آخرین اخبار

دانش ايرانيان

ثبت 9 طرح فناورانه دانشگاه زابل در سامانه ارزیابی فناوری ایران

سرزمین ایرانیان- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زابل گفت: 9 طرح فناورانه اعضای هیأت علمی دانشگاه زابل جهت عرضه در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای فناوری،پژوهش و فن‌بازار، در سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا) به ثبت رسید.

رساندن داروی سرطان به تومور سرطانی لوزالمعده با فناوری نانو

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به سنتز نانوحامل‌های پروتئینی شدند که می‌توان به کمک آن‌ها داروی ضدسرطان لوزالمعده را بدون ایجاد عوارض جانبی به تومور سرطانی رساند.

کشف مواد بیولوژیک و مخدر با دستاورد محقق ایرانی

سرزمین ایرانیان- عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی اسیلاتورهای تراهرتز با بازدهی بالا شد که قابلیت استفاده در امور تشخیصی پزشکی و سلامت، امکان ارسال دیتا با سرعت‌های فوق‌العاده بالا بر روی تراشه‌ها، کشف مواد بیولوژیک و مواد مخدر را داراست.

دفع پشه‌های ناقل مالاریا با نانو لارو کش گیاهی

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران از اسانس گیاه "ترخون نانو امولسیونی" به عنوان سم گیاهی برای از بین بردن لاروهای ناقل مالاریا استفاده کردند که به گفته آنها در شرایط میدانی شبیه‌سازی شده دوام خاصیت آن 9 روز بوده است.

روغن ضدسرطان تولید شد

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه رازی کرمانشاه موفق شدند دانه روغنی کاملینا غنی از امگا 3 را برای کشت در شرایط کم آبی اصلاح کنند که این روغن خواص ضد سرطانی دارد.

بزرگترین ابرسازه کنسروی جهان در یزد برای ثبت در گینس تایید شد

سرزمین ایرانیان- رییس دانشگاه فنی و حرفه‎‎ای استان یزد از تایید بزرگترین ابر سازه کنسروی جهان شامل 302 هزار و 498 کنسرو در سایت بین‎‎المللی کن استراکشن برای ثبت در کتاب رکوردهای گینس خبر داد.

ساخت کاغذ از میوه گیاه لیف در کشور

سرزمین ایرانیان- محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از میوه الیاف گیاه لیف موفق به ساخت کاغذ با ویژگی‌های مقاومت بالا شدند.

دستگاه شبیه ساز نور خورشید طراحی شد

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی دستگاهی برای شبیه سازی نور خورشید در شرایط استاندارد شدند.

معرفی 3 منبع جایگزین برای مغز استخوان از سوی محققان کشور

سرزمین ایرانیان- محققان گروه پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی طی مطالعه‌ای، 3 منبع را به عنوان جایگزین برای مغز استخوان پیشنهاد کردند که تامین آنها مشکلات و دشواری‌های مغز استخوان را ندارد.

دستیابی به فرمولاسیون ساخت ابزاری برای افزایش مقاومت سازه‌ در برابر زلزله

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با مطالعات گسترده بر روی میراگرها،‌به فرمولاسیون ساخت ابزاری برای مقاوم‌سازی سازه‌ها در برابر زلزله دست یافتند.

حل مشکل آفت دهانی با «عصاره گل سرخ»

سرزمین ایرانیان- نتایج پژوهشی که توسط محققان ایرانی انجام‌شده، نشان می‌دهد که استفاده از عصاره گل سرخ راهی مؤثر در درمان ضایعات ناشی از آفت مخاط دهان است.

تاسیس بنیاد نیکوکاری مریم میرزاخانی با هدف شناسایی استعدادها

سرزمین ایرانیان- علینقی مشایخی از اعضای هیات مدیره این بنیاد در مراسم بزرگداشت نابغه ریاضی ایرانی در دانشگاه شریف گفت: قصد داریم کودکان با ذهن های مستعد را حمایت کنیم تا به افراد شاخص در بزرگسالی تبدیل شوند.

ورود حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد به فن‌بازارها

سرزمین ایرانیان- مدیرکل دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به فن‌بازارهای مرتبط ورود پیدا می‌کند.

استفاده از پلیمرهای حافظه‌دار برای تولید استنت‌های گشادکننده عروق قلبی

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه مراغه نانوکامپوزیت پلیمری را سنتز کرده‌اند که قادر است شکل اولیه‌ خود را حفظ کرده و پس از دو نوع تغییر شکل، مجدداً به حالت اولیه‌اش برگردد. کاربرد عمده این نانوکامپوزیت آزمایشگاهی در ساخت ماهیچه‌های مصنوعی، استنت‌های گشادکننده عروق قلب و داربست‌های استخوانی است.

