پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

راست‌های افراطی دردسر تازه‌ مرکل در انتخابات فردا ایرانیان آلمان

راست‌های افراطی دردسر تازه‌ مرکل در انتخابات فردا

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
راست‌های افراطی دردسر تازه‌ مرکل در انتخابات فردا
٢٤
٠
ایسنا / برای نخستین بار از زمان پایان کار کمونیسم در آلمان در حدود 30 سال پیش، حزب آنگلا مرکل موسوم به اتحاد دموکرات مسیحی با دورنمای جدی شکست روبرو شده است؛ حزب راست افراطی "آلترناتیو برای آلمان" که زمانی یک حزب کوچک و جزئی تلقی می شد بعد از آغاز نتیجه‌گیری‌های انتخاباتی‌اش در سال 2017 اکنون ممکن است در انتخابات ایالتی روز یکشنبه در دو ایالت بزرگ آلمان در جایگاه اول یا دوم قرار بگیرد.
به گزارش روزنامه واشنگتن پست، بروز این نتیجه قابل انتظار در انتخابات فردا (یکشنبه) در ایالتهای ساکسونی و برندنبرگ آلمان باعث یک دگرگونی در عرصه سیاست آلمان چه در سطح منطقه‌ای و چه در سطح ملی خواهد شد. این اتفاق همچنین در پی تجربه کنار رفتن دولتهای راستگرایان در طی سال جاری میلادی در کشورهایی نظیر اتریش و ایتالیا و روی کار آمدن راست های افراطی، بیش از پیش جایگاه آنها را در اروپا تقویت خواهد کرد.
برای مرکل انتخابات در شرق آلمان می‌تواند خروج از قدرت را شتاب ببخشد و در عین حال معیار سنجشی در خصوص چگونگی برخورد بخش‌های محافظه کارتر اتحادیه اروپا با برخی از سیاست‌های لیبرال مورد حمایت وی خواهد بود.
انتخابات در شرق آلمان همچنین از نزدیک در شهر برلین پایتخت این کشور نیز دنبال خواهد شد؛ جایی که در آن سوسیال دموکراتها و اتحاد دموکرات مسیحی دولت ائتلافی آلمان را به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور و بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا تشکیل داده‌اند. در صورتی که طبق پیش بینی‌ها هر دو حزب در انتخابات فردا در آلمان شکستهای چشمگیری را متحمل شوند، دولت ائتلافی شکننده فدرال فعلی آلمان هر چه بیشتر به سقوط نزدیک خواهد شد.
ایجاد تکان اساسی در برلین یکی از اهداف بیان شده حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان بوده و بسیاری از حامیان این حزب معتقدند که هم اکنون این هدف برآورده شده است.
با توجه به این که تاریخ مدرن آلمان بسیار آکنده از میراث جنگهای ویرانگر بوده، مردم معاصر آلمان مدتهاست که ارزش زیادی برای ثبات سیاسی در کشورشان به عنوان یک نیروی حامی انسجام ملی قائل بوده‌اند.
با این حال با توجه به این که تحرکات سیاسی راستهای افراطی باعث ایجاد اختلال در سیاست سراسر اروپا شده و احزاب لیبرال مثل سبزها در حال جذب آراء رای دهندگان محافظه کار هستند، مرکل با فشارهای فزاینده برای استعفا روبرو است.
او گفته که دوره فعلی صدر اعظمی‌اش در آلمان آخرین دوره او خواهد بود هر چند که تاکید داشته این تصمیم او کاملا تحت تاثیر نتایج ضعیف انتخاباتی حزبش نبوده است.
در زمان انتخابات پارلمان اروپا در 11 مه گذشته، 11 درصد آلمانی ها به حزب آلترناتیو برای آلمان رای دادند اما در بسیاری از بخشهای قسمت سابقا کمونیستی شرق آلمان، این حزب یک جای پای محکم را ایجاد کرده و به چندین دهه سلطه دو حزب اتحاد دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات پایان داده است.
این حزب راست افراطی هم اکنون در ایالت ساکسونی جایگاه تاریخی حزب اتحاد دموکرات مسیحی را به عنوان حزب بلامنازع پیروز در این ایالت متزلزل کرده است و در حالی که در سال 2014 در نظرسنجی ها حدود 10 درصد رای داشت اکنون به رای 26 درصدی رسیده است.
در ایالت برندنبرگ که جمعیت کمتری دارد و همسایه ایالت ساکسونی است، سوسیال دموکراتها ممکن است برای نخستین بار از زمان اتحاد آلمان شرقی و غربی، به حزب آلترناتیو برای آلمان ببازند.
یک ایالت دیگر آلمان یعنی ایالت تورینگیا نیز قرار است در ماه اکتبر انتخابات برگزار کند و در این ایالت نیز حزب آلترناتیو برای آلمان با جهش قابل توجه محبوبیت روبرو شده است.
در ساکسونی میتوان انتخابات پیش رو را به نوعی یک همه پرسی غیر رسمی درباره خود مرکل دانست.
در حالی که او همچنان محبوبترین سیاستمدار آلمان محسوب می شود اما حمایت بخش عمده‌ای از راستگرایانی که پایه و اساس پیروزی‌های انتخاباتی سابق حزب بودند را از دست داده است و این جریان در شرق آلمان ظاهرا نمود برجسته تری دارد. هر چند که لیبرالهای سراسر جهان از مرکل به خاطر سیاستهاش در استقبال از پناهجویان در سال 2015 تحسین کردند اما در بخش راستگرای حزب وی، مخالفتهای شدیدی با این سیاست وجود داشت.
وارنر جی. پاتزلت، یک کارشناس علوم سیاسی که تحلیلهایش را هم به حزب آلترناتیو برای آلمان و هم حزب اتحاد دموکرات مسیحی ارائه کرده، می‌گوید: این تصمیم مرکل شدیدا وجهه او را به عنوان یک سیاستمدار عملگرا و منطقی که دست به اقدامات ایدئولوژیک نمیزند زیر سوال برد.
رای دهندگان، سیاست مداران و محققان در سراسر طیف سیاسی آلمان این مساله را تصدیق کرده‌اند که مردم شرق آلمان احساس می‌کنند همتایان آنها در غرب آلمان آنها را نادیده گرفته و نگاه تحقیر آمیز به آنها دارند و این سبب شده که حزب آلترناتیو برای آلمان زمینه مساعدی را در این منطقه برای اشاعه پیامهای پوپولیستی خود در آنجا ببیند. بعد از سقوط دیوار برلین، بسیاری از مردم غرب آلمان، مردم آلمان شرقی سابق را افرادی تنبل و بی اراده که به آسانی تحت تاثیر قرار میگیرند خواندند و این تلقی‌ها حتی تا به امروز نیز ادامه یافته است.
یک مطالعه گسترده که سال گذشته میلادی نتایجش منتشر شد نشان داد، احساس های محرومیت، حقارت، بدنامی و سطح پایین بودن بعد از اتحاد دو آلمان، فاکتورهای کلیدی در کشیده شدن ساکسونی به سمت پوپولیستها بوده‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راست‌های افراطی دردسر تازه‌ مرکل در انتخابات فردا

