پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

بازتوليد طراحي الگوي پايه اسلامي ايراني پيشرفت ایرانیان انگلیس

بازتوليد طراحي الگوي پايه اسلامي ايراني پيشرفت

  بزرگنمايي:

سرزمين ايرانيان- دکتر هادي اکبرزاده با بيان اينکه چند سالي است که طرح الگوي اسلامي ايراني پيشرفت در کشور مطرح شده، اظهار داشت: حدود 10 سال پيش  مقام معظم رهبري بر ضرورت طراحي يک الگوي بومي براي پيشرفت کشور تاکيد فرمودند. در واقع ايشان در زمستان سال 1389 در اولين نشست انديشه‌هاي راهبردي در جمع انديشمندان کشور با صراحت، ضرورت طراحي اين الگو را متذکر شدند.

وي افزود: همچنين در اين راستا معظم له در بهار سال 1390 نيز دستور تاسيس مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت را صادر و 10 نفر از شخصيت‌هاي علمي، دانشگاهي و حوزوي را به عنوان اعضاي شوراي عالي منصوب فرمودند و با تصويب اساسنامه، مرکز به طور رسمي طراحي اين الگو را رسما آغاز کرد.

معاون علمي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با اشاره به ماموريت‌هاي اصلي اين مرکز تصريح کرد: اين مرکز بر مبناي اساسنامه سه ماموريت بر عهده دارد که ماموريت اول آن کمک به نظريه پردازي براي طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت و ماموريت دوم بسترسازي براي گفتمان‌سازي نخبگان و ماموريت سوم اين مرکز نيز در قالب تدوين پيش نويس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت تبلور يافته است.

 وي خاطرنشان کرد: اين مرکز از زمان تاسيس، فعاليت خود را با دعوت از نخبگان حوزوي و دانشگاهي آغاز و در راستاي هر سه هدف پيش بيني شده در اساسنامه پيش رفته و به موفقيت‌هايي دست يافته است. 

معاون علمي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت بيان کرد: در حقيقت مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت طبق نقشه راه مصوب، سالانه کنفرانس‌هاي هدفمندي برگزار مي‌کند که براساس نقشه راه تاکنون 6 کنفرانس برگزار شده است. ما هفتمين کنفرانس را نيز در بهار سال آينده برگزار خواهيم کرد.

وي اظهار کرد: تاکنون 10 کنگره نيز با حضور جوانان طالب پيشرفت در اين خصوص برگزار شده و با هدف رسيدن به اهداف الگو تعداد 13 انديشکده هم تاسيس شده است. در هر کدام از اين انديشکده‌ها جمعي از صاحب‌نظران و انديشمندان برجسته کشور حضور دارند و به بحث و تبادل نظر در رابطه با بخش‌هاي مختلف طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت مي‌پردازند.

معاون علمي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت خاطرنشان کرد: با فعاليت‌هاي علمي متعددي که در طول اين مدت با کمک انديشمندان دانشگاهي و حوزوي در قالب اين انديشکده‌ها انجام شده، با جمع‌آوري و استفاده از همه نظرات متن اوليه الگوي پايه‌ پيشرفت به عنوان هسته‌ اوليه‌ تهيه شد و براي نقد و بررسي در اختيار صاحب‌نظران قرار گرفت که اين نظرات طي دو کنفرانس الگو به سمع و نظر و نقد انديشمندان نيز رسيد.

اکبرزاده با بيان اينکه اين متن به تدريج در حال تکميل بوده و خوشبختانه استقبال شايسته‌اي از سوي انديشمندان در جهت اصلاح صورت گرفته، ابراز اميدواري کرد، با ادامه اين مساعدت‌ها طراحي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت به مرحله نهايي خود برسد.

وي تصريح کرد: در حال حاضر الگوي پايه يا الگوي اجمالي که پيش‌نويسي از طرح اصلي است، در نشست‌هاي نخبگان مختلف مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. براي اين منظور دو کنفرانس در نظر گرفته شده که در هر کنفرانس حدود 100 نفر از شخصيت‌هاي علمي حضور داشته‌اند و 700 نقد و نظر اصلاحي در رابطه با الگوي پايه دريافت شد.

دبير کنفرانس‌هاي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت اظهار کرد: پس از جمع‌آوري تمام نقدها و نظرها در رابطه با الگوي پايه با دعوت از حدود 80 تن از برجستگان علمي عضو انديشکده‌هاي مرکز، نشستي از 15 تا 18 شهريور ماه امسال در مشهد برگزار شد و امروز به کار خود پايان داد. 