منظومه ماهواره‌های مخابراتی ایران راه اندازی می‌شود

سرزمین ایرانیان- امکان‌سنجی (فنی-اقتصادی) منظومه ماهواره‌های مخابراتی توسط گروهی از متخصصان کشور در حال بررسی است تا در زمینه راه اندازی منظومه ماهواره‌ای کشور اقداماتی انجام شود.

اندازه‌گیری نوعی داروی ضدسرطان با روش پیشنهادی محققان کشور

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه ارومیه با استفاده از نانوجاذب‌ها روشی را برای اندازه‌گیری میزان نوعی داروی ضدسرطان معرفی کردند که به گفته آنها این روش پیشنهادی منطبق با دستورالعمل سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا بوده و دقت و حساسیت بالایی در اندازه‌گیری این دارو دارد.

برنامه پیشنهادی محققان برای کاهش ریسک‌فاکتورهای قلبی افراد چاق

سرزمین ایرانیان- پیشرفت­های روزافزون در عرصه فناوری و صنعت، موجب گسترش شهرنشینی و کاهش فعالیت بدنی شده و به دنبال این‌ها، چاقی و عوارض متعدد آن رو به فزونی گذاشته است. در تحقیقی که توسط محققان ایرانی انجام شده، تأثیر هشت هفته تمرین هوازی در مردان چاق و غیرفعال، موجب کاهش عمده ریسک فاکتورهای قلبی در آنان شده است.

فاز دوم احراز سلامت برنج تراریخته ایرانی به اتمام رسید

سرزمینر ایرانیان- فاز دوم آزمایش‌های سلامت روی برنج تراریخته ایرانی توسط مرکز تحقیقات سلامت ایمنی و غذا دانشگاه علوم پزشکی یزد به اتمام رسید و نتایج این آزمایش به وزارت بهداشت، ارائه می شود

تولید ایمپلنت استخوانی قابل جذب از سوی محققان دانشگاهی

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه تکنولوژی مالزی ایمپلنت‌هایی در فاز آزمایشگاهی تولید کردند که نیازی به جراحی ثانویه برای برداشتن از محل ایمپلنت شده ندارد و قابل جذب در بدن است و به گفته این محققان این ایمپلنت زیست سازگار و آنتی باکتریال و از جنس آلیاژ منیزیم است.

ساخت سیستم جدید آتش‌نشانی با توان خاموش کردن سه ضلع آتش

سرزمین ایرانیان- محققان یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری البرز موفق به تولید سیستم جدید آتش‌نشانی با توان خاموش کردن سه ضلع آتش به صورت همزمان و قابل استفاده در هر درجه‌ای از حرارت بدون نیاز به نزدیک شدن به حریق شدند.

کاهش عوارض تصویربرداری بافت سرطانی با فناوری بومی تصویربرداری مادون قرمز

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف به دانش فنی ساخت تصویربرداری مادون قرمز از طریق سنسورهای فوق حساس ابررسانا شدند که به گفته آنها این فناوری قابلیت آشکارسازی سلول‌های سرطانی در محدوده تراهرتز را دارد، ضمن آنکه مضرات ناشی از تصویربرداری با اشعه ایکس- ری را ندارد.

ارائه لایحه تامین مالی زباله‌سوز به مجلس/ضرورت دانش‌بنیان شدن تجدیدپذیرها

سرزمین ایرانیان- دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی از ارائه لایحه تامین مالی زباله‌سوزها به مجلس خبر داد و گفت: حل معضلات زیست‌محیطی پیچیده نیست و نیازمند تعامل دستگاه‌ها هستیم.

جوهر نانویی برای چاپ روی پارچه و شیشه تولید شد

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید نیمه‌صنعتی جوهرهای تصعیدی با کاربرد در صنعت چاپ شیشه، سرامیک و پارچه با فناوری نانو شدند.

تصفیه هوا و حذف آلاینده‌ها با آب و نانو فناوری

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشسرای معلم آموزش و پرورش ناحیه یک کرج با استفاده از آب و نانو ذرات دستگاهی را برای تصفیه هوا ارائه کردند که با حذف آلاینده‌های هوا قادر به تولید هوای پاک در فاز صنعتی و خانگی است.

داروی جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه به تولید می رسد

سرزمین ایرانیان- محققان در یک شرکت دانش بنیان بر پایه زیست فناوری داروی جلوگیری از پس زدن کلیه را در حد آزمایشگاهی به تولید رساندند قرار است این دارو بعد از آزمایشهای بالینی وارد بازار شود.

درمان حقیقی سرطان با واقعیت مجازی!

