آخرین اخبار

دانش ايرانيان

عرضه نانوسیستمی برای جلوگیری از چسبندگی بافت/اثرات ماده مؤثره زردچوبه در ترمیم زخم

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران کشور با استفاده از نانوفیبرها سیستم دارورسانی را عرضه کردند که استفاده از آن در فاز حیوانی موجب کاهش 50 درصدی چسبندگی شد؛ این محققان امیدوارند بتوانند این سیستم را در کشور توسعه دهند.

ترمیم استخوان آسیب دیده با داربست پلیمری

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از شیشه زیست فعال روشی را برای بهبود داربست‌های پلیمری ارائه کردند که برای ترمیم استخوان‌های آسیب دیده قابل استفاده است

ساخت جایگزین‌های موقت پوستی با کمک فناوری نانو

سرزمین ایرانیان- عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از پوشش‌های نانولیفی موفق به طراحی و ساخت جایگزین‌های موقت پوستی شده است.

تولیدترکیبات باارزش گیاهی در بیوراکتورهای آزمایشگاهی/دستیابی به دانش‌ فنی گیاه عاری از ویروس

سرزمین ایرانیان- معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از تولید ترکیبات با ارزش دارویی گیاهانی نظیر گل راعی و بنفشه معطر در بیوراکتورهای آزمایشگاهی خبر داد و گفت: علاوه بر آن به دانش‌فنی تکثیر درون شیشه‌ای پایه پسته هیبرید و سالم سازی برای تولید گیاهان عاری از ویروس در ارقام و پایه‌های سیب و گلابی دست یافتیم.

سیستم بومی امنیت شبکه توسط محققان ایرانی تولید شد

سرزمین ایرانیان- محققان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید سیستم بومی امنیت شبکه (Firewall) منطبق با نیازهای راهبردی و استراتژیک منطقه شدند. این سیستم از ابتدای امسال با موفقیت در کشور اجرایی شده است.

دستیابی محققان به فرمولاسیون نانوداروی گیاهی ضد ایدز/نتایج کارآزمایی بالینی بر روی 5 بیمار

سرزمین ایرانیان- پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استفاده از ترکیبات گیاهان دارویی داروی ضدایدزی را عرضه کرد که نتایج کارآزمایی‌های بالینی نشان داد بیماران تحت آزمایش 4 ماه بعد از مصرف دارو، ویروس HIV در خون آنها حذف شده است.

عایق های حرارتی با فناوری نانو تولید شد/ کاربرد در صنعت نفت و گاز

سرزمین ایرانیان- محققان کشور موفق به طراحی عایق های حرارتی با فناوری نانو شدند که با حفظ دمای سیستم در حالت سرد یا گرم مانع هدر رفت انرژی در صنایع نفت و گاز برای کاهش مصرف انرژی کاربرد دارد.

ساخت نانوحسگر حساس به صدا از سوی محققان کشور

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی با استفاده از مواد پیرو الکتریک نانوحسگر حساس به صدا تولید کردند که قادرند این حسگر را در محدوده فرکانس‌های مختلف تنظیم کرد.

تولید نانوآفت‌کش‌های زیست‌سازگار/کنترل پسیل پسته و شته انار با روش زیستی

سرزمین ایرانیان- محققان کشور به نانوفرمولاسیون آفت‌کش‌هایی دست یافتند که به گفته آنها با انجام تست میدانی بر روی آفت پسیل پسته و شته انار و یونجه نتایج مطلوبی در کنترل این آفات کسب کرده‌اند.

تولید مواد رنگی و ضد آب برای پوشش دادن سطوح

سرزمین ایرانیان- محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مواد رنگی و ضد آب برای پوشش دادن سطوح و مصنوعات پارچه ای شدن که از تخریب و خورندگی های محیطی و رطوبتی حرارتی جلوگیری می کند.

ساخت دستگاه نمایشگر محلی ترانسمیترهای نفت، گاز و پتروشیمی

سرزمین ایرانیان- محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت انواع دستگاه‌های نمایشگر محلی ترانسمیترهای اندازه‌گیری متغیرهای فرایندی شده‌اند که در بیشتر صنایع مانند نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، پالایشگاه‌ها، خطوط لوله و نیروگاه‌ها کاربرد فراوان دارند.

ایران به دنبال تولید واکسن هاری انسانی است

سرزمین ایرانیان- رئیس انستیتوپاستور ایران گفت: ایران به دنبال تولید واکسن هاری انسانی است و واکسن دامی هاری نیز در مرحله بهینه سازی قرار دارد.

کاهش عوارض شیمی‌درمانی با سامانه دارویی ضدسرطان

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر سامانه دارورسانی هدفمندی را برای از بین بردن تومورهای سرطانی ارائه کردند و امیدوارند با جذب سرمایه گذار این سامانه در مسیر تجاری‌سازی قرار گیرد.

