پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

همکاری‌های علمی و فناوری با ازبکستان توسعه می‌یابد اخبار ایران

همکاری‌های علمی و فناوری با ازبکستان توسعه می‌یابد

  بزرگنمايي:

سرزمین ایرانیان- سورنا ستاری در دیدار با هیأت ازبکستانی بیان کرد: باید شرایطی فراهم کنیم که همکاری‌های دانشگاهی بین ایران و ازبکستان افزایش یابد.

وی با اشاره به فعالیت‌های فناورانه ایران در سال‌های اخیر گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی در حوزه‌های مختلف نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی، ICT و غیره در ایران فعالیت می‌کنند.

ستاری همچنین تصریح کرد: برخی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به عنوان بزرگترین شرکت‌های منطقه شناخته شده‌اند.

ستاری در ادامه بیان کرد: در هر کدام از رشته‌های علمی که ایران در آن به پیشرفت رسیده است، می‌توانیم زیرساخت‌هایی برای همکاری مشترک بین ایران و ازبکستان ایجاد کنیم.

وی در خصوص تشکیل کمیته‌های مشترک فناوری بین ایران و دیگر کشورها گفت: برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی در حوزه‌های فناورانه اقدام به تشکیل کمیته‌های مشترک فناوری با دیگر کشورها کرده‌ایم که کمیته روسیه و چین یکی از فعالترین آنهاست.

ستاری همچنین عنوان کرد: در این کمیته‌ها همکاری‌های دانشگاهی را نیز توسعه داده و پروژه‌های مشترک دانشگاهی تعریف کرده‌ایم.

به گفته وی، همکاری‌های مشترک علمی نیز از دیگر دستاوردهای تشکیل این کمیته‌هاست.

وی با اشاره به سرمایه‌های نفت و گاز کشور ازبکستان گفت: ایران و ازبکستان می‌توانند در حوزه نفت و گاز و فناوری‌های مورد نیاز در این حوزه با یکدیگر همکاری کنند. 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با ارائه پیشنهادی مبنی بر بازدید هیأت ازبکستانی از منطقه عسلویه، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم از منطقه عسلویه که بزرگترین میدان گازی دنیاست، دیدن کنید و از نزدیک با پیشرفت‌های فناوری ایران در حوزه نفت و گاز آشنا شوید.

ستاری در ادامه تصریح کرد: کشور ازبکستان می‌تواند از تجربه ایران در حوزه CNG استفاده کند و به دلیل داشتن میادین بزرگ گازی از فناوری ساخت CNG بهره ببرد. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: با وجود نزدیکی مشترکات تاریخی و احساسی ایران و ازبکستان، متاسفانه شناخت درستی بین مردم ایران و ازبکستان وجود ندارد که این شناخت به یاری دولت دو کشور می‌تواند ایجاد شود. توسعه همکاری‌های دانشگاهی بهترین روش برای شناخت و نزدیکی بیشتر دو کشور است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خطاب به هیات ازبکستانی، گفت: می‌توانیم شرایطی فراهم کنیم که نماینده این کشور از توانایی‌های عسلویه، پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های ایران بازدید کند تا زمینه تعریف پروژه‌های مشترک بین دو کشور فراهم شود.

وی همچنین بیان کرد: ایران در بسیاری از فناوری‌های حوزه نفت و گاز به خودکفایی رسیده است که می‌توانیم این فناوری‌ها را در اختیار شما نیز قرار دهیم.

ستاری معتقد است که پیش از تشکیل کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان، حتما بازدیدی از زیرساخت‌های علم و فناوری ایران صورت گیرد تا زمینه تعریف پروژه بین دو کشور هموارتر شود.

ایجاد صفحه جدید در روابط بین ایران و ازبکستان ضروری است

عبدالعزیز کامل‌اف، وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در این مراسم، گفت: دیدارهای صورت گرفته بر اساس توافقات منعقدشده بین رؤسای جمهور دو کشور صورت می‌گیرد تا صفحه جدیدی در روابط بین دو کشور باز شود.

وی افزود: دو کشور منافع مشترک زیادی در بعد منطقه‌ای، بین‌المللی و دو جانبه دارند و به‌زودی رییس‌جمهور ایران به ازبکستان سفر خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ازبکستان همچنین بیان کرد: امیدواریم دیدارهای مشترک، شرایطی فراهم کند تا زمینه همکاری‌ها و فعالیت‌های بین دو کشور هموارتر شود.

به گفته کامل‌اف، در ازبکستان توجه ویژه‌ای به توسعه روابط تجاری، اقتصادی و علمی و فناوری با ایران وجود دارد، به همین دلیل کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان به‌زودی تشکیل خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: ازبکستان برای توسعه همکاری‌های دانشگاهی و تربیت نیروی مهندس و متخصص از ایران یاری می‌خواهد؛ زیرا ایران در این حوزه تجارب خوب و قابل توجهی دارد.

وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به مشترکات ایران و ازبکستان، گفت: ایران و ازبکستان منطقه، سنتها، تاریخ، تجارب و حتی ذهنیت مشترکی با هم دارند که باید از این اشتراکات به نحو خوب استفاده کنند.