سرزمین ایرانیان- محققین کشورمان با استفاده از فناوری‌های مجازی به‌کار رفته در کنسول‌های بازی، موفق به کاهش سطح اضطراب و افسردگی در بیماران سرطانی شده‌اند

استارتاپ ایرانی مشکل کارخانجات چرم را حل کرد

سرزمین ایرانیان- یک تیم استارتاپی ایرانی موفق شد با حذف ماده کروم از پساب کارخانجات چرم به حفظ محیط زیست و صرفه جویی در مصرف آب کارخانجات کمک کنند

تشخیص زودهنگام سرطان و آلودگی باغات مرکبات با «نانو کیت» محققان کشور

سرزمین ایرانیان- محققان دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران با استفاده از نانو ذرات طلا کیتی برای تشخیص ویروس مرکبات طراحی کردند که به گفته آنها از این کیت همچنین می‌توان برای تشخیص زودهنگام سرطان نیز استفاده کرد.

استفاده از جنین فریز به‌جای جنین تازه در دستور کار پژوهشگاه ابن‌سینا

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه ابن‌سینای جهاد دانشگاهی پژوهشی در خصوص "استفاده از جنین فریز به جای جنین تازه" که برای انتقال جنین احتمال ضریب موفقیت بالایی دارد، در دستور کار دارند.

عرضه نانوسیستمی برای جلوگیری از چسبندگی بافت/اثرات ماده مؤثره زردچوبه در ترمیم زخم

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران کشور با استفاده از نانوفیبرها سیستم دارورسانی را عرضه کردند که استفاده از آن در فاز حیوانی موجب کاهش 50 درصدی چسبندگی شد؛ این محققان امیدوارند بتوانند این سیستم را در کشور توسعه دهند.

ترمیم استخوان آسیب دیده با داربست پلیمری

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از شیشه زیست فعال روشی را برای بهبود داربست‌های پلیمری ارائه کردند که برای ترمیم استخوان‌های آسیب دیده قابل استفاده است

ساخت جایگزین‌های موقت پوستی با کمک فناوری نانو

سرزمین ایرانیان- عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از پوشش‌های نانولیفی موفق به طراحی و ساخت جایگزین‌های موقت پوستی شده است.

تولیدترکیبات باارزش گیاهی در بیوراکتورهای آزمایشگاهی/دستیابی به دانش‌ فنی گیاه عاری از ویروس

سرزمین ایرانیان- معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از تولید ترکیبات با ارزش دارویی گیاهانی نظیر گل راعی و بنفشه معطر در بیوراکتورهای آزمایشگاهی خبر داد و گفت: علاوه بر آن به دانش‌فنی تکثیر درون شیشه‌ای پایه پسته هیبرید و سالم سازی برای تولید گیاهان عاری از ویروس در ارقام و پایه‌های سیب و گلابی دست یافتیم.

سیستم بومی امنیت شبکه توسط محققان ایرانی تولید شد

سرزمین ایرانیان- محققان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید سیستم بومی امنیت شبکه (Firewall) منطبق با نیازهای راهبردی و استراتژیک منطقه شدند. این سیستم از ابتدای امسال با موفقیت در کشور اجرایی شده است.

دستیابی محققان به فرمولاسیون نانوداروی گیاهی ضد ایدز/نتایج کارآزمایی بالینی بر روی 5 بیمار

سرزمین ایرانیان- پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از ترکیبات گیاهان دارویی داروی ضدایدزی را عرضه کرد که نتایج کارآزمایی‌های بالینی نشان داد بیماران تحت آزمایش 4 ماه بعد از مصرف دارو، ویروس HIV در خون آنها حذف شده است.

عایق های حرارتی با فناوری نانو تولید شد/ کاربرد در صنعت نفت و گاز

سرزمین ایرانیان- محققان کشور موفق به طراحی عایق های حرارتی با فناوری نانو شدند که با حفظ دمای سیستم در حالت سرد یا گرم مانع هدر رفت انرژی در صنایع نفت و گاز برای کاهش مصرف انرژی کاربرد دارد.

ساخت نانوحسگر حساس به صدا از سوی محققان کشور

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی با استفاده از مواد پیرو الکتریک نانوحسگر حساس به صدا تولید کردند که قادرند این حسگر را در محدوده فرکانس‌های مختلف تنظیم کرد.

تولید نانوآفت‌کش‌های زیست‌سازگار/کنترل پسیل پسته و شته انار با روش زیستی

سرزمین ایرانیان- محققان کشور به نانوفرمولاسیون آفت‌کش‌هایی دست یافتند که به گفته آنها با انجام تست میدانی بر روی آفت پسیل پسته و شته انار و یونجه نتایج مطلوبی در کنترل این آفات کسب کرده‌اند.

