پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

تلاش محققان کشور براي عرضه نرم‌افزار بررسي تلاطمات "يونوسفر" ایرانیان انگلیس

تلاش محققان کشور براي عرضه نرم‌افزار بررسي تلاطمات "يونوسفر"

  بزرگنمايي:

سرزمين ايرانيان- امير شيخي‌هامقدم، تمرکز مطالعات اين شرکت دانش‌بنيان را در حوزه فيزيک نظري بر روي سيستم‌هاي پيچيده ذکر کرد و گفت: سيستم‌هاي پيچيده گستره زيادي از پديده‌هاي فيزيکي چون پديده‌هاي توربولنسي هواشناسي را در بر مي‌گيرد؛ لذا مطالعاتي در زمينه لايه يونوسفر، به عنوان بالاترين لايه جو انجام داديم.

وي با بيان  اينکه بر اساس مقالاتي که تاکنون منتشر شده، لايه يونوسفر به عنوان يکي از پيش‌نشانگرهاي زلزله مطرح است، افزود: لکه‌ها و انفجارات سطح خورشيد امواج الکترومغناطيسي شديدي را به سمت زمين پرتاب مي‌کنند و از سوي ديگر اتمسفر پيرامون زمين از لايه‌هاي مختلفي تشکيل شده که هر کدام داراي ويژگي‌هاي خاصي است.

مجري طرح بالاترين لايه اتمسفر را «يونوسفر» ذکر کرد و ادامه داد: اين لايه نازک يونيزه شده، سپر دفاعي زمين در برابر تابش‌هاي يوني است که از سمت خورشيد به کره زمين مي‌رسد.

وي با بيان اينکه بر اساس مقالات منتشر شده لايه يونوسفر چند روز قبل از رخداد زلزله دستخوش تلاطم مي‌شود، ادامه داد: مطالعه اين لايه مي‌تواند به عنوان پيش‌نشانگر بلاياي طبيعي از جمله زلزله مورد توجه قرار گيرد.

شيخي‌ها مقدم در اين باره توضيح داد: امواج ELF که از لايه يونوسفر به سمت زمين و يا بالعکس متصاعد مي‌شود، موجب التهاب لايه يونوسفر خواهد شد؛ از اين رو التهاب اين لايه مي‌تواند ناشي از وقوع زمين‌لرزه باشد.

مجري طرح با اشاره به مطالعات ايران در اين حوزه، خاطر نشان کرد: تنها راداري که مي‌توانستيم لايه يونوسفر را در ايران مورد مطالعه قرار دهيم، رادار دانشگاه تهران بوده که متأسفانه از سال 2006 از کار افتاد و در حال حاضر در ايران هيچ «يونوسوند»ي براي مطالعه و کاوش لايه يونوسفر وجود ندارد؛ ولي اطلاعات ماهواره‌اي را مي‌توانيم براي بررسي اين لايه استخراج و براي تحليل اين لايه استفاده کنيم.

وي به اهميت مطالعه در زمينه لايه يونوسفر اشاره کرد و گفت: تهديدهايي مانند هارپ يا امواج  ELF (پروژه پژوهشي براي بررسي و پژوهش درباره لايه يونوسفر) مي‌تواند به عنوان تهديد جنگ آب و هوا، کشور را تهديد کند و اين امر نيز در گفت‌وگوهاي سياسي اعلام مي‌شود که بسياري از خشکسالي‌ها و پديده‌هاي ريزگرد و توفان‌هاي شني ناشي از اجراي اين پروژه است.

به گفته وي، تاسيسات هارپ که احتمالا در ترکيه و آذربايجان نصب شده، با تابش امواج ELF‌ لايه يونوسفر را تحت تأثير قرار داده است و اگر بتوانيم در اين مطالعات اثبات کنيم که تابش ELF به يونوسفر در حال انجام است،‌ مي‌توانيم اثبات کنيم که اين تابش تهديدي جدي براي کشور به همراه دارد که در اين صورت بايد به صورت هوشمندانه به اين تابش‌ها پرداخته شود.

