پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟ اخبار ایران

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟
٩٣
٠
سیاست روز / « کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟ » عنوان سرمقاله سردبیر روزنامه سیاست روز، محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
انقلاب اسلامی با واژه مقاومت بیگانه نیست، این واژه در قاموس انقلاب عجین است، از آغاز و پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون راهبرد مقاومت مردم، رهبری امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بوده که توانسته کشتی انقلاب را در امواج خروشان همه دشمنی‌های دشمنان به سلامت نگه دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سالروز رحلت حضرت امام(ره) و در مرقد ایشان درباره مقاومت که همواره یکی از تأکیدات ایشان به ملت و مسئولین است فرمودند؛ «هر جا که ایستادگی کردیم، موفقیت و پیشرفت نصیب ما شده است و هرجا که براساس میل طرف مقابل حرکت کردیم، ضربه خوردیم. مقاومت و ایستادگی هزینه دارد، اما هزینه تسلیم شدن به مراتب بیشتر از هزینه مقاومت است.»
سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول عمر 40 ساله انقلاب نمونه‌های روشنی دارد که با مرور آنها می‌توان به دستاوردهای ایستادگی و مقاومت فخر فروخت و مباهات کرد و در مقابل، هرجا که براساس میل طرف مقابل حرکت کردیم، ضربه خوردیم و زیان دیدیم.
یک نمونه بارز و آشکار مقاومت، دوران دفاع‌مقدس است، 8 سال مقاومت جمهوری اسلامی ایران در برابر تجاوز نظامی رژیم صدام اگر نبود، اکنون آیا از ایران و انقلاب اسلامی چیزی باقی مانده بود؟ قطعاً اگر مردم در دوران دفاع‌مقدس مقاومت نمی‌کردند و همه سختی‌های آن زمان را تحمل نمی‌کردند، سرنوشت بدی برای ایران رقم می‌خورد، کشور به دست ارتش صدام اشغال می‌شد و شرایط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای رقم می‌خورد که نامی از ایران باقی نمی‌ماند.
شکست در جنگ عراق علیه ایران، کشور را تجزیه می‌کرد و هر گوشه‌ای از ایران اسلامی پهناور، از پیکره وطن جدا می‌شد و به کشوری کوچک تبدیل می‌گشت یا به خاک دیگر رژیم‌هایی که چشم طمع به خاک مقدس ایران اسلامی داشتند الحاق می‌شد. اما با وجود مقاومتی مقدس از سوی مردم ایران اسلامی همه این خواب‌های پلید آشفته شد و رژیمی که قصد فتح چند روزه تهران را داشت، سرنگون گشت و سرکرده آن نیز در فلاکت ذلیلانه دستگیر و به دار آویخته شد و جمهوری اسلامی ایران همچنان مقتدرانه و توانمند به راه مقدس و الهی خود ادامه می‌دهد.
مقاومت هزینه دارد، اما این هزینه در مقابل هزینه‌ای که تسلیم شدن دارد، قابل قیاس نیست. شاید برخی تصور کنند، اگر تسلیم خواسته دشمنان شویم، مشکلات حل خواهد شد و نیازی به مقاومت نیست. چنین تفکراتی، هزینه مقاومت را بیشتر از تسلیم شدن می‌دانند، اینگونه تفکر بر این باور است که می‌توان با دشمن به تفاهم و توافق دست یافت و به دشمنی‌ها پایان داد در حالی که در پس چنین اندیشه‌ای، تنها یک نکته نهفته است و آن شکست مقاومت و نابودی جمهوری اسلامی ایران است.
اگر قرار بر این باشد که براساس میل و خواسته دشمن حرکت کنیم، باید امتیازات زیادی بدهیم و این امتیازات که باج تلقی می‌شود، همه آن چیزهایی است که تاکنون توانسته دشمن را به عقب براند و در واقع عامل بازدارندگی بوده است. آیا فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران که یک دستاورد بزرگ داخلی به دست دانشمندان جوان کشورمان است، عامل بازدارنده نبوده و نیست؟
پیشرفت علمی در هر زمینه‌ای، حکم شکست دشمنان را دارد، آمریکا به خوبی می‌داند که ایران درپی ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و نیست، اما به خاطر دستیابی ایران به دانش هسته‌ای که در انحصار چند کشور بوده است، نمی‌تواند این پیشرفت بزرگ را تحمل کند، برای همین است که اتهام فعالیت برای ساخت سلاح هسته‌ای را به ایران وارد می‌کند.
در ماجرای مذاکرات هسته‌ای براساس میل آمریکا حرکت انجام شد، آمریکایی‌ها با همراهی اروپا در ماجرای مذاکرات هسته‌ای و توافقی که بر سر آن صورت گرفت، خواسته‌های خود را تحمیل کردند و در مقابل، وعده‌هایی که در توافق به آن متعهد شده بودند، زیر پا گذاشتند و عملاً ایران فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را در مقابل هیچ تعلیق و تعطیل کرد. در حالی که قرار بر این بود تا با امتیازاتی که ایران می‌دهد و از حق هسته‌ای خود چشم‌پوشی می‌کند، تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و اروپا لغو شود، اما اینگونه نشد.
دلیل چنین شرایطی روشن است، برجام نمونه‌ای از آن حرکت به میل طرف مقابل است که همان دشمن است اتفاق افتاد. ایران در موضوع هسته‌ای اگر همان سیاست مقاومت را درپیش گرفته بود، اکنون با شرایطی که آمریکا برای جمهوری اسلامی ایجاد کرده، دچار نمی‌شد. هم هسته‌ای را حفظ کرده بودیم و هم راه‌های مقابله با تحریم‌ها را برای دشمن آشکار نکرده بودیم.
اکنون نیز با وجود برجام، آمریکایی‌ها در جنگ اقتصادی خود علیه ایران درپی نابودی اقتصاد کشور هستند و در این راه تنها راه موجود که راه‌حل اساسی برای کشور است، اقتصاد مقاومتی است که از سوی رهبر معظم انقلاب به دولت ابلاغ شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول رهبری خود بارها درباره مسائلی سخن گفته‌اند و آنها را تدوین و تبیین کرده‌اند که نیازمند توجه بیشتر مسئولین است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