تولید مواد رنگی و ضد آب برای پوشش دادن سطوح

سرزمین ایرانیان- محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مواد رنگی و ضد آب برای پوشش دادن سطوح و مصنوعات پارچه ای شدن که از تخریب و خورندگی های محیطی و رطوبتی حرارتی جلوگیری می کند.

ساخت دستگاه نمایشگر محلی ترانسمیترهای نفت، گاز و پتروشیمی

سرزمین ایرانیان- محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت انواع دستگاه‌های نمایشگر محلی ترانسمیترهای اندازه‌گیری متغیرهای فرایندی شده‌اند که در بیشتر صنایع مانند نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، پالایشگاه‌ها، خطوط لوله و نیروگاه‌ها کاربرد فراوان دارند.

ایران به دنبال تولید واکسن هاری انسانی است

سرزمین ایرانیان- رئیس انستیتوپاستور ایران گفت: ایران به دنبال تولید واکسن هاری انسانی است و واکسن دامی هاری نیز در مرحله بهینه سازی قرار دارد.

کاهش عوارض شیمی‌درمانی با سامانه دارویی ضدسرطان

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر سامانه دارورسانی هدفمندی را برای از بین بردن تومورهای سرطانی ارائه کردند و امیدوارند با جذب سرمایه گذار این سامانه در مسیر تجاری‌سازی قرار گیرد.

یک گونه جدید بومی مخمر کشف شد

سرزمین ایرانیان- به تازگی محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی یک گونه جدید بومی از جنس ویکرهامومایسس (Wickerhamomyces) با نام علمی Wickerhamomyces orientalis شده‌اند.

حذف بو و جلوگیری از رشد میکروب‌ها به مدت 7 روز در کیسه‌زباله‌های نانویی

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو فناوری با اضافه کردن نانو ذرات نقره به ترکیب پلی اتیلن، کیسه‌های زباله آنتی باکتریال و فاقد بو تولید کردند و به گفته محققان این شرکت در محصول تولیدشده میکروب‌ها و قارچ‌ها به مدت 7 روز امکان رشد ندارند.

تولید و ساخت دستگاه سطح سنج مخازن با تکنولوژی رادار

سرزمین ایرانیان- محققان یک شرکت‌ دانش‌بنیان موفق به تولید دستگاه سطح سنج مخازن با تکنولوژی رادار شدند که این محصول یکی از پرکاربردترین تجهیزات در حوزه ابزار دقیق محسوب می‌شود.

تولید داروهای نوترکیب با تکنولوژی بالا در مقیاس نیمه‌صنعتی/تحقیق روی داروهای هورمونی

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی دوسال است موفق به تولید داروهای نوترکیب با تکنولوژی بالا در جهت استفاده در درمان ناباروری در مقیاس نیمه‌صنعتی شده‌اند و امیدوار به همکاری با یک شرکت داروسازی برای تولید انبوه هستند.

کرم ضد درد آنتی باکتریال تولید شد

سرزمین ایرانیان- محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید کرم ضد درد آنتی باکتریال شدند که برای بیماران روماتیسمی مناسب است.

رنگرزی منسوجات پشمی با نانوذرات دوستدار محیط زیست

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نانو ذرات اکسید مس و یک روش دوستدار محیط زیست پارچه‌های پشمی را رنگ کردند که نتایج این تحقیقات نشان داد پارچه‌های رنگ‌شده از خواص ضدمیکروبی و ضد اشعه‌ فرابنفش برخوردار هستند.

تامین ماهواره مخابراتی ایران با همکاری عرب‌ست تا 2030/تلاش برای ساخت ماهواره مخابراتی بومی

سرزمین ایرانیان- رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این‌که از طریق ماهواره «بدر 7» و با همکاری عرب‌ست تا 14 سال آینده خدمات ماهواره‌ای ارائه خواهد شد، گفت: طراحی و در مدار قرار دادن ماهواره مخابراتی و ارتباطی کاملا ایرانی را در دستور کار داریم.

تولید ترموستات محیطی رادیویی کولر آبی در کشور

فناوران کشورمان با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا)موفق به طراحی و تولید ترموستات خودکار (اتوماتیک) محیطی رادیویی کولر آبی شدند

درمان عفونت‌های استخوانی با نانوذرات ابریشم

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران انستیتو پاستور با اجرای پروژه تحقیقاتی مشترک با برخی از دانشگاه‌های کشور و پرتغال و آمریکا با کمک نانوذرات ابریشم سیستم هوشمند رهاسازی دارویی را عرضه کردند که قادر به درمان عفونت‌های استخوانی است.

افزایش مقاومت مکانیکی قطعات الکترونیک با فناوری نانو

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس در تحقیقات خود موفق به ساخت آزمایشگاهی نانوپوشش‌هایی از جنس آلیاژ نیکل-آهن شدند که منجر به افزایش مقاومت به سایش و خوردگی ابزار و تجهیزات الکترونیکی می شود.

