آخرین اخبار

اقتصادي

ابداع نانوفیبر غیر سمی و سازگار با محیط زیست

سرزمین ایرانیان- مهندسان دانشگاه "آمهرست" ماساچوست آمریکا موفق به تولید نانوفیبری (نانو الیاف) شدند که کاملا با محیط زیست سازگار و غیر سمی است و کاربردهای وسیعی خواهد داشت.

توسعه استفاده از سوخت زیستی در ناوگان حمل و نقل شهری

سرزمین ایرانیان- تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه در زمینه توسعه استفاده از سوخت زیستی در ناوگان حمل و نقل شهری منعقد شد.

تجاری‌سازی سامانه ضدسرقت ساخت محققان کشور

سرزمین ایرانیان- محققان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان، سامانه ضدسرقتی را که پیش از این تنها کاربری نظامی داشت، با 60 درصد کمتر از قیمت نمونه خارجی، تجاری‌سازی و روانه بازار کردند.

اهمیت زنجیره عرضه در بخش کشاورزی/کاهش نوسانات قیمت با کنترل درست زنجیره‌ها

سرزمین ایرانیان- مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اهمیت زنجیره عرضه در بخش کشاورزی، گفت: کنترل درست زنجیره‌ها منجر به کاهش نوسانات قیمت و افزایش کیفیت می‌شود.

ساخت بتن کامپوزیتی برای مقاوم‌سازی سازه‌ با پسماندهای صنایع فولاد

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با استفاده از پسماندهای صنایع فولاد بتن کامپوزیتی را عرضه کردند که به گفته آنها کاربرد آن در سازه‌های مختلف موجب افزایش مقاومتی در دیوارهای آجری شده است.

واکسن «سل» و «هپاتیت ب» صادر می شود

سرزمین ایرانیان- معاون تولیدی انستیتو پاستور ایران از اعلام آمادگی ایران برای صادرات 2 واکسن تولیدی در این مرکز خبر داد.

نقش انرژی‌های تجدیدپذیر در اشتغال‌زایی افراد تحصیل‌کرده/صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی

سرزمین ایرانیان- مدیرعامل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با بیان این‌که انرژی‌های تجدیدپذیر در اشتغال‌زایی افراد تحصیل‌کرده نقش بسزایی دارند، گفت: صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و تنوع‌بخشی به منابع انرژی از مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر است.

بی نیازی کشور از بذر بدون ویروس سیب زمینی

سرزمین ایرانیان- رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به جلوگیری از میلیونها دلار واردات محصولات کشاورزی با استفاده از فناوری های زیستی گفت: کشور را از مینی تیوبر سیب زمینی، بی نیاز کرده ایم.

افزایش 4 درصدی ازدیاد برداشت نفت با نانوذرات

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی موفق شدند با استفاده از تکنولوژی نانو، ازدیاد برداشت نفت را تا 4 درصد افزایش دهند.

بومي‌سازي نانوپوشش‌هاي سبز براي صنايع خودرو و لوازم‌خانگي

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران يک شرکت توليدکننده مواد شيميايي به دانش فني اعمال پوشش‌هاي تبديلي با ضخامت نانومتري دست‌ يافته‌اند که به گفته آنها اين پوشش زيست‌سازگار است و مي‌تواند جايگزين مناسبي براي صنايع لوازم‌خانگي و صنايع خودرو باشد.

خراسان‌جنوبي نيازمند تأسيس انديشکده‌ براي رفع مشکلات اقتصادي است

سرزمين ايرانيان- سرپرست بنياد نخبگان خراسان‌جنوبي گفت: اگر در خراسان‌جنوبي يک سند مشخص براي نقشه راه زيست بوم کارآفريني تنظيم و انديشکده‌اي در اين زمينه در استان با حضور صاحبنظراني از داخل و خارج استان تأسيس شود، مي‌توان براي برون رفت از مشکلات اقتصادي استان گام مثبتي برداشت

واحد تشخيص محصولات تقلبي يا فاقد مجوز نانو تشکيل شد

سرزمين ايرانيان- مدير کارگروه ترويج ستاد توسعه فناوري نانو گفت: در اين ستاد، براي بررسي محصولات تقلبي يا فاقد مجوز، واحد ارزيابي محصولات دانش بنيان ايجاد شده است.

تبديل روغن‌ دور ريختني موتور به سوخت ديزل بهينه

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه‌هاي صنعتي اصفهان و فردوسي مشهد با سنتز يک نانوکاتاليست توانستند روغن مصرف ‌شده و دور ريختني موتور را به يک نوع سوخت براي موتورهاي ديزلي تبديل کنند که بر اساس نتايج به دست آمده ميزان گوگرد موجود در اين سوخت از 0.9 درصد به 0.02 درصد کاهش يافته است.

حذف نيتروژن از سوخت‌هاي زيستي با کمک نانو فناوري

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه تهران موفق شدند با توسعه‌ يک نوع نانوکاتاليست، نيتروژن را از سوخت‌هاي توليدشده از منابع زيستي حذف کنند؛ چراکه حضور نيتروژن در اين‌ گونه سوخت‌ها موجب آزاد شدن گازهاي نيتروژن دار و افزايش آلودگي زيست‌ محيطي مي‌شود.

