پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها اخبار ایران

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها
٥٥٢
٠
روزنامه جوان / متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
رئیس‌جمهور امریکا در ادامه دست و پا زدن رندانه‌اش برای دستاوردسازی در موضوع ایران ضمن توهین مجدد به ایرانیان با تکرار تروریست خواندن ایرانی‌ها و داستان‌سازی درباره موفق بودن سیاست مهارش علیه ایران، دوباره خود را مشتاق گفت‌وگوی مستقیم با تهران نشان داده است.
اما با این حال دیروز دولت امریکا پتروشیمی ایران را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد. صحبت‌هایی در مورد نامه نوشتن او به ایران و آمادگی برای کنار گذاشتن جان بولتون مطرح است. هر چه که باشد، این پیشنهاد تاکتیکی چند هدفه مذاکره در شرایطی انفعالی صورت گرفته و ترامپ به ناچار با ارائه چهره صلح‌طلبانه تقلا می‌کند سرپوشی بر ضعف نظامی امریکا در برابر اقتدار موشکی و منطقه‌ای ایران بگذارد و دلیل واقعی «جنگ نمی‌خواهیم» امریکایی‌ها هراس از جنگ با ایران است. در این فضا ادبیات ترامپ با کمی تعدیل 12 پیش‌شرط پمپئو لحن فرانسوی به خود گرفته است؛ گسترش دادن توافق هسته‌ای به مسائل موشکی و منطقه‌ای.
هراس از ایران و راه‌حل آبرومندانه
یک منبع امریکایی به پایگاه آسیاتایمز گفته دونالد ترامپ بعد از بررسی‌هایی که در دولت او انجام شده به دنبال راهی آبرومندانه برای خروج از وضعیت تنش با ایران است و به همین سبب پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده است.
پایگاه آسیاتایمز در گزارشی نوشته مسائل مطرح‌شده در اجلاس مرموز بیلدربرگ که چند روز پیش در سوئیس برگزار شد مشخص می‌کند که چرا دولت ترامپ ناگهان به ایران پیشنهاد داد حاضر است «بدون پیش‌شرط» وارد گفت‌وگو با ایران شود.
آسیاتایمز نوشته است: «مسئله تماماً به تنگه هرمز برمی‌گردد. بستن این تنگه می‌تواند تأمین نفت و سوخت از سوی عراق، کویت، بحرین، قطر و ایران که عرضه‌کننده 20 درصد نفت دنیا هستند را قطع کند.» این پایگاه نوشت: «مباحثاتی مطرح شده مبنی بر اینکه آیا این اتفاق [بستن تنگه هرمز]ممکن است رخ دهد و آیا ناوگان پنجم دریایی امریکا می‌تواند مانع انجام این کار توسط تهران شود که مجهز به موشک‌های ضدکشتی در خاکش در طول مرز شمالی خلیج فارس است؟»
یک منبع امریکایی گفت: «نتایج چندین مطالعه در این خصوص روی میز ترامپ قرار گرفت و موجب ایجاد هراس در واشنگتن شد. این مطالعات نشان دادند در صورتی که تنگه هرمز بنا به هر دلیلی بسته شود ایران قدرت مختل کردن نظام مالی دنیا را دارد.» منبع امریکایی مورد استناد آسیا تایمز، درباره راهبرد ترامپ در قبال ایران گفت: «او واقعاً به دنبال راهی آبرومندانه برای خروج از این وضعیتی است که پمپئو و مشاورانش او را درگیرش کردند. واشنگتن اکنون به روشی آبرومندانه برای خروج از این وضع نیاز دارد. ایران دنبال برگزاری دیدار نیست، اما امریکا هست.»
نامه‌نویسی و اخراج بولتون!
به گزارش الجزیره، پس از حدود دو هفته از کاهش تهدید‌های دو‌جانبه بین ایران و ایالات متحده و کم شدن احتمال اعمال گزینه نظامی در منطقه، وزیر خارجه امریکا از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بدون شرط با تهران صحبت کرد تا پس از ترامپ، دومین شخصی باشد که ایران را به مذاکره دعوت می‌کند.
دعوت پمپئو از سوئیس-که حافظ منافع امریکا در ایران است- کمی پس از به تأخیر افتادن اجرای دور جدیدی از تحریم‌های امریکا علیه پتروشیمی ایران مطرح شد و همین مسئله باعث شد تحلیلگران اقدام دولت ترامپ را شاخصی برای عزم جدی وی در راستای کاهش سطح تنش‌ها با تهران به شمار آورند. پاسخ ایران به این اظهارات پمپئو به سرعت از سوی وزارت خارجه آن اعلام شد: «معیار ما تنها اقدامات عملی امریکاست، نه اظهارات سیاسی». روحانی با استقبال از طرح مذاکره، «احترام متقابل» را شرط مذاکره با واشنگتن دانست و تأکید کرد که در غیر این صورت گفت‌وگویی صورت نخواهد گرفت.