تولید شیری با طعم دوغ که قادر به کاهش کلسترول است

سرزمین ایرانیان- رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشور از تولید شیر پروبیوتیک خبر داد و گفت: نتایج تست‌های آزمایشگاهی و مدل‌های آزمایشگاهی اثرات این محصول در کاهش کلسترول و خاصیت آنتی باکتریال آن به اثبات رسیده است.

تولید شیر پروبیوتیک پیشگیری‌کننده از عفونت‌های دستگاه گوارش در کشور

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی برای نخستین بار در کشور موفق به تولید شیر پروبیوتیک شدند که ضمن پایین بودن کلسترول آن در پیشگیری از عفونت‌های دستگاه گوارشی موثر است.

ترمیم غلاف میلین و امیدهایی برای درمان ام‌اس

سرزمین ایرانیان- محققان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی پژوهشی شدند که بر اساس آن افق‌های تازه‌ای برای درمان ام‌.اس طی سال‌های آتی ایجاد خواهد شد.

مسواک ویژه معلولان ساخته شد

سرزمین ایرانیان- یک مخترع ایرانی موفق به طراحی و ساخت مسواکی برای معلولان شد که قابلیت کاربرد راحتی نسبت به مسواک های معمولی دارد.

توليد ماهي‌ تراريخته براي بررسي بيماري

سرزمين ايرانيان- براي نخستين بار در کشور توسط پژوهشگران پژوهشگاه رويان، ماهي‌هاي آزمايشگاهي مدل بيماري‌ها به وسيله دستکاري ژنتيکي توليد شد.

حفاظت از پوست در مقابل اشعه فرابنفش خورشيد با جلبک دريايي خليج‌فارس

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه هرمزگان با مطالعه بر روي جداسازي و شناسايي ترکيبات جاذب تشعشعات فرابنفش جلبک‌هاي خليج‌فارس درصدد توليد کرم‌هاي ضد آفتاب متناسب با محيط جغرافيايي کشور هستند

افزايش ظرفيت ابرخازن‌ها با نانوذرات کربني

سرزمين ايرانيان- محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي با بررسي تأثير نانوذرات کربني بر کارايي ابرخازن‌ها راهکاري را براي افزايش چشمگير ظرفيت ذخيره‌سازي انرژي در اين ابزار ارائه دادند.

اصلاح رژيم غذايي و کنترل وزن در پيشگيري از سرطان پستان موثر است

سرزمين ايرانيان- نتايج حاصل از يک پژوهش که توسط گروه پژوهشي پيشگيري از سرطان پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهي انجام گرفت، نشان مي دهد؛ تغذيه و اصلاح رژيم غذايي و همچنين کنترل وزن به عنوان يک متغير محيطي قابل تغيير و تاثيرگذار در پيشگيري از سرطان پستان است که مي‌تواند ميزان ابتلا به سرطان پستان را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد

روش ابداعي محققان کشور براي درمان سرطان ريه

سرزمين ايرانيان- پژوهشگر واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي با استفاده از ترکيب دو روش علمي موفق به ابداع روشي جديد براي درمان سرطان به خصوص درمان سرطاني ريه شدند.

کشت پنبه تراريخته از بين برنده آفات گياهي/حل مشکل سمپاشي کشاورزان

سرزمين ايرانيان- رئيس پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي، گفت: کشت انبوه پنبه تراريخته مقاوم به آفت کرم غوزه، به زودي از وزارت جهاد کشاورزي مجوز دريافت مي کند و برنج در نوبت بعدي است.

سنتز نانو ذرات پروتييني حامل دارو در دانشگاه تربيت مدرس

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه تربيت مدرس با همکاري محققان دانشگاهي در کره جنوبي نانوذراتي از جنس آلبومين سنتز کرده‌اند که قابليت بالايي در حمل و رساندن دارو به بافت آسيب‌ ديده دارند،عملکرد اين نانوحامل براي يک نوع داروي ضد سرطان مورد ارزيابي قرارگرفته و نتايج رضايت‌بخشي داشته است

نرم افزار هوشمند براي ارتقا صنعت ريخته گري توليد شد

سرزمين ايرانيان- نرم‌افزار هوشمند محاسبات شارژ کوره ريخته گري به منظور افزايش سرعت توليد، کاهش هزينه مواد اوليه مصرفي، جلوگيري از ضايعات ناشي از آناليز خارج از محدوده طراحي و پياده‌سازي شد.