صادرات محصولات نانويي ايراني به 21 کشور/حذف نيترات آب تهران تا حد استاندارد

سرزمين ايرانيان- مديرگروه ترويج صنعتي ستاد توسعه فناوري نانو با بيان اين‌که حجم بازار نانو فناوري ايران از 79 ميليارد تومان به 309 ميليارد تومان رسيده است، گفت: در حال حاضر محصولات توليد داخل به 21 کشور صادر مي‌شود.

توانمندسازي 40 شرکت دانش بنيان/ افزايش توليدات واکسن

سرزمين ايرانيان- آغاز به کار 100 شرکت و هسته فناور در مرکز رشد، توانمندسازي 40 شرکت براي کسب گواهي دانش بنيان و ارتقاي کمي توليدات واکسن ها بخشي از فعاليت انستيتو پاستور ايران در چهار سال اخير است.

افزايش سرعت عمليات حفاري به کمک نانوسيال‌ها

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه صنعتي شريف نانوسيالي توليد کرده‌اند که مي‌تواند به منظور بهبود خصوصيات گل حفاري به کار گرفته شود. کاربرد اين نانوسيال هوشمند، تأثيرات چشمگيري در تسريع عمليات حفاري، کاهش آسيب سازند (لايه‌هاي زمين) وکاهش هزينه‌ها دارد.

عرضه گوشت پاک در سراسر جهان تا 2 سال ديگر

سرزمين ايرانيان- يک شرکت توليد گوشت از سلول هاي حيوانات قصد دارد در دو تا سه سال آينده محصول خود «گوشت پاک» را در سراسر جهان عرضه کند.

کاهش 70 درصدي هزينه‌هاي رفت‌وآمد با سامانه محققان کشور

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران مرکز فناوري و نوآوري سينتک دانشگاه آزاد قزوين به منظور کاهش تعداد خودروهاي تک‌سرنشين و هزينه‌هاي رفت و آمد، سامانه‌اي را راه‌اندازي کردند که با استفاده از آن همه مسافران، از طريق اين نرم‌افزار به يکديگر معرفي مي‌شوند و مي‌توانند با هم همسفر شوند.

تامين محصولات غذايي با فناوري زيستي تا سال 1404

سرزمين ايرانيان- رئيس پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي با بيان اينکه يکي از مشکلات باغات اين است که نهال هاي ما، نهال هاي سالمي نيستند، گفت: بايد با استفاده از فناوري هاي زيستي تا سال 1404 بتوانيم محصولات غذايي را در کشور تامين کنيم.

سرخ کن هوشمند چربي غذا را 70درصد کاهش مي دهد

سرزمين ايرانيان- اگر دوست داريد از پخت و پز انواع مواد غذايي با کيفيت و سرعت بالا لذت ببريد و نگران چرب شدن بيش از حد آنها نباشيد، بد نيست سرخ کن هوشمند را امتحان کنيد

کاهش هزينه‌هاي ساخت با ابداع يک سازه ساختماني نوآورانه

سرزمين ايرانيان- يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان مستقر در پارک فناوري پرديس به تازگي از يک سازه ساختماني نوين که با توجه به مزيت‌هاي زياد پتانسيل‌هاي بسياري در صنعت ساختمان ايجاد مي‌کند، رونمايي کرد.

سيستم بازار خدمات انرژي و محيط‌زيست در کشور چه جايگاهي دارد؟

سرزمين ايرانيان- با توجه به اينکه ايران در مصرف انرژي از استانداردهاي ملي و بين‌المللي تجاوز مي‌کند، نيازمند شناخت بازاري هدفمند در زمينه خدمات انرژي و محيط‌زيست در کشور هستيم تا بتوانيم دستاوردهاي علمي را در اين بخش افزايش دهيم

بازار محصولات حوزه انرژي‌هاي تجديدپذير توسعه مي‌يابد

سرزمين ايرانيان- دبير ستاد توسعه فناوري انرژي‌هاي تجديدپذير معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري گفت: تدوين پيوست فناوري، ايجاد بازار براي محصولات حوزه تجديدپذير، برگزاري برنامه‌هاي استاني و استفاده حداکثري از پلتفرم‌هاي موجود در کشور از رويکردهاي جاري اين ستاد است.

هدفمندي پايان‌نامه‌ها نيازمند انقلاب اقتصادي

سرزمين ايرانيان- معاون پژوهش و فناوري دانشگاه تربيت مدرس با بيان اينکه توسعه و رونق اقتصاد ملي جريان حقيقي يک زندگي سالم را فراهم مي‌کند، گفت: بايد تمام مسائل و مشکلات از جمله مدارهاي توسعه نيافته شناسايي شده و در قالب مساله علمي و يک ساختار مديريتي مؤثر به محققان برجسته عرضه شوند تا راه حل آن‌ها در قالب تحقيقات علمي دوره‌هاي تحصيلات تکميلي ارائه شود.