وي اضافه کرد: هدف از برگزاري اين نشست بررسي تک‌تک 700 نقد و پيشنهادي است که در خصوص الگوي پايه ارايه شد. در واقع آن دسته از نظراتي که مورد قبول واقع شده، در طرح پايه اعمال مي‌شود و نسخه‌ جديدتري از الگوي پايه تهيه مي‌شود. 

معاون علمي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با بيان اينکه در اين سه روز حضور انديشمندان در مشهد حدود 20 جلسه دو ساعته به موازات يکديگر برگزار کردند و تمام پيشنهادات دريافتي مورد بررسي قرار گرفت و در مورد آن تصميم‌گيري شد. خوشبختانه در اين بخش همکاري و مشارکت شخصيت‌هاي علمي بسيار چشمگير بود و نظرات ارزشمندي در قالب اين نشست‌ها دريافت شد و به تمام اهداف از پيش تعيين شده خود دست يافتيم.

معاون علمي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت ابراز اميدواري کرد، پس از برگزاري اين نشست با اعمال نظرات نسخه جديدي به مراتب کيفي‌تر  و کامل‌تر از نسخه قبلي در مورد الگوي پايه طراحي شود؛ اگرچه آن نسخه ابتدايي نيز با مشارکت جمع وسيعي از صاحب‌نظران تدوين شده بود.

وي گفت: در حال حاضر زمان آن فرا رسيده است که با در اختيار داشتن نظرات دانشمندان در قالب اين نقد و نظرهاي گذشته، نشست‌هايي به صورت فشرده برگزار کنيم تا انديشمندان برجسته سراسر کشور جمع شوند و مجموع نظراتي که به دستمان رسيده را در يک جمع وسيع‌تري به بحث گذاريم و جمع‌بندي کنيم.

معاون علمي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت افزود: طي برگزاري جلسات اين چند روز اخير، با همفکري انديشکده‌هاي مختلف و تنوع ديدگاه‌هاي شرکت‌کنندگان و شخصيت‌هاي برتر حوزوي و دانشگاهي، با تبادل نظر و همفکري ما به ديدگاه‌هاي برتري دست پيدا کرده‌ايم.

برگزاري هم‌انديشي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت به منظور اصلاح متن الگوي پايه پيشنهادي براساس نقدها و نظرات رسيده

در اين نشست سه روزه بيش از 80 نفر از اعضاي شوراي عالي، روسا و اعضاي انديشکده هاي مرکز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت در قالب دو کميسيون به بررسي نقدها و پيشنهادات ارايه شده و جايگزيني و اصلاح الگوي پايه پرداختند. گزارش کميسيون مباني، آرمان و رسالت توسط آيت الله ابوالقاسم علي دوست، رئيس انديشکده فقه و حقوق و نايب رئيس اين کميسيون، به جلسه ارايه شد و در ادامه دکتر هادي اکبرزاده، عضو شوراي عالي و رئيس کميسيون افق و تدابير، موارد مطرح شده در کميسيون را به اطلاع رساند. 

پس از آن نيز حجت الاسلام دکتر واعظي، عضو شوراي عالي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، به مناسبت عيد غدير پيرامون تناسب الگو و بهره مندي از پيام غدير، دکتر افروز، رئيس انديشکده خانواده، در خصوص نقش خانواده در الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، خانم دکتر نوابي نژاد، عضو انديشکده خانواده، در خصوص نقش زنان در تدوين الگوي پيشرفت اسلامي ايراني و دکتر غلامحسين رحيمي، عضو انديشکده علم، پيشنهاداتي براي اجرايي شدن الگو ارايه دادند. پس از وي دکتر ايرواني، عضو انديشکده اقتصاد مرکز، با برشمردن کد واژه‌هاي سخنان مقام معظم رهبري در خصوص الگو به تبيين منويات معظم له در اجرايي شدن الگو پرداخت.

در انتهاي نشست نيز دکتر واعظ زاده، رئيس شوراي عالي و رئيس مرکز الگوي اسلامي و ايراني پيشرفت، ضمن تشکر از حضور انديشمندان و صاحب نظران در يک برنامه فشرده براي اعمال انتقادات و پيشنهادها در الگوي پايه اظهار داشت: اجرايي شدن اين الگو نيازمند عمل و جديت فوق العاده اي است. بنابراين اگر سندي روي کاغذ تهيه شود، هر چقدر اين سند محکم و دقيق باشد اين گزاره ها محقق نمي شود. اين بايد مقدمه يک تحول و تاثير اساسي باشد. 