افزايش 13 درصدي ازدياد برداشت از مخازن نفت با نانوذرات

سرزمين ايرانيان- پژوهشگر واحد علوم و تحقيقات با همکاري محققاني از دانشگاه‌هاي بريتانيا، کانادا و آمريکا موفق به سنتز نانوذراتي شدند که به کمک آنها، ازدياد برداشت از مخازن نفت به ميزان 13 درصد افزايش مي‌يابد.

اخبار خواندنی

ساخت رباتي که جا انداختن استخوان‌هاي بلند را تسهيل مي‌کند

خالص‌سازي 93 درصدي هيدروژن با ميکرورآکتورهاي نانوساختار

امکان توليد صنعتي نانوذرات فلزي در کشور/انتقاد از بي‌توجهي به محصولات دانش‌بنيان داخلي

اولين آزمايش کوانتوم فوتون را انجام مي دهيم

مزاياي درماني سلول‌هاي بنيادي براي 3 بيماري ارائه مي‌شود

ساخت دستگاه سنجش سفتي فعال مچ دست در بيماران ارتوپدي

افزايش 118 درصدي استحکام نانوکامپوزيت آلومينيومي با روش نوين محققان کشور

عرضه سامانه‌هاي پليمري براي کاربرد در صنايع هوافضا

درمان بيش از 15 بيمار از منابع بانک خون بندناف رويان/افتتاح مجتمع توليد سلول تا دو ماه آينده

افزايش کارايي باتري‌هاي ليتيومي با فناوري نانو

برنج حاوي انواع ويتامين توليد شد/ مناسب کودکان و بيماران

جداسازي گوگرد از گازوئيل با روش اقتصادي محققان دانشگاه علم‌وصنعت

ساخت نانوحسگري براي شناسايي سلول‌هاي سرطاني

تردميل مخصوص بيماران نخاعي ساخته شد/ ارزان تر از نمونه خارجي

ساخت نانودستگاه هشداردهنده انتشار تشعشعات خطرناک

ساخت نانوجاذب‌هايي با خاکستر استخوان براي حذف آلاينده‌هاي سرطاني از آب‌هاي زيرزميني

موفقيت محققان دانشگاهي در حرکت دادن صندلي چرخدار با سيگنال مغزي

تلاش محققان براي توليد چاي مقاوم به خشکي

دانشگاه پنسيلوانيا از جراح ايمپلنت ايراني دعوت به همکاري کرد

اقدامات پژوهشگاه ابن سينا در حوزه اصلاح نژاد دام

مصرف 10 باره نانوجاذب محققان کشور در جداسازي آلاينده‌هاي آب در نيروگاه‌ها

ساخت دارو‌هاي ضد سرطان با استفاده از گلسنگ در کشور

حوله آنتي باکتريال نانو وارد بازار شد

افزايش ماندگاري گوشت با نانوکپسول‌هاي اسانس رزماري

شامپو داروي گياهي براي پوستهاي زخمي و ملتهب توليد شد

افزايش 20 درصدي عملکرد نانو رنگدانه براي صنايع خودروسازي

ساخت پکيج پرتابل زيست‌پالايي و بازيافت پسماندهاي نفتي

انجام اولين درمان غيرتهاجمي واريس توسط محققان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران

افزايش کارايي سيالات هوشمند با کمک فناوري نانو و عسل

ساخت داربست استخواني حاوي نانوذرات بارگذاري شده

افزايش بازده توليد بيوگاز از پسماندهاي کشاورزي با فناوري نانو

تائيد 134 استاندارد شغلي در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي

توليد 50 نوع محصول از زغال/جذب سرمايه‌گذار براي محصولات دانش‎بنيان

تامين تجهيزات آزمايشگاهي توليد فرآورده‌هاي سلولي از سوي محققان کشور

ساخت ابرخازني بر پايه نانولوله‌هاي کربني در کشور

ماست هاي پروبيوتيک با شيره خرما توليد شد

عرضه نانوکاتاليست‌هاي ارزان قيمت براي ساخت مواد دارويي

راه اندازي بانک اطلاعاتي محصولات فناورانه صادراتي کشور

«ابرخازن» برپايه نانو لوله هاي کربني طراحي و ساخته شد

توليد کيت تشخيص سريع اختلالات کروموزومي توسط محققان کشور

توليد نانولامپي که بعد از شناسايي جيوه از آب خاموش مي‌شود

نانوالياف جايگزين عروق مي شود

ساخت پيل‌هاي سوختي ميکروبي براي توليد انرژي هاي پاک

انجام موفق اولين عمل "ميکرواينجکشن"

