پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

صرفه جویی 40 درصدی انرژی در بخش ساختمان دست یافتنی است ایرانیان آمریکا

صرفه جویی 40 درصدی انرژی در بخش ساختمان دست یافتنی است

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان- دکتر حمید چیت چیان  در مراسم اختتامیه اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان های انرژی صفر در سالن همایش پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری افزود: یکی از موثرترین ایده هایی که در صرفه جویی بخش ساختمان نقش ایفا می کند، ساختمان انرژی صفر است.
وی با اشاره به این که افزایش آسایش مردم، پاک تر شدن محیط زیست و کمتر شدن آلودگی شهرها از مهمترین مزایای این ایده است، اظهار داشت: صرفه جویی بیش از 40 درصدی انرژی در بخش ساختمان به سادگی امکان پذیر است.
وی افزود: ارزش انرژی مصرفی مجموع جمعیت ایران در بخش خانگی، تجاری و عمومی یا به عبارتی در ساختمان ها در سال 94 نزدیک به 16.5 میلیارد دلار است که اگر 40 درصد این مقدار صرفه جویی شود، معادل 46 هزار میلیارد تومان منبع جدید وارد کشور می کند.
چیت چیان ادامه داد: ارزش ریالی این مقدار صرفه جویی، می تواند منبع جدید توسعه ای برای کشور ایجاد کند که با هیچ منبع مالی دیگر قابل مقایسه نیست.
وی با اشاره به این که برخی از جوانان این کشور قادر به یافتن اشتغال پایدار نیستند، گفت: با پیاده شدن این ایده، اشتعال مفید، مستمر و گسترده برای آنان ایجاد می شود و صنعت ساختمان در صورت تحقق ساختمان انرژی صفر، تحول بسیار جدی را تجربه خواهد کرد.
مشاور عالی پژوهشگاه نیرو افزود: براساس آمار و ارقام ترازنامه انرژی سال 94، کل مصرف انرژی در کشور برابر 1158.3 میلیون بشکه معادل نفت بوده است که 40 درصد این انرژی در ساختمان ها مصرف می شود.
وی افزود: اگر فقط به بخش انرژی مصرفی خانگی توجه کنیم، هر ایرانی در سال 94 به طور متوسط 632 هزارم تن معادل نفت خام مصرف کرده که این مقدار در بین کشورهای اتحادیه اروپا به ازای هر نفر 518 هزارم تن معادل نفت بوده است.
وی با اشاره به این که در آن بازه زمانی، هر اروپایی 82 درصد هر ایرانی در خانه انرژی مصرف کرده است، گفت: هر نفر اهل کشور ترکیه معادل 56 درصد هر ایرانی در منزل انرژی مصرف کرده است. هر چینی 49 درصد، هر هندی 22 درص هر ایرانی در منزل انرژی مصرف کرده است.
چیت چیان افزود: این اعداد و ارقام نشان می دهد که مصرف بیشتر انرژی خانگی در ایران به خاطر رفاه بیشتر نبوده بلکه این دلیل است که ما منابع بیشتری را هدر داده ایم.
ساختمان‌ انرژی صفر به ساختمان‌ هایی اطلاق می‌ شوند که مصرف سالیانه انرژی آنها صفر است و آلاینده‌ های کربنی تولید نمی‌ کنند.
در دنیای امروز، با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسیلی، ساختمان ‌ها، صنایع و دیگر ارگان‌ها به سمت استفاده از دیگر انرژی‌های موجود حرکت نموده ‌اند.
ایده و اصل مصرف انرژی خالص صفر به دلیل اینکه برداشت از انرژی‌ های تجدید پذیر وسیله و راهکاری برای حذف آلاینده‌ ها و گازهای گلخانه‌ای است، توجه بسیاری را به خود معطوف کرده است.
به دلیل افزایش هزینه‌ های سوخت‌ های فسیلی و تأثیرات مخرب آنها بر روی محیط زیست و بر هم زدن تعادل اکولوژیک، امروزه طرح‌ های مرتبط با اصول ‌انرژی صفر‌، بسیار کاربردی شده و از محبوبیت خاصی برخوردار شده‌ است.
ساختمان‌ های انرژی صفر می‌ توانند تمام نیازهای خود به انرژی را با یک روش کم هزینه، با دسترسی محلی به منابع تجدید پذیر و بدون آلایندگی بر طرف نمایند‌.
در یک ساختمان انرژی صفر هیچ گونه سوخت فسیلی مصرف نمی‌ شود و مصرف انرژی سالانه آن با تولید سالانه ‌اش برابری می‌ کند‌. یک ساختمان انرژی صفر ممکن است به شبکه‌ های شهری موجود متصل باشد یا نباشد. ساختمان انرژی صفری که به شبکه متصل نباشد دارای تجهیزاتی برای ذخیره کردن انرژی ‌های بزرگ بوده که معمولاً از نوع باطری است.
در حال حاضر، بخش ساختمان‌ های اداری و مسکونی در حدود 40 درصد از مصرف انرژی‌ های فسیلی کشور را به خود اختصاص داده است. اگرچه ساختمان‌ های با مصرف انرژی صفر حتی در کشورهای پیشرفته امروز بسیار کمیاب و حتی نایاب هستند، اما به دلیل مستقل بودن از سوخت‌ های فسیلی و کمک در کاهش آلاینده‌ های کربنی، در حال رشد بوده و توجه بسیاری را به خود جلب نموده است.
در این ساختمان ‌ها با استفاده از تکنولوژی ‌های خاص برای سیستم‌ های روشنایی و گرمایش و سرمایش پربازده، در مصرف هرچه کمتر انرژی تلاش شده است. به عبارت دیگر، در یک ساختمان انرژی صفر قبل از تولید انرژی پاک به بهینه سازی مصارف انرژی در بخش های مختلف ساختمان پرداخته شده و با استفاده هوشمندانه از تکنولوژی‌های تجدید پذیر، تعادل میان تولید و مصرف انرژی برقرار می‌شود.

