آخرين مطالب

فرهنگي

مداد ارگونومیک برای راحتی بیشتر نوقلمان

سرزمین ایرانیان- امروزه کودکان در مدارس ابتدایی، اوقات زیادی را به نوشتن با مداد مشغول هستند. محققان کشورمان نشان داده‌اند که استفاده از نوعی مداد که در طراحی آن از اصول ارگونومیک استفاده‌شده، می‌تواند موجب راحتی بیشتر کودکان و جلوگیری از آسیب به دستان آن‌ها شود.

ترویج علم ناشناخته مانده است/لزوم فرهنگ‌سازی کلی در زمینه ترویج علم

سرزمین ایرانیان- عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، حوزه فعالیت گروه ترویج علم این مرکز را پژوهش درباره ترویج علم و برخی فعالیت‌های اجرایی که در همین راستا انجام می‌شود، دانست و گفت: ترویج علم تنها زمانی مؤثر واقع می‌شود که جزئی از فرهنگ و برنامه زندگی مردم باشد.

مرکز پردازش سریع حوزه هوایی راه‌اندازی شد

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی، گفت: ستاد از راه اندازی مرکز پردازش سریع حوزه هوایی و هوانوردی حمایت کرد.

اساتید بازنشسته جای خود را به نخبگان جوان بدهند

سرزمین ایرانیان- قائم مقام وزیر علوم با تاکید بر اینکه وزارت علوم در زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مسئول است،گفت: باید زمینه حضور فارغ‌التحصیلان و نخبگان جوان در دانشگاه‌ها فراهم شود تا ضمن ممانعت از مهاجرت و ایجاد اشتغال برای این افراد، شاهد نوعی تحرک،‌نشاط و پویایی در دانشگاه‌ها باشیم

همکاری "رایسست" با بنیاد سعدی برای تامین منابع اطلاعاتی کرسی‌های زبان فارسی در 340 دانشگاه

سرزمین ایرانیان- همکاری مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (رایسست) با بنیاد سعدی برای تامین منابع اطلاعاتی کرسی‌های زبان و ادب فارسی در 340 دانشگاه بین‌المللی کلید خورد.

فراخوان مسابقه «رویای کهکشانی من» اعلام شد

سرزمین ایرانیان- انجمن نجوم آیاز تبریز مسابقه رویای کهکشانی من را در زمینه داستان نویسی و نقاشی به مناسبت هفته جهانی فضا را برگزار می کند

آخرین مهلت ارسال مقاله به همایش ملی "کشت ارگانیک و ازدیاد گیاهان دارویی"

سرزمین ایرانیان- دبیر اجرایی همایش ملی کشت ارگانیک و ازدیاد گیاهان دارویی گفت: همایش ملی کشت ارگانیک و ازدیاد گیاهان دارویی با رویکرد تولید گیاه دارویی سالم در ارومیه برگزار می‌شود

مرکز مشترک ازدیاد برداشت بین دانشگاه "صنعت نفت" و "مونتان لئوبن" اتریش ایجاد می‌شود

سرزمین ایرانیان- موافقت‌نامه محرمانگی طرح‌های میدان محور و همچنین تفاهم‌نامه ایجاد مرکز مشترک ازدیاد برداشت بین دانشگاه "صنعت نفت" و دانشگاه "مونتان لئوبن" اتریش به امضاء رسید.

چهارمین «جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی» برگزار می‌شود

سرزمین ایرانیان- رییس اداره دانشجویان بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد از برگزاری چهارمین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی در تیرماه جاری در دانشگاه فردوسی مشهد خبر داد.

انتظار از وزارت علوم برای توجه به یک جشنواره تئاتری

سرزمین ایرانیان- یکی از کارگردانان حاضر در جشنواره تئاتر دانشگاهی می‌گوید، این جشنواره از لحاظ کیفی رو به رشد است و اجازه می‌دهد دانشجویان ایده‌های خود را ارائه دهند و محدودیت ایجاد نمی‌کند، اما ای کاش وزارت علوم هم نگاه درستی به آن داشته باشد.

راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی برای غیرفارسی زبانان/ارتباط دانشگاه با جامعه نابسامان است

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه زنجان از راه اندازی مرکز آموزش زبان فارسی برای غیرفارسی زبانان در این دانشگاه خبر داد و گفت: این مرکز در راستای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه و افزایش جذب دانشجوی خارجی در سال جاری راه‌اندازی خواهد شد.

روسای دو دانشگاه کشور انتخاب شدند

سرزمین ایرانیان- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برگزاری جلسه کمیته انتخاب روسای دانشگاه های کشور گفت: در این جلسه دکتر حسین خنیفر به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان و دکتر سید محمد هاشمی شهری به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انتخاب شدند.