مجري طرح با اشاره به مطالعات کشورهاي آمريکا و روسيه بر روي اين لايه، خاطر نشان کرد: ناهنجاري‌هايي چون "تورنادو" و "النينو" که در بخش‌هاي آمريکاي شمالي ايجاد مي‌شود، آب و هواي آمريکا را تحت تأثير قرار داده است و اين کشور براي مقابله با اين پديده از 25 سال گذشته پروژه هارپ را در دستور کار خود قرار داده است.

شيخي‌ها مقدم، در اين باره توضيح داد: در اين پروژه به منظور ايجاد اختلاف فشار و تغيير مسير توفان‌ها، امواج ELF به لايه و پوسته يونوسفر تابانده مي‌شود و آمريکا از 6 سال گذشته موفق به انحراف و تغيير مسير توفان‌ها شده است.

وي با بيان اينکه در پروژه هارپ تئوري‌هاي زيادي در زمينه اثرات اين امواج بر روي مغز، ايجاد زمين لرزه و تغييرات‌ آب‌وهوايي مطرح شده است، اظهار کرد: اگر آمريکا توانسته با هارپ توفان‌ها را منحرف کند،‌ مي‌تواند حرکات جريان‌هاي جت استريم و جريان‌هاي جوي را تحت تأثير قرار دهد و در نتيجه لازم است امواج  ELF‌به عنوان تهديد مورد توجه قرار گيرد.

اين محقق با اشاره به تغييرات جريان‎هاي جت استريم، توضيح داد: بيشترين اثرات بارش‌زايي بخش‌هاي غربي کشور تحت تاثير جريان‌هاي جت استريم مديترانه بوده، ولي از سال 2006 تاکنون انحرافي در اين جريان‌ها رخ داد که منجر به کاهش بارش در ايران شده است.

وي با اشاره به دستاوردهاي تحقيقات انجام شده در اين شرکت، افزود: اميدواريم تکميل اين پروژه تحقيقاتي منجر به طراحي و ارائه الگوريتم‌ها و الگوهاي تشخيص پيش نشانگرهاي زلزله و ‌ارتقاي نرم‌افزارهاي پيشگويي‌کننده پديده‌هاي جوي شود.

شيخي‌ها، همچنين ابراز اميدواري کرد که در اين مطالعات بتوانند اثبات کنند که تابش امواج ELF‌ در ترکيه و آذربايجان موجب تغيير و انحراف جريان‌هاي مديترانه از سمت غرب به سمت شمال کشور شده؛ چراکه به باور اين محققان در 50 سال گذشته سابقه نداشته است که استان‌هايي مانند ايلام،‌ کردستان و کرمانشاه و آذربايجان خشک باشند.

مجري طرح اعلام کرد: زمين لرزه‌هايي مانند زلزله هائيتي ناشي از تابش امواج ELF‌ بر يونوسفر بوده است که به سمت لايه‌هاي زير زميني منحرف شده و موجب زلزله و توفان‌هاي شديد شده است.

وي به فرآيندهاي پروژه يونوسفر اين شرکت دانش‌بنيان اشاره کرد و يادآور شد: ما در اين تحقيقات اميد داشتيم که با تأمين اعتبارات، يا رادار يونوسوند براي مطالعه اين لايه را طراحي کرده و بسازيم و يا يونوسوند موجود در کشور را تعمير کنيم که اين امر به دليل مشکلات مالي ميسر نشد.

وي افزود: در ادامه با استخراج داده‌هاي ماهواره‌اي، در حال طراحي و پياده‌سازي نرم‌افزاري براي نمايش تلاطمات لايه يونوسفر هستيم.

