پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

توليد تخم مرغ SPF توسط محققان ايراني براي بي نيازي از واردات ایرانیان فرانسه

توليد تخم مرغ SPF توسط محققان ايراني براي بي نيازي از واردات

  بزرگنمايي:

دکتر" محمد مجيد ابراهيمي" مجري طرح کلان وملي کسب وانتقال دانش فني توليد تخم مرغ هاي SPF در ايران گفت: محققان و پژوهشگران با تجربه و متخصص کشورمان موفق شدند در فرآيند علمي وتحقيقاتي سه ساله به دانش فني توليد اين نوع تخم مرغ در کشور دست پيدا کنند که با دستيابي به اين دانش، ايران پس از آمريکا، آلمان و چند کشور معدود در جهان که تحت ليسانس آمريکا مشغول توليد تخم مرغ SPF هستند وارد باشگاه توليد کنندگان اين محصول شد.

*** اهميت توليد تخم مرغ SPF در کشور

ابراهيمي به چرايي توليد اين تخم مرغ ها در ايران گفت: تخم مرغ SPF در توليد انواع واکسن ها و تحقيقات ويروس شناسي داراي کاربرد بسياري است چرا که اين تخم مرغ ها يکي از بهترين محيط ها براي کشت برخي ويروس هايي هستند که مي توان با توليد آن ها بسياري از واکسن ها خصوصا واکسن هاي طيور را توليد کرد.

وي با اشاره به اينکه براي تامين اين تخم مرغ ها تا سال ها به خارج از کشور وابسته بوديم ادامه داد: عمده نياز کشور در تامين اين تخم مرغ ها از کشور آلمان به انجام مي رسيد اما، در سال 88 با اعمال تحريم هاي غرب برعليه کشورمان، صادرات آن از سوي آلمان به ايران متوقف شد و ازاين رو، محققان و متخصصان کشورمان با توجه به نياز کشور در تامين واکسن، فعاليت هاي خود را براي ايجاد زير ساخت هاي مناسب با هدف توليد تخم مرغ هاي SPF آغاز کردند.

*** تخم مرغ SPF محصولي استراتژيک براي کشورها

عضو هيات علمي و پژوهشگر موسسه تحقيقات و واکسن و سرم سازي رازي، توليد تخم مرغ SPF را براي کشورها از نظر استراتژيک داراي اهميت بالايي عنوان کرد و ابرازداشت: کشورهايي که در توليد واکسن فعاليت دارند اين تخم مرغ را محصولي استراتژيک براي توليد واکسن مي دانند چرا که مي توان از اين محصول،در فناوري هاي بيوتکنولوژي و فرآورده هاي بيولوژيک استفاده کرد.

وي بيان کرد: کسب دانش فني توليد اين تخم مرغ ها داراي اهميتي به مراتب بالاتر از ميزان صرفه جويي ارزي و ارز آوري براي هر کشوري محسوب مي شود.

ابراهيمي خاطرنشان کرد: اکنون با استفاده از استانداردها و الگوهاي جهاني در توليد تخم مرغ هاي SPF، موفق به توليد محصولي خواهيم شد که از نظر کيفي و فرآيند ساخت آن مطابق با استاندارد بين المللي است که اين موفقيت درحالي به دست آمده است که خط توليد و نيز اغلب امکانات و تجهيزات مورد نياز براي ساخت محصول، در داخل کشور و با استفاده از دانش فني ايراني ساخته شده است.

مجري طرح کلان ملي توليد تخم مرغ SPF در ايران، تضمين امنيت دارويي در حوزه واکسن هاي طيور و نيز بي نيازي کشور از واردات مواد اوليه مورد نياز در ساخت اين واکسن ها را از جمله موفقيت هاي حاصل شده در کنار دستيابي به تکنولوژي ساخت اين محصول عنوان کرد.

*** توليد محصول پس از سه سال فعاليت علمي و تحقيقاتي

اين استاد پژوهشگر گفت: با شدت گرفتن تحريم ها و ايجاد احساس نياز به توليد محصول در داخل کشور، عملا ايده اجراي اين پروژه کلان و ملي از سال 88 مطرح و از سال 89 با ارايه طرح به معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، زمينه براي اجراي آن در موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي آغاز شد.

وي افزود: بهره برداري از تجربه نيروهاي فعال در اين حوزه و نيزاستفاده از برخي ابزارهاي علمي و منابع خارجي، در فرايندي سه ساله و با مشارکت محققان و پژوهشگران در قالب 10 هزار نفر ساعت کار علمي و تحقيقاتي، در نهايت موفق به اتمام عمليات و آماده سازي طرح براي توليد محصول شديم که اميدواريم تا پايان سال جاري، اولين محموله از تخم مرغ هاي SPF توليد و به بازار عرضه شود.

مجري طرح کلان توليد تخم مرغ SPF در ايران، از آمادگي اين مجموعه براي انتقال دانش في توليد اين تخم مرغ ها به شرکت هاي داراي صلاحيت مورد تاييد معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و موسسه تحقيقات و واکسن و سرم سازي رازي به منظور افزايش توان توليد اين محصول در آينده خبر داد.

ابراهيمي اظهارکرد: هر عدد از تخم مرغ هاي توليد شده در اين مجموعه مي تواند براي تعداد بالايي دوز واکسن مورد استفاده قرار گيرد و از اين رو، استمرار و توسعه اين فعاليت کاملا مقرون به صرفه بوده و مي تواند علاوه بر تامين نيازهاي کشور، زمينه صادراتي بسيار ارزشمندي نيز داشته باشد.

