پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

توان تولید همه فناوری‌های مورد نیاز را داریم/راه استفاده ازنتایج برجام،اتحاد و انسجام داخلی است اخبار ایران

توان تولید همه فناوری‌های مورد نیاز را داریم/راه استفاده ازنتایج برجام،اتحاد و انسجام داخلی است

  بزرگنمايي:

سرزمین ایرانیان- دکترحمیدرضا طیبی با اشاره به مصادف شدن راه‌اندازی یکی از پیشرفته‌ترین دستاوردهای روز فناورانه جهاد دانشگاهی در قالب یک کارخانه عظیم بزرگ تولید سلول‌های بنیادی با خروج امریکا از برجام گفت: ابتدا کشتار بی رحمانه و شهادت مردم فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس و حامی اصلی آن دولت فعلی آمریکا را به مردم قهرمان فلسطین و همه مسلمانان جهان تسلیت عرض می‌کنم و تاکید دارم که اقتدار و اتحاد مسلمانان و دول اسلامی راه مبارزه با این ددمنشی‌ها است. در این میان از مجاهدت علمی همکارانم در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی که با اتکا بر خداوند متعال و تلاش شبانه‌روزی و خستگی ناپذیر خود اثبات کردند که ما هم توان حرکت در مرز علم و هم توان تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه‌ خود را حتی در دوران تحریم داریم، تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی با بیان این‌که این حرکت مهم به علت طبیعی هزینه‌های بالای آن، بدون حمایت و سرمایه‌گذاری ستاد اجرای فرمان امام (ره) امکان‌پذیر نبود، افزود: لازم است از رییس این ستاد و حامی اصلی و همیشگی این حرکت علمی، رهبر معظم انقلاب تشکر و قدردانی کنم.

طیبی با تاکید بر این که راه‌اندازی این کارخانه سلولی در دوران تحریم انجام شد، یادآور شد: تحریم فقط مشکلات ما را در تامین نیازهایمان بیشتر می‌کند. والا اگر اراده بر تحصیل چیزی در دوران تحریم باشد، کاملا قابل حصول است.

رییس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: من شخصا از حامیان جدی برجام بر اساس مصالح مملکت بوده‌ام، نه این که اصلا ترسی از تحریم داشته باشیم، بلکه معتقدم باید هوشمندانه فضای کشور بر روی ورود قطعات و مواد اولیه و حتی کالا و تجهیزات خارجی باز شود، منتهی شرط اصلی آن، این است که کل نظام و به‌ویژه‌ دولت با اراده و برنامه از توسعه علمی و فناورانه کشور و صاحب فناوری شدن از همه روش‌های معقول و معمول در دنیا جهت تحقق اقتصاد دانش‌بنیان حمایت کند.

دکتر طیبی با بیان این که ما باید رقابت فناورانه محصولات خود را در دنیا با بهترین محصولات خارجی ببینیم، گفت: اگر می‌خواهیم برای خود جایی در اقتصاد دنیا باز کنیم، چاره‌ای جز رقابت فناورانه که منجر به کیفیت بهتر و قیمت قابل رقابت‌تر شود، نداریم و برای رسیدن به این هدف نیاز به دسترسی به بهترین قطعات و مواد اولیه و تجهیزات آزمایشگاهی و تولیدی با بهترین قیمت‌ها را داریم و اینها با باز بودن فضای کشور حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: ما نیاز داریم بخش زیادی از نیاز فناورانه خود را از کسب فناوری در کار با شرکت‌های خارجی و در مدیریت واگذاری بخش محدودی از بازار به بهترین و پیشرفته‌ترین آنها به دست آوریم و لذا باید شرایطی وجود داشته باشد که این شرکتها بتوانند در بازار ما حضور داشته باشند. اما تحریم هم در گذشته و هم در آینده نمی‌تواند نقشی در توسعه علمی و فناورانه ما داشته باشد. به شرطی که آن را در جهت توسعه و پیشرفت کشور مدیریت کنیم و به بهانه دور زدن تحریم، توان ملی را دور نزنیم.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به انتقادات شدیدی که به برجام و دولت و مفید نبودن آن برای کشور می‌شود و عنوان می‌گردد که ایران باید سریعا از آن خارج شود، درباره ادامه کار برجام گفت: طبیعی است وقتی آمریکا ببیند که ما بر سر مسائل سیاسی و منافع جناحی خود حاضر به اختلاف و تفرقه و ضربه زدن به مصالح ملی کشور هستیم، این کار را بکند و انجام هم داد. راه استفاده از نتایج برجام اتحاد و انسجام داخلی ما بود و هست. منتهی باید از دوستانی که مخالفت می‌کنند، پرسید مدل شما برای اداره کشور و پیشرفت آن چیست؟ مدت زیادی این فرصت در کل کشور در اختیار شما بود و آن وضعیت برای کشور به وجود آمد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در مورد خروج آمریکا و ادامه‌ کار در برجام، هم مقام معظم رهبری و هم رییس جمهور به صراحت مواضع جمهوری اسلامی را بیان‌ کرده‌اند و ما هم این را تکرار می‌کنیم که حضور در برجام باید با تضمین و تامین منافع ملی ما باشد. اما سرداران مذاکرات سیاسی ما وقتی می‌توانند موفق عمل کنند که همه نخبگان سیاسی، فرهنگی، اجتماعی  و سیاسی متحد از آنها حمایت کنند. یکی از ابزارهای مهم در اختیار مذاکره‌کنندگان ما توان علمی و فناورانه جمهوری اسلامی ایران است. قاطعانه خدمت دکتر  ظریف و همکاران ایشان اعلام می‌کنیم که ما توان تولید همه فناوری‌های مورد نیاز کشور را داریم. در چند روز گذشته شاهد افتتاح کارخانه عظیم تولید سلول‌های بنیادی بودیم و در آینده نزدیک هم شاهد رونمایی از دستاوردهای مهم دیگر فناورانه خواهیم بود. از کار با خارجی تا زمانی استقبال می‌کنیم که مصالح ملی و عزت و شرف انقلاب اسلامی ایران توسط کشورهای مذاکره‌کننده رعایت شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

