پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

تاسیس فدراسیونی متشکل از روسای دانشگاه‌های برتر ایران و اندونزی ایرانیان اسکاندیناوی

تاسیس فدراسیونی متشکل از روسای دانشگاه‌های برتر ایران و اندونزی

  بزرگنمايي:

سرزمین ایرانیان- دکتر سید ضیاء هاشمی، در این نشست که با حضور وزیر علوم و تحقیقات اندونزی و هیئت های بلند پایه علمی و فناوری دو کشور برگزار شد، با بیان اینکه ایران و اندونزی، پرچمداران تمدن و فرهنگ در غرب و شرق آسیا بوده و از کشورهای مهم مسلمان هستند که اثر گذاری منطقه ای و بین المللی آنان بر همگان آشکار است، اظهار داشت: ما کشور اندونزی را به عنوان کشوری دوست و برادر می دانیم و در تمام زمینه ها از جمله علم، فناوری، نوآوری و آموزش عالی آماده همکاری هستیم.

وی افزود: قرار گرفتن در دایره پیشرفت های علمی و به خصوص بین المللی شدن علم، نیروی محرکه ای را خلق می کند که با برنامه ریزی درست و روشمند، به توسعه جامعه می انجامد. از این رو، بیراه نیست اگر توسعه علم، فناوری و آموزش عالی را نیروی پیشران توسعه در جوامع امروزی بدانیم.

سرپرست وزارت علوم با بیان اینکه کشورهای اسلامی، ظرفیت های عظیمی دارند که استفاده بهینه از این ظرفیت ها می تواند ضمن کاهش وابستگی به غرب، در یک اشتراک مساعی علمی و فناوری آینده‌ای بهتر و روشن‌تر را به همراه آورد، افزود: جمهوری اسلامی ایران و کشور دوست و برادر اندونزی، با ظرفیت‌های عظیمی که دارند نه تنها مابین خود که در میان کشورهای اسلامی نیز می‌توانند عامل حرکت رو به جلو باشند و در این میان تاکید مقامات عالی دو کشور بر گسترش و تحکیم روابط دو کشور، گسترش روابط در عرصه علمی بین دو کشور را بیش از پیش ضروری می کند.

وی در ادامه گفت: امضای سه تفاهم نامه اختصاصی در حوزه علم و فناوری، تشکیل کمیته مشترک همکاری و برگزاری چهار نشست، تجسم عملی این خواست است.

دکتر هاشمی کشور اندونزی را به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان و برخوردار از توانمندی های علمی و فناوری، شریکی مقتدر و همکاری قابل اعتماد در حوزه علم و فناوری عنوان کرد و گفت: هر چند محورهای همکاری میان دوکشور، گسترده می باشد اما از همگان می خواهم در جهت عملیاتی کردن و پیوستگی برنامه ها گام بردارند.

وی افزود: امروزه و در عصر تضارب آرا و اندیشه ها در همه سطوح و نقطه نقطه جهان، سخن گفتن از آموزش عالی و بویژه بین المللی شدن آن، امری است حیاتی و ضروری. از آن جهت که اشتراک دستاوردهای مهم آموزشی در توسعه همه جانبه و ایجاد ثبات و امنیت، جایگاهی مهم و رفیع دارد.

سرپرست وزارت علوم در ادامه به چند محور اصلی همکاری برای بررسی در دستور کار نشست از قبیل: ایجاد فدراسیونی با شرکت روسای دانشگاه های برتر ایران و اندونزی و حتی تاسیس دانشکده و دوره‌های مشترک فی مابین و نشست سالیانه میان آنها در تهران و جاکارتا اشاره کرد.

توسعه همکاری در حوزه های نانو، بایو تکنولوژی، هوا فضا، اقیانوس شناسی، کشاورزی، الکترونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، پلیمر، محیط زیست، حمل و نقل، مواد و انرژی های نو؛ انجام تحقیقات مشترک در حوزه های مورد علاقه؛ تبادل استادان، اعضای هیئت علمی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و ارائه بورس‌های کوتاه مدت و بلند مدت از دیگر موارد مطرح شده از سوی دکتر هاشمی برای انجام همکاری های مشترک بود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه همکاری دو کشور نه تنها برای مردمان دو کشور بلکه برای دیگر جوامع اسلامی نیز ثمر بخش خواهد بود، گفت: همکاری در چارچوب آیسسیکو، کامستک، OIC و دیگر نهادهای منطقه ای و بین المللی می تواند ما را به این خواسته برساند.