یک گونه جدید بومی مخمر کشف شد

سرزمین ایرانیان- به تازگی محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی یک گونه جدید بومی از جنس ویکرهامومایسس (Wickerhamomyces) با نام علمی Wickerhamomyces orientalis شده‌اند.

حذف بو و جلوگیری از رشد میکروب‌ها به مدت 7 روز در کیسه‌زباله‌های نانویی

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو فناوری با اضافه کردن نانو ذرات نقره به ترکیب پلی اتیلن، کیسه‌های زباله آنتی باکتریال و فاقد بو تولید کردند و به گفته محققان این شرکت در محصول تولیدشده میکروب‌ها و قارچ‌ها به مدت 7 روز امکان رشد ندارند.

تولید و ساخت دستگاه سطح سنج مخازن با تکنولوژی رادار

سرزمین ایرانیان- محققان یک شرکت‌ دانش‌بنیان موفق به تولید دستگاه سطح سنج مخازن با تکنولوژی رادار شدند که این محصول یکی از پرکاربردترین تجهیزات در حوزه ابزار دقیق محسوب می‌شود.

تولید داروهای نوترکیب با تکنولوژی بالا در مقیاس نیمه‌صنعتی/تحقیق روی داروهای هورمونی

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی دوسال است موفق به تولید داروهای نوترکیب با تکنولوژی بالا در جهت استفاده در درمان ناباروری در مقیاس نیمه‌صنعتی شده‌اند و امیدوار به همکاری با یک شرکت داروسازی برای تولید انبوه هستند.

کرم ضد درد آنتی باکتریال تولید شد

سرزمین ایرانیان- محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید کرم ضد درد آنتی باکتریال شدند که برای بیماران روماتیسمی مناسب است.

رنگرزی منسوجات پشمی با نانوذرات دوستدار محیط زیست

سرزمین ایرانیان- محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نانو ذرات اکسید مس و یک روش دوستدار محیط زیست پارچه‌های پشمی را رنگ کردند که نتایج این تحقیقات نشان داد پارچه‌های رنگ‌شده از خواص ضدمیکروبی و ضد اشعه‌ فرابنفش برخوردار هستند.

تامین ماهواره مخابراتی ایران با همکاری عرب‌ست تا 2030/تلاش برای ساخت ماهواره مخابراتی بومی

سرزمین ایرانیان- رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این‌که از طریق ماهواره «بدر 7» و با همکاری عرب‌ست تا 14 سال آینده خدمات ماهواره‌ای ارائه خواهد شد، گفت: طراحی و در مدار قرار دادن ماهواره مخابراتی و ارتباطی کاملا ایرانی را در دستور کار داریم.

تولید ترموستات محیطی رادیویی کولر آبی در کشور

فناوران کشورمان با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا)موفق به طراحی و تولید ترموستات خودکار (اتوماتیک) محیطی رادیویی کولر آبی شدند

درمان عفونت‌های استخوانی با نانوذرات ابریشم

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران انستیتو پاستور با اجرای پروژه تحقیقاتی مشترک با برخی از دانشگاه‌های کشور و پرتغال و آمریکا با کمک نانوذرات ابریشم سیستم هوشمند رهاسازی دارویی را عرضه کردند که قادر به درمان عفونت‌های استخوانی است.

افزایش مقاومت مکانیکی قطعات الکترونیک با فناوری نانو

سرزمین ایرانیان- پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس در تحقیقات خود موفق به ساخت آزمایشگاهی نانوپوشش‌هایی از جنس آلیاژ نیکل-آهن شدند که منجر به افزایش مقاومت به سایش و خوردگی ابزار و تجهیزات الکترونیکی می شود.

تولید شیری با طعم دوغ که قادر به کاهش کلسترول است

سرزمین ایرانیان- رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمال غرب و غرب کشور از تولید شیر پروبیوتیک خبر داد و گفت: نتایج تست‌های آزمایشگاهی و مدل‌های آزمایشگاهی اثرات این محصول در کاهش کلسترول و خاصیت آنتی باکتریال آن به اثبات رسیده است.

تولید شیر پروبیوتیک پیشگیری‌کننده از عفونت‌های دستگاه گوارش در کشور

سرزمین ایرانیان- محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی برای نخستین بار در کشور موفق به تولید شیر پروبیوتیک شدند که ضمن پایین بودن کلسترول آن در پیشگیری از عفونت‌های دستگاه گوارشی موثر است.

ترمیم غلاف میلین و امیدهایی برای درمان ام‌اس

سرزمین ایرانیان- محققان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی پژوهشی شدند که بر اساس آن افق‌های تازه‌ای برای درمان ام‌.اس طی سال‌های آتی ایجاد خواهد شد.

مسواک ویژه معلولان ساخته شد

سرزمین ایرانیان- یک مخترع ایرانی موفق به طراحی و ساخت مسواکی برای معلولان شد که قابلیت کاربرد راحتی نسبت به مسواک های معمولی دارد.