تلاش براي تجاري‌سازي نانوپوشش‌ها از سوي ستاد نانو

سرزمين ايرانيان- ستاد ويژه‌ توسعه‌ فناوري نانو، 5 عنوان پايان‌نامه‌ مبتني بر نياز صنعت در حوزه‌ نانوپوشش‌ها معرفي کرده است تا با حمايت از پايان‌نامه‌ها زمينه تجاري‌سازي اين پوشش‌ها را فراهم کند.

توليد گرانترين بخش محيط کشت سلولي در کشور

سرزمين ايرانيان- محققان يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان کشور موفق به توليد پروتئين‌هاي نوترکيب براي فاکتورهاي رشد مورد نياز در محيط‌هاي کشت سلولي شدند که به گفته آن‌ها فاکتورهاي رشد يکي از گران‌ترين بخش‌هاي محيط کشت سلولي است که با توليد آن نيازهاي بخش تحقيقاتي کشور رفع شده است.

موفقيت محققان کشور در اندازه‌گيري دارو در خون و ادرار با يک روش اقتصادي

سرزمين اسرانيان- پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي و علوم پزشکي شهيد بهشتي با استفاده از يک روش ساده و کم هزينه و با دقت بالا راهکاري را براي شناسايي و اندازه‌گيري مقادير اندک دارو در نمونه‌هاي خون و ادرار ارائه کردند

جذب و خالص سازي ترکيبات مضر گاز در پالايشگاه پارسيان با فناوري محققان پژوهشگاه نفت

سرزمين ايرانيان- رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت از دستيابي اين پژوهشگاه به دانش فني فرآيند جذب سطحي، به منظور شيرين سازي گاز در پالايشگاه‌ها خبر داد و گفت: پايلوت جذب سطحي در پالايشگاه پارسيان نصب خواهد شد.

کاهش 30 درصدي مصرف انرژي با دستگاه رسوب‌زداي محققان کشور

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران کشور در مطالعات اخير خود توانستند دستگاه پيشرفته رسوب‌زدايي را به وسيله تجهيزات الکترونيکي بومي‌سازي کنند که کاربردي کردن اين دستگاه در تاسيسات ساختمان‌ها منجر به کاهش 30 درصدي مصرف انرژي خواهد شد.

جذابيت سرمايه گذاري در حوزه دانش بنيان براي بانک ها

سرزمين ايرانيان- معاون توسعه مديريت و منابع معاونت علمي و فناوري رياست‌ جمهوري تصريح کرد: هم اکنون بانک ها، موسسات مالي و بسياري از شرکت هاي بزرگ به صورت مرتب در حال ورود به سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف دانش بنيان مي باشند.

ايران به جمع معدود کشورهاي توليدکننده کوانتوم دات‌هاي پايه کربني پيوست

سرزمين ايرانيان- يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان کشور موفق به توليد کوانتوم‌ دات‌هاي کربني با قيمتي بسيار پايين‌تر در مقايسه با مشابه خارجي آن شد که با توليد پايلوت صنعتي آن، ايران در جمع کشورهاي دارنده دانش فني توليد اين محصول قرار گرفت.

تحولي نوين در معماري با پوشش‌هاي رنگي نانو

سرزمين ايرانيان- مؤسسه فناوري هند بمبئي، اعلام کرد که محققان آنها موفق به توسعه سلول‌هاي خورشيدي رنگي شدند که مي‌توانند در ساختمان‌ها و پنجره‌هاي شيشه اي،نماي ساختمان‌ها و حتي توفال‌هاي خورشيدي استفاده شوند.

اجراي پروژه اکتشاف کروميت در دستور کار محققان کشور

سرزمين ايرانيان- بر اساس نتايج به دست آمده از اجراي فاز اول پروژه پتانسيل‌يابي ماده معدني کروميت ايران، 13 استان جزو نقاط پر پتانسيل براي کشف ذخايرکروميت هستند، ضمن آنکه 80 درصد کروميت در 6 شهر متمرکز شده است.

از توليد "نانوبسته‌بندي" تا "پودر مرگ موش"/نانوکودها در صف دريافت نانومقياس

سرزمين ايرانيان- مديرگروه ترويج فناوري نانو در کشاورزي و صنايع غذايي ستاد نانو با اشاره به موفقيت برخي از محصولات کشاورزي مبتني بر نانو فناوري در دريافت نانو مقياس گفت: با توجه به حساسيت‌هاي موجود، هيچ يک از نانو کودهاي توليد شده گواهي‌نامه نانو مقياس را دريافت نکرده‌اند و در حال طي کردن فرآيند دريافت اين گواهي‌نامه هستند.

هزينه توليد محصولات فناورانه دريايي تأمين مي‌شود

سرزمين ايرانيان- ستاد توسعه فناوري صنايع دريايي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري هزينه هاي فناورانه شرکت هاي دانش بنيان در حوزه صنايع دريايي را حمايت مي کند تا نياز ارگان هاي دريايي بر طرف شود.

سرمايه‌گذاري امن در زيست‌فناوري توسعه مي‌يابد

سرزمين ايرانيان- مديرگروه توليد، تجاري‌سازي و بازار ستاد توسعه زيست‌فناوري معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري از توسعه و افزايش سرمايه‌گذاري امن در زيست‌فناوري در سال جاري خبر داد.

