پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

دانشمندي که به "خبرنگار" بودن خود افتخار مي‌کند ایرانیان انگلیس

دانشمندي که به "خبرنگار" بودن خود افتخار مي‌کند

  بزرگنمايي:

سرزمين ايرانيان- نه جهادگر بودن کار راحتي است و نه خبرنگار بودن. چه دشوارتر مي‌شود که فردي بخواهد اين دو عرصه را همزمان با هم تجربه کند. در حالي که همه دکتر علي منتظري را به عنوان يک جهادگر و پژوهشگر برتر مي‌شناسند، ولي او از سال 1352 يعني از همان دوران نوجواني فعاليت خود را در عرصه خبر با عنوان خبرنگار افتخاري در مجله " پيام شادي" آغاز کرد. اين شروع کار او در عرصه مطبوعات بود که بعدها با حضور در نشريه‌هايي نظير "دانشگاه انقلاب"، "نمايش" و "اطلاعات علمي" و برخي نشريه‌هاي ديگر کار خود را ادامه داد. فعاليت شخصيت پويا و تلاشگر وي به همين جا ختم نشد و فعاليت خود را با تلاش در عرصه پژوهش به ا وج رساند تا جايي که در سال 2014به عنوان يک درصد دانشمندان برتر جهان در زمينه " علوم اجتماعي در پزشکي" در رتبه بندي ESI معرفي شد.

روايت دکتر منتظري از کار خبري خود اين گونه است:

 "در سال 1352 به عنوان خبرنگار افتخاري مجله « پيام شادي» که ويژه کودکان و نوجوانان بود انتخاب شدم. از همان سال‌ها سياه مشقي مي‌کردم  اما کار جدي رسانه‌اي من پس از پيروزي انقلاب اسلامي، تشکيل جهاد دانشگاهي و آغاز  انتشار مجله «‌دانشگاه انقلاب » ارگان جهاددانشگاهي به سردبيري "فرامروز حق شناس" بود که به اواخر سال 1359 باز مي‌گردد. کار عمده من ويراستاري، خبرنگاري و مصاحبه با شخصيت‌ها و نوشتن نقد هنري بود. در آن دوران چندين مصاحبه مهم انجام شد که من هم نقش کوچکي در آن داشتم از جمله اين‌ها، مصاحبه با "رهبر معظم انقلاب اسلامي"، "مرحوم آيت‌الله  هاشمي رفسنجاني"، "نخست وزير وقت"، "دکتر شريعتمداري"، "دکتر محمدعلي نجفي"، "دکتر عبدالکريم سروش" و چند مصاحبه ديگر که يادم نيست. اين مصاحبه‌ها در آن روزگار بازتاب وسيعي داشت."

وي در ادامه مي گويد: در اواخر دهه شصت با روحاني مجاهد حجه‌اسلام والمسلمين سيد محمود دعايي مدير مسئول روزنامه اطلاعات آشنا شدم و به دعوت ايشان هفته نامه‌اي به نام «‌اطلاعات علمي» را تاسيس کرديم. بعدها اين هفته نامه به ماهنامه تبديل شد و اکنون نيز انتشار مي‌يابد. سال‌ها سردبيري اين مجله را به عهده داشتم و بنابر ضرورت‌هايي حضرت آقاي دعايي همزمان سردبيري مجله جوانان را نيز به من سپردند. دوران همکاري با موسسه اطلاعات براي من بسيار آموزنده و خاطرانگيز است. درآنجا دوستان خوبي هم يافتم. مثل جلال رفيع، سيد احمد سام، فتح‌الله جوادي، علي فتح‌الله‌زاده و بسياري ديگر که ذکر نامه آنها شما را خسته مي‌کند.