امضا تفاهم نامه سه جانبه سازمان مدیریت صنعتی، دانشگاه بین المللی چابهار و دانشگاه FHM آلمان

اقدام بی‌سابقه آلمان درباره کودکان داعشی

آدرسهای مهم ارتباطی با مراکز آلمانی‌زبان در ایران و جهان

احتمال رکود اقتصادی در آلمان

جنگ جهانی سوم، آلمان و ملاحظاتی برای ما

دویچه وله: آیا تصویر پوتین "دست‌نیافتنی" رو به زوال است؟

معمار معجزه اقتصادی آلمان

آلمان: باید خود را برای یک سیستم تجارت جهانی بدون آمریکا آماده کنیم

هزاران نفر علیه راست‌گرایان در آلمان تظاهرات کردند

پروازهای لوفت هانزا به مصر از سر گرفته شد

«لوفت‌هانزا» پروازهایش به مصر را تعلیق کرد

آلمان باید عذرخواهی می‌کرد، فضولی کرد

اخذ پذیرش مهندسی در آلمان

کاهش محسوس تورم آلمان

وزیرخارجه آلمان در راه تهران ؛ حفظ برجام مهمترین محور گفت و گو با ایران است

قتل پنج نفر با تیر و کمان در آلمان

فواید حجامت از نظر پزشک آلمانی

فریت بار از آلمان به ایران

خطرات تیاگریس

شرکت‌های چندملیتی اروپا ایران را ترک کرده‌اند

اروس خودرو وطنی روسیه

اخراج نگهبان اردوگاه کار آلمان نازی از آمریکا

راهپیمایی بزرگ در برلین

ازدواج یک دختر آلمانی با هواپیما

استفاده ازمیمون در آزمایش دود خودروهای آلمانی

سامانه تجارت ایران اروپا

کپسول ریزش مو آلمانی

قرص دفع سنگ کلیه آلمانی رواتینکس Rowatinex

شرکت گرینماتک (GreEnMaTech) آلمان

سفارت آلمان در تهران و ایران در برلین

سابقه علمی وزیر نیرو در آلمان

سوالات آزمون تابعیت آلمان

40 هزار کاربر آلمانی آی گپ اپ ایرانی

ایراسا؛ انجمن مردم نهاد یا شرکت سهامی خاص؟!!

جدول های پلیمری خودتمیز شونده تولید شد

توسعه نانو ذراتی که با سرعت یک میلیارد بار در ثانیه می‌چرخند

تشخیص سرطان لوزالمعده با آزمایش تنفس در مراحل اولیه

گام بلند محققان برای درمان «ماکولا» با تولید نوعی قطره چشمی

نیازمند کاربردی کردن علوم نظری برای توسعه اقتصادی هستیم

تشخیص دقیق‌ سرطان با یک سیم مغناطیسی

جای خالی انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه فناوری‌ها در برنامه‌های مدیریت انرژی کشور

استرس گرمایی تهدیدی فراروی انسان ها

بهبود روش ارسال آر.ان‌.ای پیامرسان به سلول‌ها

استفاده از درخشش طلا برای شناسایی ایرادات چاپ سه بعدی

افزایش رفتارهای خودآسیب‌رسان در جامعه/وضعیتی که نخبه‌های تک‌بعدی می‌سازد

نانوذرات مغناطیسی با ایجاد گرما تومور سرطانی را از بین می‌برند

پژوهشگران آلمانی "شنیدن نور" را محقق کردند!

گیرنده های بویایی به تشخیص مشکلات سلامتی کمک می کنند

کنترل تبخیر آب با گرافین