آخرین اخبار

فرهنگي

هفته آگاهی از مغز برگزار می شود

سرزمین ایرانیان- هفته آگاهی از مغز از چهارم تا یازدهم اسفند ماه در باغ کتاب تهران در سراسر کشور با هدف شناخت بیشتر مغز برگزار می شود.

مجری طرح توسعه فضای مجازی کودک و نوجوان منصوب شد

سرزمین ایرانیان- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حکمی خسرو سلجوقی را به عنوان مجری سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان منصوب کرد.

خوردن "کباب" و افزایش احتمال ابتلا به سرطان

سرزمین ایرانیان- مصرف زیاد کباب و عادات غذایی ناسالم، خطر سرطان‌زایی آن را افزایش می‌دهد. بنابراین، توجه به این موضوع از سوی مقامات وزارت بهداشت و متولیان سلامت عمومی ضروری است.

تاثیر بازی لگو در افزایش مهارت ریاضی کودکان

سرزمین ایرانیان- مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو و بازی‌های ویدئویی در کودکی بازی کرده‌اند، مهارت‌های فضایی (ریاضی) بیشتری دارند.

برخورد با پارادایم چالش آب نیازمند استراتژی خلاقانه و توسعه است

سرزمین ایرانیان- رئیس مرکز پژوهشی علوم و مهندسی آب دانشگاه کردستان، برخورد با پارادایم چالش آب استراتژی خلاقانه و توسعه، مدیریت و بهره‌برداری هوشمندانه را می‌طلبد، گفت: شاه‌کلید برخورد و حل مسائل آب، دستیابی و بومی‌سازی فن‌آوری‌های نوین در صنعت آب است.

چهار دهه رشد پرشتاب ایران در علم/بزرگترین جهش علمی در حوزه‌های علوم و فنی‏ مهندسی

سرزمین ایرانیان- بر اساس گزارش اخیر مؤسسه نیچر ایندکس که در 24 ژانویه 2018 میلادی انتشار یافته است، جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته با 22 درصد نرخ رشد سالانه در مقایسه با سایر کشورهای جهان، بزرگترین جهش علمی را در حوزه‌‏های علوم و فنی مهندسی انجام داده و مقام نخست را در حوزه‌های علوم و فنی و مهندسی در سطح جهان کسب کرده است

تفاوتی بین طب سنتی و طب نوین در درمان سرطان نیست

سرزمین ایرانیان- دبیر کارگروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی گفت: تفاوتی بین طب سنتی و طب نوین در درمان بیماری سرطان وجود ندارد و هیچ یک در این حوزه موفق‌تر از دیگری عمل نکرده است‌.

فراخوان جذب اعضای هیات علمی به تعویق افتاد

سرزمین ایرانیان- رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم از به تعویق افتادن فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: این فراخوان از بیستم بهمن ماه شروع می‌شود و به مدت یک ماه ادامه دارد.

اولین استارت‌آپ ‌ویکند تخصصی کشاورزی برگزار می شود

سرزمین ایرانیان- نخستین استارت‌آپ ‌ویکند تخصصی کشاورزی و صنایع وابسته، برای اولین بار در جنوب کشور و با حضور بیش از 120 نفر از نخبگان علمی منطقه، 24 الی 27 بهمن‌ماه سال‌جاری در دانشگاه جیرفت برگزار می‌شود.

مهلت ثبت نام کنکور تمدید شد

سرزمین ایرانیان- مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال 97 تا روز چهارشنبه 11 بهمن ماه خبر داد.

زمان برگزاری جشنواره دانشجویان نمونه تغییر کرد

سرزمین ایرانیان- رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از به تعویق افتادن زمان برگزاری جشنواره دانشجویان نمونه سال 96 خبر داد و گفت: این مراسم نیمه اول اسفند ماه برگزار خواهد شد.