گامي در جهت تجاري‌سازي سلول‌هاي خورشيدي ارزان‌قيمت با کمک نانوذرات

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس با استفاده از نانوذرات، سلول‌هاي خورشيدي ارزان‌قيمتي را توليد کردند که مي‌تواند گام موثري براي تجاري‌سازي آن‌ شود و به گفته آنها اين نسل از سلول‌هاي خورشيدي از بازدهي بالاتر و قيمت پايين‌تري نسبت به سلول‌هاي خورشيدي سيليکوني برخوردار هستند.

سوخت‌ زيستي؛ راهکاري براي کنترل مصرف سوخت‌هاي فسيلي در کشور

سرزمين ايرانيان- رئيس کميته سوخت‌هاي زيستي کارگروه بيوتکنولوژي محيط زيست ستاد توسعه زيست‌فناوري، ميزان مصرف روزانه بنزين و گازوئيل در ايران را به اندازه ميزان مصرف در اتحاديه اروپا دانست و گفت: اين در حالي است که استفاده از سوخت‌هاي زيستي کمک مؤثري به کنترل ميزان مصرف سوخت‌هاي فسيلي دارد.

بومي‌سازي دانش فني توليد افزايه‌اي براي عمليات سيمانکاري چاه‌هاي نفت

سرزمين ايرانيان- محققان پژوهشکده توسعه صنايع شيميايي جهاد دانشگاهي موفق به بومي‌سازي دانش فني توليد افزايه جديدي با نام تجاري "ميکروبلاک" براي استفاده در عمليات سيمانکاري چاه‌هاي نفت شدند

توليد انبوه گياه دارويي "گل محمدي" در محيط آزمايشگاهي

سرزمين ايرانيان- مديرگروه بيوتکنولوژي پژوهشکده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي گفت: پژوهشي در پژوهشکده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي انجام شده است که با استفاده از آن مي‌توانيم گياه دارويي گل‌محمدي را در شرايط آزمايشگاهي با استفاده از اين روش در مدت‌زمان کوتاه به توليد برسانيم.

کيفيت مرغوب واکسن ب‌.ث‌.ژ ايراني/صادرات به مکزيک به محض دريافت پاسخ کتبي

سرزمين ايرانيان- رئيس انستيتو پاستور با بيان اينکه کشور مکزيک با تست واکسن ب‌.ث‌.ژ ايران از کيفيت مرغوب اين واکسن اعلام رضايت کرده است، گفت: منتظر آخرين اعلام دولت مکزيک و دريافت پاسخ کتبي براي صادرات واکسن ب‌ث‌ژ به اين کشور هستيم.

کفپوش هاي بتني نانويي توليد شد

سرزمين ايرانيان- محققان در يک شرکت دانش بنيان توانستند کفپوش هاي توانمند بتني ترافيکي حاوي نانو ذرات فيليس به توليد برسانند.

کايت ها پرواز مي کنند تا انرژي توليد شود

سرزمين ايرانيان- به زودي به پرواز درآوردن کايت هاي پرنده بزرگ به روشي جديد براي توليد انرژي هاي تجديدپذير مبدل مي شود. اين کايت ها در زماني که باد نمي وزد مي توانند جايگزين توربين هاي بادي شوند.

ارائه خدمات توليد به شرکت‌هاي توليدکننده نانوداروهاي ضدسرطان/ايجاد بازار 3000 ميلياردي

همزمان با توسعه فناوري نانو، محققان حوزه سلامت نيز تلاش کردند تا با فناوري نانو داروهايي را براي درمان بيماري‌هاي صعب العلاج توليد کنند که در اين زمينه موفق به توليد نانوداروهايي در زمينه شدند.

کاهش ضايعات کشاورزي با فناوري نانو/راه‌اندازي آزمايشگاهي براي تصفيه آب‌هاي سطحي

دبير کميته نانو فناوري وزارت جهاد کشاورزي تبخير آب‌هاي سطحي، استفاده از کودهاي شيميايي غيراستاندارد و ضايعات محصولات کشاورزي را از مهمترين چالش‌هاي بخش کشاورزي نام برد و گفت: بيشترين ضايعات بخش کشاورزي مربوط به بسته‌بندي‌هاي اين محصولات است که در اين زمينه مطالعات زيادي براي توليد پوشش‌هايي براي افزايش ماندگاري محصولات کشاورزي انجام شده است.

توليد انبوه واکسن انتروتوکسمي توکسوئيدي تا پايان سال

رئيس بخش واکسن‌هاي بي‌هوازي موسسه تحقيقات واکسن و سرم‌سازي رازي گفت: تا پايان امسال حدود 6 ميليون دز از واکسن انتروتوکسمي توکسوئيدي در اين موسسه توليد مي‌شود و از سال آينده نيز به طور رسمي ميزان توليد اين واکسن در موسسه رازي اعلام خواهد شد.