تحصیل بیش از 500 دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های سوئیس

سرزمین ایرانیان- وزیر علوم از تحصیل بیش از 500 دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های سوئیس خبر داد و گفت: برنامه وزارت علوم این است که زمینه‌های همکاری دانشگاه‌ها در عرصه‌های مختلف با دانشگاه‌های خارجی تقویت و موانع موجود برطرف شود.

راهکار وزارت علوم برای اصلاح قانون سهمیه‌ ایثارگران در کنکور

سرزمین ایرانیان- معاون آموزشی وزارت علوم از تلاش این وزارتخانه برای یافتن راهکاری برای جایگزینی قانون سهمیه‌ ایثارگران و خانواده‌های شهدا در کنکور خبر داد و گفت: امیدواریم مصوبه‌ای در این زمینه تصویب و برای سال جاری اجرایی شود.

تعیین حد نصاب نمره زبان در آزمون ارشد 98

سرزمین ایرانیان- دبیر شورای علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی از تعیین حد نصاب نمره زبان برای آزمون ارشد 98 خبر داد و گفت: براساس مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی داوطلبان باید 25 درصد نمره زبان را برای قبولی در این آزمون کسب کنند.

گسترش همکاری‌ دانشگاه‌های ایران و روسیه طی سال‌های اخیر

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه تهران از گسترش همکاری‌های علمی دانشگاه‌های ایران و روسیه طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: تاسیس دبیرخانه مرتبط با دو دانشگاه تهران و مسکو و برگزاری اجلاس‌های چندگانه بین روسای دانشگاه‌های مهم روسیه یکی از مهم‌ترین رویدادهای علمی بین دو کشور است.

"سیاره سرخ" ایران‌زمین چشم‌انتظار توجه مسئولین

سرزمین ایرانیان- مدیر انجمن علوم و ستاره‌شناسی استان سمنان با اشاره به جاذبه‌های فوق‌العاده تپه‌های مریخی دامغان برای دانشمندان و گردشگران علمی و تلاش مسؤولین این انجمن برای ایجاد پارک علمی نجوم در منطقه، گفت: با ایجاد پارک علمی نجوم و کمپ شبیه‌سازی سفرهای مریخ، یک گردشگری تاپ علمی و سیاحتی در کشور ایجاد خواهد شد که نه تنها تاکنون آن را در ایران، بلکه در منطقه خاورمیانه نیز نداشته‌ایم، اما اجرای کامل این طرح مستلزم پیگیری‌های مسئولین بوده و حمایت آنان را می‌طلبد.

تاسیس شهر سلولی در استان البرز تحول عظیمی به وجود می‌آورد

سرزمین ایرانیان- مشاور عالی سرپرست دانشگاه خوارزمی با اشاره به فعالیتهای انجام شده در دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: یکی از این فعالیت ها آغاز احداث شهر سلولی در استان البرز است که تحول عظیمی را در این استان به وجود می‌آورد.

احیای گفتمان و فرهنگ استفاده از کالای داخلی با بهره‌گیری از نخبگان

سرزمین ایرانیان- رئیس دانشگاه آزاد قائمشهر گفت: با بهره‌گیری از پیشتازان جامعه نظیر نخبگان،اساتید هیئت علمی دانشگاه‌ها و رسانه‌ها می‌توان ترویج گفتمان و فرهنگ استفاده از خرید کالای وطنی را احیا کرد.

رقابت 9 تیم ایرانی و خارجی برای رفع چالش‌های زیست‌محیطی آب و فاضلاب

سرزمین ایرانیان- همزمان با برگزاری اولین المپیاد بین‌المللی نانو، تیم‌های ایرانی و خارجی حاضر در آن، به ارائه راهکارهایی برای چالش آب و فاضلاب با استفاده از فناوری نانو اقدام کردند

قطب‌های علمی هوایی و هوانوردی حمایت می‌شوند

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: ستاد از قطب‌های علمی مورد نیاز برنامه‌های هوایی و هوانوردی حمایت هدفمند می‌کند.

کالاهای فرهنگی در بهبود وضعیت "سواد انرژی" مردم چه نقشی دارند؟

سرزمین ایرانیان- صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جاانداختن مفاهیم مربوط به انرژی‌های نو جهت حرکت جوامع به سمت استفاده از آن‌ها، امری است که توجه بسیاری از دولت‌ها را به خود جلب کرده است. محققان کشورمان در همین زمینه پژوهشی انجام داده‌اند که نقش کالاهای فرهنگی را در مورد آن بررسی می‌کند.

رشد مغز در همه سنین ادامه دارد

سرزمین ایرانیان- جدیدترین نتایج تحقیقات محققان آمریکایی نشان می دهد که رشد مغز در همه سنین از طفولیت تا پیری ادامه دارد و هرگز متوقف نمی شود و این کشف می تواند به درمان بیماری های دژنراتیو (وخیم تر شونده) کمک کند.