** بخش های ساختمان و حمل و نقل بالاترین شاخص مصرف انرژی در کشور را دارند
دبیر علمی اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر نیز در این مراسم با اشاره به این که در کشور ما بخش های ساختمان و حمل و نقل بالاترین شاخص مصرف انرژی را به خود اختصاص داده اند، گفت: بدترین شاخص های مصرف انرژی در کشور در این بخش ها است.
دکتر امیر دودابی نژاد افزود: بیش از یک سوم مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان صورت می گیرد و مصرف 50 درصد انرژی الکتریکی در این بخش انجام می گیرد.
وی با اشاره به این که در همین روزها با کمبود ظرفیت تولید انرژی الکتریکی و بعضا خاموشی مواجه هستیم، اظهار داشت: بیش از 70 درصد سهم بار کشور مربوط به ساختمان است، 21 هزار مگاوات برق تولیدی در کشور به سیستم های سرمایشی اختصاص پیدا می کند که مربوط به بخش ساختمان است.
دودابی نژاد ادامه داد: همه این آمار و ارقام نشان می دهد که این بخش نیازمند توجه ویژه است و باید مقداری جدی تر به مدیریت انرژی در بخش ساختمان فکر کرد.
وی بر لزوم طراحی ساختمان برای مصرف بهینه انرژی تاکید کرد و گفت: نحو طراحی، اجرا و مصالح و فناوری مورد استفاده در ساختمان ها باید قدری بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
دبیر علمی اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر بیان داشت که ساختمان انرژی صفر، وضعیت ایده آل ما در طراحی ساختمان است.
وی با اشاره به این که موضوع ساختمان انرژی صفر در دستور کار خیلی از کشورها قرار گرفته است، گفت: کشورهای اتحادیه اروپا مکلف شده اند سال 2020 تمام ساختمان های جدید را از نوع ساختمان انرژی صفر قرار دهند و تا دسامبر 2018 همه ساختمان های دولتی مکلف هستند رعایت این موضوع را برای ساختمان های جدید رعایت کنند.
دبیر علمی اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر افزود: بیش از 30 تیم در مرحله مقدماتی این رویداد شرکت کردند که در مرحله اول 12 تیم انتخاب و به آنها یک ماه برای تکمیل طرح فرصت داده شد.
وی افزود: از بین مجموع تیم های شرکت کننده یک تیم به عنوان برتر و 4 تیم به عنوان برگزیده انتخاب شده که در پایان این مراسم مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد دلار در بازار جهانی

ترامپ: پول ایران بی‌ارزش شده، نمی‌شود یک نان خرید!