گفتني است اعضاي حاضر در اين نشست به مدت حدود سه روز در 20 جلسه دو ساعته تمامي نقدها و پيشنهادات رسيده در خصوص الگوي پايه را مورد بحث قرار دادند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدل لیستر LFP جگوار اف-پیس، سریعترین شاسی بلند جهان خواهد بود

تاکسی لندن TX4 با تیونینگ کان دیزاین، رونمایی شد

برپایی دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان/اعلام آخرین مهلت ارسال آثار

مهارت اندوزی، گم گشته ای در نظام آموزش کشور

250 خدمت رایانش ابری ایرانی شناسایی شده است

گام دانشمند ایرانی برای کمک به درمان اعتیاد/شناسایی نقش بخش قدامی مغز در حافظه پاداش

هوش مصنوعی باعث اشتغالزایی خواهد شد!

برگزاری چهارمین دوره کنفرانس بین‎المللی پردازش سیگنال و سیستم‎های هوشمند

چگونه در تابستان کمتر عرق کنیم

ساخت پنجره هوشمند با قابلیت نابودسازی میکروارگانیسم ها

چهارمین رویداد سالانه رایانش ابری ایران برگزار می شود

گرمای شدید روی تفکر تاثیر می‌گذارد!

امکان تولید محصولات تراریخته در چارچوب اصول ایمنی زیستی

سامانه تصفیه آب با فناوری نانو در هشترود راه اندازی شد

تشخیص بیماری های قلبی ژنتیکی با سلول های بنیادی

تلگرام و اینستاگرام با سبک زندگی جوانان چه می‌کنند؟

نانوذرات دارویی ضد سرطان تولید شد

مبارزه با تومورهای سرطانی با میکروحباب ها

تقویت خلاقیت دانشجویی با مسابقات آب شیرین کن های خورشیدی

تولید روغن و صابون شترمرغ در دانشگاه/تولید کرم ضدآفتاب شترمرغ

تمدید مهلت ثبت‌نام در چالش نوآوری ساخت جوهر رسانا و نیمه‌رسانا

آموزش دانش آموزان برگزیده کشوری در آزمایشگاه نقشه برداری مغز

پذیرش مستقیم دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی

تولید سلول های بنیادی پرتوان از پوست

اجرای طرح‌ گردشگری مزرعه و آب‌بندان در استان مازندران

باکتری، جایگزین سلول‌های خورشیدی خواهد شد!

کشف نشانگرزیستی برای شناسایی یک پاتوژن خطرناک

امتحانات نهایی و کنکور موجب کاهش ساعت آموزشی پایه دوازدهم شد

بیسوادان خارجی از بیسوادان دماوندی پیشی گرفتند

نشانه های جریان های خطرناک شکافنده دریا/ هشدار به شناگران سواحل

کشف درمانی که احتمالا عوارض زوال عقل و سکته مغزی را معکوس می‌کند

دانشگاه شهید بهشتی میزبان کنگره بین‌المللی "شهر هوشمند"

تجربه جهانی از اتم تا آفتاب راهکاری برای تامین آب

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر با مصرف آسپرین

خدمات نوین حوزه پردازش تصویر مغز به محققان کشور ارائه می‌شود

بهره‌گیری از اینترنت اشیا برای بهینه‌سازی مصرف انرژی

دستاورد تأثیرگذار محقق 16 ساله‌ کانادایی در حوزه‌ فناوری‌ نانو

اهمیت شرکت های دانش بنیان در توسعه فناوری های فضایی

مترجم هوشمند متون تولید شد

طراحی الگوریتم برای جلوگیری از متاستاز سرطان

راه‌اندازی دکتری مشترک ادبیات تطبیقی فارسی و فرانسوی

برپایی نمایشگاه استمراری دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان

مسابقه« تحلیل داده‌های نسل جدید توالی‌یابی» برگزار می شود

سامانه‌ای با قابلیت حفظ خودرو از انحراف و تشخیص علائم رانندگی

ژن عامل بروز علائم پیری شناسایی شد

"قنات"؛ معجزه ایرانیان باستان برای تامین آب

زادروز "ویلیام تامسون" ریاضیدان‌ و فیزیکدان نامی بریتانیایی

مراکز موفق در جذب دانشمندان ایرانی مقیم خارج معرفی شدند

نقشه راه فناوری های بالادست صنعت نفت تهیه می شود

ایران میزبان المپیاد جهانی زیست شناسی 2018 شد