پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

صرفه جویی 40 درصدی انرژی در بخش ساختمان دست یافتنی است ایرانیان آمریکا

صرفه جویی 40 درصدی انرژی در بخش ساختمان دست یافتنی است

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان- دکتر حمید چیت چیان  در مراسم اختتامیه اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان های انرژی صفر در سالن همایش پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری افزود: یکی از موثرترین ایده هایی که در صرفه جویی بخش ساختمان نقش ایفا می کند، ساختمان انرژی صفر است.
وی با اشاره به این که افزایش آسایش مردم، پاک تر شدن محیط زیست و کمتر شدن آلودگی شهرها از مهمترین مزایای این ایده است، اظهار داشت: صرفه جویی بیش از 40 درصدی انرژی در بخش ساختمان به سادگی امکان پذیر است.
وی افزود: ارزش انرژی مصرفی مجموع جمعیت ایران در بخش خانگی، تجاری و عمومی یا به عبارتی در ساختمان ها در سال 94 نزدیک به 16.5 میلیارد دلار است که اگر 40 درصد این مقدار صرفه جویی شود، معادل 46 هزار میلیارد تومان منبع جدید وارد کشور می کند.
چیت چیان ادامه داد: ارزش ریالی این مقدار صرفه جویی، می تواند منبع جدید توسعه ای برای کشور ایجاد کند که با هیچ منبع مالی دیگر قابل مقایسه نیست.
وی با اشاره به این که برخی از جوانان این کشور قادر به یافتن اشتغال پایدار نیستند، گفت: با پیاده شدن این ایده، اشتعال مفید، مستمر و گسترده برای آنان ایجاد می شود و صنعت ساختمان در صورت تحقق ساختمان انرژی صفر، تحول بسیار جدی را تجربه خواهد کرد.
مشاور عالی پژوهشگاه نیرو افزود: براساس آمار و ارقام ترازنامه انرژی سال 94، کل مصرف انرژی در کشور برابر 1158.3 میلیون بشکه معادل نفت بوده است که 40 درصد این انرژی در ساختمان ها مصرف می شود.
وی افزود: اگر فقط به بخش انرژی مصرفی خانگی توجه کنیم، هر ایرانی در سال 94 به طور متوسط 632 هزارم تن معادل نفت خام مصرف کرده که این مقدار در بین کشورهای اتحادیه اروپا به ازای هر نفر 518 هزارم تن معادل نفت بوده است.
وی با اشاره به این که در آن بازه زمانی، هر اروپایی 82 درصد هر ایرانی در خانه انرژی مصرف کرده است، گفت: هر نفر اهل کشور ترکیه معادل 56 درصد هر ایرانی در منزل انرژی مصرف کرده است. هر چینی 49 درصد، هر هندی 22 درص هر ایرانی در منزل انرژی مصرف کرده است.
چیت چیان افزود: این اعداد و ارقام نشان می دهد که مصرف بیشتر انرژی خانگی در ایران به خاطر رفاه بیشتر نبوده بلکه این دلیل است که ما منابع بیشتری را هدر داده ایم.
ساختمان‌ انرژی صفر به ساختمان‌ هایی اطلاق می‌ شوند که مصرف سالیانه انرژی آنها صفر است و آلاینده‌ های کربنی تولید نمی‌ کنند.
در دنیای امروز، با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسیلی، ساختمان ‌ها، صنایع و دیگر ارگان‌ها به سمت استفاده از دیگر انرژی‌های موجود حرکت نموده ‌اند.
ایده و اصل مصرف انرژی خالص صفر به دلیل اینکه برداشت از انرژی‌ های تجدید پذیر وسیله و راهکاری برای حذف آلاینده‌ ها و گازهای گلخانه‌ای است، توجه بسیاری را به خود معطوف کرده است.
به دلیل افزایش هزینه‌ های سوخت‌ های فسیلی و تأثیرات مخرب آنها بر روی محیط زیست و بر هم زدن تعادل اکولوژیک، امروزه طرح‌ های مرتبط با اصول ‌انرژی صفر‌، بسیار کاربردی شده و از محبوبیت خاصی برخوردار شده‌ است.
ساختمان‌ های انرژی صفر می‌ توانند تمام نیازهای خود به انرژی را با یک روش کم هزینه، با دسترسی محلی به منابع تجدید پذیر و بدون آلایندگی بر طرف نمایند‌.
در یک ساختمان انرژی صفر هیچ گونه سوخت فسیلی مصرف نمی‌ شود و مصرف انرژی سالانه آن با تولید سالانه ‌اش برابری می‌ کند‌. یک ساختمان انرژی صفر ممکن است به شبکه‌ های شهری موجود متصل باشد یا نباشد. ساختمان انرژی صفری که به شبکه متصل نباشد دارای تجهیزاتی برای ذخیره کردن انرژی ‌های بزرگ بوده که معمولاً از نوع باطری است.
در حال حاضر، بخش ساختمان‌ های اداری و مسکونی در حدود 40 درصد از مصرف انرژی‌ های فسیلی کشور را به خود اختصاص داده است. اگرچه ساختمان‌ های با مصرف انرژی صفر حتی در کشورهای پیشرفته امروز بسیار کمیاب و حتی نایاب هستند، اما به دلیل مستقل بودن از سوخت‌ های فسیلی و کمک در کاهش آلاینده‌ های کربنی، در حال رشد بوده و توجه بسیاری را به خود جلب نموده است.
در این ساختمان ‌ها با استفاده از تکنولوژی ‌های خاص برای سیستم‌ های روشنایی و گرمایش و سرمایش پربازده، در مصرف هرچه کمتر انرژی تلاش شده است. به عبارت دیگر، در یک ساختمان انرژی صفر قبل از تولید انرژی پاک به بهینه سازی مصارف انرژی در بخش های مختلف ساختمان پرداخته شده و با استفاده هوشمندانه از تکنولوژی‌های تجدید پذیر، تعادل میان تولید و مصرف انرژی برقرار می‌شود.

