پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

مبتکران همچنان چشم به راه سرمایه گذاران ایرانیان آمریکا

مبتکران همچنان چشم به راه سرمایه گذاران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان- نمایشگاه نوآوری و فناوری(INOTEX) که هرساله به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود به طور حتم یکی از رویدادهای استارتاپی و البته دربرگیرنده بخش های مختلف اکوسیستم نوآوری و فناوری است که با استقبال بسیار مناسب جوانان فعال در عرصه کسب و کارهای نو همراه است.
در نمایشگاه امسال اینوتکس 2018 که از 14 الی 16 تیرماه جاری در بوستان گفتگو شهرداری تهران برگزار شد، بیش از 100 استارتاپ، 50 مخترع، 15 مرکز رشد و شتاب‌دهنده، 40 فرشته کسب‌وکار، 11 وی‌سی و سرمایه‌گذار، 5رسانه استارت‌آپی، 8 برگزار‌کننده رویداد، حدود 50منتور، 9مجموعه ارائه زیر‌ساخت، 10 پارک فناوری، حدود 100 شرکت فناور و 7 مرکز ارائه خدمات استارت‌آپ‌ها و فرشتگان کسب و کار حضور داشتند.
به گفته اکبر قنبرپور، دبیر برگزاری اینوتکس 2018، امسال برای نخستین بار تمام 13 جزء اکوسیستم استارت‌آپی در نمایشگاه حضور داشتند. ضمن اینکه امسال برای رسانه‌های استارت‌آپی و برگزارکنندگان رویدادهای کارآفرینی فضا در نظر گرفته شده بود..
اما بدون شک در چنین شرایطی که روح بدبینی فضای سیاسی و اقتصادی کشور را فرا گرفته است، برگزاری نمایشگاه نوآوری و فناوری گویای توانمندی جوانان تحصیلکرده این مرز و بوم برای رفع بسیاری از مشکلات مبتلا به کشور در بخش های مختلف بسی با ارزش است.
بسیاری از حاضران شرکت کننده در اینوتکس 2018 معتقدند که با مشارکت همه اجزای اکوسیستم‌ نوآوری و فناوری کشور و با اتحاد و همدلی، می توان از پتانسیل های داخلی به نحو شایسته ای برای عبور از شرایط فعلی بهره برد.
در کنار استارتاپ هایی که برای بخش های مختلف خدمات رسانی زندگی روزمره از جمله سرویس دهی حمل و نقل ماشین های سبک و سنگین و یا خدمات رسانی امور منزل اپلیکیشن های مختلفی طراحی کرده اند، یکی از بخش های مهم و جالب هفتمین نمایشگاه فناوری و نوآوری (INOTEX2018) پاویون مخترعان است که البته همه آنها آماده سرمایه گذاری می باشند.
بخش مخترعان اینوتکس همواره از کارنامه درخشانی در معرفی و مطرح‌کردن مخترعان پرتوان ایرانی در سطح جهانی و ایجاد ارتباط‌های پویا بین نوآوران و فعالان کسب‌و‌کارهای نو در کشور با سایر کشورهای جهان داشته است که البته همچنان مشکل بسیاری از آنان نبود سرمایه لازم برای عملیاتی کردن طرح ها بوده است، در این گزارش به چند نمونه از این نوآوری ها اشاره شده است.

**دستگاه تبدیل زباله به انرژی
سمیه اکبری استاد مکانیک دانشگاه صنعتی شریف تهران یکی از مخترعان حاضر در اینوتکس 2018 است که با خلاقیت توانسته است دستگاهی را برای تبدیل زباله به انرژی گاز و همچنین برق طراحی کند. این دستگاه با استفاده از هر نوع زباله تجزیه‌پذیر (زباله‌هایی غیر از انواع فلزات، آهن، پلاستیک و شیشه)، برق و بیوگاز تولید می کند
دستگاهی که به گفته این مخترع تماما ساخت داخل است و از هر 10 کیلو زباله چهار مترمربع گاز تولید می کند.به طوریکه یک ژنراتور گاز سوز در این دستگاه تعبیه شده است که همان را تبدیل به برق می کند و آب استحصال شده از این فرایند نیز برای آبیاری باغچه و تفاله نهایی نیز برای کود استفاده می شود.
این پژوهشگر که از سال 1387 درگیر کار اختراع و تحقیقات اولیه بوده است.ثبت اختراع دستگاه زباله سوز خود را در 1396 انجام شده است و به گفته وی این محصول رقیبی در ایران ندارد و انحصاری است.
این دستگاه به طور حتم با توجه به افزایش افسارگسیخته سطح زباله در کشور به خصوص شهرهای شمالی، می تواند نمونه مناسبی برای علاقمندانی باشد که قصد سرمایه گذاری در طرح های نوآورانه دارند.