حقایق جالبی که مهمانداران درباره مسافران می‌دانند

توضیح سازمان حمایت درباره افزایش قیمت‌ 40 میلیونی برخی خودروها

احتمال کمبود منابع ارزی در صورت ادامه سیاست ارز 4200 تومانی

سرمقاله خراسان/ پاتک به «نمایش مذاکره»

بدون موضوع خراسان/ کاش قدری زمینی تر فکر کنیم!

سرمقاله کیهان/ چرا ترامپ لایق جواب نیست؟

سرمقاله وطن امروز/ راه درست است هدف را گم نکنیم

سرمقاله شرق/ انشعاب در اصلاح‌طلبان الزامی است؟

سرمقاله اعتماد/ دست کوتاه واشنگتن

سرمقاله ایران/ سرنگونی فواره «فشار حداکثری»

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و همراهی اجتماعی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ راه باز است

سرمقاله رسالت/ عزت، دُرّ گرانی است به هر‌کس ندهند

سرمقاله جوان/ اما به شما می‌گویم...

دلیل کاهش قیمت خودرو و ارز

آداب وطن‌پرستی؛ انتقاد "اعتماد" از "کیهان"

ناگفته های"کرباسچی" از آسیب‌شناسی پرونده "نجفی"

تغییر رویکرد واشنگتن؛ بهترین میانجی

کیهان: ژاپن و آلمان میانجی نیستند، با کلاه گشاد آمریکا می‌آیند!

چرا به بیژن زنگنه حمله می‌کنند؟

سرمقاله کیهان/ میانجی‌گری برای هیچ!

سرمقاله شرق/ حقوق شهروندی؛ دغدغه یا واژه؟

سرمقاله اعتماد/ بار ِخاطر زنگنه

سرمقاله ایران/ ابقای فلاحت پیشه؛ تضمین میانه روی در کمیسیون امنیت ملی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ شهرت سیاست‌گذار

سرمقاله رسالت/ شوخی ناموسی!

سرمقاله سیاست روز/ تحریم، تحقیر و خودبزرگ‌بینی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ کودکی که مرده به دنیا می‌آید

بدون موضوع خراسان/ ...و زمین منهای یک گل سرخ

سرمقاله خراسان/ عقب ماندگی های مالیاتی برای مواجهه با سوداگران

سرمقاله کیهان/ رعب موشک‌های نقطه‌زن

سرمقاله وطن امروز/ روسیه درباره همپیمانانش تجارت نخواهد کرد

سرمقاله شرق/ مردم فرمان می‌دهند

سرمقاله اعتماد/ حاشیه‌ای بر یک استعفا

سرمقاله ایران/ مشکلات آقای سخنگو

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ناترازی و سیاست پولی

سرمقاله جوان/ چرا امریکا نباید نزدیک شود

سرمقاله رسالت/ استعفایی نه از جنس آموزش نه ‌پرورش

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟

بدون موضوع خراسان/ بازدارندگی فرهنگی و اجتماعی، مهم تر از بازدارندگی نظامی

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها

سریال هایی که به خشم در جامعه دامن می زند

کلاه‌ "اقتصاد بازار" بر سر اقتصاد ایران

الجزیره: میلیاردها دلار در ایران زیر تشک ها ذخیره شده است!

پنجره‌ای رو به «آبه»!

رای الیوم: شینزو آبه در سفر به ایران چه پیشنهاداتی به همراه دارد؟

مازندران؛ 5 میلیون اقامت در 3 روز

چارچوب مذاکره "آبه" در تهران

پیاده‌سازی از قطار دولت