توليد ماهي‌ تراريخته براي بررسي بيماري

سرزمين ايرانيان- براي نخستين بار در کشور توسط پژوهشگران پژوهشگاه رويان، ماهي‌هاي آزمايشگاهي مدل بيماري‌ها به وسيله دستکاري ژنتيکي توليد شد.

حفاظت از پوست در مقابل اشعه فرابنفش خورشيد با جلبک دريايي خليج‌فارس

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه هرمزگان با مطالعه بر روي جداسازي و شناسايي ترکيبات جاذب تشعشعات فرابنفش جلبک‌هاي خليج‌فارس درصدد توليد کرم‌هاي ضد آفتاب متناسب با محيط جغرافيايي کشور هستند

افزايش ظرفيت ابرخازن‌ها با نانوذرات کربني

سرزمين ايرانيان- محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي با بررسي تأثير نانوذرات کربني بر کارايي ابرخازن‌ها راهکاري را براي افزايش چشمگير ظرفيت ذخيره‌سازي انرژي در اين ابزار ارائه دادند.

اصلاح رژيم غذايي و کنترل وزن در پيشگيري از سرطان پستان موثر است

سرزمين ايرانيان- نتايج حاصل از يک پژوهش که توسط گروه پژوهشي پيشگيري از سرطان پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهي انجام گرفت، نشان مي دهد؛ تغذيه و اصلاح رژيم غذايي و همچنين کنترل وزن به عنوان يک متغير محيطي قابل تغيير و تاثيرگذار در پيشگيري از سرطان پستان است که مي‌تواند ميزان ابتلا به سرطان پستان را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد

روش ابداعي محققان کشور براي درمان سرطان ريه

سرزمين ايرانيان- پژوهشگر واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي با استفاده از ترکيب دو روش علمي موفق به ابداع روشي جديد براي درمان سرطان به خصوص درمان سرطاني ريه شدند.

کشت پنبه تراريخته از بين برنده آفات گياهي/حل مشکل سمپاشي کشاورزان

سرزمين ايرانيان- رئيس پژوهشکده بيوتکنولوژي کشاورزي، گفت: کشت انبوه پنبه تراريخته مقاوم به آفت کرم غوزه، به زودي از وزارت جهاد کشاورزي مجوز دريافت مي کند و برنج در نوبت بعدي است.

سنتز نانو ذرات پروتييني حامل دارو در دانشگاه تربيت مدرس

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه تربيت مدرس با همکاري محققان دانشگاهي در کره جنوبي نانوذراتي از جنس آلبومين سنتز کرده‌اند که قابليت بالايي در حمل و رساندن دارو به بافت آسيب‌ ديده دارند،عملکرد اين نانوحامل براي يک نوع داروي ضد سرطان مورد ارزيابي قرارگرفته و نتايج رضايت‌بخشي داشته است

نرم افزار هوشمند براي ارتقا صنعت ريخته گري توليد شد

سرزمين ايرانيان- نرم‌افزار هوشمند محاسبات شارژ کوره ريخته گري به منظور افزايش سرعت توليد، کاهش هزينه مواد اوليه مصرفي، جلوگيري از ضايعات ناشي از آناليز خارج از محدوده طراحي و پياده‌سازي شد.

افزايش 13 درصدي ازدياد برداشت از مخازن نفت با نانوذرات

سرزمين ايرانيان- پژوهشگر واحد علوم و تحقيقات با همکاري محققاني از دانشگاه‌هاي بريتانيا، کانادا و آمريکا موفق به سنتز نانوذراتي شدند که به کمک آنها، ازدياد برداشت از مخازن نفت به ميزان 13 درصد افزايش مي‌يابد.

خالص‌سازي 93 درصدي هيدروژن با ميکرورآکتورهاي نانوساختار

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه کاشان در فاز آزمايشگاهي به دانش ساخت ميکرورآکتورهايي دست‌ يافتند که مي‌توان به کمک آن‌ها هيدروژن ناخالص توليدشده در مراکز صنعتي از جمله پالايشگاه و پتروشيمي‌ها را تصفيه کرد؛ به گفته اين محققان ميکرورآکتورهاي طراحي شده که از فناوري نانو بهره برده‌اند، مي‌توانند جايگزين خوبي براي رآکتورهاي حجيم کنوني باشد

امکان توليد صنعتي نانوذرات فلزي در کشور/انتقاد از بي‌توجهي به محصولات دانش‌بنيان داخلي

سرزمين ايرانيان- در حالي که توليد صنعتي نانوذرات در کشور با چالش‌هايي روبه‌رو است، محققان يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان با عرضه دستگاهي موفق به توليد صنعتي نانو ذرات فلزي مانند نانو ذرات سراميکي شدند.

اولين آزمايش کوانتوم فوتون را انجام مي دهيم

سرزمين ايرانيان- رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: ما در صدد هستيم اولين آزمايش کوانتوم فوتون را انجام دهيم که اين مي‌تواند مهمترين گام‌ براي ورود به اين تکنولوژي باشد.