**همت مخترع معلول در ساخت ویلچر مناسب برای همنوع
فرشاد معماری معلول 43 ساله که از سال 1374 در یک حادثه رانندگی دچار ضایعه قطع نخاع شده نیز با اختراع یک ویلچر تحت عنوان" دوباره" در نمایشگاه امسال اینوتکس حاضر شده است.
این وسیله نقلیه در مقایسه با سایر ویلچرهای از جمله دستگاه ساخت شرکت سایپا که سوار و پیاده شدن آن حداقل 10 دقیقه زمان می برد، از سطح شیب داری برخوردار است و معلولان بدون نیازه به پیاده یا سوار شدن از صندلی چرخدار از طریق خود صندلی به راحتی در آن سوار و پیاده می شوند.
وی با بیان اینکه ساخت این ویلچر در دو نوع اتوماتیک و دستی است گفت:این ویلچر دارای رمپ، دنده عقب، ترمز دستی برای تمام چرخ ها و دو عدد باک سوختیگری است و بصورت سه یا چهار چرخ، روباز یا مسقف با اتاق و کاملا پوشیده، گیربکس دستی یا اتوماتیک و همچنین با موتور بنزینی یا برقی قابل ساخت و تولید انبوه است.
معماری با تاکید براینکه، معلولان تقاضای زیادی برای خرید این ویلچر دارند و حتی بسیاری برای داشتن آن به سازمان بهزیستی نیز مراجعه کرده اند گفت: طبق مشاوره با سازمان بهزیستی اقدامات ثبت اختراع این دستگاه انجام شده است و این سازمان پیش بینی کرده است که بیش از 50 هزار از این دستگاه مورد نیاز جامعه معلولان کشور است.
وی با اشاره به قیمت 5 تا 7 میلیونی این ویلچر اتوماتیک و دستی البته تا قبل از گرانی ارز می گوید: این دستگاه به دلیل اینکه، سازمان بهزیستی اجازه سرمایه گذاری برای تولید آن را ندارد، تنها با سرمایه گذاری حداکثر 4 میلیاردتومانی بخش خصوصی این ویلچر در چندین مدل سه چرخ، چهارچرخ، برقی، خورشیدی، یک نفره یا چندنفره قابل تولید انبوه است.
معماری با اشاره به اشتغالزایی مناسب اجرای این طرح گفت: عملیاتی کردن طرح تولید این ویلچر از یک سو در بخش تولید و از سویی دیگر نیز در اشتغالزایی جامعه معلولان در پیک های موتوری و مسافر کشی اثرگذار خواهد بود.


**اختراع روکش ظروف پلاستیک غیرسرطان زا
یوسف بالش زر مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان نیز که حدود دو سال است با همکاری بخش شیمی دانشگاه شیراز طرح های زیادی را به مرحله اختراع رسانده است.
وی  با اشاره به اینکه، ظروف پلاستیکی و پلیمری با آزادکردن مونومر در دمای بالای 40 درجه سانتیگراد وخصوصا تماس با غذاهای چرب و شیرین، بیماری های مختلف از جمله سرطان و بیماری های گوارشی ایجاد میکند، گفت:همواره شاهد آن هستیم که از سوی برخی تریبون ها بهترین راهکار را تعطیلی کارخانجات تولید کننده ظروف یکبار مصرف در کشور می دانند.
این پژوهشگر می گوید: ما برای جلوگیری از تعطیلی حداقل پنج هزار کارخانه تولید ظروف پلاستیکی در کشورکه بیکاری آنها حجم قابل توجهی از بیکاری را بدنبال خواهد داشت، یک روکش و لایه میکرونی طراحی کرده ایم که براحتی می تواند بعنوان یک محافظ در برابر مونومر عمل کند.
بالش زر با تاکید براینکه این اختراع ثبت شده است گفت: با اضافه کردن این لایه آلمینیوم میکرونی تنها 30 درصد هزینه ظروف یکبار مصرف افزایش خواهد یافت.
وی افزود:این نوآوری نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری ها و سرطان های مختلف ناشی از استفاده از ظروف یکبار مصرف خواهد داشت و در کاهش آلودگی های زیست محیطی نیز اثربخش خواهدبود.
این پژوهشگر معتقد است سرمایه گذاری مناسب بر روی چنین طرحی در پیشگیری از بیماری های خطرناکی همچون سرطان و همچنین کاهش بودجه درمانی کشور بسیار تاثیرگذار است.

