پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟ اخبار ایران

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟
٩٣
٠
سیاست روز / « کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟ » عنوان سرمقاله سردبیر روزنامه سیاست روز، محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
انقلاب اسلامی با واژه مقاومت بیگانه نیست، این واژه در قاموس انقلاب عجین است، از آغاز و پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون راهبرد مقاومت مردم، رهبری امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بوده که توانسته کشتی انقلاب را در امواج خروشان همه دشمنی‌های دشمنان به سلامت نگه دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سالروز رحلت حضرت امام(ره) و در مرقد ایشان درباره مقاومت که همواره یکی از تأکیدات ایشان به ملت و مسئولین است فرمودند؛ «هر جا که ایستادگی کردیم، موفقیت و پیشرفت نصیب ما شده است و هرجا که براساس میل طرف مقابل حرکت کردیم، ضربه خوردیم. مقاومت و ایستادگی هزینه دارد، اما هزینه تسلیم شدن به مراتب بیشتر از هزینه مقاومت است.»
سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول عمر 40 ساله انقلاب نمونه‌های روشنی دارد که با مرور آنها می‌توان به دستاوردهای ایستادگی و مقاومت فخر فروخت و مباهات کرد و در مقابل، هرجا که براساس میل طرف مقابل حرکت کردیم، ضربه خوردیم و زیان دیدیم.
یک نمونه بارز و آشکار مقاومت، دوران دفاع‌مقدس است، 8 سال مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر تجاوز نظامی رژیم صدام اگر نبود، اکنون آیا از ایران و انقلاب اسلامی چیزی باقی مانده بود؟ قطعاً اگر مردم در دوران دفاع‌مقدس مقاومت نمی‌کردند و همه سختی‌های آن زمان را تحمل نمی‌کردند، سرنوشت بدی برای ایران رقم می‌خورد، کشور به دست ارتش صدام اشغال می‌شد و شرایط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای رقم می‌خورد که نامی از ایران باقی نمی‌ماند.
شکست در جنگ عراق علیه ایران، کشور را تجزیه می‌کرد و هر گوشه‌ای از ایران اسلامی پهناور، از پیکره وطن جدا می‌شد و به کشوری کوچک تبدیل می‌گشت یا به خاک دیگر رژیم‌هایی که چشم طمع به خاک مقدس ایران اسلامی داشتند الحاق می‌شد. اما با وجود مقاومتی مقدس از سوی مردم ایران اسلامی همه این خواب‌های پلید آشفته شد و رژیمی که قصد فتح چند روزه تهران را داشت، سرنگون گشت و سرکرده آن نیز در فلاکت ذلیلانه دستگیر و به دار آویخته شد و جمهوری اسلامی ایران همچنان مقتدرانه و توانمند به راه مقدس و الهی خود ادامه می‌دهد.
مقاومت هزینه دارد، اما این هزینه در مقابل هزینه‌ای که تسلیم شدن دارد، قابل قیاس نیست. شاید برخی تصور کنند، اگر تسلیم خواسته دشمنان شویم، مشکلات حل خواهد شد و نیازی به مقاومت نیست. چنین تفکراتی، هزینه مقاومت را بیشتر از تسلیم شدن می‌دانند، اینگونه تفکر بر این باور است که می‌توان با دشمن به تفاهم و توافق دست یافت و به دشمنی‌ها پایان داد در حالی که در پس چنین اندیشه‌ای، تنها یک نکته نهفته است و آن شکست مقاومت و نابودی جمهوری اسلامی ایران است.
اگر قرار بر این باشد که براساس میل و خواسته دشمن حرکت کنیم، باید امتیازات زیادی بدهیم و این امتیازات که باج تلقی می‌شود، همه آن چیزهایی است که تاکنون توانسته دشمن را به عقب براند و در واقع عامل بازدارندگی بوده است. آیا فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران که یک دستاورد بزرگ داخلی به دست دانشمندان جوان کشورمان است، عامل بازدارنده نبوده و نیست؟
پیشرفت علمی در هر زمینه‌ای، حکم شکست دشمنان را دارد، آمریکا به خوبی می‌داند که ایران درپی ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و نیست، اما به خاطر دستیابی ایران به دانش هسته‌ای که در انحصار چند کشور بوده است، نمی‌تواند این پیشرفت بزرگ را تحمل کند، برای همین است که اتهام فعالیت برای ساخت سلاح هسته‌ای را به ایران وارد می‌کند.
در ماجرای مذاکرات هسته‌ای براساس میل آمریکا حرکت انجام شد، آمریکایی‌ها با همراهی اروپا در ماجرای مذاکرات هسته‌ای و توافقی که بر سر آن صورت گرفت، خواسته‌های خود را تحمیل کردند و در مقابل، وعده‌هایی که در توافق به آن متعهد شده بودند، زیر پا گذاشتند و عملاً ایران فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را در مقابل هیچ تعلیق و تعطیل کرد. در حالی که قرار بر این بود تا با امتیازاتی که ایران می‌دهد و از حق هسته‌ای خود چشم‌پوشی می‌کند، تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و اروپا لغو شود، اما اینگونه نشد.
دلیل چنین شرایطی روشن است، برجام نمونه‌ای از آن حرکت به میل طرف مقابل است که همان دشمن است اتفاق افتاد. ایران در موضوع هسته‌ای اگر همان سیاست مقاومت را درپیش گرفته بود، اکنون با شرایطی که آمریکا برای جمهوری اسلامی ایجاد کرده، دچار نمی‌شد. هم هسته‌ای را حفظ کرده بودیم و هم راه‌های مقابله با تحریم‌ها را برای دشمن آشکار نکرده بودیم.
اکنون نیز با وجود برجام، آمریکایی‌ها در جنگ اقتصادی خود علیه ایران درپی نابودی اقتصاد کشور هستند و در این راه تنها راه موجود که راه‌حل اساسی برای کشور است، اقتصاد مقاومتی است که از سوی رهبر معظم انقلاب به دولت ابلاغ شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول رهبری خود بارها درباره مسائلی سخن گفته‌اند و آنها را تدوین و تبیین کرده‌اند که نیازمند توجه بیشتر مسئولین است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله آرمان ملّی/ عدم نظارت صحیح موجب شکل گیری مفاسد