مروری بر چالش‌های مشترک پیش روی شرکت‌های نوآور

سرزمین ایرانیان- رئیس کمیته ارزیابی جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی که در دانشگاه شریف برگزار شد٬ به برخی چالش‌های مشترک پیش روی شرکت‌های نوآور پرداخت و گفت: این جشنواره طراحی برنامه‌های تخصصی ویژه برای رفع این چالش‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

سخت‌پوستان دریایی؛ مقرون به صرفه‌ترین منبع برای استخراج کیتوزان

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی سه نوع کیتوزان را از خرچنگ، سپیا و قارچ استخراج کردند و دریافتند که سخت‌پوستان دریایی بهترین و مقرون به صرفه‌ترین منبع برای استخراج کیتوزان هستند. همچنین با بررسی خواص ضد میکروبی انواع کیتوسان مشخص شد که کیتوزان آلفا از خاصیت ضد میکروبی بیشتری نسبت به کیتوزان بتا و گاما برخوردار است

تاثیر پیامد گرمایش زمین بر زندگی انسان/کاهش تولید گندم و برنج

سرزمین ایرانیان- براساس تازه‌ترین گزارش کمیسیون تغییر اقلیم و سلامت «لنست» تا 90 سال آینده به دلیل افزایش سطح دریاها در نتیجه ذوب یخ‌های قطبی، بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت جهان ناچار به مهاجرت خواهند شد.

تلاش برای تغییر تصور ناهمخوان بودن رشته‌های علوم انسانی با موضوع تولید و اشتغال

سرزمین ایرانیان- دبیر علمی نخستین جشنواره ملی تقدیر از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های برتر علوم انسانی گفت: تلاش ما این است که تصور عدم همخوانی رشته‌های به ظاهر غیر کاربردی همچون الهیات، ادبیات، فلسفه و غیره... را با موضوع تولید و اشتغال از بین ببریم.

دعوت یک پژوهشگاه از مدعیان پیش بینی زلزله/شرط تعیین محل زمین لرزه

سرزمین ایرانیان- رئیس مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: از کسانی که ادعای پیش بینی زلزله دارند دعوت می‌کنیم تا در یک مجموعه علمی به موضوع پیش بینی زمین لرزه بپردازند.

شاید معمای تابش‌های بین ستاره‌ای حل شود

سرزمین ایرانیان- دانشمندان آمریکایی باور دارند وجود مولکول جدیدی در فضا که بویی شبیه به بوی بادام دارد، پاسخ معمای تابش‌های بین ستاره‌ای خواهد بود.

اطلاعات ژنی 800 نفر در بانک "ایرانوم"/ثبت بیش از یک میلیون و 300 تغییر ژنتیکی

سرزمین ایرانیان- رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه در پروژه "ایرانوم" 800 نفر از 8 نژاد ایرانی توالی‌یابی شدند،‌گفت: یافته‌های به دست آمده از این پروژه می‌تواند در پیشگیری، شناسایی و درمان بیماری‌های ژنتیکی موثر باشد، ضمن آنکه در این پروژه توانستیم 200 ژن ارثی جدید عقب‌ماندگی ذهنی در دنیا را گزارش کنیم.

دلایل بروز «کم‌خونی فقر آهن» در سطح مولکولی

سرزمین ایرانیان- کم‌خونی ناشی از فلز ضروری آهن، یکی از مشکلاتی است که افراد مختلف جامعه را درگیر خود می‌کند. محققان کشورمان این بیماری و دلایل بروز آن را به‌طور ویژه مورد بررسی قرار داده‌اند.

بانک اطلاعاتی پروژه «ایرانوم» در دسترس محققان قرار گرفت

سرزمین ایرانیان- رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی گفت: فاز اول پروژه کشوری «ایرانوم» شامل توالی یابی ژنومیک هشت گروه نژادی ایرانی، از طریق وب سایت پروژه در دسترس محققان قرار گرفت.

ارائه اولین بستر تست شبکه‌های ارتباطی 5G‌ بر پایه نرم‌افزار در کشور

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه LTE را به عنوان اولین بستر تست شبکه 5G عرضه کردند که به گفته آنها به غیر از بخش‌های فرستنده و گیرنده، مابقی بر پایه نرم‌افزار طراحی شده است

عصر یخبندان کوچک و تاثیر بر گرم شدن زمین!

سرزمین ایرانیان- به گفته دانشمندان، زمین ممکن است در 30 سال آینده به دوره "عصر یخبندان کوچک" وارد شود که بر گرم شدن جهانی زمین تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

نقض حقوق پژوهشگران بزرگ‌ترین ضربه بر نظام علمی کشور است/قانون مربوط به سرقت علمی تقویت شود

سرزمین ایرانیان- عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا، عملیاتی شدن و تحقق موارد حقوق شهروندی در حوزه آموزش و پژوهش را مستلزم بررسی مجموعه شرایط و نیز وضعیت و امکانات فعلی این حوزه در مراکز مختلف پژوهشی و آموزش عالی در سطح کشور دانست و گفت: یک بحث مهم در این زمینه موضوع رعایت عدالت آموزشی و عدالت پژوهشی است.