عضو هيات علمي موسسه تحقيقات و واکسن و سرم سازي رازي يادآور شد : در گذشته تلاش هايي از سوي محققان داخلي براي توليد اين تخم مرغ ها به انجام رسيده بود اما، تلاش هاي انجام گرفته به ثمر رسيد که در اجراي اين طرح، با تکيه بر تجربه هاي گذشته و نيز بهره گيري از استانداردهاي روز جهاني و به روز رساني آموخته ها، توانستيم به نحوه ايجاد شرايط هوا، آب و غذاي استريل در شرايط کاملا بسته که تاکنون در کشور اجرايي و عملياتي نشده بود پاسخ دهيم.
*** هزينه هاي اجراي طرح

ابراهيمي، مجري طرح کلان و ملي کسب و انتقال دانش فني توليد تخم مرغ هاي SPF در ايران، هزينه هاي صرف شده براي اجراي پروژه را در مقايسه با دستاوردهاي آن اندک عنوان کرد و ابراز داشت: علاوه بر هزينه هايي که از موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي براي اجراي آن انجام داده، مبلغ حدود دو ميليارد و 500 ميليون تومان از سوي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري براي اين پروژه هزينه شده است.

همچنين مرکز طرح هاي کلان ملي فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري نيز فرآيند نظارت و راهبري طرح را در طول اجراي آن و از طريق انجام بازديدهاي ادواري و برگزاري جلسات پيگيري منظم و مستمر به انجام رسانيده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معرفی دو رویداد در پاریس

آخرین مهلت ثبت نام کلاس‌های زبان فرانسه در پاریس

آمادگی فرانسه برای اعزام دانشجو به دانشگاه‌های ایران

کشف زیر مجموعه جدیدی از سرطان پروستات

موفقیت محققان در بومی‌سازی دستگاه کشت جنین و خون

جداسازی سلول‌های سرطانی با نانو موتورها

تبدیل ردپای مولکولی به بارکد با نانو حسگر جدید

بازگشت هزار نخبه ایرانی به کشور/ اشتغالزایی با استارتاپ ها

چاپ ساختارهای سه بعدی با استفاده از قند

اسکوترهای برقی اشتراکی به سانفرانسیسکو می آیند

فرآورده نانویی درمان بیماری سالک وارد بازار شد

بدافزار «تلگراب» خطر جدید برای تلگرام

بهبود فرآیند ثبت پتنت در حوزه هوایی

عرضه اولین داروی کاهش فرکانس میگرن

وضعیت ایران از نظر امنیت سایبری

افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه با مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی

احتمال کمی وجود دارد که در قائمشهر شهاب سنگ سقوط کرده باشد

درمانی جدید برای چاقی با تزریق هورمون

«سامانه 96 ساعته نوسانات و جریانات دریایی» راه اندازی شد

بررسی عوامل مختلف در پوسته های خاک زیستی/ تنوع گونه های مناطق خشک

جلوگیری از کوری دیابت با لنز تماسی درخشان

ساخت ماهیچه مصنوعی با قابلیت بلند کردن بار سنگین

جلوگیری از عفونت‌های ایمپلنت با گرافن

ابداع واکسن شخصی‌سازی شده برای درمان تومورهای سرطانی

کاهش توانایی جذب مواد مغذی با نانوذرات اکسید روی

بررسی نقش نوعی بلور کمیاب در مدیریت پسماند هسته‌ای

ساخت عصب شبیه سازی شده با قابلیت درمان بیماری ها

دستگاه شنیداری کوچک که 100 هزار بار نازک‌تر از پرده گوش است

گام محققان در ژن درمانی با بررسی سلول های قرمز خونی

کتیرا، پلیمری ضدمیکروب و کارا در پزشکی

مجلس یادبود نابغه چشم‌پزشکی جهان در تهران برگزار می‌شود

الماسی کوچک حاوی ماده ای از اعماق زمین کشف شد

تاثیر تحریک مغزی در بهبود حافظه جوانان

میوه 45 کیلویی به قحطی پایان می دهد

ابداع سیستم پاکسازی روده

بحران آب یکی از 13 ابر روند جهانی مطرح‌شده در بنگاه‌های آینده‌پژوهی دنیاست

ارتباط بین رژیم غذایی با کلسترول بالا و سرطان کولون

معجزه "عسل" در کم‌اثرکردن مضرات نانوذره‌ها

خشک کردن سریع و ایمن مو با سشوار مادون قرمز

ضریب نفوذ تلفن همراه بیش از جمعیت کشور است/بررسی کاهش آسیبهای زندگی دیجیتال در پارک فناوری شریف

ارتقای سلامت زنان با «تلفن همراه»

بهبود کیفیت گوشت با افزودن گلبرگ زعفران به جیره غذایی مرغ

رفع عقب‌ماندگی رشد فک پایین و بالا با 3 اختراع محقق دانشگاهی

ایجاد حفره نوری در گرافین برای افزایش جذب نور

آب در دمای منفی 42.55 درجه مایع می‌ماند!

تبدیل سبزیجات به "ماموران" نابودگر سرطان

ابداع روشی برای تشخیص سریع بدافزارهای اندرویدی در کشور

بیگانگان وجود دارند!

بیگانگان وجود دارند!

بیگانگان وجود دارند!