ساخت دستگاه سنجش سفتي فعال مچ دست در بيماران ارتوپدي

سرزمين ايرانيان- محققان ايراني موفق به طراحي و ساخت دستگاهي براي اندازه گيري سفتي فعال مچ دست انسان که در بيماران ارتوپدي و عصبي عضلاني شايع است، شدند. اين دستگاه کم هزينه در مراکز توانبخشي کاربرد دارد.

افزايش 118 درصدي استحکام نانوکامپوزيت آلومينيومي با روش نوين محققان کشور

سرزنين ايرانيان- محققان دانشگاه صنعتي سهند تبريز با استفاده از يک روش نوين موفق به توزيع يکنواخت نانوذرات در زمينه‌ نانوکامپوزيت‌هاي آلومينيومي شدند که به گفته آنها اين امر منجر به توليد نانوکامپوزيت‌هايي با خواص مکانيکي، حرارتي و خوردگي خواهد شد

عرضه سامانه‌هاي پليمري براي کاربرد در صنايع هوافضا

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه صنعتي اميرکبير موفق شدند سامانه‌هاي پليمري به روش ساده توليد کنند که مي‌توان از نتايج آن در بهبود خواص فيزيکي-مکانيکي قطعات کامپوزيتي مورد استفاده در صنايع هوافضا و نظامي بهره برد.

درمان بيش از 15 بيمار از منابع بانک خون بندناف رويان/افتتاح مجتمع توليد سلول تا دو ماه آينده

سرزمين ايرانيان- رييس پژوهشگاه رويان با اينکه تعداد اعضاي بانک خون بند ناف از 80 هزار نفر عبور کرده است، گفت: سال گذشته بيش از 15 بيمار با استفاده از منابع بانک عمومي و خصوصي بند ناف مورد درمان قرار گرفته‌اند.

افزايش کارايي باتري‌هاي ليتيومي با فناوري نانو

سرزمين ايرانيان- محققان ايراني با سنتز ميکروذراتي از جنس کربن سخت که داراي سوراخ‌هاي نانويي هستند و به‌کارگيري آن‌ها در توليد آند باتري‌هاي ليتيومي، عملکرد اين باتري‌ها را به‌صورت همه‌جانبه بهبود بخشيده‌اند.

ساخت نانوحسگري براي شناسايي سلول‌هاي سرطاني

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه کردستان نانوحسگري براي شناسايي سلول‌هاي سرطاني تخمدان عرضه کردند که قادر است علاوه بر شناسايي، از اين سلول‌ها تصويربرداري کند.

ساخت نانوجاذب‌هايي با خاکستر استخوان براي حذف آلاينده‌هاي سرطاني از آب‌هاي زيرزميني

سرزمين ايرانيان- محققان مرکز تحقيقات بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشکي کردستان، با بکارگيري نانوذرات مغناطيسي خاکستر استخوان، نانوجاذب‌هايي براي جداسازي آلودگي‌هاي سمي و سرطان‌زا از منابع آب‌هاي زيرزميني توليد کردند.

موفقيت محققان دانشگاهي در حرکت دادن صندلي چرخدار با سيگنال مغزي

سرزمين ايرانيان- اخيرا تيم تحقيقاتي دانشگاه صنعتي اميرکبير با مطالعه بر روي سيگنال‌هاي مغزي راهکارهايي براي صدور فرامين به صندلي چرخ‌دار معلولان حرکتي عرضه کردند و به گفته اين محققان در بخش پردازش سيگنال اين سيستم، صندلي چرخ‌دار را به هر سمتي که مددجو تصور مي‌کند، حرکت مي‌دهد.

تلاش محققان براي توليد چاي مقاوم به خشکي

سرزمين ايرانيان- رييس پژوهشکده علوم پايه کاربردي از دست‌ورزي ژنتيکي ارقام کلوني چاي مقاوم به تنش خشکي و تکثير آن از طريق کشت بافت در آينده خبر داد و گفت: بهينه‌سازي کيفي چاي سياه ايراني در دستور کار اين پژوهشگاه قرار دارد.

اقدامات پژوهشگاه ابن سينا در حوزه اصلاح نژاد دام

سرزمين ايرانيان- معاون پژوهشي پژوهشگاه ابن سينا ضمن تشريح اقدامات اين پژوهشگاه در حوزه اصلاح نژاد، گفت: تشخيص زودرس و درمان هدفمند سرطان در دستور کار است.

مصرف 10 باره نانوجاذب محققان کشور در جداسازي آلاينده‌هاي آب در نيروگاه‌ها

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران‌جنوب با همکاري پژوهشگاه نيرو نانوجاذب‌هايي در فاز آزمايشگاهي توليد کردند که در نيروگاه‌هاي توليد برق حرارتي مي‌توانند با راندمان بالا روغن‌هاي آلاينده‌ آب را از آب جدا کنند.

حوله آنتي باکتريال نانو وارد بازار شد

سرزمين ايرانيان- محققان در يک شرکت دانش بنيان موفق به توليد حوله هاي آنتي باکتريال شدند. اين محصول با فناوري نانو به توليد رسيده و هم اکنون وارد بازار شده است.

