پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها اخبار ایران

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها
٥٥٢
٠
روزنامه جوان / متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
رئیس‌جمهور امریکا در ادامه دست و پا زدن رندانه‌اش برای دستاوردسازی در موضوع ایران ضمن توهین مجدد به ایرانیان با تکرار تروریست خواندن ایرانی‌ها و داستان‌سازی درباره موفق بودن سیاست مهارش علیه ایران، دوباره خود را مشتاق گفت‌وگوی مستقیم با تهران نشان داده است.
اما با این حال دیروز دولت امریکا پتروشیمی ایران را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد. صحبت‌هایی در مورد نامه نوشتن او به ایران و آمادگی برای کنار گذاشتن جان بولتون مطرح است. هر چه که باشد، این پیشنهاد تاکتیکی چند هدفه مذاکره در شرایطی انفعالی صورت گرفته و ترامپ به ناچار با ارائه چهره صلح‌طلبانه تقلا می‌کند سرپوشی بر ضعف نظامی امریکا در برابر اقتدار موشکی و منطقه‌ای ایران بگذارد و دلیل واقعی «جنگ نمی‌خواهیم» امریکایی‌ها هراس از جنگ با ایران است. در این فضا ادبیات ترامپ با کمی تعدیل 12 پیش‌شرط پمپئو لحن فرانسوی به خود گرفته است؛ گسترش دادن توافق هسته‌ای به مسائل موشکی و منطقه‌ای.
هراس از ایران و راه‌حل آبرومندانه
یک منبع امریکایی به پایگاه آسیاتایمز گفته دونالد ترامپ بعد از بررسی‌هایی که در دولت او انجام شده به دنبال راهی آبرومندانه برای خروج از وضعیت تنش با ایران است و به همین سبب پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده است.
پایگاه آسیاتایمز در گزارشی نوشته مسائل مطرح‌شده در اجلاس مرموز بیلدربرگ که چند روز پیش در سوئیس برگزار شد مشخص می‌کند که چرا دولت ترامپ ناگهان به ایران پیشنهاد داد حاضر است «بدون پیش‌شرط» وارد گفت‌وگو با ایران شود.
آسیاتایمز نوشته است: «مسئله تماماً به تنگه هرمز برمی‌گردد. بستن این تنگه می‌تواند تأمین نفت و سوخت از سوی عراق، کویت، بحرین، قطر و ایران که عرضه‌کننده 20 درصد نفت دنیا هستند را قطع کند.» این پایگاه نوشت: «مباحثاتی مطرح شده مبنی بر اینکه آیا این اتفاق [بستن تنگه هرمز]ممکن است رخ دهد و آیا ناوگان پنجم دریایی امریکا می‌تواند مانع انجام این کار توسط تهران شود که مجهز به موشک‌های ضدکشتی در خاکش در طول مرز شمالی خلیج فارس است؟»
یک منبع امریکایی گفت: «نتایج چندین مطالعه در این خصوص روی میز ترامپ قرار گرفت و موجب ایجاد هراس در واشنگتن شد. این مطالعات نشان دادند در صورتی که تنگه هرمز بنا به هر دلیلی بسته شود ایران قدرت مختل کردن نظام مالی دنیا را دارد.» منبع امریکایی مورد استناد آسیا تایمز، درباره راهبرد ترامپ در قبال ایران گفت: «او واقعاً به دنبال راهی آبرومندانه برای خروج از این وضعیتی است که پمپئو و مشاورانش او را درگیرش کردند. واشنگتن اکنون به روشی آبرومندانه برای خروج از این وضع نیاز دارد. ایران دنبال برگزاری دیدار نیست، اما امریکا هست.»
نامه‌نویسی و اخراج بولتون!
به گزارش الجزیره، پس از حدود دو هفته از کاهش تهدید‌های دو‌جانبه بین ایران و ایالات متحده و کم شدن احتمال اعمال گزینه نظامی در منطقه، وزیر خارجه امریکا از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بدون شرط با تهران صحبت کرد تا پس از ترامپ، دومین شخصی باشد که ایران را به مذاکره دعوت می‌کند.
دعوت پمپئو از سوئیس-که حافظ منافع امریکا در ایران است- کمی پس از به تأخیر افتادن اجرای دور جدیدی از تحریم‌های امریکا علیه پتروشیمی ایران مطرح شد و همین مسئله باعث شد تحلیلگران اقدام دولت ترامپ را شاخصی برای عزم جدی وی در راستای کاهش سطح تنش‌ها با تهران به شمار آورند. پاسخ ایران به این اظهارات پمپئو به سرعت از سوی وزارت خارجه آن اعلام شد: «معیار ما تنها اقدامات عملی امریکاست، نه اظهارات سیاسی». روحانی با استقبال از طرح مذاکره، «احترام متقابل» را شرط مذاکره با واشنگتن دانست و تأکید کرد که در غیر این صورت گفت‌وگویی صورت نخواهد گرفت.