الجزیره همچنین به نقل از آنچه که یک منبع آگاه در وزارت خارجه ایران خوانده است، نوشته است که امریکا با جدیت به دنبال تغییر قواعد بازی و مذاکره با ایران است، اما ایران تمایلی به مذاکره ندارد. همین منبع در گفت‌وگو با الجزیره تصریح کرده است که ایران بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای را شرط مذاکره می‌داند، در حالی که واشنگتن به دنبال مذاکره است تا در مقابل، شبح جنگ را از منطقه دور کند، بدین معنا که قصد اجرای شروط را ایران که تهران بر آن اصرار می‌ورزد، ندارد. به گفته این مقام ایرانی مذاکرات تازه‌ای با امریکا صورت نمی‌گیرد، تا این دولت به توافق هسته‌ای بازگردد. بعید هم نیست که دولت ترامپ شروط ایران را پذیرفته و مسیر را در برابر مذاکرات جدید هموار کند.
تحریم پتروشیمی ایران
خزانه‌داری امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد بزرگ‌ترین شرکت هلدینگ پتروشیمی ایران و شبکه گسترده‌ای از شرکت‌های تابعه و عوامل فروش آن را تحت تحریم قرار داده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند تحریم‌های پتروشیمی اثر‌گذاری چندانی نخواهد داشت. به گزارش فارس، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا دیروز تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی ایران اعلام کرد.
این نهاد امریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرده «شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس» از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا حمایت مالی کرده و گفته 39 زیرمجموعه این شرکت و نمایندگی‌های فروش آن در خارج از ایران در فهرست سیاه قرار داده شده‌اند.
«استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری امریکا این تحریم را هشداری دانسته مبنی بر اینکه واشنگتن شرکت‌هایی در بخش پتروشیمی را که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری داشته باشند، تحریم خواهد کرد.
روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی نیز دو روز پیش گزارش داد پیشنهاد‌های رئیس‌جمهور امریکا برای مذاکره با ایران جدی نیست.
روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داد پیشنهاد‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا برای مذاکره با ایران جدی نیست و او قصد دارد سیاست دولت خود را جایی بین دیپلماسی و تهدید نظامی قرار دهد، بدون آنکه قصد عملی کردن هیچ یک را داشته باشد. به طور خلاصه، ترامپ نه مشتاقانه خواستار تعامل با ایران است و نه می‌خواهد آنقدر ستیزه‌جو باشد که تهران را تحریک به واکنش کند. نیویورک‌تایمز نوشته ژست‌های ترامپ برای دیپلماسی چیزی بیشتر از نمایش نیستند.
اما سؤال جدی این است که آیا تحریم فروش پتروشیمی ایران توسط امریکا شدنی است؟
قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره تحریم پتروشیمی ایران گفته بود، تحریم صنعت پتروشیمی به‌سرعت امکانپذیر نیست و در طول زمان نیز دارای پیچیدگی‌های بسیاری است که تحقق این تحریم را با چالش‌های متعددی همراه می‌کند.
فریبرز کریمایی قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص تهدید امریکا به تحریم پتروشیمی ایران اظهار داشت: طبق منطق تجارت، همه تولیدکنندگان پتروشیمی در جهان قبل از اینکه محصولات‌شان را به تولید برسانند یا افزایش تولید دهند، به بازارهایشان فکر می‌کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه حجم تولیدات پتروشیمی ایران رقمی قابل توجه بوده و سال‌هاست بخشی از مصرف‌کنندگان تولیدات پتروشیمی به تولیدات پتروشیمی ایران وابسته هستند، به‌نظر من تولیدات پتروشیمی ایران در بازار جهانی به این سادگی‌ها قابل‌جایگزینی نیست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