افزايش ماندگاري گوشت با نانوکپسول‌هاي اسانس رزماري

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه صنعتي شاهرود موفق به سنتز نانوکپسول‌هاي حاوي اسانس رزماري با قابليت ضدباکتري عامل بيماري حصبه شدند که اين مواد مي‌تواند جايگزيني براي مواد نگهدارنده‌ مصنوعي در صنايع غذايي استفاده شود.

افزايش 20 درصدي عملکرد نانو رنگدانه براي صنايع خودروسازي

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه تحصيلات تکميلي زنجان موفق به توليد نيمه‌صنعتي نانورنگدانه با مقاومت حرارتي بالا شدند که به گفته آنها اين فرآيند موجب افزايش 20 درصدي راندمان واکنش‌ها نسبت به روش‌هاي معمول شده است.

ساخت پکيج پرتابل زيست‌پالايي و بازيافت پسماندهاي نفتي

سرزمين ايرانيان- رييس پژوهشکده علوم پايه کاربردي‌ جهاد دانشگاهي گفت: در حال حاضر در حال طراحي و ساخت پکيج پرتابل زيست‌پالايي و بازيافت پسماندهاي نفتي با حمايت معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري هستيم که پروژه در مرحله ساخت قطعات و خريد تجهيزات است.

انجام اولين درمان غيرتهاجمي واريس توسط محققان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران

سرزمين ايرانيان- اولين درمان غيرتهاجمي واريس در مرکز جامع ترميم زخم و بافت جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي تهران توسط تيم فوق تخصصي و اعضاي هيأت علمي جهاد دانشگاهي با استفاده از آخرين فناوري پيشرفته انجام شد.

افزايش کارايي سيالات هوشمند با کمک فناوري نانو و عسل

سرزمين ايرانيان- محققان دانشگاه تبريز با اجراي يک طرح تحقيقاتي مشترک با دانشگاه تولدو آمريکا و دانشگاه تکنولوژي مالزي موفق شدند با افزودن نانوذرات کارايي و عمر سيالات هوشمند را افزايش دهند که اين امر موجب ارتقاي کارايي ترمزهاي هوشمند، قفل فرمان و لرزه‌گيرها خواهد شد.

تائيد 134 استاندارد شغلي در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي

سرزمين ايرانيان- با امضاي تفاهم‌نامه‌اي ميان ستاد توسعه فناوري‌هاي گياهان دارويي با سازمان فني‌وحرفه‌اي 134 استاندارد شغلي در اين حوزه تائيد و در مرحله عملياتي شدن قرار دارد.

ماست هاي پروبيوتيک با شيره خرما توليد شد

سرزمين ايرانيان- محققان موفق شدند محصولي پروبيوتيک متشکل از شير گاو، شيره خرما و گونه هاي مختلف پروبيوتيکي (گونه هاي لاکتوباسيلوس و بيفيدوباکتريوم) توليد کنند

عرضه نانوکاتاليست‌هاي ارزان قيمت براي ساخت مواد دارويي

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ايران با گرافن اکسيد، نانوکاتاليست‌هايي ساختند که مي‌توان از آنها در صنعت دارويي براي ساخت داروها و همچنين براي جذب آلاينده‌هاي زيست محيطي در محيط‌هاي آبي و فاضلاب‌هاي صنعتي استفاده کرد.

راه اندازي بانک اطلاعاتي محصولات فناورانه صادراتي کشور

سرزمين ايرانيان- بانک اطلاعاتي محصولات فناورانه صادراتي کشور با هدف جمع‌آوري اطلاعات محصولات شرکت‌هاي دانش‌بنيان و فناور کشور، با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري ايجاد شد

توليد کيت تشخيص سريع اختلالات کروموزومي توسط محققان کشور

سرزمين ايرانيان- رئيس دانشکده علوم و فناوري هاي نوين پزشکي شيراز، از توليد کيت تشخيص سريع اختلالات کروموزومي به عنوان گامي ديگر به سوي خودکفايي کشور در عرصه خدمات سلامت خبر داد

نانوالياف جايگزين عروق مي شود

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير با استفاده از ساختار نانو الياف مواد پليمري جايگزين‌هاي مصنوعي براي عروق عرضه کردند که مشکل لخته‌زايي را در اين جايگزين‌ها مرتفع کرده‌اند.

انجام موفق اولين عمل "ميکرواينجکشن"

سرزمين ايرانيان- معاون پژوهشي سازمان جهاد دانشگاهي کرمانشاه گفت: با کامل شدن چرخه درمان ناباروري در مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري سازمان جهاد دانشگاهي، اولين عمل "ميکرواينجکشن" به صورت موفقيت‌آميز در اين مرکز انجام شد.