الجزیره همچنین به نقل از آنچه که یک منبع آگاه در وزارت خارجه ایران خوانده است، نوشته است که امریکا با جدیت به دنبال تغییر قواعد بازی و مذاکره با ایران است، اما ایران تمایلی به مذاکره ندارد. همین منبع در گفت‌وگو با الجزیره تصریح کرده است که ایران بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای را شرط مذاکره می‌داند، در حالی که واشنگتن به دنبال مذاکره است تا در مقابل، شبح جنگ را از منطقه دور کند، بدین معنا که قصد اجرای شروط را ایران که تهران بر آن اصرار می‌ورزد، ندارد. به گفته این مقام ایرانی مذاکرات تازه‌ای با امریکا صورت نمی‌گیرد، تا این دولت به توافق هسته‌ای بازگردد. بعید هم نیست که دولت ترامپ شروط ایران را پذیرفته و مسیر را در برابر مذاکرات جدید هموار کند.
تحریم پتروشیمی ایران
خزانه‌داری امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد بزرگ‌ترین شرکت هلدینگ پتروشیمی ایران و شبکه گسترده‌ای از شرکت‌های تابعه و عوامل فروش آن را تحت تحریم قرار داده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند تحریم‌های پتروشیمی اثر‌گذاری چندانی نخواهد داشت. به گزارش فارس، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا دیروز تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی ایران اعلام کرد.
این نهاد امریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرده «شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس» از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا حمایت مالی کرده و گفته 39 زیرمجموعه این شرکت و نمایندگی‌های فروش آن در خارج از ایران در فهرست سیاه قرار داده شده‌اند.
«استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری امریکا این تحریم را هشداری دانسته مبنی بر اینکه واشنگتن شرکت‌هایی در بخش پتروشیمی را که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری داشته باشند، تحریم خواهد کرد.
روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی نیز دو روز پیش گزارش داد پیشنهاد‌های رئیس‌جمهور امریکا برای مذاکره با ایران جدی نیست.
روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داد پیشنهاد‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا برای مذاکره با ایران جدی نیست و او قصد دارد سیاست دولت خود را جایی بین دیپلماسی و تهدید نظامی قرار دهد، بدون آنکه قصد عملی کردن هیچ یک را داشته باشد. به طور خلاصه، ترامپ نه مشتاقانه خواستار تعامل با ایران است و نه می‌خواهد آنقدر ستیزه‌جو باشد که تهران را تحریک به واکنش کند. نیویورک‌تایمز نوشته ژست‌های ترامپ برای دیپلماسی چیزی بیشتر از نمایش نیستند.
اما سؤال جدی این است که آیا تحریم فروش پتروشیمی ایران توسط امریکا شدنی است؟
قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره تحریم پتروشیمی ایران گفته بود، تحریم صنعت پتروشیمی به‌سرعت امکانپذیر نیست و در طول زمان نیز دارای پیچیدگی‌های بسیاری است که تحقق این تحریم را با چالش‌های متعددی همراه می‌کند.
فریبرز کریمایی قائم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص تهدید امریکا به تحریم پتروشیمی ایران اظهار داشت: طبق منطق تجارت، همه تولیدکنندگان پتروشیمی در جهان قبل از اینکه محصولات‌شان را به تولید برسانند یا افزایش تولید دهند، به بازارهایشان فکر می‌کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه حجم تولیدات پتروشیمی ایران رقمی قابل توجه بوده و سال‌هاست بخشی از مصرف‌کنندگان تولیدات پتروشیمی به تولیدات پتروشیمی ایران وابسته هستند، به‌نظر من تولیدات پتروشیمی ایران در بازار جهانی به این سادگی‌ها قابل‌جایگزینی نیست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله آرمان ملّی/ عدم نظارت صحیح موجب شکل گیری مفاسد