** طراحی یک نرم افزار ساده برای غربالگری بیماری های چشمی
امروزه شاهد رشد بیماریهایی مثل دیابت که منجر به ضعف بینایی و در مواردی نابینایی می شوند در جهان هستیم که این رشد در ایران خیلی بیشتر از نرم جهانی است به طوری که جمعیت 4.6 میلیونی مبتلایان به دیابت در سال 2015 به 9.2 میلیون نفر در سال 2040 خواهد رسید.
اما در شبکیه چشم یکسری مویرک وجود دارد که کار تغذیه چشم را انجام می دهند هنگامی که فرد به بیماری قند مبتلا می شود یکی از اصلی ترین مراکز تاثیرگذاری این بیماری بر روی چشم است.
نیما مادرشاهیان فوق لیسانس نرم افزار تخصص مدیکال آی تی و امین اردشیر دوانی دو جوان تحصیلکرده در اروپا یک مجموعه پژوهشی را در پارک فناوری پردیس راه اندازی کرده اند.
این مبتکران جوان با رویکردی تخصصی، در تلاش هستد که با استفاده از تکنولوژی های جدید و با بهره گیری از توان علمی متخصصین خود، دسترسی به ابزارهای موجود در حوزه سلامت دیجیتال را برای مراکز درمانی، پزشکان، متخصصین، آزمایشگاه ها و مراکز علمی - تحقیقاتی میسر و آسان کنند.
آنان موفق به طراحی و تولید نرم افزاری تحت عنوان iSeen شده اند که با غربالگری چشم بیمارانی را که نیاز به درمان دارند را شناسایی و به متخصصان چشم ارجاع می دهند.
اردشیردوانی با تاکید براینکه در 80 درصد موارد می توان از بروز نابینایی پیشگیری نمودگفت: غربالگری در گام نخست ابتدایی ترین و در دسترس ترین روش برای این منظور است.
وی می گوید: از طرفی رشد تعداد پزشکان متخصص چشم که بیماران برای غربالگری بایستی به آنان مراجعه نمایند به مراتب کمتر از رشد بیماری است و از سویی دیگر نیز استقرار پزشکان در نواحی مختلف کشور نیز از توزیع مناسب برخوردار نیست لذا بیماران برای غربالگری با مشکل زیادی مواجه خواهند شد.
این پژوهشگر افزود:این موضوع ما را بر آن داشت که با کمک یادگیری ماشین و هوش مصنوعی الگو ریتمی برای غربالگری شبکیه طراحی نموده و محصول iSeen را ارائه نمائیم که بیمارانی که نیاز به درمان دارند را شناسایی و به متخصصین چشم ارجاع می دهد.
وی گفت: بر اساس این روش یک الگو ریتم تشخیص اتوماتیک تصاویر گرفته شده توسط دوربین هایی که قابلیت عکس برداری فوندوس شبکیه را دارند را آنالیز می کند و بیماریهای چشم را تشخیص می دهد. از این الگو ریتم می توان در سیستمهای تصمیم ساز بالینی به عنوان یک ابزار غربالگری در کنار یک سیستم پزشکی از راه دور استفاده کرد.
اردشیردوانی با اشاره به اینکه، برخی بیماری ها مانند دیابت پارگی مویرگ های داخل شبکیه چشم را بدبنال دارند گفت: در این موارد چشم فرد دچار یک تاری دید می شود که اگر به موقع شناسایی شوند راه درمان و پیشگیری آن وجود خواهد داشت.
وی می گوید: استفاده از دوربین ما کمک می کند که بیمار قند خود را کنترل کند و همچنین از سوی پزشک متخصص کار درمان خود را پیگیری کند، ضمن اینکه ما با دانشگاه شهید بهشتی تفاهمنامه همکاری امضاء کرده ایم.
این پژوهشگر جوان گفت: در واقع از طریق این نرم افزار می توان سه بیماری شامل خونریزی های نقطه ای و لکه ای در پرده شبکیه (رتینوپاتی دیابتی)، میزان هموگلوبین بر روی سر عصب بینایی (گلوکوم) و همچنین تاری و از دست دادن بینایی (دژنراسیون ماکولا) را شناسایی کرد.
وی معتقد است: این یک روش اولیه و ارزان برای شناسایی ناراحتی قند است، چراکه در روش های فعلی فرد ابتدا باید به متخصص مراجعه کند و بعد از اینکه یک قطره ای در چشم او ریخته می شود باید پنج ساعت مردمک برای عکس برداری باز بماند اما این دوربین احتیاج به هیچ قطره چشمی ندارد و ظرف 30 ثانیه نیز جواب آزمایش را می دهد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد دلار در بازار جهانی

ترامپ: پول ایران بی‌ارزش شده، نمی‌شود یک نان خرید!

