید به نام «NitroSynapsin »توسط محققان انستیتو تحقیقات« Scripps » در مدل موش مبتلا به اوتیسم نتایج امیدوار کننده ای نشان داده است

سیمان ضد زلزله ساخته شد

سرزمین ایرانیان- محققان با الهام از ستون فقرات یک موجود دریایی سیمانی ساخته اند که ترک نمی خورد و می توان از آن برای احداث ساختمان های ضدزلزله استفاده کرد

کنترل میگرن با مطالعه کتابهای «ذهن‌آگاهی»

سرزمین ایرانیان- میگرن، یک اختلال شدید است که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی­ در­پی است. محققان ایرانی در پژوهشی، تأثیر تسلط بر ذهن خود از طریق خواندن کتابهای «ذهن آگاهی» را بر بروز و حملات میگرن مورد بررسی قرار داده و به نتایج جالبی دست یافته‌اند.

امکان جست‌وجوی مقالات فارسی با جویشگر بومی محققان کشور

سرزمین ایرانیان- محققان یک شرکت دانش‌بنیان با رویکردی شبیه «گوگل اسکالر» جویشگر بومی را برای محتوای علمی فارسی عرضه کردند که در آن اطلاعات 7 سامانه و 3 هزار سایت نشریه علمی- پژوهشی بارگذاری شده است.

افزایش خطر ابتلا به دیابت با دهانشویه!

سرزمین ایرانیان- محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد می‌گویند دهانشویه باکتری‌های مضر برای تنفس داخل دهان را از بین می‌برد، اما استفاده بیش از حد از آن با افزایش خطر ابتلا به دیابت و پیش‌دیابت و چاقی مرتبط است

ورزش کنید تا فراموشی نگیرید

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه مک‌مستر طی آخرین پژوهش و آزمایشات خود دریافتند ورزش کردن حافظه را بهبود می‌بخشد.

قند چاق می‌کند، نه چربی!

سرزمین ایرانیان- استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانای آمریکا اخیرا در کتاب جدید خود اظهار داشت که خوردن چربی باعث چاقی نمی‌شود و افزایش وزن و چاقی به مصرف بیش از حد قند مرتبط است.

تولید غضروف مصنوعی از هیدروژل برای اولین بار

سرزمین ایرانیان- التیام زخم ها و آسیب های مفاصل کار ساده ای نیست زیرا جایگزین مصنوعی مناسبی برای غضروف وجود ندارد، اما پیشرفت های علمی این مشکل را هم برطرف کرده است.

دیابتی های سیگاری بالای 50 سال آسپرین مصرف کنند

سرزمین ایرانیان- عضو مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: براساس آخرین دستورالعمل و گایدلاین ها، بیماران دیابتی بالای 50 سال که مبتلا به فاکتورهای خطر دیگر مانند فشارخون، چربی خون بالا یا سیگار استعمال می کنند باید روزی یک عدد آسپرین مصرف کنند.

مجوز اولین قرص هوشمند دنیا صادر شد

سرزمین ایرانیان- انجمن دارو و غذای امریکا مجوز استفاده از اولین قرص هوشمند به نام Abilify MyCite را در امریکا صادر کرد.

آلومینیوم‌ فویل سیگنال مودم را تقویت می‌کند!

سرزمین ایرانیان- به کسانی که می‌گویند فویل آلومینیومی می‌تواند سیگنال وای-فای مودم را تقویت کند، نخندید. زیرا احتمالا درست فکر می‌کنند. پیچیدن فویل آلومینیومی دور یک آنتن مودم برای سیگنال وای-فای آن سال‌هاست که مورد بحث قرار دارد، اما اخیرا دریافته‌اند که در واقع ممکن است درست باشد.

نابینایی ارثی درمان شد

سرزمین ایرانیان- محققان شیوه درمانی ژنتیکی را برای بیماری ارثی شبکیه ابداع کرده اند که بیمار پس از این درمان می تواند تا حدی بینایی خود را بازیابد.

موسیقی، مغز را به فعالیت ریتمیک می‌اندازد!

سرزمین ایرانیان- بنابر اکتشاف جدید دانشمندان بریتانیایی و هنگ‌کنگی مغز می‌تواند ضربات و ریتم موسیقی را به‌صورت پالس‌های بافاصله زمانی مشخص درک نموده و از آن‌ها برای تقویت ریتمیک فعالیت‌های مغزی حتی در حجم‌های کم صدای موسیقی استفاده نماید.

درمان دیابت نوع 2 با رژیم 2 ماهه!