وقتی ترامپ بچه بود!

نمک خوردن و نمکدان شکستن آمریکا در قبال فرانسه!

بخش بزرگی از ترافیک اینترنت اروپا حدود دو ساعت به مسیرهایی اشتباه در چین هدایت شد

بزرگ‌ترین مشکلاتی که از رشد استارتاپ جلوگیری می‌کنند

گوگل درباره تهدیدهای امنیتی ناشی از تحریم هواوی به آمریکا هشدار داد

اتهام سنگین اسقف سابق به پاپ

راز چمدان سیاه‌رنگ همراه ترامپ

درخت دوستی ترامپ و مکرون خشکید!

قتل‌های مشکوک؛ اجساد 2 سناتور آمریکایی کشف شدند

داستان چرنوبیل؛ قسمت دوم: مدیریت بحران و درس‌‌های تاریخی

مشخصات فنی پیشرانه موردانتظار مزدا Skyactiv-X اعلام شد

ابرخودرو جدید گوردون موری و جایگزین مک لارن F1 تا سال 2022 تولید خواهد شد

بنتلی کنتیننتال GT، آماده‌ رکوردگیری می‌شود

مایکروسافت پایگاه داده‌ MS Celeb را به‌طور مخفیانه حذف کرد

تلاش برای به‌کارگیری جانوران دریایی به‌عنوان جاسوس

نمایش کلکسیونی جذاب از خودرو و موتورسیکلت فیلم‌های علمی‌تخیلی در موزه پیترسن

جعبه‌گشایی پاناسونیک لومیکس GH5S

مدل‌های جدید تسلا مدل S و X چه ویژگی‌هایی دارند؟

ظهره‌وند در گفت‌وگو با الف: آمریکا همانند کلافی سردرگم است

فریدون مجلسی: تنش بین ایران و آمریکا کاهش می یابد

صادرات آشوب؛ صنعت مولتی تریلیون دلاریِ آمریکا در خاورمیانه

شکست معامله ترامپ

گسترش برنامه هسته‌ای عربستان در سایه پنهان کاری امریکا

رویای محال ترامپ

ناامیدی آمریکا از نقش آفرینی فرانسوی‌ها در پرونده ایران

بازی سازی بازرس مولر علیه ترامپ

بازنده انتشار "گزارش مولر" کیست؟

موضع وقیحانه؛ تردید "کوشنر" در توانایی فلسطینی ها برای حکمرانی

سرمقاله خراسان/ آیا ترامپ برای مذاکره جدی است؟

ترامپ و مکرون اختلافات را علیه ایران کنار گذاشتند

اتحاد نفتی امریکا و روسیه علیه اوپک در راه است؟

موش و گربه‌بازی تیم ترامپ

ترامپ در پی چیست؟

دوئل تمام عیار خانم و آقای رئیس در واشنگتن

ادعای ترامپ در مورد شرکت‌های فعال در چین

سی ان ان : مردم آمریکا معتقدند ترامپ در انتخابات آینده پیروز می شود

"نیش و کنایه" پوتین به آمریکا

مجادلات ترامپ و نانسی پلوسی تشدید شد

همکاری اتمی آمریکا و عربستان علی رغم قتل خاشقجی

اقدام خطرناک ناو آمریکایی در مواجهه با رزم‌ناو روسی

لحظه رهگیری و انهدام پهپاد پیشرفته آمریکایی در آسمان یمن

توهین دونالد به نانسی

کارِ خطرناک آمریکا در خاک عربستان

توافق غیرمنتظره میان آمریکا و مکزیک

ترامپ: کره ماه بخشی از مریخ است!

ترامپ زیر بغل ملکه انگلیس هندوانه گذاشت

فیسبوک اجازه نصب پیش‌فرض اپلیکیشن خود را به گوشی‌های جدید هواوی نمی‌دهد

گوگل مپ از‌این‌پس سرعت حرکت کاربر را درلحظه نشان می‌دهد