حقایق جالبی که مهمانداران درباره مسافران می‌دانند

توضیح سازمان حمایت درباره افزایش قیمت‌ 40 میلیونی برخی خودروها

احتمال کمبود منابع ارزی در صورت ادامه سیاست ارز 4200 تومانی

سرمقاله خراسان/ پاتک به «نمایش مذاکره»

بدون موضوع خراسان/ کاش قدری زمینی تر فکر کنیم!

سرمقاله کیهان/ چرا ترامپ لایق جواب نیست؟

سرمقاله وطن امروز/ راه درست است هدف را گم نکنیم

سرمقاله شرق/ انشعاب در اصلاح‌طلبان الزامی است؟

سرمقاله اعتماد/ دست کوتاه واشنگتن

سرمقاله ایران/ سرنگونی فواره «فشار حداکثری»

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و همراهی اجتماعی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ راه باز است

سرمقاله رسالت/ عزت، دُرّ گرانی است به هر‌کس ندهند

سرمقاله جوان/ اما به شما می‌گویم...

دلیل کاهش قیمت خودرو و ارز

آداب وطن‌پرستی؛ انتقاد "اعتماد" از "کیهان"

ناگفته های"کرباسچی" از آسیب‌شناسی پرونده "نجفی"

تغییر رویکرد واشنگتن؛ بهترین میانجی

کیهان: ژاپن و آلمان میانجی نیستند، با کلاه گشاد آمریکا می‌آیند!

چرا به بیژن زنگنه حمله می‌کنند؟

سرمقاله کیهان/ میانجی‌گری برای هیچ!

سرمقاله شرق/ حقوق شهروندی؛ دغدغه یا واژه؟

سرمقاله اعتماد/ بار ِخاطر زنگنه

سرمقاله ایران/ ابقای فلاحت پیشه؛ تضمین میانه روی در کمیسیون امنیت ملی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ شهرت سیاست‌گذار

سرمقاله رسالت/ شوخی ناموسی!

سرمقاله سیاست روز/ تحریم، تحقیر و خودبزرگ‌بینی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ کودکی که مرده به دنیا می‌آید

بدون موضوع خراسان/ ...و زمین منهای یک گل سرخ

سرمقاله خراسان/ عقب ماندگی های مالیاتی برای مواجهه با سوداگران

سرمقاله کیهان/ رعب موشک‌های نقطه‌زن

سرمقاله وطن امروز/ روسیه درباره همپیمانانش تجارت نخواهد کرد

سرمقاله شرق/ مردم فرمان می‌دهند

سرمقاله اعتماد/ حاشیه‌ای بر یک استعفا

سرمقاله ایران/ مشکلات آقای سخنگو

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ناترازی و سیاست پولی

سرمقاله جوان/ چرا امریکا نباید نزدیک شود

سرمقاله رسالت/ استعفایی نه از جنس آموزش نه ‌پرورش

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟

بدون موضوع خراسان/ بازدارندگی فرهنگی و اجتماعی، مهم تر از بازدارندگی نظامی

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها

سریال هایی که به خشم در جامعه دامن می زند

کلاه‌ "اقتصاد بازار" بر سر اقتصاد ایران

الجزیره: میلیاردها دلار در ایران زیر تشک ها ذخیره شده است!

پنجره‌ای رو به «آبه»!

رای الیوم: شینزو آبه در سفر به ایران چه پیشنهاداتی به همراه دارد؟

مازندران؛ 5 میلیون اقامت در 3 روز

چارچوب مذاکره "آبه" در تهران

پیاده‌سازی از قطار دولت