رييس سابق جهاد دانشگاهي همچنين به نقش رسانه‌ها در زندگي مردم اشاره مي‌کند و مي‌افزايد: امروز رسانه‌ها نقش بسيار برجسته‌اي در زندگي مردم ايفا مي‌کنند. لذا خبرنگاران بايد نسبت به اين نقش خود بيش از ديگران حساس باشند و به آن اهميت بدهند. خبرنگاري به حضور در يک رويداد و تنظيم يک خبر ختم نمي‌شود. آثار و  تبعات يک خبر گاهي تا مدت‌ها فضاي اجتماعي را درگير خود مي‌کند. بنابراين خبرنگاران در مورد هر خبر و نحوه تنظيم آن بايد توجه کافي مبذول دارند. علاوه بر دقت، صحت و درست نويسي هم نکته‌اي است که بايد بدان پرداخت و آن را تمرين کرد. نکته ديگري که خبرنگاران بايد بدان دقت داشته باشند، توجه به مسائل اصلي و پرهيز از حاشيه‌ها است. متاسفانه در حال حاضر بسياري از خبرنگاران ما خبرنگار نيستند، حاشيه پردازند. ما نبايد با پرداختن به حاشيه‌ها موضوعات اصلي را به حاشيه برانيم و حاشيه‌ها را تيتر اصلي خود کنيم و  افکار عمومي  و مردم را درگير موضوعاتي کنيم که  فقط مي‌تواند  روح و روان آنها را  آزار دهد.

اين دانشمند جهاد دانشگاهي، نقش خبرنگاران را در ارتقا سلامت روان جامعه، مهم ارزيابي مي‌کند و مي‌گويد: به نظر من خبرنگاران مي‌توانند نقش مهمي در ارتقاء سلامت روان جامعه ايفا کنند. تقريبا همه ما مي‌دانيم که دروغ نبايد گفت و نوشت و اين در کار خبرنگاري يک اصل مهم است ولي آيا ما مجاز هستيم هر « راستي» را بازتاب دهيم ولو با تحميل هزينه گزاف به جامعه؟! موضوع ديگري که در همين ارتباط قابل تذکر است اين است که ما  بايد  توجه داشته باشيم تا از کاه، کوه  و از کوه، کاه نسازيم. درشت نمايي بيش از حد و يا فراموشي عمدي رويدادها  کاري غير اخلاقي و غير حرفه‌اي است. علاوه  بر اينها خبرنگاران بايد توجه داشته باشند که  متاسفانه عده‌اي  وجود دارند که شهوت مطرح شدن در رسانه‌ها را  دارند و هر روز با عنوان و شکلي مي‌خواهند خود را  هم به جامعه تحميل  کنند. اگر چه اين  افراد کمتر توفيق پيدا مي‌کنند ولي به هر حال خبرنگاران در مواجه با اين افراد بايد هوشيار باشند و به سادگي تسليم آنها نگردند. در اين زمينه ما انتظار داريم خبرنگار زيرک باشد و هوشيار.  و نکته آخر ولي بسيار مهم توجه خبرنگاران عزيز به اخلاق حرفه‌اي است. اخلاق حرفه‌اي  به ما يادآوري مي‌کند که خود را  به کسي و جرياني نفروشيم و آخرت خود را براي دنياي ديگران خراب نکنيم. مرزهاي اخلاقي و ارزش‌هاي اعتقادي جامعه را پاس بداريم و از اينکه قُبح پديده‌اي قبيح را بزدايم جدا پرهيز کنيم.

دکتر منتظري در خصوص خاطره خود از تاسيس خبرگزاري ايسنا نيز مي‌گويد: با آن که تولد يک خبرگزاري مستقل در سال 1378 پديده‌اي نوظهور بود،‌ اما با توجه به عملکرد خوب اعضاي ايسنا و مدير عامل هوشمند آن، من هرگز شکوه‌اي از ايسنا نديدم و به ياد ندارم که مقامات عالي و ارشد کشور بخواهند در مورد مشي ايسنا و اخبار آن اعمال سليقه نمايند. به دليل همين ويژگي فوق بود که استحکام خوبي در شاکله ايسنا و عملکرد آن به وجود آمد و اين خبرگزاري را به يک منبع خبري موثق،‌ موثر و پيشرو تبديل کرد. در واقع خبرگزاري دانشجويان ايران نشان داد هرگاه به جوانان اعتماد شود آنها مي‌توانند کارهاي بزرگي را به سر انجام برسانند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدل لیستر LFP جگوار اف-پیس، سریعترین شاسی بلند جهان خواهد بود

تاکسی لندن TX4 با تیونینگ کان دیزاین، رونمایی شد

برپایی دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان/اعلام آخرین مهلت ارسال آثار

مهارت اندوزی، گم گشته ای در نظام آموزش کشور

250 خدمت رایانش ابری ایرانی شناسایی شده است

گام دانشمند ایرانی برای کمک به درمان اعتیاد/شناسایی نقش بخش قدامی مغز در حافظه پاداش

هوش مصنوعی باعث اشتغالزایی خواهد شد!

