پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

ضربه سنگین تحریم به سلامت ایرانیان؛ صادرات دارو 30 درصد کم شد اخبار ایران

ضربه سنگین تحریم به سلامت ایرانیان؛ صادرات دارو 30 درصد کم شد

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
ضربه سنگین تحریم به سلامت ایرانیان؛ صادرات دارو 30 درصد کم شد
k ٢.٦
٢
خبرآنلاین / نشست خبری پنجمین نمایشگاه صنعت داروی ایران –ایران فارما- محلی برای بیان مشکلات صنعت داروی کشور شد که عمده‌ترین دلیل این مشکلات، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است.
در اوج تحریم های همه جانبه علیه مردم ایران، فعالان حوزه صنعت دارویی، قصد دارند پنجمین نمایشگاه محصولات خود را به عنوان ایران فارما در تهران برگزار کنند. این در حالی است که گزارشهای متعدد نشان می دهد صنعت دارویی از تحریمهای آمریکایی به شدت صدمه خورده است.
رئیس سندیکای صنایع دارویی کشور در پاسخ به سئوال خبرآنلاین درباره صدمات تحریمها به تولید دارو در کشور گفت: از دو وجه باید به موضوع نگاه کرد. هیچ صنعتی در هیچ کشوری غیروابسته به سایر کشورها نیست. صنعت داروسازی ما هم بخشی از ماشین آلات، مواد اولیه و بینابینی، وابسته به دنیا است. آنچه مسلم است شعار فریبکارانه آقای ترامپ که گفت ما فقط سیستم بانکی را برای کالاهای غیرسلامت تحریم کردیم، اینطور نبود. امروزه شرکتهای دارویی ما برای تامین کوچکترین اقلام خود، دچار مشکل شده اند. برای نقل و انتقال پول به شدت دچار مشکل هستیم. روابط مالی ما با کشورهای مقصد، روان نیست و متوقف است.
عباس کبریایی زاده با اشاره به اینکه حرفهای ترامپ یک دروغ است که می گوید تحریم بانکی روی دسترسی مردم به کالاهای خدمات، اثر نگذاشته، گفت: ما به صراحت می گوییم شرکتهای دارویی از تحریم آسیب دیده اند ولی این دلیل نمی شود ما مقابل زورگو تسلیم شویم. در بسیاری از موارد ناچاریم مواد یا قطعاتی را در داخل کشور بسازیم، اگر چه ممکن است زمان ببرد یا مجبور شویم از طرق دیگر آن قطعه یا دستگاه را تهیه کنیم.
او در ادامه گفت: تحریمهای ظالمانه آمریکا بر سلامت مردم تاثیرگذار بوده است. مقاله ای مفصل به زبان انگلیسی نوشته ام که به زودی منتشر می شود و نشان می دهد تحریمها به سلامت مردم آسیب زده است و محورهای مختلف مانند کاهش درآمد ملی که اثر بر سلامت مردم دارد تا فرآیندهای تولید دارو چطور تحت تاثیر تحریم قرار گرفته است.
زرگرزاده، عضو هیات مدیره سندیکای صنعت دارویی کشور هم گفت: ما در مورد مواد دارویی تحریم هستیم، در اقلام کنترلی و ساخت دارو هم به شدت تحریم هستیم. مرز ما مرز ناامیدی است. صنایع داروسازی ما در زمان جنگ همینطور بود. ما درآن زمان بهترین توسعه را داشتیم. ما موظف و مکلف می دانیم خود را که داروی مردم را کیفیت تایید شده، تامین کنیم. یعنی ذره ای از استانداردها کوتاه نمی آییم. ظرف یکی دو سال اخیر، دارویی بوده است که بدون تغییر کیفیت یا قیمت، تولیدش در داخل آغاز شده است. مرز ما مرز ناامید کردن مردم است و به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم مردم دچار ناامیدی شوند. ما در شرایط تحریم، فیلترهایی را آوردیم که مصارف دوگانه داشتند. صنایع دارویی ما به لطف خدا کار می کند و بر همه حیله ها چیره خواهیم شد.
او ادامه داد: علی رغم سخنان آمریکایی ها، ما شدیدا در دارو تحریم هستیم ولی صنعت داروی ایران سر پا نگه داشته ایم و اقلام مورد نیاز مردم را تامین می کنیم.
صادرات دارو 30 درصد کاهش یافت
رئیس کمیسیون صادرات سندیکای صنایع دارویی ایران هم اعلام کرد صادرات دارو از ایران به مقصد کشورهای خارجی در سال 97 حدود 30 درصد افت داشته است. علیمیان در این باره گفت: دشمنان درباره دارو هم به صور مختلف سعی کردند صادرات دارو را به صفر برسانند. در صادرات دارو این موفقیت را نداشتند و ما میزان صادراتمان افت داشته ولی تمام شرکتها سعی دارند حضور خود را در صادرات پررنگ نگه دارند.
او با اعلام اینکه حدود 30 درصد افت ارقام صادرات دارو را در سال 97 نسبت به سال 96 داشته ایم، گفت: ولی ما کماکان سعی در حفظ بازار صادراتی داریم. بخشی از ارز دارو، اولویت یک است و مسئولان سعی کردند در سال 98 صادرات دارو با اولویت یک را محدود کنند ولی ما درخواست تعدیل این تصمیم گیری را داریم. به گونه ای که محدودیت داخلی برای صادرات نداشته باشیم، علی رغم اینکه در بازار خارجی، شیطنتهایی محدودیت در صادرات ایجاد می کنند.
اختصاص یارانه کتاب پزشکی برای دانشجویان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان تهران هم در این نشست گفت: چهارمین نمایشگاه کتب پزشکی و دارویی همزمان با نمایشگاه ایران فارما در مصلی امام خمینی تهران برگزار می شود. از لحاظ فروش ناشران، دوره های اخیر بسیار موفق بوده است. سال گذشته 196 میلیون تومان از محل یارانه ارشاد، دانشجویان کتاب خریدند و امسال هم در تلاش هستیم همین مقدار در نظر گرفته شود.
کاظمی توضیح داد: اسکان دانشجویان شهرستانی که ازطریق اپلیکیشن ایران فارما ثبت نام کنند می توانند از امکانات هتل حرم امام خمینی استفاده کنند. به دانشجویان دکتری 300 هزار تومان یارانه کتاب تعلق می گیرد. به سایر دانشجویان 200 هزار تومان یارانه کتاب خواهیم داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله آرمان ملّی/ عدم نظارت صحیح موجب شکل گیری مفاسد