ايده جديد دانشجويان واحد علوم و تحقيقات براي درمان پارکينسون

سرزمين ايرانيان- دانشجويان واحد علوم و تحقيقات ايده جديدي براي درمان بيماري پارکينسون ارائه کرده اند که معايب درمان پيشين را ندارد و رتبه برتر دومين جشنواره ملي و کنگره بين المللي فناوري سلول هاي بنيادي و پزشکي بازشناختي را کسب کرد

موفقيت محققان کشور در توليد گاز هيدروژن از نانوذرات

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه گيلان در تحقيقات اخير خود نانوذراتي را توليد کردند که مي‌توانند در فرايند توليد گاز هيدروژن از منابع غيرفسيلي به عنوان کاتاليست عمل کنند؛ به گفته آنها اين نانوذرات کمک مي‌کنند که شرايط فرايند توليد هيدروژن بهينه‌تر و مصرف انرژي کمتر شود.

طراحي سامانه پايش گرد و غبار توسط پژوهشگران دانشگاه شريف

سرزمين ايرانيان- پژوهشگران دانشگاه صنعتي شريف براي اولين بار موفق به طراحي سامانه اي شدند که از طريق آن وضعيت شدت غبار، تعداد روزهاي غبارآلود و رويدادهاي بزرگ مرتبط با غبار در بازه هاي زماني ماهانه و سالانه قابل بررسي است.

اخبار خواندنی

افزايش مقاومت به خوردگي لوله‌هاي گاز با پوشش‌هاي نانومتري محققان کشور

اندازه‌گيري ابعاد نانوذرات با تجهيزات پرتونگاري بومي

اولين همايش دانشمندان يک درصد برتر دنيا با شعار "علم بدون مرز"

پودر جايگزين قند و شکر براي ديابتي ها توليد شد

درمان انواع ترس‌هاي مرضي با فناوري واقعيت مجازي در کشور

ارائه خدمات صنعت انيميشن با راه‌اندازي 2 استوديوي بزرگ

رونمايي از اولين داروي گياهي درمان آلزايمر جهان/مقام نخست گروه پژوهشي کشت و توسعه گياهان دارويي