کرمان می‌تواند به قطب علمی مهندسی زلزله جنوب‌شرق کشور تبدیل شود

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته گفت: پایلوت مهندسی زلزله، فعالیت‌های تخصصی در زمینه زلزله‌شناسی و حضور استادان و پژوهشگران توانمند و تخصصی در زمینه مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی گوشه‌ای از ظرفیت‌هایی است که با تعامل و همکاری‌های متقابل با نهادها و دستگاه‌های مرتبط با زلزله می‌تواند کرمان را به قطب علمی مهندسی زلزله جنوب شرق کشور تبدیل کند.

همکاری دانشگاه‌های "علوم پزشکی ایران" و "صنعتی شریف" برای راه‌اندازی بین رشته‌ای‌ها

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران از انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی شریف به منظور راه اندازی بین رشته‌ای‌های جدید خبر داد و گفت: در آینده نزدیک همکاری دانشگاه ایران با دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم در این زمینه افزایش خواهد یافت.

رابطه «نام» با اضطراب و کمرویی در کلاس درس!

سرزمین ایرانیان- نتایج پژوهش محققان ایرانی نشان می‌دهد: انتخاب «نام» نامناسب برای فرد، می‌تواند در بروز برخی ناهنجاری‌های تحصیلی او در دوران مدرسه نقش داشته باشد.

افزایش پژوهشکده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد/تولید محصولات فناورانه

سرزمین ایرانیان- معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تولید محصولات فناورانه، افزایش همکاری با صنعت و افزایش تعداد پژوهشکده های این دانشگاه به عنوان مهمترین برنامه های پژوهشی نام برد.

شناسایی محل تولید ریزRNAهای مؤثر در پرتوانی و خودنوزایی سلول‌های بنیادی

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه رویان طی یک پژوهش دریافتند که بیشتر ریز RNAهای فعال در سلول‌های بنیادی جنینی دارای پرتوانی پایه، از روی بخش مشخصی از کروموزوم شماره 12 ساخته می‌شوند.

وضعیت دانشجویان بورسیه مشخص شد

سرزمین ایرانیان- وزیر علوم با تاکید بر اینکه وضعیت دانشجویان بورسیه معلوم شد گفت: تعدادی از این افراد جذب دانشگاه ها شده‌اند در بررسی هستیم تا وضعیت مابقی دانشجویان بورسیه را نیز برای جذب مشخص کنیم

برگزاری مسابقات ملی دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌های دانشجویی

سرزمین ایرانیان- دومین دوره مسابقات علمی دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌های دانشجویی از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی کردستان، در روز دوشنبه 27 آذرماه جاری برگزار خواهد شد.

تقدیر از 41 پژوهشگر برتر جشنواره جوان خوارزمی

سرزمین ایرانیان- در نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی از 30 پژوهشگر برتر بخش دانش‌آموزی و 11 پژوهشگر برتر بخش جوان این جشنواره تقدیر به عمل آمد.

آغاز برنامه مطالعاتی ژن های ایرانیان با نام «ایرانوم»

سرزمین ایرانیان- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به ایجاد و راه اندازی مراکز تحقیقاتی با اهداف خاص، افزود: مرکز مطالعاتی روی ژن های ایرانی ها با نام ایرانوم به زودی افتتاح می شود.

مرکز نوآوری پهپاد در کشور راه‌اندازی می‌شود

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از راه‌اندازی مرکز نوآوری پهپاد در کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

تعویق زمان برگزاری جشنواره ملی "حرکت" به دلیل زلزله کرمانشاه‌

سرزمین ایرانیان- دبیر اجرایی دهمین جشنواره ملی حرکت از به تعویق افتادن زمان برگزاری این جشنواره به دلیل وقوع زلزله در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: این جشنواره دی ماه امسال به میزبانی دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می‌شود.

معرفی برگزیدگان جایزه مصطفی در 11 آذر/تهران میزبان 60 محقق جهان اسلام

سرزمین ایرانیان- رییس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) از معرفی دانشمندان برجسته جایزه مصطفی (ص) در 11 آذرماه خبر داد و گفت: در این دوره بیش از 60 دانشمند مسلمان حضور خواهند داشت.