** بخش های ساختمان و حمل و نقل بالاترین شاخص مصرف انرژی در کشور را دارند
دبیر علمی اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر نیز در این مراسم با اشاره به این که در کشور ما بخش های ساختمان و حمل و نقل بالاترین شاخص مصرف انرژی را به خود اختصاص داده اند، گفت: بدترین شاخص های مصرف انرژی در کشور در این بخش ها است.
دکتر امیر دودابی نژاد افزود: بیش از یک سوم مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان صورت می گیرد و مصرف 50 درصد انرژی الکتریکی در این بخش انجام می گیرد.
وی با اشاره به این که در همین روزها با کمبود ظرفیت تولید انرژی الکتریکی و بعضا خاموشی مواجه هستیم، اظهار داشت: بیش از 70 درصد سهم بار کشور مربوط به ساختمان است، 21 هزار مگاوات برق تولیدی در کشور به سیستم های سرمایشی اختصاص پیدا می کند که مربوط به بخش ساختمان است.
دودابی نژاد ادامه داد: همه این آمار و ارقام نشان می دهد که این بخش نیازمند توجه ویژه است و باید مقداری جدی تر به مدیریت انرژی در بخش ساختمان فکر کرد.
وی بر لزوم طراحی ساختمان برای مصرف بهینه انرژی تاکید کرد و گفت: نحو طراحی، اجرا و مصالح و فناوری مورد استفاده در ساختمان ها باید قدری بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
دبیر علمی اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر بیان داشت که ساختمان انرژی صفر، وضعیت ایده آل ما در طراحی ساختمان است.
وی با اشاره به این که موضوع ساختمان انرژی صفر در دستور کار خیلی از کشورها قرار گرفته است، گفت: کشورهای اتحادیه اروپا مکلف شده اند سال 2020 تمام ساختمان های جدید را از نوع ساختمان انرژی صفر قرار دهند و تا دسامبر 2018 همه ساختمان های دولتی مکلف هستند رعایت این موضوع را برای ساختمان های جدید رعایت کنند.
دبیر علمی اولین جشنواره و مسابقه ملی طراحی ساختمان انرژی صفر افزود: بیش از 30 تیم در مرحله مقدماتی این رویداد شرکت کردند که در مرحله اول 12 تیم انتخاب و به آنها یک ماه برای تکمیل طرح فرصت داده شد.
وی افزود: از بین مجموع تیم های شرکت کننده یک تیم به عنوان برتر و 4 تیم به عنوان برگزیده انتخاب شده که در پایان این مراسم مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نرم افزار پرداخت در آمریکا و معرفی کاربردی ترین نرم افزار ها در این زمینه!