سرپرست وزارت علوم کشورمان در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه؛ اعتقاد ما بر این است که در این همکاری باید نقش مهم زنان در نظر گرفته شود، اظهار داشت: زنان نیمی از جمعیت ما را تشکیل می‌دهند و می توانند تاثیرات مثبتی در توسعه همکاری های علمی و فناوری داشته باشند وتبادل تجربیات زنان دانشگاهی دو کشور، خواهر خواندگی میان دانشگاه های تک جنسیتی و تبادل استاد و دانشجوی زن از جمله محورهایی است که می تواند مورد نظر همکاری های دوجانبه قرار گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکترمحمد نصیر، وزیر تحقیقات، فناوری و آموزش عالی اندونزی نیزدر سخنانی با معرفی امکانات و قابلیت های آموزش عالی در این کشور، از گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری با جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا سفر ظریف به اسکاندیناوی مهم است؟

راپای زیبای اسکاندیناوی؛فوق العاده دلپذیر /تصاویر

کشورهای اسکاندیناوی به خاطر توپولف روسی، جنگنده های خود را به پرواز درآوردند

باید ها و نبایدهای خرید اینترنتی در سوئد

معمولی ترین سوالات مصاحبه استخدامی

پیدا کردن کار در سوئد

سفر به سوئد با دعوتنامه از طرف اقوام و آشنایان

ثبت شرکت Enskild firma

اطلاعات اولیه جهت سفر به سوئد

ثبت شرکت Handelsbolag و Kommanditbolag

طریقه نوشتن Personligt Brev

تحصیل در Folkhögskola

اجاره خانه در سوئد

پیدا کردن و اجاره خانه در گوتنبرگ

مدارک لازم برای درخواست ویزای شنگن

روند تقاضای ویزای مسافرتی به سوئد

سوئد از لحاظ نظامی چگونه کشوری است؟

کمک هزینه مسکن در سوئد – Bostadsbidrag

گرفتن وام در سوئد

محاسبه هزینه گواهینامه در سوئد

SwedBank آموزش کار با دستگاه رمزیاب بانک

BankID شناسه همراه بانک – طریقه نصب و استفاده

نرم افزار همراه بانک SwedBank

محاسبه کمک هزینه زندگی در سوئد – Socialbidrag

انواع وام بانکی در سوئد

شرایط گرفتن تابعیت سوئدی

برای دریافت وام شخصی به کجا مراجعه کنیم؟

مدارس بزرگسالان در سوئد Komvux

سفر به پاریس از سوئد

اجاره آپارتمان با قرارداد دست اول

اجاره نشینی از روز اول ورود تا فسخ قرارداد

کمک هزینه تحصیلی CSN – Studiemedel

ارزیابی مدارک تحصیلی در سوئد

مشاغل و حرفه های مورد نیاز در سوئد 2016- 2017

مراجعه به درمانگاه و خدمات درمانی در سوئد

یادگیری زبان سوئدی به همین سادگی !

SFI چیست ؟

اصطلاحات سوئدی به فارسی با تلفظ – سری اول

اصطلاحات سوئدی به فارسی با تلفظ – سری دوم

اصطلاحات سوئدی به فارسی سری سوم – با تلفظ

اصطلاحات سوئدی به فارسی با تلفظ – سری چهارم

اصطلاحات سوئدی به فارسی با تلفظ – سری پنجم

تحصیل در دانشگاه های سوئد به زبان انگلیسی

شرایط دریافت اقامت تحصیلی در سوئد

اقامت سرمایه گذاری با ثبت شرکت در سوئد

اقامت کاری در سوئد

اقامت دائم سوئد – از دریافت تا از دست دادن

فرهنگ و قوانین دوچرخه سواری در سوئد

فرهنگ سوئدی ها از دید یک ایرانی

تفریح در سوئد، این قسمت: پارک آبی Sommarland