شيخي‌ها مقدم، توليد اين نرم‌افزار را در گرو در اختيار داشتن بانک اطلاعاتي از حوادث و بلاياي طبيعي، خشکسالي‌ها و فعاليت آتشفشان‌ها دانست

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بریتانیا در مسیر جدایی سخت

چاقوکشی در مقابل ساختمان وزارت کشور انگلیس

رشد اقتصاد انگلیس منفی شد؛ سقوط فاحش ارزش پوند

بحران در ارتش کاغذی ملکه

ایمیلی که در دولت انگلیس ولوله به پا کرد

موافقت اکثریت مردم اسکاتلند با جدایی از بریتانیا

نخست‌وزیر آینده بریتانیا چه نگاهی به ایران دارد؟

انگلیس مجبور به عذرخواهی از مصر شد

اولین واکنش ملکه انگلیس بعد از توقیف نفتکش

دردسر بزرگ برای جانسون

وزرای دارایی و دادگستری انگلیس روز چهارشنبه استعفا می‌دهند

ادعای جدید MI6 درباره نفتکش انگلیسی

وزیر دادگستری انگلیس نیز استعفا می کند

"مو قشنگ" داغ کرد!

معضل "دود و دم" برای نامزدهای نخست وزیری انگلیس

دادگاه انگلستان «مو قشنگ» را تبرئه کرد

مدل لیستر LFP جگوار اف-پیس، سریعترین شاسی بلند جهان خواهد بود

تاکسی لندن TX4 با تیونینگ کان دیزاین، رونمایی شد

برپایی دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان/اعلام آخرین مهلت ارسال آثار

مهارت اندوزی، گم گشته ای در نظام آموزش کشور

250 خدمت رایانش ابری ایرانی شناسایی شده است

گام دانشمند ایرانی برای کمک به درمان اعتیاد/شناسایی نقش بخش قدامی مغز در حافظه پاداش

هوش مصنوعی باعث اشتغالزایی خواهد شد!

برگزاری چهارمین دوره کنفرانس بین‎المللی پردازش سیگنال و سیستم‎های هوشمند

چگونه در تابستان کمتر عرق کنیم

ساخت پنجره هوشمند با قابلیت نابودسازی میکروارگانیسم ها

چهارمین رویداد سالانه رایانش ابری ایران برگزار می شود

گرمای شدید روی تفکر تاثیر می‌گذارد!

امکان تولید محصولات تراریخته در چارچوب اصول ایمنی زیستی

سامانه تصفیه آب با فناوری نانو در هشترود راه اندازی شد

تشخیص بیماری های قلبی ژنتیکی با سلول های بنیادی

تلگرام و اینستاگرام با سبک زندگی جوانان چه می‌کنند؟

نانوذرات دارویی ضد سرطان تولید شد

مبارزه با تومورهای سرطانی با میکروحباب ها

تقویت خلاقیت دانشجویی با مسابقات آب شیرین کن های خورشیدی

تولید روغن و صابون شترمرغ در دانشگاه/تولید کرم ضدآفتاب شترمرغ

تمدید مهلت ثبت‌نام در چالش نوآوری ساخت جوهر رسانا و نیمه‌رسانا

آموزش دانش آموزان برگزیده کشوری در آزمایشگاه نقشه برداری مغز

پذیرش مستقیم دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی

تولید سلول های بنیادی پرتوان از پوست

اجرای طرح‌ گردشگری مزرعه و آب‌بندان در استان مازندران

باکتری، جایگزین سلول‌های خورشیدی خواهد شد!

کشف نشانگرزیستی برای شناسایی یک پاتوژن خطرناک

امتحانات نهایی و کنکور موجب کاهش ساعت آموزشی پایه دوازدهم شد

بیسوادان خارجی از بیسوادان دماوندی پیشی گرفتند

نشانه های جریان های خطرناک شکافنده دریا/ هشدار به شناگران سواحل

کشف درمانی که احتمالا عوارض زوال عقل و سکته مغزی را معکوس می‌کند

دانشگاه شهید بهشتی میزبان کنگره بین‌المللی "شهر هوشمند"

تجربه جهانی از اتم تا آفتاب راهکاری برای تامین آب

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر با مصرف آسپرین