کامل‌اف همچنین عنوان کرد: ازبکستان پیش از فروپاشی شوروی مرکز علم و دانش بود و از نظر تاریخی دانشمندان بزرگی را در خود پرورش داده است، اما پس از فروپاشی شوروی تمرکز علم و فناوری در این کشور نیز از بین رفت.

وی با اشاره به اینکه 50 مؤسسه علمی در آکادمی علوم شوروی فعال بودند، گفت: پس از فروپاشی شوروی بسیاری از این موسسات در کشورهای مختلف تقسیم شده و تمرکز خود را از دست داده‌اند؛ اما همچنان ظرفیت علمی ازبکستان بالاست و متخصصان زیادی در کشور مانده‌اند.

وزیر امور خارجه ازبکستان مهمترین کار دولت در حوزه علمی را تبدیل علوم پایه به علوم عملی دانست و گفت: این روند، روند ساده‌ای نیست و راه دشواری پیش رو داریم.

کامل‌اف همچنین حفظ کارشناسان و مهندسان ازبکستان را یکی از دغدغه‌های دولت عنوان کرد و در این زمینه خواهان استفاده از تجربیات و همکاری‌های ایران شد.

وی تربیت کادر مجرب و مهندس خبره را یکی از نیازهای کشور ازبکستان دانست و گفت: امیدواریم در همکاری‌های مشترک آینده با ایران این موضوع مدنظر قرار گیرد.

علی‌شیر سلطان‌اف، رئیس شرکت ملی نفت و گاز ازبکستان نیز در این مراسم گزارشی از وضعیت فناوری در حوزه نفت وگاز کشور ازبکستان ارائه کرد و خواهان همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان در حوزه توسعه فناوری‌های نفت وگاز شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها

حقایق جالبی که مهمانداران درباره مسافران می‌دانند

توضیح سازمان حمایت درباره افزایش قیمت‌ 40 میلیونی برخی خودروها

احتمال کمبود منابع ارزی در صورت ادامه سیاست ارز 4200 تومانی

سرمقاله خراسان/ پاتک به «نمایش مذاکره»

بدون موضوع خراسان/ کاش قدری زمینی تر فکر کنیم!

سرمقاله کیهان/ چرا ترامپ لایق جواب نیست؟

سرمقاله وطن امروز/ راه درست است هدف را گم نکنیم

سرمقاله شرق/ انشعاب در اصلاح‌طلبان الزامی است؟

سرمقاله اعتماد/ دست کوتاه واشنگتن

سرمقاله ایران/ سرنگونی فواره «فشار حداکثری»

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و همراهی اجتماعی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ راه باز است

سرمقاله رسالت/ عزت، دُرّ گرانی است به هر‌کس ندهند

سرمقاله جوان/ اما به شما می‌گویم...

دلیل کاهش قیمت خودرو و ارز

آداب وطن‌پرستی؛ انتقاد "اعتماد" از "کیهان"

ناگفته های"کرباسچی" از آسیب‌شناسی پرونده "نجفی"

تغییر رویکرد واشنگتن؛ بهترین میانجی

کیهان: ژاپن و آلمان میانجی نیستند، با کلاه گشاد آمریکا می‌آیند!

چرا به بیژن زنگنه حمله می‌کنند؟

سرمقاله کیهان/ میانجی‌گری برای هیچ!

سرمقاله شرق/ حقوق شهروندی؛ دغدغه یا واژه؟

سرمقاله اعتماد/ بار ِخاطر زنگنه

سرمقاله ایران/ ابقای فلاحت پیشه؛ تضمین میانه روی در کمیسیون امنیت ملی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ شهرت سیاست‌گذار

سرمقاله رسالت/ شوخی ناموسی!

سرمقاله سیاست روز/ تحریم، تحقیر و خودبزرگ‌بینی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ کودکی که مرده به دنیا می‌آید

بدون موضوع خراسان/ ...و زمین منهای یک گل سرخ

سرمقاله خراسان/ عقب ماندگی های مالیاتی برای مواجهه با سوداگران

سرمقاله کیهان/ رعب موشک‌های نقطه‌زن

سرمقاله وطن امروز/ روسیه درباره همپیمانانش تجارت نخواهد کرد

سرمقاله شرق/ مردم فرمان می‌دهند

سرمقاله اعتماد/ حاشیه‌ای بر یک استعفا

سرمقاله ایران/ مشکلات آقای سخنگو

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ناترازی و سیاست پولی

سرمقاله جوان/ چرا امریکا نباید نزدیک شود

سرمقاله رسالت/ استعفایی نه از جنس آموزش نه ‌پرورش

سرمقاله سیاست روز/ کجا مقاومت نکردیم و ضربه خوردیم؟

بدون موضوع خراسان/ بازدارندگی فرهنگی و اجتماعی، مهم تر از بازدارندگی نظامی

سفسطه مذاکره ترامپ روی قهقهه تحریم پتروشیمی‌ها

سریال هایی که به خشم در جامعه دامن می زند

کلاه‌ "اقتصاد بازار" بر سر اقتصاد ایران

الجزیره: میلیاردها دلار در ایران زیر تشک ها ذخیره شده است!

پنجره‌ای رو به «آبه»!

رای الیوم: شینزو آبه در سفر به ایران چه پیشنهاداتی به همراه دارد؟

مازندران؛ 5 میلیون اقامت در 3 روز

چارچوب مذاکره "آبه" در تهران

پیاده‌سازی از قطار دولت