اعطای 108 "گرنت پژوهشی" به پژوهشگران کشور

سرزمین ایرانیان- تا کنون 108 گرنت پژوهشی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی‌وفناوران ریاست‌جمهوری به محققان برجسته کشور اعطاء شده است.

حمایت بنیاد نخبگان از برگزیدگان مسابقه ملی نانو/اعطای مجوز برای حضور در المپیاد

سرزمین ایرانیان- مرحله اول هشتمین دوره مسابقه ملی فناوری نانو که با آزمون‌های غیر حضوری آغاز شده تا پایان فروردین ماه 1397 ادامه دارد و شرکت کنندگان با کسب 35 درصد امتیازات می‌توانند وارد مرحله دوم شوند

تأثیر عمیق ورزش بر شکل‌گیری و ارتقای «هویت ملی»

سرزمین ایرانیان- محققان ایرانی در پژوهشی جالب، به بررسی علمی تأثیر ورزش بر فرآیند شکل‌گیری هویت ملی پرداخته‌اند و ابعاد مختلف آن را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

وضعیت مصرف آنتی بیوتیک در کشور بررسی شد

سرزمین ایرانیان- نشست تخصصی مقاومت میکروبی و بهداشت عمومی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با هدف بررسی وضعیت تجویز و مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور، برگزار شد.

خوردن ماهی می‌تواند خطر بیماری ام.اس را دفع کند

سرزمین ایرانیان- نتایج یک تحقیق بین‌المللی نشان می‌دهد که خوردن ماهی، حداقل یک‌بار در هفته یا یک تا سه بار در ماه به‌علاوه‌ی استفاده از مکمل‌های روزانه روغن ماهی می‌تواند با کاهش خطر بیماری مالتیپل اسکلروزیس(ام‌.اس) مرتبط باشد. این یافته‌ها نشان می‌دهند که اسید چرب امگا-3 در ماهی می‌تواند نقش مؤثری در این رابطه داشته باشد.

ریزجلبک‌ها؛ راه‌حل رفع ابرچالش‌های زیست‌محیطی در کشور

سرزمین ایرانیان- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه آینده بشری به سمت مسائلی چون کلان‌ داده‌ها می‌رود، پرداختن به سامانه‌های زیستی را خوب و ضروری دانست و اضافه کرد: مشکلات امروزی چالش نبوده، بلکه ابرچالش هستند.

مشخص‌شدن 3 زمینه کلی همکاری‌های علمی ایران و آلمان

سرزمین ایرانیان- قائم مقام وزیر علوم در تشریح سه زمینه کلی فعالیت‌های دو کشور ایران و آلمان گفت: این فعالیت‌ها در عرصه اعزام دانشجو برای فرصت مطالعاتی کوتاه مدت، دوره‌های مشترک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و اجرای پروژه‌های مشترک صورت خواهد گرفت.

توسعه تبادل دانشجو و محقق با انستیتو کوشن پاریس

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همراه معاونان آموزشی، بین الملل و تحقیقات و فناوری دانشگاه پس از عزیمت به فرانسه و بازدید از مراکز علمی، دانشگاهی و بیمارستانی پاریس، تفاهمنامه‌های همکاری با این مراکز امضا کردند.

هفته آگاهی از مغز برگزار می شود

سرزمین ایرانیان- هفته آگاهی از مغز از چهارم تا یازدهم اسفند ماه در باغ کتاب تهران در سراسر کشور با هدف شناخت بیشتر مغز برگزار می شود.

مجری طرح توسعه فضای مجازی کودک و نوجوان منصوب شد

سرزمین ایرانیان- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حکمی خسرو سلجوقی را به عنوان مجری سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان منصوب کرد.

خوردن "کباب" و افزایش احتمال ابتلا به سرطان

سرزمین ایرانیان- مصرف زیاد کباب و عادات غذایی ناسالم، خطر سرطان‌زایی آن را افزایش می‌دهد. بنابراین، توجه به این موضوع از سوی مقامات وزارت بهداشت و متولیان سلامت عمومی ضروری است.

تاثیر بازی لگو در افزایش مهارت ریاضی کودکان

سرزمین ایرانیان- مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو و بازی‌های ویدئویی در کودکی بازی کرده‌اند، مهارت‌های فضایی (ریاضی) بیشتری دارند.

برخورد با پارادایم چالش آب نیازمند استراتژی خلاقانه و توسعه است

سرزمین ایرانیان- رئیس مرکز پژوهشی علوم و مهندسی آب دانشگاه کردستان، برخورد با پارادایم چالش آب استراتژی خلاقانه و توسعه، مدیریت و بهره‌برداری هوشمندانه را می‌طلبد، گفت: شاه‌کلید برخورد و حل مسائل آب، دستیابی و بومی‌سازی فن‌آوری‌های نوین در صنعت آب است.