سرزمین ایرانیان- در بررسی‌های محققان دانشگاه ییل مشخص شد رژیم‌های غذایی که کالری آنها بسیار پایین است، می‌توانند به راحتی دیابت نوع 2 را درمان کنند.

وقتی ذرات بی‌جان به نوعی زنده می‌شوند

سرزمین ایرانیان- فیزیک‌دانان دانشگاه "اموری" آمریکا موفق شده‌اند به گونه‌ای به ذرات بی‌جان نوعی حیات ببخشند که بدون تغییر محیط پیرامونی، بین دو حالت مایع و کریستال تغییر وضعیت دهند.

ساخت شناور هوشمند با قدرت مانورپذیری بالا در واحد علوم و تحقیقات

سرزمین ایرانیان- محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت شناور هوشمندی شدند که سیستم حباب ساز موجود در آن اصطکاک بدنه قایق را با آب کاهش داده و باعث پیمایش بیشتر و مصرف انرژی کمتر می‌­شود.

چربی‌سوزی غیرمنتظره یک داروی سرطان

سرزمین ایرانیان- دانشمندان کشف کردند که یک داروی سرطانی علاوه بر تاثیرات خود بر سلول‌های سرطانی می‌تواند توسط کاهش التهاب و شبیه‌سازی فعالیت ورزشی با عروق چرب مبارزه کند.

بررسی وضعیت رشد مغزی نوزادان نارس با "هوش مصنوعی"

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه هلسینکی و بیمارستان دانشگاه هلسینکی، موفق به توسعه اولین نرم‌افزار "هوش مصنوعی" (AI) شدند که قادر است بلوغ مغزی نوزادان زودرس را برآورد کند.

نقش آفت‌کش‌های کشاورزی در احتمال شکست بارداری IVF

سرزمین ایرانیان- نتایج تحقیقات بین‌المللی جدید نشان می‌دهند که بین جذب سموم میوه‌ها و سبزی‌های حاوی رسوبات آفت‌کش و کاهش احتمال بارداری در زنانی که تحت درمان با تکنولوژی‌های کمک باروری قرار دارند، ارتباط وجود دارد.

لباسها تا 3 سال آینده خودشان سرد و گرم می شوند

سرزمین ایرانیان- محققان نانوکپسول هایی ساخته اند که به پارچه های مختلف می چسبند و می توانند با توجه به وضعیت آب و هوا کاربر خود را گرم یا سرد کنند

اخبار خواندنی

نقش باکتری‌های روده در ابتلای فرد به اختلال استرس پس از سانحه

درمان جراحات ستون فقرات با ابریشم!

ساخت دستگاه تست مقاومت به شعله در پانل‌های چوبی

علت 3بعدی بودن جهان هستی کشف شد

کشف رابطه میزان تمایل به شیرینی با رشد تومور سرطانی

پوست ما دارای حافظه است!

مهندسی یک پروتئین برای لاغری!

عوامل تاثیرگذار در بارداری‌های چند قلو با روش‌های کمک‌باروری

اما و اگرهای نخستین داروی ژن‌درمانی برای نابینایی ارثی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت برنده مدال آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان شد

میزان تشعشعات آنتهای موبایل در ایران/ جای نگرانی نیست

ساخت نانوسامانه هوشمند انتقال همزمان دارو و ژن به سلول‌های سرطان استخوان

استفاده از فناوری نانو برای جلوگیری از تشکیل جای زخم

گام محققان دانشگاهی برای تولید محصولات بیولوژیک در مقیاس مینیاتوری

شناسایی جنسیت مظنون از طریق اثر انگشت

این موتورسیکلت به جای چرخ پروانه دارد/ تونل جایگزین پلیس شد!

دستگاه خوشبوکننده مکانیکی هوا طراحی شد

خط کشی هوشمند ویژه عابران حواس پرت

مدلی برای پیش‌بینی زمان وقوع ترک‌های روسازی آسفالتی

امیدواری در درمان دیابت با سلول های بنیادی

این دوچرخه را با دست پدال بزنید!