آغاز زمان ثبت نام آزمون ارشد از 16 آذر

سرزمین ایرانیان- سرزمین ایرانیان- مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 97 از 16 آذر خبرداد و گفت: زمان ثبت نام تا 22 آذرماه ادامه خواهد داشت

همکاری‌های علمی و پژوهشی ایران و اتحادیه اروپا گسترش می‌یابد

سرزمین ایرانیان- قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، در سومین نشست گفت‌وگوهای بلندپایه میان ایران و اتحادیه اروپایی، آخرین وضعیت همکاری‌های دو طرف در زمینه علوم، فناوری و آموزش عالی را تشریح و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه برنامه جذب دانشجویان اروپایی اعلام کرد.

برگزاری دوره ویژه کارشناسی ارشد بین رشته‌ای "کارآفرینی در علوم زیستی" با همکاری دانشگاه کپنهاگ

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه تربیت مدرس گفت: از امسال دوره ویژه کارشناسی ارشد بین رشته ای تحت عنوان کارآفرینی در علوم زیستی را با همکاری دانشگاه مدیریت و بازرگانی کپنهاگ دانمارک آغاز می کنیم. دانشجویان از مهر ماه سال آینده وارد این دوره می شوند و واحدهای نظری و پروژه های عملی را به صورت مشترک در هر دو دانشگاه خواهند گذراند.

آغاز کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب در ارومیه

سرزمین ایرانیان- کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب روز چهارشنبه با حضور متخصصانی از ایران و کشورهای ایتالیا، هندوستان، فنلاند، ترکیه، افغانستان و پاکستان و با هدف تبادل تجربه و یافته های جدید علمی در ارومیه آغاز به کار کرد.

جشنواره پژوهش با حضور رئیس جمهور برگزار می شود

سرزمین ایرانیان- معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار 22 تا 26 آذرماه در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

رقابت ایده‌های کارآفرینی در دانشگاه شهید بهشتی

سرزمین ایرانیان- از سوی دانشگاه شهید بهشتی اولین جشنواره کارآفرینی آموزشی برگزار می‌شود و در آن علاوه بر معرفی کارآفرینان موفق ایده‌های موفق در حوزه کسب و کار در بخش مسابقه ملی کارآفرینی آموزشی به رقابت می‌پردازند.

مازندران میزبان «کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های نوین در مهندسی عمران»می‌شود

سرزمین ایرانیان- نخستین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های نوین در مهندسی عمران با حضور اساتید برتر دانشگاه‌های معتبر ایران به میزبانی آمل برگزار می‌شود.

برگزاری سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران در اسفندماه

سرزمین ایرانیان- با توجه به اینکه در خصوص زیست‌شناسی سامانه‌ها در ایران اقدامات کافی انجام نشده است،‌ سومین کنفرانس زیست‌شناسی سامانه‌های ایران 8 و 9 اسفندماه امسال با هدف ارتقای سطح دانش و تبیین توانمندی‌های آن برگزار خواهد شد.

امکان‌سنجی اشتغال در خدمات فنی و مهندسی کشاورزی

سرزمین ایرانیان- چهل و ششمین نشست از سلسله نشستهای علمی و تخصصی در حوزه تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان، روز دوشنبه 8 آبان ماه در سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان برگزار می ‌شود.

یکپارچگی آموزش عالی باید در دستور کار قرار بگیرد

سرزمین ایرانیان- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکپارچگی آموزش عالی باید در دستور کار قرار بگیرد، گفت: دانشجویان این کشور فرزندان این کشور هستند و سرمایه‌های بزرگ انسانی محسوب می‌شوند.

ثبت نام جشنواره دانشجوی نمونه تا سوم آبان ماه 96 تمدید شد

سرزمین ایرانیان- ثبت نام در بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه تا سوم آبان ماه تمدید شد و بر اساس اصلاحیه آئین نامه جشنواره، دانشجویان فعال فرهنگی که در برگزاری نمایشگاه، اجرای نمایش و ساخت فیلم و همچنین برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی فعالیت می‌کنند، شامل دریافت امتیاز خواهند شد.

15 آبان آخرین مهلت شرکت در آیین اهدای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران

سرزمین ایرانیان- هفتمین آئین اهدای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران با مشارکت نهادها و دستگاه‌های علمی و فرهنگی کشور آذر ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود و دانشجویان تنها تا 15 آبان فرصت دارند که برای حضور در این مراسم ثبت نام کنند.

مقابله با تهدیدهای سایبری با فناوری ایرانی

سرزمین ایرانیان- محققان یک شرکت دانش‌بنیان خوزستانی با کمک صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیکی (صحا) موفق به تولید سیستم بومی امنیت شبکه (Firewall) شدند.