چهار دهه رشد پرشتاب ایران در علم/بزرگترین جهش علمی در حوزه‌های علوم و فنی‏ مهندسی

سرزمین ایرانیان- بر اساس گزارش اخیر مؤسسه نیچر ایندکس که در 24 ژانویه 2018 میلادی انتشار یافته است، جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته با 22 درصد نرخ رشد سالانه در مقایسه با سایر کشورهای جهان، بزرگترین جهش علمی را در حوزه‌‏های علوم و فنی مهندسی انجام داده و مقام نخست را در حوزه‌های علوم و فنی و مهندسی در سطح جهان کسب کرده است

تفاوتی بین طب سنتی و طب نوین در درمان سرطان نیست

سرزمین ایرانیان- دبیر کارگروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی گفت: تفاوتی بین طب سنتی و طب نوین در درمان بیماری سرطان وجود ندارد و هیچ یک در این حوزه موفق‌تر از دیگری عمل نکرده است‌.

فراخوان جذب اعضای هیات علمی به تعویق افتاد

سرزمین ایرانیان- رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم از به تعویق افتادن فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: این فراخوان از بیستم بهمن ماه شروع می‌شود و به مدت یک ماه ادامه دارد.

اولین استارت‌آپ ‌ویکند تخصصی کشاورزی برگزار می شود

سرزمین ایرانیان- نخستین استارت‌آپ ‌ویکند تخصصی کشاورزی و صنایع وابسته، برای اولین بار در جنوب کشور و با حضور بیش از 120 نفر از نخبگان علمی منطقه، 24 الی 27 بهمن‌ماه سال‌جاری در دانشگاه جیرفت برگزار می‌شود.

مهلت ثبت نام کنکور تمدید شد

سرزمین ایرانیان- مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال 97 تا روز چهارشنبه 11 بهمن ماه خبر داد.

زمان برگزاری جشنواره دانشجویان نمونه تغییر کرد

سرزمین ایرانیان- رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از به تعویق افتادن زمان برگزاری جشنواره دانشجویان نمونه سال 96 خبر داد و گفت: این مراسم نیمه اول اسفند ماه برگزار خواهد شد.

مروری بر چالش‌های مشترک پیش روی شرکت‌های نوآور

سرزمین ایرانیان- رئیس کمیته ارزیابی جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی که در دانشگاه شریف برگزار شد٬ به برخی چالش‌های مشترک پیش روی شرکت‌های نوآور پرداخت و گفت: این جشنواره طراحی برنامه‌های تخصصی ویژه برای رفع این چالش‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

سخت‌پوستان دریایی؛ مقرون به صرفه‌ترین منبع برای استخراج کیتوزان

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی سه نوع کیتوزان را از خرچنگ، سپیا و قارچ استخراج کردند و دریافتند که سخت‌پوستان دریایی بهترین و مقرون به صرفه‌ترین منبع برای استخراج کیتوزان هستند. همچنین با بررسی خواص ضد میکروبی انواع کیتوسان مشخص شد که کیتوزان آلفا از خاصیت ضد میکروبی بیشتری نسبت به کیتوزان بتا و گاما برخوردار است

تاثیر پیامد گرمایش زمین بر زندگی انسان/کاهش تولید گندم و برنج

سرزمین ایرانیان- براساس تازه‌ترین گزارش کمیسیون تغییر اقلیم و سلامت «لنست» تا 90 سال آینده به دلیل افزایش سطح دریاها در نتیجه ذوب یخ‌های قطبی، بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان ناچار به مهاجرت خواهند شد.

تلاش برای تغییر تصور ناهمخوان بودن رشته‌های علوم انسانی با موضوع تولید و اشتغال

سرزمین ایرانیان- دبیر علمی نخستین جشنواره ملی تقدیر از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های برتر علوم انسانی گفت: تلاش ما این است که تصور عدم همخوانی رشته‌های به ظاهر غیر کاربردی همچون الهیات، ادبیات، فلسفه و غیره... را با موضوع تولید و اشتغال از بین ببریم.

دعوت یک پژوهشگاه از مدعیان پیش بینی زلزله/شرط تعیین محل زمین لرزه

سرزمین ایرانیان- رئیس مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: از کسانی که ادعای پیش بینی زلزله دارند دعوت می‌کنیم تا در یک مجموعه علمی به موضوع پیش بینی زمین لرزه بپردازند.

شاید معمای تابش‌های بین ستاره‌ای حل شود

سرزمین ایرانیان- دانشمندان آمریکایی باور دارند وجود مولکول جدیدی در فضا که بویی شبیه به بوی بادام دارد، پاسخ معمای تابش‌های بین ستاره‌ای خواهد بود.