حقایق جالبی که مهمانداران درباره مسافران می‌دانند

توضیح سازمان حمایت درباره افزایش قیمت‌ 40 میلیونی برخی خودروها

احتمال کمبود منابع ارزی در صورت ادامه سیاست ارز 4200 تومانی

سرمقاله خراسان/ پاتک به «نمایش مذاکره»

بدون موضوع خراسان/ کاش قدری زمینی تر فکر کنیم!

سرمقاله کیهان/ چرا ترامپ لایق جواب نیست؟

سرمقاله وطن امروز/ راه درست است هدف را گم نکنیم

سرمقاله شرق/ انشعاب در اصلاح‌طلبان الزامی است؟

سرمقاله اعتماد/ دست کوتاه واشنگتن

سرمقاله ایران/ سرنگونی فواره «فشار حداکثری»

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و همراهی اجتماعی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ راه باز است

سرمقاله رسالت/ عزت، دُرّ گرانی است به هر‌کس ندهند

سرمقاله جوان/ اما به شما می‌گویم...

دلیل کاهش قیمت خودرو و ارز

آداب وطن‌پرستی؛ انتقاد "اعتماد" از "کیهان"

ناگفته های"کرباسچی" از آسیب‌شناسی پرونده "نجفی"

تغییر رویکرد واشنگتن؛ بهترین میانجی

کیهان: ژاپن و آلمان میانجی نیستند، با کلاه گشاد آمریکا می‌آیند!

چرا به بیژن زنگنه حمله می‌کنند؟

سرمقاله کیهان/ میانجی‌گری برای هیچ!

سرمقاله شرق/ حقوق شهروندی؛ دغدغه یا واژه؟

سرمقاله اعتماد/ بار ِخاطر زنگنه

سرمقاله ایران/ ابقای فلاحت پیشه؛ تضمین میانه روی در کمیسیون امنیت ملی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ شهرت سیاست‌گذار

سرمقاله رسالت/ شوخی ناموسی!

سرمقاله سیاست روز/ تحریم، تحقیر و خودبزرگ‌بینی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ کودکی که مرده به دنیا می‌آید

بدون موضوع خراسان/ ...و زمین منهای یک گل سرخ

سرمقاله خراسان/ عقب ماندگی های مالیاتی برای مواجهه با سوداگران

سرمقاله کیهان/ رعب موشک‌های نقطه‌زن

سرمقاله وطن امروز/ روسیه درباره همپیمانانش تجارت نخواهد کرد

سرمقاله شرق/ مردم فرمان می‌دهند

سرمقاله اعتماد/ حاشیه‌ای بر یک استعفا

سرمقاله ایران/ مشکلات آقای سخنگو

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ناترازی و سیاست پولی

سرمقاله جوان/ چرا امریکا نباید نزدیک شود

سرمقاله رسالت/ استعفایی نه از جنس آموزش نه ‌پرورش

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟

بدون موضوع خراسان/ بازدارندگی فرهنگی و اجتماعی، مهم تر از بازدارندگی نظامی

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها

سریال هایی که به خشم در جامعه دامن می زند

کلاه‌ "اقتصاد بازار" بر سر اقتصاد ایران

الجزیره: میلیاردها دلار در ایران زیر تشک ها ذخیره شده است!

پنجره‌ای رو به «آبه»!

رای الیوم: شینزو آبه در سفر به ایران چه پیشنهاداتی به همراه دارد؟

مازندران؛ 5 میلیون اقامت در 3 روز

چارچوب مذاکره "آبه" در تهران

پیاده‌سازی از قطار دولت