نان غني شده مالت يا جوانه گندم تهيه شد

ايده جديد دانشجويان واحد علوم و تحقيقات براي درمان پارکينسون

موفقيت محققان کشور در توليد گاز هيدروژن از نانوذرات

طراحي سامانه پايش گرد و غبار توسط پژوهشگران دانشگاه شريف

طراحي تلسکوپ رصدخانه ملي امسال به پايان مي رسد

افزايش مقاومت به خوردگي لوله‌هاي گاز با پوشش‌هاي نانومتري محققان کشور

اندازه‌گيري ابعاد نانوذرات با تجهيزات پرتونگاري بومي

اولين همايش دانشمندان يک درصد برتر دنيا با شعار "علم بدون مرز"

پودر جايگزين قند و شکر براي ديابتي ها توليد شد

درمان انواع ترس‌هاي مرضي با فناوري واقعيت مجازي در کشور

ارائه خدمات صنعت انيميشن با راه‌اندازي 2 استوديوي بزرگ

رونمايي از اولين داروي گياهي درمان آلزايمر جهان/مقام نخست گروه پژوهشي کشت و توسعه گياهان دارويي

داربست داراي مواد معدني براي ترميم استخوان ساخته شد

تلاش محققان کشور براي تهيه بانک فراواني انواع تغييرات در ژنوم جمعيت ايراني

ديتاسنتر ملي آسياتک در ششمين برج بلند مخابراتي دنيا افتتاح مي‌شود

پودر زرشک توليد شد/ کاربرد به عنوان طعم دهنده غذاها

حمايت 250 ميلياردي معاونت علمي‌ رياست جمهوري از مراکز نوآوري

فعاليت جدي بخش تحقيق بيماري‌هاي طيور موسسه رازي در حوزه حيات‌وحش

ارتقاي رتبه ايران در توليدات علمي حوزه مهندسي دريا

پروژه استفاده از سلول بنيادي در درمان فلج مغزي کليد مي خورد

توليد سطوح آلومينيومي ابر آب‌گريز براي صنايع پزشکي و ساخت سمعک

توليد نانوذرات طلاي ضدانگل از نوعي قارچ در کشور

بهره‌برداري از نسل سوم شبکه علمي کشور کليد خورد

توليد نانوکامپوزيت‌ منعطف و زيست تخريب پذير از سوي محققان کشور

زخم هاي سوختگي با پرده جنين درمان مي شوند

توليد پانسماني براي کاهش فوري دردهاي دنداني

نصب سيستم بومي کنترل هوشمند سرعت بر روي 3 نوع خودروي ايراني

ارائه ژنوم انساني جمعيت کشور براي اولين‌بار با اجراي يک مطالعه ژنومي

ساخت ساعت هاي آفتابي در کشور توسط علاقمندان به نجوم

معرفي ذرات ارزان‌قيمت براي حامل‌ دارو و غذا از سوي محققان کشور

کاهش «آسيت» در جوجه‌هاي گوشتي با استفاده از برگ زيتون

تلاش محققان براي رفع مشکل فاضلاب صنعت چرم‌سازي

دستيابي محققان کشور به دانش فني توليد دستگاه‌هاي سنگ‌شکن ليزري

راهکاري براي کاهش ميزان پرتوگيري بيماران و پزشکان از دستگاه‌هاي تصويربرداري

ساخت توربين آبي مجهز به ژنراتور/ توليد برق در نيروگاه آبي

بهبود عملکرد نانوکاتاليست‌هاي مورد استفاده در صنعت پتروشيمي

ساخت جليقه هوشمند با قابليت ارسال علائم حياتي بيمار به پزشک

ساخت ويلچر مکانيکي با قابليت قرارگيري در سه وضعيت

گام محققان کشور براي شناسايي زودهنگام آلزايمر

امکان تست و طراحي توربين‌هاي آبي در دانشگاه تهران فراهم شد

نوشيدني‌ نانويي روغن هسته‌ انار توليد مي شود

توليد نوشيدني غني‌شده با قارچ و شيرين‌کننده طبيعي

محققان ايراني ژن عامل بروز پارکينسون را شناسايي کردند

نانوحسگري براي تشخيص زودهنگام سرطان روده‌ بزرگ

ساخت نيروگاه 10مگاواتي خورشيدي توسط يک شرکت دانش بنيان ايراني

صرفه‌جويي 200 هزار دلاري ارزي با «توان‌سنجي ليزري» محققان کشور

افزايش توليد واکسن انتروتوکسمي در موسسه رازي شيراز طي امسال

ساخت پروتز مفصل زانو براي معلولان سنگين‌وزن در دانشگاه شريف

خالص سازي پروتئين‌ها با فناوري نانو

توليد نانوذرات پايدار براي کاربرد در حوزه پزشکي

ارائه الگويي براي بهبود حرکت کودکان مبتلا به فلج مغزي