اطلاعات ژنی 800 نفر در بانک "ایرانوم"/ثبت بیش از یک میلیون و 300 تغییر ژنتیکی

سرزمین ایرانیان- رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه در پروژه "ایرانوم" 800 نفر از 8 نژاد ایرانی توالی‌یابی شدند،‌گفت: یافته‌های به دست آمده از این پروژه می‌تواند در پیشگیری، شناسایی و درمان بیماری‌های ژنتیکی موثر باشد، ضمن آنکه در این پروژه توانستیم 200 ژن ارثی جدید عقب‌ماندگی ذهنی در دنیا را گزارش کنیم.

دلایل بروز «کم‌خونی فقر آهن» در سطح مولکولی

سرزمین ایرانیان- کم‌خونی ناشی از فلز ضروری آهن، یکی از مشکلاتی است که افراد مختلف جامعه را درگیر خود می‌کند. محققان کشورمان این بیماری و دلایل بروز آن را به‌طور ویژه مورد بررسی قرار داده‌اند.

بانک اطلاعاتی پروژه «ایرانوم» در دسترس محققان قرار گرفت

سرزمین ایرانیان- رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی گفت: فاز اول پروژه کشوری «ایرانوم» شامل توالی یابی ژنومیک هشت گروه نژادی ایرانی، از طریق وب سایت پروژه در دسترس محققان قرار گرفت.

ارائه اولین بستر تست شبکه‌های ارتباطی 5G‌ بر پایه نرم‌افزار در کشور

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه LTE را به عنوان اولین بستر تست شبکه 5G عرضه کردند که به گفته آنها به غیر از بخش‌های فرستنده و گیرنده، مابقی بر پایه نرم‌افزار طراحی شده است

عصر یخبندان کوچک و تاثیر بر گرم شدن زمین!

سرزمین ایرانیان- به گفته دانشمندان، زمین ممکن است در 30 سال آینده به دوره "عصر یخبندان کوچک" وارد شود که بر گرم شدن جهانی زمین تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

نقض حقوق پژوهشگران بزرگ‌ترین ضربه بر نظام علمی کشور است/قانون مربوط به سرقت علمی تقویت شود

سرزمین ایرانیان- عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا، عملیاتی شدن و تحقق موارد حقوق شهروندی در حوزه آموزش و پژوهش را مستلزم بررسی مجموعه شرایط و نیز وضعیت و امکانات فعلی این حوزه در مراکز مختلف پژوهشی و آموزش عالی در سطح کشور دانست و گفت: یک بحث مهم در این زمینه موضوع رعایت عدالت آموزشی و عدالت پژوهشی است.

کرمان می‌تواند به قطب علمی مهندسی زلزله جنوب‌شرق کشور تبدیل شود

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته گفت: پایلوت مهندسی زلزله، فعالیت‌های تخصصی در زمینه زلزله‌شناسی و حضور استادان و پژوهشگران توانمند و تخصصی در زمینه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی گوشه‌ای از ظرفیت‌هایی است که با تعامل و همکاری‌های متقابل با نهادها و دستگاه‌های مرتبط با زلزله می‌تواند کرمان را به قطب علمی مهندسی زلزله جنوب شرق کشور تبدیل کند.

همکاری دانشگاه‌های "علوم پزشکی ایران" و "صنعتی شریف" برای راه‌اندازی بین رشته‌ای‌ها

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران از انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی شریف به منظور راه اندازی بین رشته‌ای‌های جدید خبر داد و گفت: در آینده نزدیک همکاری دانشگاه ایران با دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم در این زمینه افزایش خواهد یافت.

رابطه «نام» با اضطراب و کمرویی در کلاس درس!

سرزمین ایرانیان- نتایج پژوهش محققان ایرانی نشان می‌دهد: انتخاب «نام» نامناسب برای فرد، می‌تواند در بروز برخی ناهنجاری‌های تحصیلی او در دوران مدرسه نقش داشته باشد.

افزایش پژوهشکده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد/تولید محصولات فناورانه

سرزمین ایرانیان- معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تولید محصولات فناورانه، افزایش همکاری با صنعت و افزایش تعداد پژوهشکده های این دانشگاه به عنوان مهمترین برنامه های پژوهشی نام برد.

شناسایی محل تولید ریزRNAهای مؤثر در پرتوانی و خودنوزایی سلول‌های بنیادی

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه رویان طی یک پژوهش دریافتند که بیشتر ریز RNAهای فعال در سلول‌های بنیادی جنینی دارای پرتوانی پایه، از روی بخش مشخصی از کروموزوم شماره 12 ساخته می‌شوند.

