پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

ژنرال‌ها و انتخابات اخبار ایران

ژنرال‌ها و انتخابات

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -

اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
داریوش قنبری/ چند صباحی است که تحلیل‌هایی از سوی رسانه‌ها و اشخاص متمایل به جناح راست جمهوری اسلامی در تحلیل‌هایی به نارضایتی‌های‌ مردم اشاره کرده و به همین واسطه از عملکرد نامناسبت دولت و مجلس شورای اسلامی سخن به میان آورده و این ناکارآمدی را به اصلاح‌طلبان نسبت می‌دهند. عمده هدف این تبلیغات تحلیل‌گونه ایجاد فضای یأس و ناامیدی در مردم است کمااینکه علنا از عدم رغبت عموم جامعه برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی سخن به میان می‌آورند حال آنکه اصلاح‌طلبان نه در قوه‌مقننه و نه در قوه مجریه در قدرت نیستند. موضوع حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی برای نیل به ریاست‌جمهوری امری صحیح است ولی او به عنوان چهره‌ای معتدل و به منظور جلوگیری از ورود تندروها به نهادهای انتخابی مورد حمایت قرار گرفت؛ موردی که مشابه آن به شکل دیگری در انتخابات مجلس شورای اسلامی سال 94 نیز تکرار شد. امروز باید پذیرفت که اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی هرگز قدرت مطلق نبوده و اکثریت قاطع قوه‌مقننه را در اختیار ندارند. در بهترین حالت یک سوم کرسی‌های دهمین دوره مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان است و این بدان معنا است که نزدیکان و اهالی این جریان سیاسی در مجلس دهم در قیاس با مجلس نهم و به طور کلی مجالس شکل گرفته بعد از ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، اقلیت پرتعدادتری را تشکیل داده‌اند بنابراین نمی‌توان تمام عملکرد قوه‌مقننه را متوجه اصلاح‌طلبانی دانست که هرگز قدرت مطلق را در اختیار نداشته‌اند و به همین جهت بیان عباراتی چون ناامیدی مردم از اصلاح‌طلبان به واسطه عملکرد مجلس، نمی‌تواند صحیح باشد. البته در این میان ناگفته نماند که اصلاح‌طلبان از عملکرد خود در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری 92 و 96 و مجلس 94 راضی هستند چراکه اجازه ورود تندروها به این نهادهای انتخابی که در واقع نتیجه‌ای جز بدتر شدن اوضاع در پی نداشت را ندادند. هرچند ممکن است برخی اوضاع اقتصادی فعلی جمهوری اسلامی را به عملکرد دولت نسبت دهند در حالی که نگارنده معتقد است که موضوع را باید ناشی از تغییرات رخ‌داده در عرصه سیاست خارجی دانست و اعتماد کرد به گزاره‌ای که رییس‌جمهوری در این زمینه به کار برد و از راهزنی سخن به میان آورد که به کاروان در حال پیشرفت ایران حمله کرد. اعتدال ایجاد شده در مجلسی که اقلیت پرتعداد اصلاح‌طلبان را در خود جای داده نیز قابل تامل است و می‌تواند راضی‌کننده محسوب شود. با این تفاسیر و توضیحات می‌توان رسما اعلام کرد که ...
هدف اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های گذشته جلوگیری از تکیه تندروهای افراطی نزدیک به جناح اصولگرا بر کرسی‌های نهادهای انتخابی بوده که در این مسیر موفق هم بوده‌اند ولی بازهم باید انتقادات وارده به دولت و مجلس را بررسی کرد و نسبت به آنان تامل داشت. به همین دلیل اصلاح‌طلبان باید موانع پیش‌روی خود برای انجام هرچه بهتر اقدامات را برای عموم جامعه تشریح کنند، هرچند که به اعتقاد نگارنده مردم خود به این موانع آگاه بوده و در برهه‌های زمانی متفاوت آنان را لمس کردند ولی با این حال تبیین اقدامات انجام شده و نشده و بیان موانع و راهکارها، امریست لازم.
با وجود تبلیغات تحلیل‌نمای جناح راست و اعلام نارضایتی مردم از عملکرد قوای مجریه و مقننه به عنوان اصلی‌ترین دلیل کاهش مشارکت احتمالی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، به اعتقاد نگارنده آنچه مایه نگرانی است، رقابتی بودن یا نبودن انتخابات است. تجربه انتخابات‌های برگزار شده در جمهوری اسلامی به خوبی ثابت کرده که هر زمان جمهوری اسلامی انتخاباتی رقابتی به معنای واقعی لغت برگزار کرده، مشارکت مردم قابل توجه بوده و روبه افزایش گذاشته ولی هر زمان برعکس این موضوع اتفاق افتاد و انتخابات با حضور یک جناح سیاسی و عملا بدون حضور جناح رقیب برگزار شد، مشارکت نیز سمت‌وسوی کاهش به خود گرفت هرچند که به این موضوع باید توجه عموم جامعه به شرایط کشور را نیز اضافه کرد و یادآور شد که ایرانیان هر زمان که کشور در بزنگاه‌های سرنوشت‌سازی قرار داشته، پای صندوق رای آمده و به دفاع از ایران خود پرداخته‌اند.
نکته دیگری که در بحث انتخابات باید به آن توجه کرد و در کنار موضوع رقابتی بودن یا نبودن به بحث پیرامون آن پرداخت، مساله حضور چهره‌ها یا در اصطلاح رسانه‌ای، ژنرال‌ها در انتخابات است. باید توجه داشت که حضور چهره‌ها همواره در انتخابات‌ها امری موثر تلقی شده چراکه جریان‌های سیاسی خواه یا ناخواه از افراد نام‌آشنای خود هویت گرفته و متقابلا به آنان هویت بخشیده‌اند بنابراین باید دقت داشت که امکان حذف چهره‌ها عملا وجود ندارد. بدین‌ترتیب باید بیان داشت که ایجاد فضای رقابتی از سوی نهادهای مسوول در انتخابات‌های پیش‌رو به علاوه حضور چهره‌های سرشناس جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برخلاف تحلیل‌های جریان راست سیاسی می‌تواند نوید انتخاباتی پرشور را در جمهوری اسلامی دهد ولی لازمه این مهم، نخست عزم مسوولان و دوم، دقت نظر جریان‌های سیاسی است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله آرمان ملّی/ عدم نظارت صحیح موجب شکل گیری مفاسد