گسترش همکاری علمی ایران و اروگوئه

سرزمین ایرانیان- قرارداد همکاری‌های مشترک آموزشی، پژوهشی، بهداشتی، درمانی، دارویی و تجهیزات پزشکی بین وزارت بهداشت ایران و اروگوئه به امضای وزیر بهداشت اروگوئه و دکتر لاریجانی به نمایندگی از وزیر بهداشت کشورمان رسید.

ایجاد شورای ملی ترویج علم در کشور

سرزمین ایرانیان- رییس گردهمایی سازمان‌ها و نهادهای فعال در حوزه ترویج علم با بیان اینکه در حوزه ترویج علم دیر اقدام شد، گفت: در حال راه‌اندازی شورای ملی ترویج علم با حضور همه فعالان این عرصه هستیم.

دولت در انتخاب وزیر علوم به بن بست رسیده!/دانشگاه‌ها در شرایط فعلی به وضعیت انفعال رسیده‌اند

سرزمین ایرانیان- عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه دولت در انتخاب وزیر علوم به بن بست رسیده است، گفت: مشکلات به ارث رسیده آموزش عالی از دولت نهم و دهم، موجب شده بسیاری از افراد دارای صلاحیت، مسئولیت وزارت علوم را نپذیرند و برخی افراد پیشنهادی نیز مورد قبول واقع نشوند.

ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالی امری غلط است

سرزمین ایرانیان- نایب رییس مجلس شورای اسلام با تاکید بر اینکه ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالی امری غلط است، گفت: دانشجویان رشته‌های پزشکی به دلیل آموزش‌های همراه با مهارت بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار می‌شوند؛ اگر چه تفکیک این حوزه از آموزش عالی از ابتدا غلط بود اما ادغام در شرایط فعلی امری غلط تر است.

تکنولوژی تلسکوپ‌های فضایی توسعه می‌یابد/ رصد زباله های فضایی

سرزمین ایرانیان- «کشف جهان‌های تازه در فضا» شعار امسال هفته جهانی فضا است در این میان کشور ما نیز برنامه هایی در دستور کار دارد که توسعه تکنولوژی تلسکوپها و همکاری در رصد زباله‌های فضایی بخشی از آنها است

آئين ورودي نو دانشجويان دانشگاه تهران برگزار مي‌شود

سرزمين ايرانيان- آئين ورودي نو دانشجويان سال 1396 دانشگاه تهران با حضور هيأت رئيسه و سخنراني دکتر محمود نيلي احمدآبادي، رئيس دانشگاه تهران، روز چهارشنبه 29 شهريور1396 از ساعت 9 تا 11 در پرديس مرکزي دانشگاه برگزار مي‌شود.

بازتوليد طراحي الگوي پايه اسلامي ايراني پيشرفت

سرزمين ايرانيان- معاون علمي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با اشاره به برگزاري نشست سه روزه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت گفت: در اين سه روز طي برگزاري جلساتي با همفکري انديشکده‌هاي مختلف و تنوع ديدگاه‌هاي شرکت‌کنندگان و شخصيت‌هاي برتر حوزوي و دانشگاهي، با تبادل نظر و همفکري به ديدگاه‌هاي برتري دست پيدا کرده‌ايم.

تلاش محققان کشور براي عرضه نرم‌افزار بررسي تلاطمات "يونوسفر"

سرزمين ايرانيان- محققان پارک علم‌وفناوري دانشگاه تهران با بررسي اثرات پروژه هارپ بر روي آب و هواي زمين، با تهيه بانک اطلاعاتي از حوادث و بلاياي طبيعي، خشکسالي‌ها و فعاليت آتشفشان‌ها در حال طراحي و پياده‌سازي نرم‌افزاري براي نمايش تلاطمات لايه يونوسفر هستند.

تعطيلي پنج‌شنبه‌هاي دانشگاه آزاد مي‌تواند با شنبه جايگزين شود

سرزمين ايرانيان- رئيس دانشگاه آزاد اسلامي بخشنامه‌ برگزاري کلاس‌هاي درس دانشجويان در واحدها و مراکز اين دانشگاه را ابلاغ کرد که بر اساس آن تعطيلي پنج‌شنبه‌هاي دانشگاه آزاد مي‌تواند با شنبه جايگزين شود.