بومي‌سازي پمپ‌هاي خلاء کاربردي در صنايع نفت و پزشکي

تلاش محققان ايراني براي کاهش سميت ناقل‌هاي دارويي با نانوذرات

ساخت مولکولي براي شناسايي يون‌هاي نقره از سوي محققان کشور

توسعه نرم‌افزارهاي طراحي و بومي‌سازي قطعات اصلي بالگرد تجاري

ساخت دستگاه سه‌منظوره بخور سرد و گرم و نبولايزر نانو

افزايش کيفيت واکسن‌هاي توليدي با استفاده از آب قابل تزريق

توليد نانوکامپوزيتي براي حذف ترکيبات سرطان‌زا از پساب‌ صنعتي

دستگاه ماساژور ويژه بيماران هموفيلي ساخته شد

دانشگاه شريف آشکارساز «اتاقک ابر» ساخت/ مشاهده عبور ذرات

ساخت حسگري براي شناسايي گاز هيدروژن سولفيد توسط محققان ايراني

احداث اولين مرکز تحقيقاتي گوجه سياه در کشور

هيدروژلي براي ترميم زخم‌هاي ديابتي/بيوسنسور شناسايي مواد مخدر در 6دقيقه

تشخيص زودهنگام ويروس هپاتيت C با فناوري نانو

جايگزين استخوان مقاوم به شکست ساخته شد

ميکروسکوپ نيروي اتمي طراحي و ساخته شد

موفقيت محققان در حذف 98 درصدي ترکيبات گوگرد از سوخت فسيلي

نخستين جرثقيل حمل شناور ساخت کشور رونمايي شد

توليد اوراق فشرده چوبي با چسب­هاي معدني نوآورانه در کشور

ادغام 2 واکسن جديد در برنامه جاري ايمن‌سازي کودکان؛ امسال

بارورسازي ابرهاي يزد به وسيله پهپاد براي اولين بار

پيشرفت در حوزه سلول‌هاي بنيادي، تضمين‌کننده آينده پزشکي ايران

رصد خليج فارس با علوم جديد

«کپسول الکترونيکي» دانشمند ايراني وارد فاز انساني شد

ساخت سامانه دارويي براي درمان سلول‌هاي سرطاني در کشور

اولين پهپاد عمود پرواز هيبريدي کشور ساخته شد

راه‌اندازي سامانه هوشمند دسترسي به 200 پايگاه علمي دنيا

عرضه دستگاهي براي بي‌خطرسازي زباله‌هاي صنعتي

موفقيت محققان کشور در ساخت دستگاه چندقلوزا در 3 حيوان اهلي

نخ نانويي با خاصيت خنک کنندگي توليد شد

کاهش نيروي اصطکاک با سطوح فوق آب‌گريز

شيرداغ کن با قابليت پاستوريزه کردن ساخته شد

درمان آسيب‌ديدگي پوست با «هيدروژل خودترميم‌شونده» محققان کشور

افزايش ديد رانندگان در هواي باراني و برفي با نانوشيشه‌هاي آبگريز

رقابت 42 طرح نوآورانه در رويداد چالش نفوذپذيري هوا در تاير

ساخت بازوي رباتيک با کاربرد در حوزه علوم پزشکي و فناوري هسته‌اي

موفقيت محققان ايراني دراستفاده ازفناوري نانوبراي ترميم بافت هاي آسيب ديده

افزايش اميد به زندگي در بيماران سرطان خوني مزمن با روش جديد ايراني

دانش‌آموخته دانشگاه تهران طراح برتر خودرو در سال 2017 شد

توليد نانوسوختي با قابليت افزايش بازدهي موتور در کشور

افزايش بازده موتور ديزل با استفاده از نانو

اولين آزمايشگاه سن‌يابي در دانشگاه تهران راه‌اندازي شد

توان توربين هاي گازي توسط محققان کشور افزايش يافت

توليد نخستين نوشابه لبني در ايران توسط محققين دانشگاه شريف

شناسايي گونه جديدي از باکتري‌هاي نمک‌دوست در کشور

سلول هاي بنيادي جايگزين داروهاي مهارکننده سيستم ايمني در پيوند کليه مي شود

حمايت معاونت علمي از طرح‌هاي فناورانه با ريسک بالا

حذف آلاينده‌هاي پساب دارويي با نور خورشيد

توليد کفش هوشمند تحليلگر براي پيشگيري از آرتروز و تخريب ديسک کمر

کنترل و حذف آلاينده هاي مضر هوا با کامپوزيت گرافن اکسايد

توليد سانتريفيوژ پزشکي با توان 20 هزار دور در دقيقه

نفروپاتي ديابتي و احتمال 40 درصدي ابتلاي بيماران قندي

توليد کپسول گياهي تقويت کننده دستگاه گوارش

بالگرد ملي صبا 248 رونمايي شد

طراحي و ساخت شبيه‌ساز فضا توسط محققان کشور

شبکه نوآوري «تهران» افتتاح شد