مبارزه با اعتیاد جزو اولویت‌های دانشگاه محقق اردبیلی است

ساخت نمونه اولیه دستگاهی برای جداسازی نانوذرات از خون

نقش پررنگ نانوفناوری در توسعه حسگرهای کم‌مصرف

قفل گوشی را با قلب‌تان باز کنید

علت وقوع خطای دید چیست؟

قدرت شنوایی پرندگان، کلیدی برای درمان ناشنوایی انسانها

سرمایه گذاری ارتش آمریکا برای تولید ربات قاتل

کارهای موبایلی با قدرت فکر انجام می شوند

جوهر تتو به غدد لنفاوي آسيب مي‌رساند

نمايشگاه دستاوردهاي فناورانه دريايي برگزار مي شود

کشف گونه جديد سياه‌ماهي رازي توسط محققان دانشگاه تهران

ويروس صوتي هم از راه رسيد

نقدي بر تاکسي‌ياب‌هاي استارت‌آپي در ايران

چشمه انفجاري که موجب زمين‌لرزه مصنوعي در کره شمالي شد

ايرانيان در فناوري؛ هر روز قدرتمندتر از ديروز

ارائه آخرين يافته‌هاي علمي در جشنواره تحقيقاتي رويان

تأثير ميکروب‌ها در بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي

سريع‌ترين روش براي اندازه‌گيري سرعت انتقال نانوذرات

استقامت عضلاني زنان بيشتر از مردان است

توليد کش گرافني که 200 برابر محکم‌تر از فولاد است

شناسايي و ثبت بارکد دي ان اي آبزيان استراتژيک توسط محققان ايراني

تاثير نور مصنوعي در ابتلا به سرطان پستان

آزمايش رنگ خنک کننده آسفالت

بدافزار جديد اندرويد، سارق اطلاعات کارت‌هاي اعتباري

ترکيب دو شيوه درماني براي مبارزه بهتر با سرطان

توئيتر دموکراتيک نيست

چرا حال زمين خوب نيست؟

ماهي‌هاي قرمز الکل توليد مي‌کنند تا زنده بمانند

چطور خورشيد گرفتگي را با دوربين موبايل ثبت کنيم؟

پليمر روغن پخت و پز جيوه را از محيط زيست پاک مي کند

هلند از چغندرقند خودرو مي سازد

توليد کرم جوان‌کننده پوست از عصاره‌هاي گياهي در کشور

فردا ماه گرفتگي را در آسمان ببينيد/ قابل رصد از سراسر کشور

دانشمندان از هوا غذا توليد کردند

استفاده از مخاط حلزون براي توليد چسب جراحي مايع

ذخاير ميکروارگانيسمي مرکز ملي ذخاير ژنتيکي و زيستي در مرز 4000 گونه

شناسايي ماده‌ خطرناک غذاهاي کنسروي در 20 ثانيه

محققان در يک قدمي توليد چسب زخم هاي داخل بدن

توليد آسفالت خودترميم شونده با فناوري نانو

ترکيب ضد پيري از عصاره هاي گياهي استخراج شد

ظرف چند ثانيه بوهاي بد در خودرو از بين مي رود

رشد بافت کبد از سلول هاي مهندسي شده

درمان وسواس مقاوم و بيش‌فعالي با «روش فيزيوتراپي مغز»

توافقنامه اي که بايد به دور از فضاسازي سياسي مورد توجه قرار گيرد

روبات انعطاف پذير 72 متري براي عمليات نجات ساخته شد

دسترسي به صفحات فيلترشده اينستاگرام ممکن شد

استاد رياضي مدرسه عالي معلمان الجزاير:مريم ميرزاخاني به ايراني بودن خود افتخار مي کرد

حسگري که اطلاعات را از پوست ذخيره مي‌کند

استفاده از نانوفناوري براي مبارزه با باکتري‌هاي مقاوم به آنتي‌بيوتيک

کيسه دوست دار محيط زيست در دانشگاه شريف توليد شد

اتصال مستقيم مغز انسان به يک تراشه براي تقويت حواس پنجگانه

حفظ بينايي کودکان با موز طلايي

ارتباط پارکينسون با سرطان پوست

تراشه هاي رايانه سه بعدي ساخته شدند

قابليت جديد گوگل مپس براي ناتوانان جسمي

الهام از چشم زنبور براي ساخت دوربين‌هاي بهتر

ويروس‌هايي که باکتري‌خوار شدند!