5 شهريور؛ بزرگداشت «رازي» باني مکتب جديد در علم شيمي

سرزمين ايرانيان- محمد بن زکرياي رازي يکي از بزرگ‌ترين دانشمندان تاريخ ايران است که در سده سوم هجري قمري به دنيا آمد و در طول حيات 62 ساله خود توانست علاوه‌بر کسب تبحر در علوم مختلف، به عنوان «پدر شيمي» نيز شناخته شود.

اخبار خواندنی

تجمع داوطلبان آزمون دستياري دندانپزشکي مقابل وزارت بهداشت

آيين نامه گرنت پژوهشي در پژوهشگاه مواد و انرژي بازنگري شد

بررسي فناوري‌ها و مواد رنگرزي در کنگره بين‌المللي دانشگاه اميرکبير

معرفي سند ملي فناوري چاپ سه‌بعدي طي يک گردهمايي

زنان نخبه علمي ايران 28 مرداد تجليل مي‌شوند

مدارس غيرانتفاعي برتر زير چتر حمايتي معاونت‌علمي براي تجهيز آزمايشگاه نانو

درهاي دانشگاه تهران به‌روي جامعه باز شد

اعطاي کرسي پژوهشي «مريم ميرزاخاني» به رياضيدانان

دانشمندي که به "خبرنگار" بودن خود افتخار مي‌کند

امکان ثبت‌نام جاماندگان کنکور فراهم شد/هشدار سازمان سنجش نسبت به کلاهبرداري موسسات انتخاب رشته

جايزه زيست ايران به برترين‌هاي زيست‌فناوري اهدا مي‌شود

ضرورت ساماندهي موسسات آموزش عالي در دولت دوازدهم

راه توسعه کشور باور داشتن اهميت علم و فناوري است

سازمان انرژي اتمي به عرصه کوانتوم ورود پيدا کرده است

توسعه رشته‌هاي دانشگاهي جديد در عراق توسط دانشگاه فردوسي

وجود افرادي مثل «ميرزاخاني» در ايران محافظت ملي ايجاد مي‌کند

جايگاه هيستروسکوپي در درمان ناباروري بررسي مي‌شود

افزايش چشمگير سفر روساي دانشگاه‌هاي خارجي به کشور

جايگاه رياضيات کشور مرهون تلاش‌ «ميرزاخاني»هاست

واکنش دانشگاه «استنفورد» به فقدان «مريم ميرزاخاني»

امضاي تفاهم‌نامه همکاري دانشگاه خوارزمي براي جذب دانشجو از عراق

انجمن ژنتيک ايران برترين انجمن علمي معرفي شد

ارسال 30 ايده در اولين رويداد بين‌المللي آلمان

جايزه ملي سلول بنيادي اعطا مي شود

نسل جديدي از دانشمندان در ايران رو به رشد هستند

سامانه مشارکت مردم در مديريت شهري طراحي شد

توليد موفقيت آميز واکسن شخصي سازي شده سرطان براي هر بيمار

لزوم ايجاد فضاي باز فرهنگي در حوزه دانشجويي

اخلاق پزشکي و پيوند اعضا

امضاي تفاهم‌نامه همکاري ميان دانشگاه فرهنگيان ايران و دانشگاه آيچي ژاپن

تمديد مهلت ثبت‌نام در چالش نوآوري ساخت سلول باتري ليتيوم

تربيت فارغ‌التحصيلان کارآفرين مهمترين راهبرد دانشگاه علم و هنر است

دانشگاه‌هاي "يزد" و "گرونينگن هلند" دوره‌هاي مشترک دکتري برگزار مي‌کنند

آغاز توزيع کارت کنکور 96 از ساعت 15

آموزش در بستر فرهنگي مناسب مي‌تواند موفق باشد

آغاز ثبت نام اوليه طرح ضيافت انديشه دانشجويان

دلايل بروز تخلف پژوهشي/لزوم نظارت کافي استاد راهنما به عملکرد دانشجو

ارائه سکانس نوعي ويروس براي اولين بار در کشور

دانشمندان مدعي کشف علت اصلي ابتلا به سرطان مغز شدند

آخرين مهلت ارسال مقاله به اولين کنفرانس کارآفريني

قرارداد همکاري‌هاي جديد فضايي با 7 دانشگاه/تهيه 450 مستند از پروژه‌هاي تحقيقاتي در سال 96

دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي با بيشترين مقالات يک درصد برتر معرفي شدند