وضعیت دانشجویان بورسیه مشخص شد

سرزمین ایرانیان- وزیر علوم با تاکید بر اینکه وضعیت دانشجویان بورسیه معلوم شد گفت: تعدادی از این افراد جذب دانشگاه ها شده‌اند در بررسی هستیم تا وضعیت مابقی دانشجویان بورسیه را نیز برای جذب مشخص کنیم

برگزاری مسابقات ملی دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌های دانشجویی

سرزمین ایرانیان- دومین دوره مسابقات علمی دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌های دانشجویی از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی کردستان، در روز دوشنبه 27 آذرماه جاری برگزار خواهد شد.

ساير مطالب

تقدیر از 41 پژوهشگر برتر جشنواره جوان خوارزمی

آغاز برنامه مطالعاتی ژن های ایرانیان با نام «ایرانوم»

بورسیه تحصیلی به نام «مریم میرزاخانی» در دانشگاه استنفورد

امکان رساندن اطلاعات به مناطق محروم با کد ابداعی دانشمند ایرانی

مرکز نوآوری پهپاد در کشور راه‌اندازی می‌شود

تعویق زمان برگزاری جشنواره ملی "حرکت" به دلیل زلزله کرمانشاه‌

آخرین مهلت ارسال مقاله به همایش ملی میکروفلوییدیکی

افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان مرکز فناوری دانشگاه امیرکبیر

چاپ مقاله محققان دانشگاه شریف در یک نشریه معتبر انگلیسی

یک ایرانی و یک ترکیه ای برنده جایزه علمی مصطفی (ص) شدند

معرفی برگزیدگان جایزه مصطفی در 11 آذر/تهران میزبان 60 محقق جهان اسلام

آغاز زمان ثبت نام آزمون ارشد از 16 آذر

همکاری‌های علمی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا گسترش می‌یابد

برگزاری جشنواره ملی حرکت در دانشگاه رازی کرمانشاه

دعوت جشنواره بین المللی سیمرغ از دانشجویان هنرمند جهان

برگزاری دوره ویژه کارشناسی ارشد بین رشته‌ای "کارآفرینی در علوم زیستی" با همکاری دانشگاه کپنهاگ

آغاز کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب در ارومیه

عزم دانشگاه تهران برای حذف موانع گسترش فعالیت‌ انجمن‌های علمی

همایش ملی تکریم و الگوسازی "دکتر محمد معین" برگزار می‌شود

مسابقه فناوری های پزشکی در کردستان برگزار می شود

جشنواره پژوهش با حضور رئیس جمهور برگزار می شود

سابقه 1750 ساله تاسیس دانشگاه جندی‌شاپور در یونسکو ثبت شد

فراخوان جذب اعضای هیأت علمی در شورای علوم تحقیقات

دومین دوره جایزه علمی مصطفی (ص) آذرماه برگزار می شود

رقابت ایده‌های کارآفرینی در دانشگاه شهید بهشتی

مازندران میزبان «کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های نوین در مهندسی عمران»می‌شود

سامانه نظارت ابری بر فضای سایبری کشور رونمایی شد

برگزاری سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران در اسفندماه

امکان‌سنجی اشتغال در خدمات فنی و مهندسی کشاورزی

یکپارچگی آموزش عالی باید در دستور کار قرار بگیرد

جایزه برتر پارک‌های فناوری آسیا به شرکت دانش‌بنیان اصفهانی رسید

ثبت نام جشنواره دانشجوی نمونه تا سوم آبان ماه 96 تمدید شد

15 آبان آخرین مهلت شرکت در آیین اهدای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران

مقابله با تهدیدهای سایبری با فناوری ایرانی

گسترش همکاری علمی ایران و اروگوئه

ایجاد شورای ملی ترویج علم در کشور

شانزدهمین نمایشگاه سیار موزه ملی علم و فناوری برپا می‌شود

آخرین مهلت ثبت‌نام در همایش ملی "ربات‌های صنعتی هوشمند"

دولت در انتخاب وزیر علوم به بن بست رسیده!/دانشگاه‌ها در شرایط فعلی به وضعیت انفعال رسیده‌اند

ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالی امری غلط است

مغز انسان مجهز به سیستم تخلیه مواد زاید است

تکنولوژی تلسکوپ‌های فضایی توسعه می‌یابد/ رصد زباله های فضایی

ایجاد تمهیدات لازم برای سفر دانشجویان به کنگره اربعین

دوازدهمین دوره مسابقات ملی دانش آموزی "لکوکاپ" در ساری برگزار شد

آئين ورودي نو دانشجويان دانشگاه تهران برگزار مي‌شود

برگزاري جشنواره ملي خلاقيت‌هاي علمي پژوهشي لکوکاپ شريف

بازتوليد طراحي الگوي پايه اسلامي ايراني پيشرفت

همايش بزرگ نجوم در تبريز برگزار مي‌شود

تلاش محققان کشور براي عرضه نرم‌افزار بررسي تلاطمات "يونوسفر"