داربست داراي مواد معدني براي ترميم استخوان ساخته شد

تلاش محققان کشور براي تهيه بانک فراواني انواع تغييرات در ژنوم جمعيت ايراني

ديتاسنتر ملي آسياتک در ششمين برج بلند مخابراتي دنيا افتتاح مي‌شود

پودر زرشک توليد شد/ کاربرد به عنوان طعم دهنده غذاها

حمايت 250 ميلياردي معاونت علمي‌ رياست جمهوري از مراکز نوآوري

فعاليت جدي بخش تحقيق بيماري‌هاي طيور موسسه رازي در حوزه حيات‌وحش

ارتقاي رتبه ايران در توليدات علمي حوزه مهندسي دريا

پروژه استفاده از سلول بنيادي در درمان فلج مغزي کليد مي خورد

توليد سطوح آلومينيومي ابر آب‌گريز براي صنايع پزشکي و ساخت سمعک

توليد نانوذرات طلاي ضدانگل از نوعي قارچ در کشور

بهره‌برداري از نسل سوم شبکه علمي کشور کليد خورد

توليد نانوکامپوزيت‌ منعطف و زيست تخريب پذير از سوي محققان کشور

زخم هاي سوختگي با پرده جنين درمان مي شوند

توليد پانسماني براي کاهش فوري دردهاي دنداني

نصب سيستم بومي کنترل هوشمند سرعت بر روي 3 نوع خودروي ايراني

ارائه ژنوم انساني جمعيت کشور براي اولين‌بار با اجراي يک مطالعه ژنومي

ساخت ساعت هاي آفتابي در کشور توسط علاقمندان به نجوم

معرفي ذرات ارزان‌قيمت براي حامل‌ دارو و غذا از سوي محققان کشور

کاهش «آسيت» در جوجه‌هاي گوشتي با استفاده از برگ زيتون

تلاش محققان براي رفع مشکل فاضلاب صنعت چرم‌سازي

دستيابي محققان کشور به دانش فني توليد دستگاه‌هاي سنگ‌شکن ليزري

راهکاري براي کاهش ميزان پرتوگيري بيماران و پزشکان از دستگاه‌هاي تصويربرداري

ساخت توربين آبي مجهز به ژنراتور/ توليد برق در نيروگاه آبي

بهبود عملکرد نانوکاتاليست‌هاي مورد استفاده در صنعت پتروشيمي

ساخت جليقه هوشمند با قابليت ارسال علائم حياتي بيمار به پزشک

ساخت ويلچر مکانيکي با قابليت قرارگيري در سه وضعيت

گام محققان کشور براي شناسايي زودهنگام آلزايمر

امکان تست و طراحي توربين‌هاي آبي در دانشگاه تهران فراهم شد

نوشيدني‌ نانويي روغن هسته‌ انار توليد مي شود

توليد نوشيدني غني‌شده با قارچ و شيرين‌کننده طبيعي

محققان ايراني ژن عامل بروز پارکينسون را شناسايي کردند

نانوحسگري براي تشخيص زودهنگام سرطان روده‌ بزرگ

ساخت نيروگاه 10مگاواتي خورشيدي توسط يک شرکت دانش بنيان ايراني

صرفه‌جويي 200 هزار دلاري ارزي با «توان‌سنجي ليزري» محققان کشور

افزايش توليد واکسن انتروتوکسمي در موسسه رازي شيراز طي امسال

ساخت پروتز مفصل زانو براي معلولان سنگين‌وزن در دانشگاه شريف

خالص سازي پروتئين‌ها با فناوري نانو

توليد نانوذرات پايدار براي کاربرد در حوزه پزشکي

ارائه الگويي براي بهبود حرکت کودکان مبتلا به فلج مغزي

بومي‌سازي پمپ‌هاي خلاء کاربردي در صنايع نفت و پزشکي

تلاش محققان ايراني براي کاهش سميت ناقل‌هاي دارويي با نانوذرات

ساخت مولکولي براي شناسايي يون‌هاي نقره از سوي محققان کشور

توسعه نرم‌افزارهاي طراحي و بومي‌سازي قطعات اصلي بالگرد تجاري

ساخت دستگاه سه‌منظوره بخور سرد و گرم و نبولايزر نانو

افزايش کيفيت واکسن‌هاي توليدي با استفاده از آب قابل تزريق

توليد نانوکامپوزيتي براي حذف ترکيبات سرطان‌زا از پساب‌ صنعتي

دستگاه ماساژور ويژه بيماران هموفيلي ساخته شد

دانشگاه شريف آشکارساز «اتاقک ابر» ساخت/ مشاهده عبور ذرات

ساخت حسگري براي شناسايي گاز هيدروژن سولفيد توسط محققان ايراني

احداث اولين مرکز تحقيقاتي گوجه سياه در کشور

هيدروژلي براي ترميم زخم‌هاي ديابتي/بيوسنسور شناسايي مواد مخدر در 6دقيقه

تشخيص زودهنگام ويروس هپاتيت C با فناوري نانو

جايگزين استخوان مقاوم به شکست ساخته شد

ميکروسکوپ نيروي اتمي طراحي و ساخته شد

موفقيت محققان در حذف 98 درصدي ترکيبات گوگرد از سوخت فسيلي

نخستين جرثقيل حمل شناور ساخت کشور رونمايي شد

توليد اوراق فشرده چوبي با چسب­هاي معدني نوآورانه در کشور

ادغام 2 واکسن جديد در برنامه جاري ايمن‌سازي کودکان؛ امسال

بارورسازي ابرهاي يزد به وسيله پهپاد براي اولين بار

پيشرفت در حوزه سلول‌هاي بنيادي، تضمين‌کننده آينده پزشکي ايران

رصد خليج فارس با علوم جديد

«کپسول الکترونيکي» دانشمند ايراني وارد فاز انساني شد

ساخت سامانه دارويي براي درمان سلول‌هاي سرطاني در کشور

اولين پهپاد عمود پرواز هيبريدي کشور ساخته شد

راه‌اندازي سامانه هوشمند دسترسي به 200 پايگاه علمي دنيا

عرضه دستگاهي براي بي‌خطرسازي زباله‌هاي صنعتي

موفقيت محققان کشور در ساخت دستگاه چندقلوزا در 3 حيوان اهلي

نخ نانويي با خاصيت خنک کنندگي توليد شد

کاهش نيروي اصطکاک با سطوح فوق آب‌گريز

شيرداغ کن با قابليت پاستوريزه کردن ساخته شد

درمان آسيب‌ديدگي پوست با «هيدروژل خودترميم‌شونده» محققان کشور

افزايش ديد رانندگان در هواي باراني و برفي با نانوشيشه‌هاي آبگريز

رقابت 42 طرح نوآورانه در رويداد چالش نفوذپذيري هوا در تاير

ساخت بازوي رباتيک با کاربرد در حوزه علوم پزشکي و فناوري هسته‌اي

موفقيت محققان ايراني دراستفاده ازفناوري نانوبراي ترميم بافت هاي آسيب ديده

افزايش اميد به زندگي در بيماران سرطان خوني مزمن با روش جديد ايراني

دانش‌آموخته دانشگاه تهران طراح برتر خودرو در سال 2017 شد

توليد نانوسوختي با قابليت افزايش بازدهي موتور در کشور

افزايش بازده موتور ديزل با استفاده از نانو

اولين آزمايشگاه سن‌يابي در دانشگاه تهران راه‌اندازي شد

توان توربين هاي گازي توسط محققان کشور افزايش يافت

توليد نخستين نوشابه لبني در ايران توسط محققين دانشگاه شريف

شناسايي گونه جديدي از باکتري‌هاي نمک‌دوست در کشور

سلول هاي بنيادي جايگزين داروهاي مهارکننده سيستم ايمني در پيوند کليه مي شود

حمايت معاونت علمي از طرح‌هاي فناورانه با ريسک بالا

حذف آلاينده‌هاي پساب دارويي با نور خورشيد

توليد کفش هوشمند تحليلگر براي پيشگيري از آرتروز و تخريب ديسک کمر

کنترل و حذف آلاينده هاي مضر هوا با کامپوزيت گرافن اکسايد

توليد سانتريفيوژ پزشکي با توان 20 هزار دور در دقيقه

نفروپاتي ديابتي و احتمال 40 درصدي ابتلاي بيماران قندي

توليد کپسول گياهي تقويت کننده دستگاه گوارش

بالگرد ملي صبا 248 رونمايي شد

طراحي و ساخت شبيه‌ساز فضا توسط محققان کشور

شبکه نوآوري «تهران» افتتاح شد

ساخت ماژول تبديل ويلچر معمولي به ويلچر برقي

ساخت ماده‌اي که هم جامد و هم سيال است!