برگزاری چهارمین دوره کنفرانس بین‎المللی پردازش سیگنال و سیستم‎های هوشمند

چگونه در تابستان کمتر عرق کنیم

ساخت پنجره هوشمند با قابلیت نابودسازی میکروارگانیسم ها

چهارمین رویداد سالانه رایانش ابری ایران برگزار می شود

گرمای شدید روی تفکر تاثیر می‌گذارد!

امکان تولید محصولات تراریخته در چارچوب اصول ایمنی زیستی

سامانه تصفیه آب با فناوری نانو در هشترود راه اندازی شد

تشخیص بیماری های قلبی ژنتیکی با سلول های بنیادی

تلگرام و اینستاگرام با سبک زندگی جوانان چه می‌کنند؟

نانوذرات دارویی ضد سرطان تولید شد

مبارزه با تومورهای سرطانی با میکروحباب ها

تقویت خلاقیت دانشجویی با مسابقات آب شیرین کن های خورشیدی

تولید روغن و صابون شترمرغ در دانشگاه/تولید کرم ضدآفتاب شترمرغ

تمدید مهلت ثبت‌نام در چالش نوآوری ساخت جوهر رسانا و نیمه‌رسانا

آموزش دانش آموزان برگزیده کشوری در آزمایشگاه نقشه برداری مغز

پذیرش مستقیم دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی

تولید سلول های بنیادی پرتوان از پوست

اجرای طرح‌ گردشگری مزرعه و آب‌بندان در استان مازندران

باکتری، جایگزین سلول‌های خورشیدی خواهد شد!

کشف نشانگرزیستی برای شناسایی یک پاتوژن خطرناک

امتحانات نهایی و کنکور موجب کاهش ساعت آموزشی پایه دوازدهم شد

بیسوادان خارجی از بیسوادان دماوندی پیشی گرفتند

نشانه های جریان های خطرناک شکافنده دریا/ هشدار به شناگران سواحل

کشف درمانی که احتمالا عوارض زوال عقل و سکته مغزی را معکوس می‌کند

دانشگاه شهید بهشتی میزبان کنگره بین‌المللی "شهر هوشمند"

تجربه جهانی از اتم تا آفتاب راهکاری برای تامین آب

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر با مصرف آسپرین

خدمات نوین حوزه پردازش تصویر مغز به محققان کشور ارائه می‌شود

بهره‌گیری از اینترنت اشیا برای بهینه‌سازی مصرف انرژی

دستاورد تأثیرگذار محقق 16 ساله‌ کانادایی در حوزه‌ فناوری‌ نانو

اهمیت شرکت های دانش بنیان در توسعه فناوری های فضایی

مترجم هوشمند متون تولید شد

طراحی الگوریتم برای جلوگیری از متاستاز سرطان

راه‌اندازی دکتری مشترک ادبیات تطبیقی فارسی و فرانسوی

برپایی نمایشگاه استمراری دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان

مسابقه« تحلیل داده‌های نسل جدید توالی‌یابی» برگزار می شود

سامانه‌ای با قابلیت حفظ خودرو از انحراف و تشخیص علائم رانندگی

ژن عامل بروز علائم پیری شناسایی شد

"قنات"؛ معجزه ایرانیان باستان برای تامین آب

زادروز "ویلیام تامسون" ریاضیدان‌ و فیزیکدان نامی بریتانیایی

مراکز موفق در جذب دانشمندان ایرانی مقیم خارج معرفی شدند

نقشه راه فناوری های بالادست صنعت نفت تهیه می شود

ایران میزبان المپیاد جهانی زیست شناسی 2018 شد