وقتی ترامپ بچه بود!

نمک خوردن و نمکدان شکستن آمریکا در قبال فرانسه!

بخش بزرگی از ترافیک اینترنت اروپا حدود دو ساعت به مسیرهایی اشتباه در چین هدایت شد

بزرگ‌ترین مشکلاتی که از رشد استارتاپ جلوگیری می‌کنند

گوگل درباره تهدیدهای امنیتی ناشی از تحریم هواوی به آمریکا هشدار داد

اتهام سنگین اسقف سابق به پاپ

راز چمدان سیاه‌رنگ همراه ترامپ

درخت دوستی ترامپ و مکرون خشکید!

قتل‌های مشکوک؛ اجساد 2 سناتور آمریکایی کشف شدند

داستان چرنوبیل؛ قسمت دوم: مدیریت بحران و درس‌‌های تاریخی

مشخصات فنی پیشرانه موردانتظار مزدا Skyactiv-X اعلام شد

ابرخودرو جدید گوردون موری و جایگزین مک لارن F1 تا سال 2022 تولید خواهد شد

بنتلی کنتیننتال GT، آماده‌ رکوردگیری می‌شود

مایکروسافت پایگاه داده‌ MS Celeb را به‌طور مخفیانه حذف کرد

تلاش برای به‌کارگیری جانوران دریایی به‌عنوان جاسوس

نمایش کلکسیونی جذاب از خودرو و موتورسیکلت فیلم‌های علمی‌تخیلی در موزه پیترسن

جعبه‌گشایی پاناسونیک لومیکس GH5S

مدل‌های جدید تسلا مدل S و X چه ویژگی‌هایی دارند؟

ظهره‌وند در گفت‌وگو با الف: آمریکا همانند کلافی سردرگم است

فریدون مجلسی: تنش بین ایران و آمریکا کاهش می یابد

صادرات آشوب؛ صنعت مولتی تریلیون دلاریِ آمریکا در خاورمیانه

شکست معامله ترامپ

گسترش برنامه هسته‌ای عربستان در سایه پنهان کاری امریکا

رویای محال ترامپ

ناامیدی آمریکا از نقش آفرینی فرانسوی‌ها در پرونده ایران

بازی سازی بازرس مولر علیه ترامپ

بازنده انتشار "گزارش مولر" کیست؟

موضع وقیحانه؛ تردید "کوشنر" در توانایی فلسطینی ها برای حکمرانی

سرمقاله خراسان/ آیا ترامپ برای مذاکره جدی است؟

ترامپ و مکرون اختلافات را علیه ایران کنار گذاشتند

اتحاد نفتی امریکا و روسیه علیه اوپک در راه است؟

موش و گربه‌بازی تیم ترامپ

ترامپ در پی چیست؟

دوئل تمام عیار خانم و آقای رئیس در واشنگتن

ادعای ترامپ در مورد شرکت‌های فعال در چین

سی ان ان : مردم آمریکا معتقدند ترامپ در انتخابات آینده پیروز می شود

"نیش و کنایه" پوتین به آمریکا

مجادلات ترامپ و نانسی پلوسی تشدید شد

همکاری اتمی آمریکا و عربستان علی رغم قتل خاشقجی

اقدام خطرناک ناو آمریکایی در مواجهه با رزم‌ناو روسی

لحظه رهگیری و انهدام پهپاد پیشرفته آمریکایی در آسمان یمن

توهین دونالد به نانسی

کارِ خطرناک آمریکا در خاک عربستان

توافق غیرمنتظره میان آمریکا و مکزیک

ترامپ: کره ماه بخشی از مریخ است!

ترامپ زیر بغل ملکه انگلیس هندوانه گذاشت

فیسبوک اجازه نصب پیش‌فرض اپلیکیشن خود را به گوشی‌های جدید هواوی نمی‌دهد

گوگل مپ از‌این‌پس سرعت حرکت کاربر را درلحظه نشان می‌دهد