جهاد دانشگاهي نقطه اميد وزارت نفت براي اتکا به توليد داخلي

معاون امور مهندسي و پژوهشي وزير نفت با تاکيد بر سه اصل رقابت "کيفي"، "قيمتي" و "زماني" براي فعاليت اعلام کرد: خوشبختانه جهاد دانشگاهي با توجهي که به اين سه اصل دارد نقطه اميد وزارت نفت براي سپردن امور به اين نهاد محسوب مي‌شود. جهاد دانشگاهي اين سه اصل را پذيرفته و مي‌تواند براي ساخت کالاهاي مورد نياز وزارت نفت مشارکت بيشتري داشته باشد.

ساخت پلاستيک زيستي با استفاده از پروتئين سويا

محققان دانشگاه سويل با استفاده از پروتئين سويا نوعي پلاستيک زيستي ساختند که قابليت جذب 40 برابر وزن خود را دارد. اين پلاستيک جديد کاملا گياهي و زيست‌سازگار است

تجاري‌سازي فناوري نانو در کشورهاي مطرح آسيايي چگونه شکل گرفت؟

فناوري نانو کليدي‌ترين فناوري قرن جاري است که مي‌تواند صنايع جديدي را در بازار تجارت به وجود آورد. اين فناوري اکنون در صنايع مختلفي نظير مواد، الکترونيک، ماشين آلات، صنايع زيستي و پزشکي و دارويي مورد استفاده کليدي قرار مي‌گيرد. در اين گزارش به بررسي روند تجاري‌سازي اين فناوري در کشورهاي شاخص آسيايي مي‌پردازيم.

"فراري" جايزه برترين موتور سال 2017 را به خانه برد

برندگان برترين موتورهاي خودرو با نظر روزنامه‌نگاران تخصصي حوزه خودرو در بخش‌هاي مختلف معرفي شدند که جايزه برترين موتور خودروي سال 2017 به شرکت "فراري" تعلق گرفت.

توليد بيش از 1100 محصول دانش‌بنيان در دانشگاه آزاد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي در نشست فعالان عرصه علم و فناوري کشور با اشاره به وجود 109 مرکز رشد و 120 هسته فناور و شرکت دانش‌بنيان در اين دانشگاه گفت: در حال حاضر بيش از هزار و 100 محصول دانش‌بنيان در دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد که نيمي از آن تجاري‌سازي شده و نيم ديگر آن در آستانه انعقاد قرارداد با هدف تجاري‌سازي است.

افزايش 30 درصدي عملکرد باغات سيب از طريق توليد نهال‌هاي برتر به روش کشت بافت

رئيس پژوهشکده بيوتکنولوژي ‌کشاورزي با اشاره به دستيابي اين پژوهشکده به دانش فني توليد نهال برتر سيب به روش کشت بافت، گفت: کاشت اين نهال در باغات موجب افزايش 30 درصدي در عملکرد سيب شده است.

طراحي نرم‌افزار اعلام جرايم رانندگي در کشور/صادرات به اقليم کردستان عراق

يک شرکت فعال حوزه ارتباطات اقدام به صادرات و پياده‌سازي نرم‌افزار اعلام جرايم رانندگي در اقليم کردستان عراق کرده که هدف از اجراي آن امکان دستيابي سريع و راحت به اطلاعات مورد نياز کارشناسان، مديران و تمام کاربران مرتبط، همراه با ارائه سريع اطلاعات به مخاطبان و مشتريان است.

توليد فرآورده‌هاي بيولوژيک در موسسه رازي شيراز بر پايه دانش فني داخلي

معاون توليد موسسه تحقيقات واکسن و سرم‌سازي رازي شعبه جنوب کشور(شيراز) با تاکيد بر بومي بودن دانش در اين مرکز، گفت: تمام دانش موجود در اين شعبه ناشي از خدمات، تلاش و تحقيقات پيوسته محققان و کارشناسان موسسه رازي شعبه شيراز است و از هيچ کشوري در اين زمينه کمک گرفته نشده است.

تلاش ستاد نانو براي رفع يکي از چالش‌هاي صنعت خودروسازي

عدم چسبندگي مناسب پليمرها به يکديگر از موضوعات حائز اهميت در صنعت خودروسازي است و به منظور رفع نيازهاي صنايع داخلي، ستاد ويژه‌ توسعه‌ فناوري نانو از پايان‌نامه‌هاي مرتبط با اين موضوع حمايت مي‌کند.

برگزاري دومين نمايشگاه توانمندي‌هاي صادراتي جمهوري اسلامي ايران

دومين نمايشگاه توانمندي‌هاي صادراتي جمهوري اسلامي ايران 9 تا 12 آبان ماه امسال با حمايت معاونت علمي رياست‌جمهوري در مرکز نمايشگاه‌هاي بين‌المللي شهر آفتاب تهران برگزار مي‌شود.