نسل آينده هوش مصنوعي شبيه انسان خواهد بود

الگوريتم جديد براي ثبت فعاليت نورون هاي مغز

تلاش محققان براي نانوانکپسوله کردن مواد دارويي در يک رويداد چالشي

حسگر گرمايي که نيازي به منبع انرژي ندارد

تبديل مستقيم نور به جنبش با پليمر کريستال مايع

دانشمندان در مراحل اوليه توليد تلفن همراه بي‌نياز از باتري

نصب اولين سلاح ليزري قوي روي بالگرد آپاچي

علت پس‌زني عضو پيوندي مشخص شد

توليد حشره‌کش دفع حشرات با استفاده از 3 نوع گياه

کاربردي شدن کف‌پوش‌هاي يکپارچه در صنايع دارويي و غذايي و اتاق‌هاي تميز

استفاده از سم مار براي درمان بيماري کليوي

کمبود ويتامين D؛ از افسردگي تا سرطان پروستات

کپسولي کارا براي جلوگيري از خونريزي ناشي از گلوله

تلاش دانشمندان براي جلوگيري از اثرات مخرب ناشي از دخانيات

فعاليت فردي يکي از موانع بزرگ پيشرفت علم و فناوري است

ترکيب آنتي‌بيوتيک و ويتامين C سلول‌هاي سرطاني را نابود مي‌کند

کاشت رگ‌هاي خوني مصنوعي در دندان‌ عصب‌کشي شده

يافته‌هاي جديد محققان براي درمان اختلالات خواب

عرضه يک ابزار درماني خانگي براي رفع آپنه خواب

نسل دوم هوش مصنوعي در راه است!

ساخت اسکنري خاص که آمريکايي ها را خوشحال کرد

هر انسان 13 راز در دل دارد

ابزار کمکي قابل‌کنترل با ذهن براي تحرک بيماران سکته‌ مغزي

موتورسيکلتي که با روغن جلبک کار مي‌کند

تصويربرداري با واي فاي از آن سوي ديوار

نخستين نمايشگر خم‌شدني جهان رونمايي شد

شکم‌بند بارداري با قابليت حفاظت از جنين در برابر امواج راديويي

ساخت باريک‌ترين نانوسيم فلزي جهان

کوچکترين هولوگرام جهان ساخته شد

رمزگشايي ناباروري و اختلالات کروموزومي بارداري در سنين بالا

ساخت نسل جديد سمعک با الهام از حشرات

ساخت اولين ابررايانه حافظه‌محور جهان

استفاده از نانوذرات طلا براي حمله به تومورهاي سرطاني

ترميم جراحت بدون زخم با کمک چسب جديد

ماسک هوشمند آلودگي هوا ساخته شد

ابداع ساعت هوشمندي که در تمام جهات مي‌چرخد

منيزيم از شکستن استخوان پيشگيري مي کند

ساخت صفحه لمسي با اسپري رنگ!

مخمر جديد، اميدي براي توليد آنتي‌بيوتيک‌هاي فوق قوي

امکان تشخيص زودهنگام افسردگي و شيزوفرني با آزمايش خون

تشخيص بيماري از طريق عرق بدن با يک سنسور جديد دستبندي

نخستين برق­‌رساني بي‌سيم به ابزار الکترونيکي بلعيدني در روده‌

کليه‌هاي آلوده هم قابل پيوند هستند

هوش مصنوعي به ياري مقابله با بيماري سل مي آيد

شناسايي ژني که کاهش شنوايي را درمان مي کند

خون مصنوعي اختراع شد

تاثير خون بندناف در احياي مغز سالمندان

افزايش تحرک با دستکاري سلول‌هاي عصبي

آرامبخش ها موجب افزايش ريسک ذات الريه در بيماران آلزايمري

تشخيص خونريزي مغزي با يک دستگاه پوشيدني

بازيافت لباس‌هاي کهنه از طريق ذوب کردن

محققان: ديابت نوع 2 را طي 4 ماه درمان کنيد

توزيع آنتي بيوتيک جديد براي مقابله با مقاومت آنتي بيوتيکي در انگليس

آهن ربا سرطان را رديابي مي کند

ساخت داروي جديد مقابله با اعتياد در روسيه

کشف ژني که موجب مرگ ناگهاني در جوانان مي شود

سرقت رمز ورود گوشي‌هاي هوشمند با رديابي گرماي دست کاربر

آزمايش کشت سيب زميني در مريخ

توليد نانورنگي براي کاهش شدت ورود امواج الکترومغناطيسي به منازل

ماهواره "ديده‌بان" به فضا پرتاب شد

اولين رايانه کوانتومي قابل استفاده عمومي عرضه مي شود

نخستين جنين مصنوعي انسان رشد کرد

درمان ميگرن با تحريک الکتريکي

ساخت سيستم «جلوگيري از اتلاف آب در شبکه آب‌گرم حمام»

محققان اسپانيايي: واکسن ايدز 5 بيمار را درمان کرد

به روزترين فناوري‌هاي دنيا در جلوگيري از تبخير آب سدها

استخراج اورانيوم از آب دريا با روشي نوين

نابودي سرطان مغز با تلفيق چندين دارو

حسگري که زمين‌خوردن سالمندان را پيش‌بيني مي‌کند

کشف عملکرد دوپامين در افسردگي پس از زايمان

ساخت باتري جديد با استفاده از مولکول هاي آب

باکتري که با پاکسازي فلزات سنگين برق توليد مي کند