سرمقاله کیهان/ مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه

سرمقاله شرق/ کاسه داغ‌تر از آش نباشیم

سرمقاله اعتماد/ بهترین فرصت برای تغییر

سرمقاله ایران/ یکی در بیابان سگی تشنه یافت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نواختن سُرنا از کدام طرف؟

سرمقاله فرهیختگان/ چرا سامانه باور 373 بیش از تصور عموم ارزشمند است؟

سرمقاله جوان/ مقاومت عزت‌آفرین است

سرمقاله مردم سالاری/ کشف استعداد فرزندان بهزیستی از مسیر صدقه‌پروری؟!

پروژه زاکانی

برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو

آرمان ملی: رفراندوم با انتخابات فرقی ندارد؛ حق مردم است

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

جدال شیخین

روایت کیهان 29 مرداد 1332 از روز کودتا

واکاوی تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر ایران

سرمقاله خراسان/ بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه

بین آیت الله کاشانی و دکتر مصدق اختلاف وجود داشته است؟

عصرجدید، فـــــراکسیون امــــید!

سرمقاله کیهان/ شش ماه از گام دوم

سرمقاله رسالت/ جهاد همواره ادامه دارد

سرمقاله شرق/ ائتلاف منطقه‌ای و نرمش عربستان و امارات

سرمقاله اعتماد/ نتیجه مطلوب

سرمقاله ایران/ امنیت درون‌زا در خلیج‌فارس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اجرائیات و تحقق برنامه‌های توسعه

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله فرهیختگان/ به احترام نگهبانان طبیعت

سرمقاله آرمان ملّی/ همه پرسی آری یا خیر؟

چین، آمریکا را به ایران ترجیح می دهد

سرمقاله خراسان/ سناریوی اماراتی- سعودی تجزیه یمن

نشنال اینترست: صنایع نظامی ایران به زودی به سیستم رباتیک دست می‌یابند

ورود مسکن به فاز کاهش قیمت

ریزش قیمت املاک پس از کاهش نرخ دلار

خبر خوش برای کارکنان قراردادی دستگاه های اجرایی

منتظر عقب‌گرد قیمت‌ها باشید!

سوخو در راه ایران

آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار گوشی تلفن همراه

ارزش سهام عدالت 5 برابر شد

ضربه سنگین تحریم به سلامت ایرانیان؛ صادرات دارو 30 درصد کم شد

قیمت سکه کاهش یافت؛ طلا گرمی 416 هزار تومان

کاهش 30 درصدی قیمت اجاره بها تا پایان شهریور

رییس سازمان حمایت: مرغ ارزان نشود، وارد می‌کنیم

پاسخ چین به جنگ اقتصادی آمریکا با نفت ایران!

منتظر تغییر کنتور برقتان باشید!

اگر در این 5 گروه قرار دارید نگران حذف یارانه نباشید

کاهش نرخ 24 ارز بانکی

نرخ اجاره بها در تمام مناطق تهران کاهش یافت

نصب قیمت در میوه فروشی‌ها الزامی شد

آغاز پرداخت وام جدید مسکن مهر

پاسخ به 5 پرسش اساسی در مورد کارت سوخت