کاغذ معدني در مقياس پايلوت توليد شد

محققان پژوهشکده فرآوري مواد معدني جهاد دانشگاهي تربيت مدرس موفق به توليد کاغذ معدني براي اولين بار در کشور در مقياس پايلوت شدند

احداث کارخانه توليد کک نفتي در دستور کار پژوهشگاه نفت

مديرگروه تبديل و بهينه‌سازي پژوهشکده پالايش پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به دستيابي اين پژوهشگاه به دانش فني توليد کک نفتي، گفت: با ساخت پايلوت داده‌گيري و شبيه‌سازي اين طرح با ظرفيت حدود 2 بشکه خوراک در هر «بچ»، طراحي و ساخت کارخانه توليد کک براي صنايع آلومينيوم در دستور کار قرار دارد.

40 شرکت دانش‌بنيان سلامت، صادرات دارند/بخش خصوصي براي تاسيس مراکز رشد تقويت مي‌شود

مديرکل دفتر توسعه فناوري سلامت وزارت بهداشت با بيان اينکه در حال تعريف روابط خوبي با شرکت‌هاي اروپايي هستيم،‌گفت: از بين 920 شرکت دانش‌بنيان فعال در حوزه سلامت، 200 شرکت داراي محصول در بازار هستند؛ همچنين از اين تعداد، محصول 40 شرکت نيز در عرصه بين‌المللي به فروش مي‌رسد

حذف آلاينده‌هاي آب در يک دقيقه با پوست گردو

محققان دانشگاه قم با استفاده از دو نوع گياه، "نانوکاتاليستي" براي حذف آلاينده‌هاي آبي عرضه کردند که قادر است در مدت يک دقيقه آلاينده‌هاي آب را حذف کند

برنامه‌ريزي ستاد نانو براي تجاري‌سازي و صادرات محصولات داخلي

دبير ستاد توسعه فناوري نانو، تجاري‌سازي را تمرکز بر اجراي سند دوم راهبردي نانو فناوري در کشور دانست و گفت: براي توسعه اين امر ستاد با انعقاد قراردادهاي پيش‌خريد با شرکت‌هاي تجهيزات‌ساز اقدام به پيش‌خريد تجهيزات آزمايشگاهي داخلي کرده است که اين امر زمينه توليد انبوه و صادرات اين محصولات را فراهم خواهد کرد.

اخبار خواندنی

هلندي ها مي توانند از سرورها براي گرم کردن آب حمام استفاده کنند

قهوه سازي که در کيفتان جا مي شود

تقويت نقش توليدات صنعتي در افزايش صادرات غير نفتي

توليد برق از حرکت نمازگزاران در ترکيه

معرفي نانوسيال جديد براي جداسازي گاز با قابليت استفاده مجدد

خلق بازار براي شرکت‌هاي کوچک آي‌تي/بين‌المللي‌سازي محصولات و خدمات

صدور محصولات نانويي ايران به 17 کشور/راه‌اندازي خط توليد نانوالياف ايراني در کره‌جنوبي

بدن خشک کن سقفي ساخته شد

کاهش مصرف انرژي در سيستم‌هاي سرمايشي با نانوسيالات محققان کشور

ثبت 162 فرم تقاضاي تبادل فناوري در حوزه کاربرد فناوري نانو در صنايع غذايي

نخستين نمايشگاه بين‌المللي محصولات و خدمات هوشمند

توليد لباس ورزشي از باکتري کشنده!

ضرورت تخصيص يارانه‌ براي گسترش تحقيقات در زمينه توليد پادزهر

معرفي محصولات و خدمات مبتني بر فناوري نانو در نمايشگاه آگروفود

ساخت دستگاه جداکننده نفت از آب در دانشگاه آزاد

فناوري دانشمند ايراني براي نيرودهي تمامي وسايل منزل

افزايش بودجه‌هاي پژوهشي دانشگاه آزاد به 1000 ميليارد تومان

ساخت دستگاه برش اتوماتيک تخم‌مرغ در موسسه رازي

جراحي مغز با ربات جراح مغز تنها در دو دقيقه و نيم!