يافته‌هاي محققان دانشگاهي درباره بازنمايي «ايدز» در سينما و تلويزيون

نتايج بررسي 900 پژوهش در زمينه امنيت غذايي محصولات تراريخته

آغاز همکاري بين دانشگاه علوم‌پايه زنجان و دانشگاه آخن آلمان

«آتش به اختيار» داشتن جسارت نقد و خودجوشي فرهنگي است

اختراعات جهاني در حوزه زيست‌فناوري رصد مي‌شود

دفاع 3 دقيقه‌اي از ايده‌هاي خلاقانه در رويداد دانشگاه اميرکبير

راه اندازي آزمايشگاه آناليز حرارتي در سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران

ساخت رايانه هاي بسيار نازک با مغناطيس هاي دو بعدي

نيروي انساني لازم براي راه‌اندازي مرکز تحقيقات بلوط وجود دارد

هوش مصنوعي در آينده مرگ بيماران را پيش بيني مي کند

دوره‌هاي مربيگري ساخت و پرواز هواپيماي مدل برگزار مي‌شود

برگزاري چالش نوآوري زيست‎فناوري با هدف رفع مشکلات شهرک‌هاي صنعتي

آمادگي 3 ماهواره براي پرتاب به فضا/سرنوشت پروژه اعزام انسان به فضا

فناوري نانو و دستاوردهاي آن در جهان

تقويت همکاري‌هاي علوم پزشکي ايران با پژوهشکده علوم‌شناختي

رشد کميت توليد علم کشور به 15.2 درصد رسيد

نخستين ماراتن توليد محتواي ديجيتال حوزه قرآن برگزار مي‌شود

5 دانشگاه برتر علوم رايانه در سال 2017 را بشناسيد

مرکز تحقيقات نانوي دانشگاه آزاد تهران‌جنوب افتتاح شد

امضاي تفاهم‌نامه همکاري دانشگاه هاي صنعتي شريف و شانگهاي

جشنواره ايده‌هاي‌برتر با محوريت تبريز 2018 برگزار مي‌شود

نوآوردگاهي براي بکارگيري نوآوري در حوزه محيط زيست شهري

آثار هنري دانش‌آموزان در حوزه نانو ارزيابي مي‌شود

راهکار جديد محققان براي مقابله با آلودگي هوا

تنها مرکز رسمي کردستان‌شناسي ايران به پژوهشکده ارتقاء يافت

تجاري‌سازي نانوالياف در حوزه پزشکي بررسي مي‌شود

توليد نرم‌افزار پايش سلامت در واحد علوم و تحقيقات

استفاده بيش از حد از فناوري مشکلات رواني به همراه دارد

همايش رويکردهاي مهندسي پزشکي در پزشکي ترميمي آغاز به کارکرد

جوهر نامرئي، تازه ترين ترفند تقلب در امتحانات

ششمين جشنواره حرکت در دانشگاه علم و صنعت گشايش يافت

بررسي راهکارهاي علمي دانشگاه‌هاي اميرکبير و هنگ‌کنگ

رشد کمي توليد علم کشور در دنيا به 17.5 درصد رسيد

بيمارستان روانپزشکي مجهز به آزمايشگاه‌هاي شناختي تاسيس مي‌شود

رشد کميت توليد علم کشور به 15.3 درصد رسيد

بزرگترين همايش علمي فيزيوتراپي در تهران برگزار مي شود

نمايشگاه توانمندي‌هاي شرکت‌هاي دانش‌بنيان علوم‌پزشکي شيراز گشايش يافت

راه‌هاي گسترش همکاري دانشگاه‌ طرطوس سوريه و دانشگاه تبريز بررسي شد

پيش بيني اختلاف زن و شوهرها با فناوريهاي پوشيدني

درمان بيماران سرطان پروستات با لوتيشيوم PSMA

جايزه مصطفي(ص) نشانگر عزم جدي مسلمانان براي تسخير قله‌هاي علم است

جشن دانش آموختگان دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي شود

بررسي چالش‌هاي سوخت پاک و پيل سوختي در دانشگاه تهران

درمان طاسي سر با سلول هاي بنيادي، روشي موثر اما در حال انتظار

درمان افتادگي لگن با استفاده از سلول هاي بنيادي

پرداخت بيش از 11 ميليارد ريال حمايت‌تشويقي به محققان نانو

رونمايي از سامانه پروتز عصبي و مرکز درمان ضايعات نخاعي

6 ايده فناورانه برتر حوزه دريايي معرفي شدند