سرمقاله کیهان/ مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه

سرمقاله شرق/ کاسه داغ‌تر از آش نباشیم

سرمقاله اعتماد/ بهترین فرصت برای تغییر

سرمقاله ایران/ یکی در بیابان سگی تشنه یافت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نواختن سُرنا از کدام طرف؟

سرمقاله فرهیختگان/ چرا سامانه باور 373 بیش از تصور عموم ارزشمند است؟

سرمقاله جوان/ مقاومت عزت‌آفرین است

سرمقاله مردم سالاری/ کشف استعداد فرزندان بهزیستی از مسیر صدقه‌پروری؟!

پروژه زاکانی

برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو

آرمان ملی: رفراندوم با انتخابات فرقی ندارد؛ حق مردم است

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

جدال شیخین

روایت کیهان 29 مرداد 1332 از روز کودتا

واکاوی تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر ایران

سرمقاله خراسان/ بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه

بین آیت الله کاشانی و دکتر مصدق اختلاف وجود داشته است؟

عصرجدید، فـــــراکسیون امــــید!

سرمقاله کیهان/ شش ماه از گام دوم

سرمقاله رسالت/ جهاد همواره ادامه دارد

سرمقاله شرق/ ائتلاف منطقه‌ای و نرمش عربستان و امارات

سرمقاله اعتماد/ نتیجه مطلوب

سرمقاله ایران/ امنیت درون‌زا در خلیج‌فارس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اجرائیات و تحقق برنامه‌های توسعه

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله فرهیختگان/ به احترام نگهبانان طبیعت

سرمقاله آرمان ملّی/ همه پرسی آری یا خیر؟

چین، آمریکا را به ایران ترجیح می دهد

سرمقاله خراسان/ سناریوی اماراتی- سعودی تجزیه یمن

نشنال اینترست: صنایع نظامی ایران به زودی به سیستم رباتیک دست می‌یابند

ورود مسکن به فاز کاهش قیمت

ریزش قیمت املاک پس از کاهش نرخ دلار

خبر خوش برای کارکنان قراردادی دستگاه های اجرایی

منتظر عقب‌گرد قیمت‌ها باشید!

سوخو در راه ایران

آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار گوشی تلفن همراه

ارزش سهام عدالت 5 برابر شد

ضربه سنگین تحریم به سلامت ایرانیان؛ صادرات دارو 30 درصد کم شد

قیمت سکه کاهش یافت؛ طلا گرمی 416 هزار تومان

کاهش 30 درصدی قیمت اجاره بها تا پایان شهریور

رییس سازمان حمایت: مرغ ارزان نشود، وارد می‌کنیم

پاسخ چین به جنگ اقتصادی آمریکا با نفت ایران!

منتظر تغییر کنتور برقتان باشید!

اگر در این 5 گروه قرار دارید نگران حذف یارانه نباشید

کاهش نرخ 24 ارز بانکی

نرخ اجاره بها در تمام مناطق تهران کاهش یافت

نصب قیمت در میوه فروشی‌ها الزامی شد

آغاز پرداخت وام جدید مسکن مهر

پاسخ به 5 پرسش اساسی در مورد کارت سوخت