تاکسي هوايي ارزان تا پايان سال آزمايش مي شود

سوسيس گياهي حاوي گردو توليد شد/ کاهش درصد گوشت و چربي

خبر خوش براي طرح‌هاي دانش‌بنيان/آغاز رتبه‌بندي تعاوني‌ها از خرداد

استفاده از بيوديزل توليدشده از روغن پسماند، راهکاري براي رفع آلودگي هوا

اجراي 47 پروژه تجديدپذير در کشور

سولفات سديم از ضايعات کارخانجات اسيد توليد شد

اقدامات دولت در حمايت از ساخت داخل هوشمندانه بوده است

با انگشتر تماس تلفني بگيريد

عرضه دستگاه رسوب‌زدا با قابليت کاهش 40 درصدي مصرف انرژي

صرفه‌جويي سالانه 600 ميليون دلار ارز با توليد داروهاي پيشرفته

رايزني مقامات ايراني و غنايي در زمينه صادرات دارو از تهران به آکرا

خودروهاي برقي ايراني در مسير کاربردي‌سازي

بهينه سازي مصرف انرژي در صنعت نفت توسط محققان جهاددانشگاهي

زنگ در هوشمند شد/ از هر جاي دنيا پشت در خانه تان را ببينيد

ساخت دستگاه جديد فيزيوتراپي بدون نياز به فيزيوتراپيست

همکاري 3 ساله پژوهشگاه نفت با شرکت نفت فلات قاره

ساخت سلول‌هاي خورشيدي که فتوسنتز مي‌کنند

کيسه هاي نانويي با استحکام بالا ساخته شد

اعطاي اولين گواهي انطباق به محصول توليد داخل

تلاش کشور براي توليد انبوه نانو باتري‌ها با برگزاري يک چالش

دستگاه سي‌.تي اسکن تشخيصي بومي‌سازي شد

برگزاري اولين کسب‌وکار کامپوزيت در شهريورماه

ظرف هوشمندي که خوردن داروها را يادآوري مي‌کند

لامپ‌هايي با عمر طولاني

2.5 ميليون دلار سهم بازار جهاني صنعت چاپ سه‌بعدي در 2015

ضرورت حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان براي جلوگيري از واردات واکسن‌ طيور

تبديل زباله به کاشي در کارخانه بازيافت متحرک خورشيدي

موفقيت شرکت‌هاي دانش بنيان در صادرات تجهيزات آزمايشگاهي

توليد 30 تجهيز پزشکي توسط شرکت هاي دانش بنيان ايراني

استخراج طلا از لجن "آنُدي" مس

موفقيت محققان کشور در افزايش بهره‌وري در توليد نوعي آبزي

نفت و گاز ارزان مانعي در مسير توسعه تجديدپذيرها

راه اندازي مراکز شتابدهنده استارتاپها در دانشگاهها

اعطاي نانو مقياس به 325 محصول نانويي طي 8 سال

صادرات 510 ميليون دلاري محصولات دانش بنيان در دولت يازدهم

رونمايي از دو محصول برتر داخلي با کاربرد در صنعت نفت

استفاده از نيشکر براي سوخت خودروهاي آينده

جلوگيري از خروج بيش از 10 ميليون دلار ارز با توليد واکسن MR

عرضه شامپو داروي گياهي براي درمان انواع زخم و التهابات

خريد اينترنتي مواد غذايي با امکان مقايسه و انتخاب بهترين محصول ميسر شد

جلوگيري از خروج 7 ميليون و 500 هزار دلار ارز با توليد سرم‌هاي درماني

موفقيت محققان در توليد مواد افزودني‌ صنايع پي‌وي‌سي

توليد 5 ميليون و 300 هزار دز واکسن دوگانه ديفتري و کزاز در موسسه رازي

اميد به عملکرد مراکز علمي درطرح ازدياد برداشت از ميادين نفتي

توليد نيمه‌صنعتي پادزهر عنکبوت‌هاي سمي در موسسه رازي

عوامل ويروسي کاهش جمعيت زنبور عسل در کلوني‌ها شناسايي شد

توليد پارچه از مخمر، آب و شکر!

دستيابي به دانش فني توليد مغزي زيتون

قندي که قندخون را تنظيم مي‌کند

صادرات سانتريفيوژ ايراني با مصارف پزشکي به 6 کشور

جلوگيري از خروج 20 ميليون دلار ارز با توليد 25 ميليون دز واکسن شاربن در نيمه اول سال

ايران در توليد تجهيزات شبکه انتقال مخابراتي به خودکفايي رسيد

نخستين برند تجاري‌سازي در حوزه زيست‌فناوري سلامت ايجاد مي‌شود

پيش‌بيني فروش 90 ميلياردي محصولات دانش‌بنيان در البرز تا پايان سال

توليد خوراک دام از نيشکر/ گوشت ارزان مي شود

بازگرداندن پساب‌هاي صنعتي به چرخه مصرف با سامانه نمک‌زداي محققان کشور

توليد پليمر ترکيبي حافظه‌دار مورد نياز صنايع خودروسازي

افزايش ماندگاري مواد غذايي با نانوفيلم‌هاي محققان ايراني

30 نوع مواد اوليه داروهاي وارداتي توليد مي شود

توليد پليمرهاي صنعتي از سوي محققان کشور

توليد نيمه‌صنعتي واکسن کشته نيوکاسل مخصوص جوجه‌هاي گوشتي

ارتقاي سلامت دام‌ها با فرآورده‌هاي دارويي محققان ايراني

توليد نانوسيماني براي تعمير پل‌ها و سدها در کشور

افزايش استحکام فولاد دوفاز توسط محقق ايراني

ايجاد فضاي طبيعي تکثير و پرورش مارهاي سمي در موسسه رازي

توليد نگهدارنده مواد غذايي از پوست سبز پسته

افزايش 30 درصدي عملکرد اراضي گندم با بذور گواهي شده محققان کشور

توليد «اولتراسانتريفيوژ» توسط يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان در موسسه رازي