پيگيري مشکل اينترنت کاربران بازيهاي آنلاين/ به 195 گزارش دهيد

تعطيلي پنج‌شنبه‌هاي دانشگاه آزاد مي‌تواند با شنبه جايگزين شود

5 شهريور؛ بزرگداشت «رازي» باني مکتب جديد در علم شيمي

تجمع داوطلبان آزمون دستياري دندانپزشکي مقابل وزارت بهداشت

آيين نامه گرنت پژوهشي در پژوهشگاه مواد و انرژي بازنگري شد

بررسي فناوري‌ها و مواد رنگرزي در کنگره بين‌المللي دانشگاه اميرکبير

معرفي سند ملي فناوري چاپ سه‌بعدي طي يک گردهمايي

زنان نخبه علمي ايران 28 مرداد تجليل مي‌شوند

مدارس غيرانتفاعي برتر زير چتر حمايتي معاونت‌علمي براي تجهيز آزمايشگاه نانو

درهاي دانشگاه تهران به‌روي جامعه باز شد

اعطاي کرسي پژوهشي «مريم ميرزاخاني» به رياضيدانان

دانشمندي که به "خبرنگار" بودن خود افتخار مي‌کند

امکان ثبت‌نام جاماندگان کنکور فراهم شد/هشدار سازمان سنجش نسبت به کلاهبرداري موسسات انتخاب رشته

جايزه زيست ايران به برترين‌هاي زيست‌فناوري اهدا مي‌شود

ضرورت ساماندهي موسسات آموزش عالي در دولت دوازدهم

راه توسعه کشور باور داشتن اهميت علم و فناوري است

سازمان انرژي اتمي به عرصه کوانتوم ورود پيدا کرده است

توسعه رشته‌هاي دانشگاهي جديد در عراق توسط دانشگاه فردوسي

وجود افرادي مثل «ميرزاخاني» در ايران محافظت ملي ايجاد مي‌کند

جايگاه هيستروسکوپي در درمان ناباروري بررسي مي‌شود

افزايش چشمگير سفر روساي دانشگاه‌هاي خارجي به کشور

جايگاه رياضيات کشور مرهون تلاش‌ «ميرزاخاني»هاست

واکنش دانشگاه «استنفورد» به فقدان «مريم ميرزاخاني»

امضاي تفاهم‌نامه همکاري دانشگاه خوارزمي براي جذب دانشجو از عراق

انجمن ژنتيک ايران برترين انجمن علمي معرفي شد

ارسال 30 ايده در اولين رويداد بين‌المللي آلمان

جايزه ملي سلول بنيادي اعطا مي شود

نسل جديدي از دانشمندان در ايران رو به رشد هستند

سامانه مشارکت مردم در مديريت شهري طراحي شد

توليد موفقيت آميز واکسن شخصي سازي شده سرطان براي هر بيمار

لزوم ايجاد فضاي باز فرهنگي در حوزه دانشجويي

اخلاق پزشکي و پيوند اعضا

امضاي تفاهم‌نامه همکاري ميان دانشگاه فرهنگيان ايران و دانشگاه آيچي ژاپن

تمديد مهلت ثبت‌نام در چالش نوآوري ساخت سلول باتري ليتيوم

تربيت فارغ‌التحصيلان کارآفرين مهمترين راهبرد دانشگاه علم و هنر است

دانشگاه‌هاي "يزد" و "گرونينگن هلند" دوره‌هاي مشترک دکتري برگزار مي‌کنند

آغاز توزيع کارت کنکور 96 از ساعت 15

آموزش در بستر فرهنگي مناسب مي‌تواند موفق باشد

آغاز ثبت نام اوليه طرح ضيافت انديشه دانشجويان

دلايل بروز تخلف پژوهشي/لزوم نظارت کافي استاد راهنما به عملکرد دانشجو

ارائه سکانس نوعي ويروس براي اولين بار در کشور

دانشمندان مدعي کشف علت اصلي ابتلا به سرطان مغز شدند

آخرين مهلت ارسال مقاله به اولين کنفرانس کارآفريني

قرارداد همکاري‌هاي جديد فضايي با 7 دانشگاه/تهيه 450 مستند از پروژه‌هاي تحقيقاتي در سال 96

دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي با بيشترين مقالات يک درصد برتر معرفي شدند

يافته‌هاي محققان دانشگاهي درباره بازنمايي «ايدز» در سينما و تلويزيون

نتايج بررسي 900 پژوهش در زمينه امنيت غذايي محصولات تراريخته

آغاز همکاري بين دانشگاه علوم‌پايه زنجان و دانشگاه آخن آلمان

«آتش به اختيار» داشتن جسارت نقد و خودجوشي فرهنگي است

اختراعات جهاني در حوزه زيست‌فناوري رصد مي‌شود

دفاع 3 دقيقه‌اي از ايده‌هاي خلاقانه در رويداد دانشگاه اميرکبير

راه اندازي آزمايشگاه آناليز حرارتي در سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران

ساخت رايانه هاي بسيار نازک با مغناطيس هاي دو بعدي

نيروي انساني لازم براي راه‌اندازي مرکز تحقيقات بلوط وجود دارد

هوش مصنوعي در آينده مرگ بيماران را پيش بيني مي کند

دوره‌هاي مربيگري ساخت و پرواز هواپيماي مدل برگزار مي‌شود

برگزاري چالش نوآوري زيست‎فناوري با هدف رفع مشکلات شهرک‌هاي صنعتي

آمادگي 3 ماهواره براي پرتاب به فضا/سرنوشت پروژه اعزام انسان به فضا

فناوري نانو و دستاوردهاي آن در جهان

تقويت همکاري‌هاي علوم پزشکي ايران با پژوهشکده علوم‌شناختي

رشد کميت توليد علم کشور به 15.2 درصد رسيد

نخستين ماراتن توليد محتواي ديجيتال حوزه قرآن برگزار مي‌شود

5 دانشگاه برتر علوم رايانه در سال 2017 را بشناسيد

مرکز تحقيقات نانوي دانشگاه آزاد تهران‌جنوب افتتاح شد

امضاي تفاهم‌نامه همکاري دانشگاه هاي صنعتي شريف و شانگهاي

جشنواره ايده‌هاي‌برتر با محوريت تبريز 2018 برگزار مي‌شود

نوآوردگاهي براي بکارگيري نوآوري در حوزه محيط زيست شهري

آثار هنري دانش‌آموزان در حوزه نانو ارزيابي مي‌شود

راهکار جديد محققان براي مقابله با آلودگي هوا

تنها مرکز رسمي کردستان‌شناسي ايران به پژوهشکده ارتقاء يافت

تجاري‌سازي نانوالياف در حوزه پزشکي بررسي مي‌شود

توليد نرم‌افزار پايش سلامت در واحد علوم و تحقيقات

استفاده بيش از حد از فناوري مشکلات رواني به همراه دارد

همايش رويکردهاي مهندسي پزشکي در پزشکي ترميمي آغاز به کارکرد

جوهر نامرئي، تازه ترين ترفند تقلب در امتحانات

ششمين جشنواره حرکت در دانشگاه علم و صنعت گشايش يافت

بررسي راهکارهاي علمي دانشگاه‌هاي اميرکبير و هنگ‌کنگ

رشد کمي توليد علم کشور در دنيا به 17.5 درصد رسيد

بيمارستان روانپزشکي مجهز به آزمايشگاه‌هاي شناختي تاسيس مي‌شود

رشد کميت توليد علم کشور به 15.3 درصد رسيد

بزرگترين همايش علمي فيزيوتراپي در تهران برگزار مي شود

نمايشگاه توانمندي‌هاي شرکت‌هاي دانش‌بنيان علوم‌پزشکي شيراز گشايش يافت

راه‌هاي گسترش همکاري دانشگاه‌ طرطوس سوريه و دانشگاه تبريز بررسي شد

پيش بيني اختلاف زن و شوهرها با فناوريهاي پوشيدني

درمان بيماران سرطان پروستات با لوتيشيوم PSMA

جايزه مصطفي(ص) نشانگر عزم جدي مسلمانان براي تسخير قله‌هاي علم است

جشن دانش آموختگان دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي شود

بررسي چالش‌هاي سوخت پاک و پيل سوختي در دانشگاه تهران

درمان طاسي سر با سلول هاي بنيادي، روشي موثر اما در حال انتظار

درمان افتادگي لگن با استفاده از سلول هاي بنيادي

پرداخت بيش از 11 ميليارد ريال حمايت‌تشويقي به محققان نانو

رونمايي از سامانه پروتز عصبي و مرکز درمان ضايعات نخاعي

6 ايده فناورانه برتر حوزه دريايي معرفي شدند

فعاليت مغزي انسان بعد از مرگ تا بيش از 10دقيقه مي تواند ادامه يابد

امکان دسترسي آنلاين به ذخاير ميکروبي کشاورزي در کشور فراهم شد

آغاز ثبت نام در نوزدهمين دوره جشنواره جوان خوارزمي

ساخت الکتروکارديو گراف کوچک ايراني با قابليت ذخيره اطلاعات بيمار

تکنيک جديد منجمدکردن اعضاي اهدايي براي پيوند

راه‌اندازي اولين شتاب‌دهنده تخصصي در حوزه سلول‌هاي بنيادي و مهندسي بافت

امکان تايپ براي افراد فلج فراهم شد

طراحي و ساخت شبيه‌ساز فضا توسط محققان ايراني