ساخت دستگاهي براي شناخت سلول هاي سرطاني با فناوري نانو

امکان بررسي مشکلات سيستم‌عصبي و کنترل اندام‌ مصنوعي در کشور فراهم شد

درمان افسردگي با تحريک فراجمجمه‌اي مغز

بررسي عملکرد سلول‌هاي عصبي از طريق تابش ليزر

موفقيت محققان کشور در افزايش زيست‌سازگاري استنت‌هاي عروقي

بازسازي مثانه با «نانوداربست زيست‌سازگار» محققان ايراني

ارائه نسل جديد نانو بيوحسگرهاي تشخيص سريع سرطان در سال 96

استخراج DNA با کيت‌هاي نانومغناطيسي محققان ايراني

جلوگيري از تبخير آب پشت سدها با پنل‌هاي خورشيدي

انسولين‌هاي تزريقي به خوراکي تبديل مي‌شود

ساخت ماهواره «پارس يک» با همکاري مراکز تحقيقاتي

ساخت ربات پيشخدمت ويژه رستوران/ راه اندازي اولين مجتمع رباتيک

توليد دستگاه آزماينده و شبيه ساز بومي سامانه پدافندي در ايران

قايق خودران در دانشگاه تهران ساخته شد

تلاش محققان کشور براي توليد انرژي از جزر و مد در خليج‌فارس

سنتز مشتقات "هتروسيکلي" جديد با خواص ضدباکتريايي توسط محققان کشور

درمان تومورهاي چشمي و مغزي 55 بيمار با روش راديوتراپي داخلي

موفقيت محقق ايراني درساخت حسگرگازمتان مبتني برنانو

توليد آنزيم کاربردي در صنايع از پسماند ميگوي خليج‌فارس

توليد زيست‌حسگري براي تشخيص زودهنگام سرطان پروستات

اولين استاندارد منسوج نانو تدوين شد

توليد پمادي براي درمان بيماري‌هاي مفصلي با ريشه يک گياه دارويي

توليد پدهاي پزشکي با خاصيت ضد ميکروبي با فناوري نانو

ساخت پروتز کاشت حلزوني شنوايي قابل شارژ با پاوربانک/ايران چهارمين کشور توليدکننده

آغاز فاز تحقيقاتي استفاده از لايه استراتسفر زمين

ساخت دستگاه پرس قرص تک عددي درايران

معرفي ميکروارگانيسم هاي بومي ايران توسط محققان مرکز ذخاير ژنتيکي

5 دستاورد رزمي - دفاعي رونمايي و خط توليد آنها افتتاح شد

لمس فضاي واقعي در محيط وب با سامانه ابداعي محققان کشور

توليد پد نانو جاذب پزشکي در ايران

گام هاي جديد محققان ايراني در درمان بيماري هاي مثانه

سامانه انتقال مداري رونمايي شد

ضرورت کاربردي کردن پژوهش هاي نوري در بخش هاي صنعت

رونمايي از ماهواره مخابراتي ناهيد 1

توليد روان‌ساز صنعتي از روغن کرچک

افتتاح کاوشگر خليج فارس در 14 بهمن ماه

خودکفايي ايران در صنعت سدسازي پس از پيروزي انقلاب اسلامي

معرفي آخرين دستاوردهاي حوزه اپتيک و فوتونيک در دانشگاه تربيت مدرس

توليد سالانه 75 ميليون دز واکسن آنتروتوکسمي/جلوگيري از خروج 18 ميليون دلار ارز

ارائه راهکار جديد براي افزايش ماندگاري داروي درمان سرطان پستان

دستيابي ايران به خودکفايي 95 درصدي در تامين تجهيزات برقي

نخستين ماهواره سنجشي تا 3 سال ديگر پرتاب مي شود

افزايش ماندگاري داروي درمان سرطان پستان با راهکار محققان ايراني

اثربخشي داروي ايراني پوکي استخوان/ رقابت با مشابه خارجي

محققان کشور يک دستگاه را جايگزين مغز کردند/ کاربرد در ضايعه نخاعي

ساخت کاتاليستي از پنبه با قابليت بازيافت براي صنايع پتروشيمي

ساخت ربات نقشه‌بردار در دانشگاه خواجه نصير/پذيرش 4 دانشجوي پسادکتري