صادرات راديو دارو ايران به مصر

عرضه ماسک‌هايي با قابليت جذب 99 درصدي ريزگردها/آغاز صادرات به حوزه خليج‌فارس

موفقيت محققان در افزايش ماندگاري سيب گلاب با بسته‌بندي نانويي

افزايش ارتقا عملکرد سلول‌هاي خورشيدي با رنگدانه‌هاي آلي ليزري

کاغذ چند بار مصرف ساخته شد

بهره‌برداري از طرح تبديل زباله‌هاي شهري به انرژي با پلاسما تا پايان سال

ساخت نانوذرات مختلف با کاربردهاي متنوع درپزشکي و زيست فناوري

استفاده از فناوري نانو در توليد ابرخازن‌ها

دستاورد محققان کشور در استفاده از ساخارين به عنوان کاتاليستي سبز

رويش يک شرکت دانش بنيان در بومي سازي تجهيزات حساس مخابراتي

ساخت ماده اي جديد به نرمي پنبه و به محکمي فولاد

تنها داروي گياهي ضدآلزايمر جهان در ايران توليد شد

نخستين بازار تکنولوژي و نوآوري صنعت نفت،گاز و پتروشيمي برگزار مي شود

ساخت آتل براي آسيب ديدگان حادثه پلاسکو

ارسال نمونه هاي ژنتيکي به خارج ازکشورضابطه مند نيست

تشخيص گوجه فرنگي رسيده در دنياي روباتها

داروي گياهي درمان آلزايمر توليد محققان جهاددانشگاهي رونمايي مي‌شود

روش سبز محققان دانشگاهي براي تصفيه پساب‌هاي صنعتي

تلاش محققان براي جايگزيني متان ناشي از ضايعات کشاورزي به جاي متان نفتي

ساخت کاتاليزورهاي بازيافتي براي انجام فرآيندهاي شيميايي در محيط‌هاي صنعتي

صرفه‌جويي 13 ميلياردي در سرمايه ملي با کسب يک دانش فني

فناوري کم هزينه توليد آب از مه غليظ

داروي آلزايمر جايگزين پر کردن مصنوعي دندان ها مي شود!

دستگاه فعالسازي سطوح با عمليات پلاسما ساخته شد

توليد تارعنکبوت مصنوعي

نمونه نيمه صنعتي دستگاه اکسيژن‌ساز ساخت داخل به مرحله توليد رسيد

دستيابي به پيل‌هاي سوختي با کارايي بالا توسط محققان کشور

مشاهده زير پوست با موبايل

ساخت يک ماده سبک با استحکام 10 برابر فولاد

دستگاه نگين تراش اتوماتيک ساخته شد

پايان خروپف با استفاده از تختخواب هوشمند

برند محصولات نانويي ايران در صدر بهترين نام‌هاي تجاري محصولات نانويي

توليد صنعتي نانوسيليکا براي صنايع رنگ و لاستيک از سوي محققان کشور

افزايش صادرات محصولات زيست‌فناوري تا سال آينده

با اين دستگاه کوچک اپتومتريست شويد

توليد شيرين‌کننده‌هاي طبيعي از ذرت/تامين نياز صنايع روغن‌کشي

يادگيري مهارتهاي گوهرتراشي در دو هفته به کمک تکنولوژي ايراني

طراحي وتجاري سازي شيرهاي توپي فشاربالا در کشور

استفاده از فناوري نانو در صنايع توليد فرآورده‌هاي لبني

جايگزين تراکتور ساخته شد/ قابليتهاي زياد «هميار کشاورز»

توليد کفپوش‌هاي مقاوم با استفاده از مواد بازيافتي خودرو

نشست علمي «سوءبرداشت‌ها در تجاري‌سازي پژوهش در آموزش‌عالي ايران»

ورود باتريهاي نسل جديد با استفاده از فناوري نانو

توليد 2 داروي سنگ کليه و سرطان دردانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي

ساخت دست مصنوعي با کنترل صوتي در ايران

شناسايي 38 گونه جديد زنبور گرده‌افشان وحشي در ايران

طراحي نوين فناوري "GSM" در آيفون منزل

ساخت يخچالي که با امواج صوتي کار مي کند

ساخت راکتورهاي هسته‌اي ايمن‌تر و مقرون‌ به صرفه‌تر با ماده جديد

اخذ تائيديه‌ بين‌المللي براي «سيستم صنعتي آشکارساز گاز» محققان کشور

پودر سبز باعث افزايش مقدار شير گاو مي‌شود

طراحي نرم‌افزاري براي اشتراک‌گذاري دسک‌تاپ از سوي متخصصان ايراني

مکمل‌هاي گياهي به ياري صنعت طيور مي‌آيند

دستگاه کاهش درد بيماران مجوز فروش گرفت

ساخت 6 دستگاه ليزر در داخل کشور

فيلتر و افزودني روغن موتور بيشترين توليدات نانو در صنعت خودرو

همکاري موسسه رازي و کره جنوبي براي توليد واکسن هاي جديد طيور در ايران

رنگدانه‌هاي زرشک، مناسب براي رنگ‌آميزي‌ بافتي

کشف فن توليد طلا از ذغال سنگ!

ساخت کيت‌هاي تشخيصي مولکولي در دست اقدام

دستيابي به دانش‌فني پرورش نوعي کرم‌دريايي براي حوضچه‌هاي پرورش ميگو

فاضلاب‌ شهري از تهديد به فرصت تبديل مي‌شود

استفاده از سوخت‌هاي زيستي نظير گازوييل و بنزين سوختي آلودگي هوا را کاهش ‌مي‌دهد.