بررسی مشهورترین دانشگاه‌های جهان از لحاظ تامین سرمایه و تربیت کارآفرین

زوم‌اپ: 4D Live Wallpaper؛ تصویر زمینه‌ی سه‌‌بعدی برای گوشی‌های اندرویدی

استارتاپی با هدف بازیافت پلاستیک به شیوه‌ای جدید

روز ملی بازی در آمریکا و برنامه ویژه فروشگاه والمارت برای همه کودکان!

نقد کردن چک و معرفی راه های محتلف انجام این کار در آمریکا!

انتشار 19 هزار ساعت آرشیو صوتی فراموش‌شده‌ مأموریت آپولو 11 ناسا

پوشیدنی های اپل احتمالا به مهم‌ترین منبع درآمد این شرکت تبدیل خواهند شد

مایکروسافت 10 مهر رویدادی با محوریت محصولات سرفیس برگزار می‌کند

مایکروسافت پشتیبانی از الکسا را به ایکس باکس وان می‌آورد

افتتاح فروشگاه بدون صندوق استارتاپ Standard Cognition در سانفراسیسکو

یک چهارم از آمریکایی‌ها، اپلیکیشن فیسبوک را حذف کرده‌اند

سوءاستفاده آی‌بی‌ام از دوربین‌های سی‌سی‌تی‌وی نیویورک

آیفون 9، آیفون 10 اس و آیفون 10 اس مکس پلاس در رومانی پیش‌فروش شدند

آمازون و ای بِی بهشت چینی‌ها برای فرار مالیاتی

موتور جستجوی جدید گوگل به کمک دانشمندان می‌آید

آیفون 6.1 اینچ در چهار رنگ‌بندی و با اسلات دوگانه سیمکارت رؤیت شد

موتور جستجوی جدید گوگل برای دانشمندان

9 شایعه شیرین درباره آیفون‌های 2018 اپل

قیمت آیفون 2018 اقتصادی 699 دلار و آیفون Xs حدود 800 دلار خواهد بود

مشکلات دریافت پول از بیمه های ماشین در آمریکا

تولید انبوه ربات اسپات‌مینی توسط بوستون‌داینامیک / عکس

پدر ضارب مدرسه سانتفه در مورد پسرش صحبت کرد‌!

ارزانترین مناطق واشنگتن و بررسی هزینه زندگی در این مناطق از واشنگتن!

شلوارهای جین آمریکایی و عشق یک هنرمند صاحب یک برند

بیمه خودرو در آمریکا و معرفی ارزان ترین خودرو ها برای اخذ بیمه مناسب!

پاسپورت سفید چیست و نحوه دریافت آن چگونه است ؟

عادت های نادرست و 10 عادت در نظافت، که باید فورا متوقف شوند!

درمان ریزش مو با از کار انداختن یک ژن

کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های موتورهای دیزلی با فناوری نانو

برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های صدثانیه‌ای با رویکرد کالای ایرانی

188 هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی است

تولید غشاء سه بعدی برای تصفیه روزانه 20 میلیون لیتر آب

تولید محصولات دندانپزشکی توسط یک شرکت دانش بنیان

بومی‌سازی سیستم‌های مدرن کشت گلخانه‌ای در خراسان رضوی

سالانه 150 یافته در سازمان تحقیقات کشاورزی عرضه می شود

محققان آمریکایی علف کش طبیعی تولید کردند

کسب وکارهای فضاپایه در حوزه خدمات شهری حمایت می‌شوند

بهره برداران گیاهان دارویی وام می گیرند

تولید آسفالت با روش پلیمریزاسیون پیشرفته

کشت تراریخته گرفتار مافیای واردات/به هر مورد گزارش از آسیب مصرف تراریخته‌ها جایزه می‌دهم

مبتکران همچنان چشم به راه سرمایه گذاران

تدوین مدل توسعه بازار محصولات کشاورزی در کشور

داروی گیاهی ایرانی صرع در راه بازار

پنبه تراریخته در ایران به زیرکشت می رود

توسعه کشاورزی از اولویت‌های صندوق حمایت از سرمایه‎‌گذاری زیست‌فناوری

صادرات محصولات پارک علم و فناوری همدان به 7 کشور

پلاستیک زیستی از کاه ساخته شد

بررسی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر با حضور نمایندگان کشورهای D8

صرفه جویی 40 درصدی انرژی در بخش ساختمان دست یافتنی است