سرمقاله کیهان/ مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه

سرمقاله شرق/ کاسه داغ‌تر از آش نباشیم

سرمقاله اعتماد/ بهترین فرصت برای تغییر

سرمقاله ایران/ یکی در بیابان سگی تشنه یافت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نواختن سُرنا از کدام طرف؟

سرمقاله فرهیختگان/ چرا سامانه باور 373 بیش از تصور عموم ارزشمند است؟

سرمقاله جوان/ مقاومت عزت‌آفرین است

سرمقاله مردم سالاری/ کشف استعداد فرزندان بهزیستی از مسیر صدقه‌پروری؟!

پروژه زاکانی

برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو

آرمان ملی: رفراندوم با انتخابات فرقی ندارد؛ حق مردم است

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

جدال شیخین

روایت کیهان 29 مرداد 1332 از روز کودتا

واکاوی تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر ایران

سرمقاله خراسان/ بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه

بین آیت الله کاشانی و دکتر مصدق اختلاف وجود داشته است؟

عصرجدید، فـــــراکسیون امــــید!

سرمقاله کیهان/ شش ماه از گام دوم

سرمقاله رسالت/ جهاد همواره ادامه دارد

سرمقاله شرق/ ائتلاف منطقه‌ای و نرمش عربستان و امارات

سرمقاله اعتماد/ نتیجه مطلوب

سرمقاله ایران/ امنیت درون‌زا در خلیج‌فارس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اجرائیات و تحقق برنامه‌های توسعه

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله فرهیختگان/ به احترام نگهبانان طبیعت

سرمقاله آرمان ملّی/ همه پرسی آری یا خیر؟

چین، آمریکا را به ایران ترجیح می دهد

سرمقاله خراسان/ سناریوی اماراتی- سعودی تجزیه یمن

نشنال اینترست: صنایع نظامی ایران به زودی به سیستم رباتیک دست می‌یابند

ورود مسکن به فاز کاهش قیمت

ریزش قیمت املاک پس از کاهش نرخ دلار

خبر خوش برای کارکنان قراردادی دستگاه های اجرایی

منتظر عقب‌گرد قیمت‌ها باشید!

سوخو در راه ایران

آغاز ریزش قیمت‌ها در بازار گوشی تلفن همراه

ارزش سهام عدالت 5 برابر شد

ضربه سنگین تحریم به سلامت ایرانیان؛ صادرات دارو 30 درصد کم شد

قیمت سکه کاهش یافت؛ طلا گرمی 416 هزار تومان

کاهش 30 درصدی قیمت اجاره بها تا پایان شهریور

رییس سازمان حمایت: مرغ ارزان نشود، وارد می‌کنیم

پاسخ چین به جنگ اقتصادی آمریکا با نفت ایران!

منتظر تغییر کنتور برقتان باشید!

اگر در این 5 گروه قرار دارید نگران حذف یارانه نباشید

کاهش نرخ 24 ارز بانکی

نرخ اجاره بها در تمام مناطق تهران کاهش یافت

نصب قیمت در میوه فروشی‌ها الزامی شد

آغاز پرداخت وام جدید مسکن مهر

پاسخ به 5 پرسش اساسی در مورد کارت سوخت