فعاليت مغزي انسان بعد از مرگ تا بيش از 10دقيقه مي تواند ادامه يابد

امکان دسترسي آنلاين به ذخاير ميکروبي کشاورزي در کشور فراهم شد

آغاز ثبت نام در نوزدهمين دوره جشنواره جوان خوارزمي

ساخت الکتروکارديو گراف کوچک ايراني با قابليت ذخيره اطلاعات بيمار

تکنيک جديد منجمدکردن اعضاي اهدايي براي پيوند

راه‌اندازي اولين شتاب‌دهنده تخصصي در حوزه سلول‌هاي بنيادي و مهندسي بافت

امکان تايپ براي افراد فلج فراهم شد

طراحي و ساخت شبيه‌ساز فضا توسط محققان ايراني

رشته‌هاي منحصربه فرد دانشگاه‌هاي ايران پذيراي دانشجويان سوئدي است

گسترش روابط ايران و سوئد در عرصه همکاري‌هاي علمي و فناورانه

بازگشت 450 نخبه از خارج کشور به ايران

تسهيل صادرات محصولات دانش‌بنيان کشور به حوزه آفريقا

ارائه بسته هاي خدماتي ويژه معلولان در شبکه موبايل تا پايان امسال

کشف گونه گياهي جديدي که به نام «حکيم ابوالقاسم فردوسي» ثبت شد

با سرنگ و سوزن خداحافظي کنيد/ نانوبرچسب در راه است!

اکيناسه گياهي موثر در درمان زخم‌هاي آفت دهان

حمايت پژوهشگاه تربيت بدني از توليد 4 فناوري ورزشي

مهمترين دستاوردهاي علمي سال 2016

موفقيت محققان کشور در ساخت سيستم رهگير چشمي

رونمايي از سيستم پايلوت تصفيه پساب حاوي داروهاي ضد سرطان در گيلان

تحسين متخصصان از پيشرفت هاي ايران در فناوري نانو/ ايران در توليد مقالات علمي نانو ششم جهان شد

توليد رده سلولي مارمولک بومي ايران با کاربرد تحقيقات زيست پزشکي

ارتقاء 26پله‌اي ايران در شاخص نوآوري/ تجاري‌سازي 549 ايده در پارک‌هاي فناوري

تقدير از 49 طرح برتر جشنواره جوان خوارزمي

ارائه ايده کارآفريني در 3 دقيقه

ابلاغ آيين‌نامه اجرايي بيست و دومين جشنواره قرآن و عترت دانشگاهيان وزارت بهداشت

انتقاد از تجميع پژوهش‌هاي حوزه مهندسي بافت در تهران/کسب رتبه 14 دنيا در حوزه علوم سلولي

رونمايي از فسيل هاي 7 ميليون ساله لرستان

راهکاري نوين براي کاهش مرگ سلول‌هاي پرتوان انساني در محيط کشت

برخي به بهانه اجراي امر به معروف آن را به عنوان چماق نشان داده‌اند

توسعه نوآوري ها نيازمند آزمايشگاه هاي مجهز و مرجع است

حمايت از ثبت بين‌المللي 200 اختراع طي امسال

ايران رتبه 25 در علوم شناختي جهان

معاون علمي پژوهشي معاونت علمي فناوري رياست‌جمهوري منصوب شد

اعطاي بالاترين نشان "يلدا" به محققان با بيشترين خدمات بنيادي

معرفي 20 دانشمند برتر ايراني در علوم کشاورزي/ سهم دانشگاه ها از تحقيقات کشاورزي

تابلو "معراج" را به عشق امام رضا(ع) کشيدم/ آغاز طراحي ضريح حضرت سيدالکريم

ايران براي گردشگران خارجي جذاب است

محقق ايراني موفق به کسب جايزه جهاني بهترين مقاله سال در حوزه «پلاسما» شد

موفقيت محققان در رشد رگ‌هاي خوني با سلول‌هاي بنيادي

مسجد عبدالله بن عمر از نخستين مساجد صدر اسلام در ايران

دانشگاه آزاد پروژه موفق نظام است/

موفقيت محققان دانشگاهي در بهبود بازده سلول‌هاي خورشيدي با نانوسيم بلالي

دانشجويان دانشگاه شريف با كسب مقام هفتم رياضي جهان به كشور بازگشتند

ابداع شيوه قدرتمند دارو رساني به بدن با فناوري نانوذرات هوشمند

ايران مالک معنوي پسوند اينترنتي "خليج فارس" شد

27 پيشنهاد کليدي براي نجات گردشگري ايران