سرمقاله کیهان/ مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه

سرمقاله شرق/ کاسه داغ‌تر از آش نباشیم

سرمقاله اعتماد/ بهترین فرصت برای تغییر

سرمقاله ایران/ یکی در بیابان سگی تشنه یافت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نواختن سُرنا از کدام طرف؟

سرمقاله فرهیختگان/ چرا سامانه باور 373 بیش از تصور عموم ارزشمند است؟

سرمقاله جوان/ مقاومت عزت‌آفرین است

سرمقاله مردم سالاری/ کشف استعداد فرزندان بهزیستی از مسیر صدقه‌پروری؟!

پروژه زاکانی

برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو

آرمان ملی: رفراندوم با انتخابات فرقی ندارد؛ حق مردم است

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

جدال شیخین

روایت کیهان 29 مرداد 1332 از روز کودتا

واکاوی تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر ایران

سرمقاله خراسان/ بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه

بین آیت الله کاشانی و دکتر مصدق اختلاف وجود داشته است؟

عصرجدید، فـــــراکسیون امــــید!

سرمقاله کیهان/ شش ماه از گام دوم

سرمقاله رسالت/ جهاد همواره ادامه دارد

سرمقاله شرق/ ائتلاف منطقه‌ای و نرمش عربستان و امارات

سرمقاله اعتماد/ نتیجه مطلوب

سرمقاله ایران/ امنیت درون‌زا در خلیج‌فارس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اجرائیات و تحقق برنامه‌های توسعه

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله فرهیختگان/ به احترام نگهبانان طبیعت

سرمقاله آرمان ملّی/ همه پرسی آری یا خیر؟

چین، آمریکا را به ایران ترجیح می دهد

سرمقاله خراسان/ سناریوی اماراتی- سعودی تجزیه یمن

نشنال اینترست: صنایع نظامی ایران به زودی به سیستم رباتیک دست می‌یابند

ورود مسکن به فاز کاهش قیمت

ریزش قیمت املاک پس از کاهش نرخ دلار

خبر خوش برای کارکنان قراردادی دستگاه های اجرایی

منتظر عقب‌گرد قیمت‌ها باشید!

سوخو در راه ایران

آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار گوشی تلفن همراه

ارزش سهام عدالت 5 برابر شد

ضربه سنگین تحریم به سلامت ایرانیان؛ صادرات دارو 30 درصد کم شد

قیمت سکه کاهش یافت؛ طلا گرمی 416 هزار تومان

کاهش 30 درصدی قیمت اجاره بها تا پایان شهریور

رییس سازمان حمایت: مرغ ارزان نشود، وارد می‌کنیم

پاسخ چین به جنگ اقتصادی آمریکا با نفت ایران!

منتظر تغییر کنتور برقتان باشید!

اگر در این 5 گروه قرار دارید نگران حذف یارانه نباشید

کاهش نرخ 24 ارز بانکی

نرخ اجاره بها در تمام مناطق تهران کاهش یافت

نصب قیمت در میوه فروشی‌ها الزامی شد

آغاز پرداخت وام جدید مسکن مهر

پاسخ به 5 پرسش اساسی در مورد کارت سوخت